Zásielkové obchody - ich lesk a bieda

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Zásielkové obchody - ich lesk a bieda

05 Aug 2020, 17:07

Nebudem tu teraz metať hromy-blesky na zásielkové obchody ponúkajúce ovocniny aj okrasné rastliny. Sám síce využívam ich služby minimálne (hurmikaki, Abate Fetel), rešpektujem ale že pre niekoho môže byť tento spôsob zaobstarávania výpestkov výhodný a rád ho využije.
Predsa len - očakával by som istú úroveň profesionality, predovšetkým čo sa týka neustále sa opakujúcich infantilných textov, ktoré často postrádajú základné informácie (napr. typ podpníka). V najnovšom katalógu známeho zásielkového obchodu (nebudem menovať) som našiel niečo, čo ma dosť nepríjemne prekvapilo.
Viď foto - k informáciám o Rubinole je priradená fotografia, na ktorej určite nie sú plody Rubinoly.
Nesedí tvar, sfarbenie, stopka...proste nič. Pritom v minulosti tam mali správnu fotku tejto odrody. Pomýliť sa môže každý, ale myslím si, že takáto veľká a na trhu etablovaná firma by si takýto lapsus mohla postrážiť. Nerozčuľujem sa nad tým, len mi to príde neprofesionálne, a trochu smutné. IH
IMG_20200805_165138.png
IMG_20200805_165138.png (352.76 KiB) 3469 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Zásielkové obchody - ich lesk a bieda

05 Aug 2020, 18:03

Už jen z principu u zásilkových a dopravních služeb bych si žádný ovocný stromek nebo větší keř takto nekoupil. Dá se očekávat, že pošlou z důvodu úspory místa a balení většinou vždy to nejmenší co mají. Nějaké špatně rostoucí chcípačky.
(Čímž se omlouvám za svou možnou paranoiu v tom směru).
*
Ale nemusí to platit všeobecně. Jsou to jen staré zkušenosti z okolí. Ve školce jsem vždy koupil "dvakrát levněji a dvakrát tak větší výpěstky"....
(Ale tuším, snad se nepletu a nechce se mi to hledat, že p. Chovanec posílal kdysi své Lipnické celkem vzrostlé).
*
Jinak jak jsem kupoval něco ve školkách, většinou ve větším množství, tak jsem "povýsadbový řez" udělal hned tam.
(Abych to nacpal do auta a stejně bych to pak doma "brutálně" zestříhal. Přihlížející byli z toho v šoku, ale prodejci - odborníci to chápali).
*
Bylinky, malé sazeničky, semena, cibulky ano. Ty zásilkově bez obav.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Sáša

IP:  230.39

Zásielkové obchody - ich lesk a bieda

05 Aug 2020, 18:36

V české verzi co mám právě před sebou je komplet stejná grafika, cena 245Kč.. obrázek samozřejmě úplně stejný. Zajímalo by mě, podle jakého klíče píší popisky. Zřejmě jen podle délky textu..

český popis: Česká odrůda, kterou lze sklízet již od září a skladovat do března. Chuť je vynikající, nasládlá, vyvážená a jemná. Jablka jsou voňavá a šťavnatá. Jabloň Rubinola roste středně bujně a je rezistentní vůči běžným chorobám. Je vhodná pro jakékoliv polohy včetně vyšších.

slovenský popis: Zberová zrelosť september, konzumná zrelosť september až marec. Plody sů stredne velké, okrůhlé, žlto-oranžové s karmínovočervenou kresbou. Chuť je korenistá, sladká s jemne kyselkavým akcentom. Strom je odolný voči chrastavosti a málo náchylný na můčnatku.


..pro legraci, jestli budete mít chvilku, hoďte sem printscreen celé stránky, jaké finesy (rozdíly) jsou u ostatních popisek :-) co nám nebo vám zatajili :-)
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Zásielkové obchody - ich lesk a bieda

05 Aug 2020, 20:02

no, já si myslím že je to prostě marketing. Většinu nakupujících zajímá jestli je jabko letní nebo zimní, a jestli strom bude velký nebo malý. A protože nakupují okem tak čím bude foto krásnější, tím je větší šance prodat. Laik stejně rozdíl nepozná. Já teda nepoznám že to rubinola není.
Je to takový způsob hypermarketového prodeje zboží...
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Zásielkové obchody - ich lesk a bieda

05 Aug 2020, 20:58

Sáša napísal:
05 Aug 2020, 18:36
..pro legraci, jestli budete mít chvilku, hoďte sem printscreen celé stránky, jaké finesy (rozdíly) jsou u ostatních popisek :-) co nám nebo vám zatajili :-)
Radšej nie, nechcem im robiť reklamu ani takýmto spôsobom. Faktom je, že tie texty a najmä fotošopom upravované fotky niekedy pôsobia až komicky.
Pán 'Vlasatej' to vystihol - je to marketing a biznis. Kto chce kúpi, kto nechce - nekúpi.
Ale aspoň tie fotky by mohli s danou odrodou sedieť... IH
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Zásielkové obchody - ich lesk a bieda

06 Aug 2020, 09:46

Všechno bych toleroval, nesprávnou fotku, bláboly o svěží chuti, bezbřehá odolnost chorobám. Ale druh podnože je naprosto zásadní údaj a neuvést jej v podstatě znemožní rozumnou koupi. Copak byste si koupili auto, aniž byste věděli, jaký je v něm motor?
(tedy moje žena ano, hlavně když bude červené... ;) )
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Zásielkové obchody - ich lesk a bieda

06 Aug 2020, 11:40

vysloužil napísal:
06 Aug 2020, 09:46
Copak byste si koupili auto, aniž byste věděli, jaký je v něm motor? (tedy moje žena ano, hlavně když bude červené... ;) )
Z tohto Milošovho príspevku jasne vyplýva, že jeho manželka nechodí na fórum Zahrada.online :D :D :D IH
ariadna30
Príspevky: 2860
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Zásielkové obchody - ich lesk a bieda

06 Aug 2020, 11:56

Pripajam sa k tej farbe auta, to jedolezite kriterium😀 Ale ja uz som pokrocila, uz je pre mna dolezite aj to, ako sa v nom sedi😀
ariadna30
Príspevky: 2860
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Zásielkové obchody - ich lesk a bieda

06 Aug 2020, 11:59

A kym som nepoznala forum zahrada kde sa dookola riesili podnoze, tak som si vzdy kupila nieco super odolne a vyninocnej chuti z katalogu. A bola som spokojna😀 Potom som jedneho dna pochopila, ze nie kazdy strom vyrastie na vysokokmene, ktore poznam z detstva😲
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Zásielkové obchody - ich lesk a bieda

06 Aug 2020, 13:08

Ivan Hlavatý napísal:
06 Aug 2020, 11:40
vysloužil napísal:
06 Aug 2020, 09:46
Copak byste si koupili auto, aniž byste věděli, jaký je v něm motor? (tedy moje žena ano, hlavně když bude červené... ;) )
Z tohto Milošovho príspevku jasne vyplýva, že jeho manželka nechodí na fórum Zahrada.online :D :D :D IH
Anebo je hodná a má smysl pro ftípky. :D
*
Ale musím se přiznat, že jsem kdysi kupoval auto, nové, stylem:
"Je mi všechno jedno. Jen potřebuji vyšší podvozek a aby se do zavazadlového prostoru vešel invalida na vozíčku a velký pes. Jo, a potřebuji ho nejpozději zítra!!!"
*
Ale co se týká stromků, to jsem byl hodně vybíravý....
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Napísať odpoveď