Zlomený tohtoročný letorast

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
kvas
Príspevky: 586
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Zlomený tohtoročný letorast

29 Máj 2020, 21:14

Ahojte, neviem z akeho dovodu (asi vtactvo) sa mi na 3 stromcekoch (vsetko slivky) zlomili tohtorocne letorasty (cekova dlzka 20-30cm). Tym padom mi vyska aktualneho terminalu "spadla" pod vysku letorastov z korunky o cca 10-20 cm. Nevahal som, zobral som noznice a vsetky prevysujuce letorasty z kostrovych konarov som skratil tak, aby miesto, odkial rastie posledny listok na tychto bocnych letorastoch bol aspon 3-5 cm pod poslednym listkom casti letorastu, ktora zostala na stromceku. Ocakavam, ze z toho miesta, t.j. medzi listkom a konarikom mi zacne rast pokracovanie terminalu a aj bocnych letorastov - rovnako ako rastu bocne vyhonky na rajcinach.

A teraz otazka: urobil som to dobre, alebo to bola blbost? Ak to bola blbost, aky je spravny postup ako zabezpecit aby terminal prevysoval vsetky ostatne vyhonky? Vzhladom na to, ze do jesene je daleko, bal som sa, aby mi funkciu terminalu neprebral nejaky letorast z kostroveho konara.

BTW: Su to vsetko mlade stromceky, len minuly rok som (sa snazil) zakladal korunky.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Zlomený tohtoročný letorast

30 Máj 2020, 01:24

Aj pri stromoch sliviek platí pravidlo apikálnej dominancie, takže stromčeky by si pravdepodobne poradili aj samy a vyrašili náhradný terminál. Pre slivky je najprirodzenejším tvarom pyramídová koruna s poschodiami (kotlovitá koruna je už do určitej miery neprirodzeným 'znásilňovaním' , aj keď sa s úspechom pri kôstkovinách používa).
Teraz je potrebné postrážiť aby náhradný terminál vyrástol zo stredníka - teda aby jeho funkciu neprebral niektorý bočný kostrový konár a tým neprišlo k nežiadúcej prestavbe koruny. Toho Ste si ale vedomý. V prípade potreby je možné bočné kostrové konáriky odkloniť viac k horizontále (iba ak by smerovali v príliš ostrom uhle nahor). Ak by sa na nich objavili silnejšie kolmo nahor smerujúce výhonky s ambíciou stať sa dominantným náhradným terminálom, vylomte ich včas - ešte za zelena. IH
kvas
Príspevky: 586
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Zlomený tohtoročný letorast

30 Máj 2020, 06:38

dakujem za odpoved. beriem to teda tak, ze to, co som urobil, je OK - proste treba tie nove terminaly "pohlidat" ;)
Napísať odpoveď