Koľko vody a živín potrebujú ovocné stromy

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Koľko vody a živín potrebujú ovocné stromy

19 Dec 2021, 10:33

Je to paráda, nestačím koukat. Takhle precizně jsem to nedělal. Já jsem jednoduše vyvrtal zemním vrtákem díru vedle již stojícího stromu, strčil do ní drenážní trubku a obsypal pískem. Otvor uzavírám víčkem z umělohmotné tyčky a plastové střešní krytiny - všechno z odpadu. Při čerstvě sázených stromcích vkládám trubku rovnou kolmo do jámy. Geotextilie mě nenapadla, každopádně i po 20 letech trubka pojme konev vody a hladina v ní rychle klesá, takže boční otvory - aspoň část - jsou průchodné. Hraboši asi 3/4 metry hluboko nepolezou, problém mám se slimáky, kteří se do trubky často stěhují.
Drenážní hadice v trávě u staršího stromu
Drenážní hadice v trávě u staršího stromu
Zavíčkovaná hadice nepřekáží sečení trávy
Zavíčkovaná hadice nepřekáží sečení trávy
U vysazeného stromku je - po slehnutí půdy - třeba výšku hadice upravit zaříznutím
U vysazeného stromku je - po slehnutí půdy - třeba výšku hadice upravit zaříznutím
První roky do hadice nezalévám, tak hluboko kořeny ještě nesahají.
První roky do hadice nezalévám, tak hluboko kořeny ještě nesahají.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Koľko vody a živín potrebujú ovocné stromy

19 Dec 2021, 13:30

K dotazu Jitky. Uvažujete logicky a absolutně správně. Neuvedl jsem, že rovněž doporučuji vyvrtat díru v průměru 100 mm. Stačí 30 mm. V praxi se to na zahradách nejčastěji dělá zatlučením ocelové tyče - pajzru. Po zatlučení s ním trochu pokývu a vytáhnu a pokračuji dále. Toto dělám pouze u vzrostlých stromů, třeba peckovin. Nezaregistroval jsem nikdy zastavení růstu stromů z důvodu velkého poškození kořenů. Jádroviny mám na slabých podnožích. Koření mělčeji. Nejvíce aktivních kořenů mám v hloubce od 10 do30 cm. Zásobní hnojení draslíkem a fosforem dělám na dno vykopané jámy. Překryji zeminou a potom vysazuji. V některých, celkem ojedinělých případech, když zjistím akutní nedostatek některého prvku, použiji postřik na list. V naší oblasti to bývá třeba nedostatek hořčíku. Třeba réva na toto rychle reaguje.
A připomínky Larixe mne v žádném případě nemohou pohoršit. Naopak. Nikdy nemůžeme mít na věc zcela stejné názory. K cíli vždy vedou různé cesty. Zejména fyziologie a chemické procesy v rostlině jsou pro mne velká neznámá. Co bych za to dal, kdybych to měl v malíčku. Rád se poučím. Proto přece na fórum chodíme. I když s nečím nemusím souhlasit, vždy je to podnět k zamyšlení. Navíc Larix pochybuje velmi přívětivou a slušnou formou. A krátkou reakci. Bylo by mi líto, kdyby jste se Larixi nezapojoval. K prvním dvou bodům jsem se zmínil výše. K třetímu bodu. Souhlasim, že dusík v ovocnářství je vhodné použít v první polovině vegetace. Později může negativně působit na zpevňování pletiv a snížení mrazuodolnosti v zimě. To jsem nepopíral. Ale se slovy klasika " I kdyby jste mne na kousíčky sekali..." trvám na tom, že základní prvky fosfor a draslík jsou velmi pomalu pohyblivé v půdě. Pro trvalé kultůry se proto těmito hnojí do zásoby. Jinak je to u polařiny a zeleniny. V praxi rok před výsadbou se pozemek vyhnojí organikou a uvedenými prvky a poorá. Vyseje se meziplodina a až příští rok se provede hluboká orba a následná výsadba stromků. V zahrádkách to řeším hnojením do zásoby na dno jam. Hnojivo zasypu vrstvou zeminy, aby kořeny nepřišly bezprostředně do kontaktu s hnojivy. Mám na mysli mletá a granulovaná hnojiva. Toto je teorie Ing. Dvořáka a později Ing. Blažka v jejich učebnicích Ovocnářství, moje alfa a omega, ze kterých doposud čerpám. Beru to jako fakt, který si dost dobře nemohu ověřit. Ať kopu jak kopu hluboko, i se silnýma brýlema ne a ne ten fosfor v té zemi uvidět, natož jej vidět se pohybovat a změřit mu rychlost. To prosím berte jen jako asi hloupé odlehčení. Nejsem tak svědomitý, abych si každoročně nechal dělat půdní rozbory. Líbí se mi termín "přiměřeně ", i když není vědecky opodstatněný. Ale doufám, že takový nejsem sám.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Koľko vody a živín potrebujú ovocné stromy

19 Dec 2021, 14:28

Taky dávám superfosfat a síran draselný na spod výsadbové jámy. Ale když vidím při likvidaci stromků, že některé mají kořeny do půl metru, zásoby uložené níže přicházejí vniveč. Záleží na podnoži.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Koľko vody a živín potrebujú ovocné stromy

19 Dec 2021, 14:31

p. Prasličák, vďaka.

