Koľko vody a živín potrebujú ovocné stromy

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
kvas
Príspevky: 585
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Koľko vody a živín potrebujú ovocné stromy

14 Máj 2020, 13:06

Mam vysadené 1-4-rocne ovocne stromceky, rozne druhy. Na zaklade doporuceni zo stareho fora a fotiek p. Hlavateho poctivo udrzujem bezplevelny kruh pod stromcekmi, cca 1-krat za mesiac pocas leta im nalejem narazovo cca 20L vody (okrem toho aj nieco zaprsi) a hnoj a aj NPK som daval do jamy pri sadeni na dno (hlbka 80cm). Ked ale porovnam moje prirastky s tymi, co prezentuje p. Hlavaty tu Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode je to "nebe a dudy". Chapem, ze jeho a moja kvalita pody sa neda porovnavat, zaujima ma ale "vseobecne" doporucenie, aka je vhodna starostlivost v horsich podmienkach. Proste aby som tomu stromceku dal maximum z toho, co mu mozem dat a teda aby aj v horsich podmienkach prosperoval tak dobre ako sa da. jasne, ze rozne druhy ovocnych stromov maju rozne potreby, ale ja budem vdacny aspon za ten zaklad.

Nieco v zmysle:
1) bezplevelny kruh - musi byt
2) voda - vymyslim si: 50 mm zrazok/mesiac, co chyba doliat "manualne" - ak mu nalejem 20L pod korene, beriem to ako cca 20mm zrazok
3) prihnojovanie - netusim kolko napr. NPK alebo hnoja mesacne/rocne potrebuje X-rocny mlady stromcek

postreky a ani vhodny rez tu nechcem riesit, to uz je asi na nove vlakna, mne ide primarne o tu vodu a ziviny.

Myslim, ze takyto "zakladny manual" by asi ocenili viaceri zaciatocnici.
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Koľko vody a živín potrebujú ovocné stromy

14 Máj 2020, 14:07

kvas napísal:
14 Máj 2020, 13:06
Mam vysadené 1-4-rocne ovocne stromceky, rozne druhy. Na zaklade doporuceni zo stareho fora a fotiek p. Hlavateho poctivo udrzujem bezplevelny kruh pod stromcekmi, cca 1-krat za mesiac pocas leta im nalejem narazovo cca 20L vody (okrem toho aj nieco zaprsi) a hnoj a aj NPK som daval do jamy pri sadeni na dno (hlbka 80cm). Ked ale porovnam moje prirastky s tymi, co prezentuje p. Hlavaty tu Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode je to "nebe a dudy". Chapem, ze jeho a moja kvalita pody sa neda porovnavat, zaujima ma ale "vseobecne" doporucenie, aka je vhodna starostlivost v horsich podmienkach. Proste aby som tomu stromceku dal maximum z toho, co mu mozem dat a teda aby aj v horsich podmienkach prosperoval tak dobre ako sa da. jasne, ze rozne druhy ovocnych stromov maju rozne potreby, ale ja budem vdacny aspon za ten zaklad.

Nieco v zmysle:
1) bezplevelny kruh - musi byt
2) voda - vymyslim si: 50 mm zrazok/mesiac, co chyba doliat "manualne" - ak mu nalejem 20L pod korene, beriem to ako cca 20mm zrazok
3) prihnojovanie - netusim kolko napr. NPK alebo hnoja mesacne/rocne potrebuje X-rocny mlady stromcek

postreky a ani vhodny rez tu nechcem riesit, to uz je asi na nove vlakna, mne ide primarne o tu vodu a ziviny.

Myslim, ze takyto "zakladny manual" by asi ocenili viaceri zaciatocnici.
Ovocný strom není jen o vodě , hnoji a NPK. Roli hrají půdní podmínky, profil ornice i spodiny, sluneční svit, suma teplot, hladina spodní vody, nadmořská výška, orientace světových stran a další.
1. Bezplevelný kruh - nemusí být. Samozřejmě, že je dobré, když je, zejména na slabých podnožích, ale není to to zásadní. Může být mulč, pěstovaný trávník, podplodina.
Teď mě dr. Hlavatý nepochválí, ale jeho bezplevelné kruhy jsou spíš dekorací. Velikost korun a tedy maximum výskytu vlasových kořínků výrazně převyšuje průměr kruhů. Vzhled jeho stromů a kvalita jeho ovoce je dána dvěma faktory: 1. má příznivou půdu a polohu, 2. on tomu opravdu rozumí.
2. voda - důležitá při a po výsadbě, pak záleží na půdních a vláhových podmínkách. Mnoho stromů v přírodě, kolem cest, v sadech musí vystačit s přírodní vodou - a kupodivu vystačí.
3. přihnojování - platí v podstatě podobné, co u vody, s tím rozdílem, že voda je nutná krátce po výsadbě, zatímco hnojit v prvních letech po vsazení do připravené půdy velký smysl nemá. Sebevíc NPK neudělá z kamenité jílovice humozní propustnou spraš. Pokud zahradničíte na navážce stavební suti nebo ve vytěžené cihelně, na kterou navezli pár cm hlíny, tak trávník budete mít hezký, ale ovoce nikdy.
Naposledy upravil/-a vysloužil v 14 Máj 2020, 15:29, upravené celkom 1 krát.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Koľko vody a živín potrebujú ovocné stromy

