Přeroubování meruňky

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2215
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Přeroubování meruňky

28 Júl 2020, 20:45

Známý mého kamaráda mne oslovil, zda bych mu nepřerouboval meruňku (10 letou) něčím "na vypálení" co pravidelně hodně plodí. Meruňka prý pokaždé zmrzne v květu, ale celkově je strom údajně zdravý. Trochu jsem mu to rozmlouval s tím, ať pořídí něco hotového nejlépe na slivoňové podnoži, ale nedal se. Až bude čas, tak se k němu na ten strom kouknu. V případě přeroubování mě napadla Durancie, ale nástup do plodnosti bude pozdní, pak třeba Nancyská myrabelka, Toptaste, Zelená renklóda příp. nějaký plodový myrobalán nebo asijská švestka. Chodí po okolí a sbírá vše, co má trochu cukru, takže na chuti mu primárně nezáleží. Co byste doporučili vy?
vysloužil
Príspevky: 4717
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Přeroubování meruňky

28 Júl 2020, 22:19

Nevím, jestli je to rozumné. Desetiletá meruňka není na přeroubování úplně mladý stromek. V kraji, kde se meruňkám nedaří, to platí tuplem. Jestli je kamarádovi jedno, co pije, naštěpujte velkoplodý myrobalán. Na jaře nezmrzne a kvasu bude hromada.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 209
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Přeroubování meruňky

28 Júl 2020, 22:37

Myslím, že pravý Špendlík je na to jako dělaný - velmi aromatické a hodně sladké plody střední velikosti a velkého množství dozrávají stejnoměrně. Přednostně napadán hmyzem, červiví ale to na pálení vůbec nevadí. Monilií nikdy moc netrpěl, nestříkali jsme. Občas teda na jaře pomrzne v květu, u nás to bylo tak 1x za 7 let. Vůči šárce je jen středně odolný a odolává mnoho let a na plodech, plodnosti, ani letorostech se to vůbec neprojevuje a taky hrozně opadává v době sklizně, když je zralý stačí trošičku zatřást a plody často kvasí už na zemi. Ale asi je velký problém sehnat nezavirované rouby - jistota je jenom od šlechtitelů. A nevím jakou má afinitu k meruńce. Aby se nestalo že za pár let až více povyrostou větve z roubou se pod tíhou úrody nevylámaly.
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Přeroubování meruňky

29 Júl 2020, 17:13

Mikeš13 napísal:
28 Júl 2020, 20:45
Známý mého kamaráda mne oslovil, zda bych mu nepřerouboval meruňku (10 letou) něčím "na vypálení" co pravidelně hodně plodí. Meruňka prý pokaždé zmrzne v květu, ale celkově je strom údajně zdravý. Trochu jsem mu to rozmlouval s tím, ať pořídí něco hotového nejlépe na slivoňové podnoži, ale nedal se. Až bude čas, tak se k němu na ten strom kouknu. V případě přeroubování mě napadla Durancie, ale nástup do plodnosti bude pozdní, pak třeba Nancyská myrabelka, Toptaste, Zelená renklóda příp. nějaký plodový myrobalán nebo asijská švestka. Chodí po okolí a sbírá vše, co má trochu cukru, takže na chuti mu primárně nezáleží. Co byste doporučili vy?
Špatná by nemusela být ani Althanova. Jeden můj známý z ní pálí každoročně dobře pitelnou slivovici.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2194
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Přeroubování meruňky

29 Júl 2020, 19:04

Jen teoretizuji:
Nevím jestli je ta meruňka roubovaná - v tom případě mi to přijde jako dost velká divočina, to "mezištěpování"...
A pokud je pravokořenná, vůbec netuším jak by se chovala jako podnož pod nějakou švestkovinou.
*
A ač myrobalány pohrdám, líbí se mi a souhlásím s názorem p. Vysloužila. Ty jsou taková divočina, že porostou a budou prosperovat všude.
A když píše, že sbírá vše....
*
U mě meruňky, taky tak asi desetileté už to mají slíbené dávno. Jen s tím rozdílem, že ty mrchy budou skáceny.
Možná že na vině není přímo nevhodná poloha, ale jen stanoviště. U bílých zdí na jižní slunečné straně a možná proto vždy na jaře zmrznou.
Ale v každém případě už mi nikdy žádná meruňka na zahradu nesmí.Stačilo.
*
Broskve aspoň vždy nějaký plod dají i když rostou mizerně a jsou to takoví chcípačci.
(Nemám rád až na pár výjimek malé stromy).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Napísať odpoveď