Zapájať sa ďalej plánujem, len sa pokúsim vyhnúť nejakému dlhému polemizovaniu alebo presviedčaniu o mojom názore, na to nemám veľmi čas a ani chuť. Nechodím sem kvôli tréningu rétoriky ale kvôli relaxu a čerpaniu informácií :-)
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
TomNr
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 09:23

Koľko vody a živín potrebujú ovocné stromy

16 Jan 2022, 14:28

Mojim cielom je pomoct stromcekom co zostavaju ist sa zakorenit hlbsie a byt odolnejsie suchu.
Strom vydrzi vela, ked pred 10 rokmi prezili moj (v zahradkari to pisali a ja ako akcny blbec som si zmrzacil pekne stromky) radikalny rez na "pre ovocie idealnu kotlovitu korunu", 10cm diera (od oka meter a viac, mladsie cca pol metra) je banalita. Ano, korene priemeru 1-2cm bezne preseknem (vidim co vytahujem s podou), ale verim ze v dlhodobom horizonte robim dobre, / dufam ze nerobim hlupost, zase.
Polievam rucne, je rychlejsie nabrat 2 konvy a vyliat ich do diery ako zalievat bezplevelny kruh, taky lahky kardio trening, studnu nemam, dazdovka sa minie na zeleninu. voda 2+€/m3

Ps1: larix neblazni a prispievaj! Prosim
Ps2: hugo, super napad, nieco rozlozitelne na prvych 5-10 rokov ta nenapada?
Peb
Príspevky: 1838
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Koľko vody a živín potrebujú ovocné stromy

16 Jan 2022, 20:17

Ak by ste mali hnojit granulovanou formou dusíka(prípadne zálievkou tohoto hnojiva ) aká forma je najlepšia v prípade kostkovin a jadrovin ..?

S ohľadom na to že by sa draslíkom a fosforom hnojilo už v jeseni
BB kraj 465 mnm
Peb
Príspevky: 1838
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Koľko vody a živín potrebujú ovocné stromy

16 Jan 2022, 21:07

TomNr napísal:
16 Jan 2022, 20:47
Organicke hnojivo.
No to áno asi najlepšia možnosť..

Ale myslel som teraz na jar mineralnu formu ..

Napríklad mocovina ,liadok vapenaty atď ..
Čo sa viac hodí kostkovinam čo jadrovinam ..možno napríklad admiralu by prospel liadok vapenaty...neviem .. skôr všeobecne čo im tak najviac zapasuje z granúl ..
BB kraj 465 mnm
Neregistrovaný

IP:  168.81

Koľko vody a živín potrebujú ovocné stromy

16 Jan 2022, 21:18

Peb napísal:
16 Jan 2022, 20:17
Ak by ste mali hnojit granulovanou formou dusíka(prípadne zálievkou tohoto hnojiva ) aká forma je najlepšia v prípade kostkovin a jadrovin ..?

S ohľadom na to že by sa draslíkom a fosforom hnojilo už v jeseni
Takže dusíkatá hnojiva. Dusičnanová forma je nejrychleji přijímána. Špatně se v půdě váže, je nejpohyblivější. Nemají ji třeba rády rajčata, suchá hniloba. Čpavková forma působí pomaleji. V půdě se váže dobře. Močovina se na povrchu půdy rozkládá, na povrchu má velké ztráty. Rohovina apod. se do přijatelné formy rozkládá několik roků. Asi tak obecně.
Já hnojím, podle toho co mám, podle ceny, podle toho, jaký chci účinek. Možná by se i hodila brožůrka o hnojivech.
PS, Zrovna na Admirál jsem si s ledkem netroufnul. Roste jako „čert“ i tak, bez dusíku. JG
Peb
Príspevky: 1838
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Koľko vody a živín potrebujú ovocné stromy

17 Jan 2022, 09:23

Neregistrovaný napísal:
16 Jan 2022, 21:18
Peb napísal:
16 Jan 2022, 20:17
Ak by ste mali hnojit granulovanou formou dusíka(prípadne zálievkou tohoto hnojiva ) aká forma je najlepšia v prípade kostkovin a jadrovin ..?

S ohľadom na to že by sa draslíkom a fosforom hnojilo už v jeseni
Takže dusíkatá hnojiva. Dusičnanová forma je nejrychleji přijímána. Špatně se v půdě váže, je nejpohyblivější. Nemají ji třeba rády rajčata, suchá hniloba. Čpavková forma působí pomaleji. V půdě se váže dobře. Močovina se na povrchu půdy rozkládá, na povrchu má velké ztráty. Rohovina apod. se do přijatelné formy rozkládá několik roků. Asi tak obecně.
Já hnojím, podle toho co mám, podle ceny, podle toho, jaký chci účinek. Možná by se i hodila brožůrka o hnojivech.
PS, Zrovna na Admirál jsem si s ledkem netroufnul. Roste jako „čert“ i tak, bez dusíku. JG
Ďakujem... Mám podobnu skusenost s admiralom na mm106 len som myslel liadok vapenaty kôli horkej pehavitosti by mohol byť lepší ..
BB kraj 465 mnm
Napísať odpoveď