14 Máj 2020, 14:45

Bezplevelný kruh je vhodný, najmä v prvých rokoch po výsadbe, a pri stromkoch na slaborastúcich podpníkoch aj neskôr.
S hnojením to netreba preháňať - ak Ste dali pri výsadbe do jamy hnoj aj NPK, tak najbližšie 3-4 roky nemusíte hnojiť vôbec. Avšak - píšete, že hnojenie Ste dali
na dno 80-centimetrovej jamy. To je dosť hlboko, tam sa korene stromku dostanú až o niekoľko rokov. Ja to robím tak, že spravím výsadbovú jamu rozmerov
cca 60x60x50cm, jej dno ešte dôkladne prerýľujem na 1 štich a na dno nasypem vyzretý kravský hnoj. Naň ide vrstva hliny a potom už vložím stromček a zasýpam
jeho korene čo najkvalitnejšou hlinou, tak aby nezostávali žiadne vzduchové "kapsy" medzi koreňmi. Dávam ešte druhú vrstvu hnoja - tá je cca 20-30cm pod
úrovňou pôdy, pričom dbám na to, aby hnoj nebol v bezprostrednom kontakte s koreňmi. Počas sadenia zavlažujem v 3 vrstvách, najprv dno jamy, potom ešte
2x - najvrchnejšia úroveň závlahy je asi 10cm pod úrovňou pôdy. Samozrejme, množstvo vody závisí od momentálnej vlhkosti pôdy v čase sadenia. Pri jesennej
výsadbe navŕšim okolo kmienika kužeľovitú pyramídu z hliny, do výšky asi 25-30cm, tú rozhrabem až na jar.
Na tých mojich fotkách je jabloň a marhuľa, pri hruškách nie je neobvyklé, že prvý rok majú slabé prírastky a "rozbehnú" sa až neskôr. To že nemáte na svojich
stromkoch prírastky ako sú na mojich fotkách neznamená, že niečo robíte nesprávne.
Ako píše dr.Vysloužil, prosperovanie stromkov nie je len otázkou hnojenia a závlahy, tých faktorov je viac - medzi najdôležitejšie patrí kvalita pôdy a klimatické
pomery v danej oblasti, takisto kvalita výpestku (predovšetkým jeho koreňového systému) a správne urobený (teda dostatočne radikálny) povýsadbový rez.
Čo sa týka zavlažovania - pri novovysadených a mladých stromkoch preferujem zavlažovanie v kratších intervaloch - pred veľkou dávkou vody naraz len
raz za čas. Zasa platí, že sa treba vyhnúť obom extrémom - mladé stromky nesmú trpieť suchom, ale nesprávne je aj to, ak permanentne "stoja v blate".
Treba sa riadiť jednoduchým sedliackym rozumom, najjednoduchšie je strčiť prst do pôdy a empiricky posúdiť potrebu závlahy.
Tá Vaša požiadavka na exaktné určenie X-Y-Z je trochu úsmevná, záhradkárčenie nie je matematika. Navyše každá záhrada je iná (pôdou, lokalitou, prístupom
slnka atď). Okrem potreby mať naštudované základy je dôležité riadiť sa tým obyčajným sedliackym rozumom, a to čo je asi najdôležitejšie sú skúsenosti. Tie sa
nedajú naštudovať ani kúpiť, ale každým dňom, mesiacom a rokom Vám pribúdajú, treba ich len vedieť analyzovať a využiť vo svoj prospech. Ono to príde, nemajte
strach, záhradkárčenie zasa až taká veda nie je :) IH
kvas
Príspevky: 585
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Koľko vody a živín potrebujú ovocné stromy

14 Máj 2020, 15:16

OK, tak to nebudem "hrotit". Prve roky zivota maju za sebou, nejako prezili. Klimaticke podmienky a podlozie ovplyvnit nemozem, tak ich z casu na cas polejem, ked bude sucho. No a co sa tyka rezu, to dufam casom "odkukam na fore a vlastnych chybach" ;)
ariadna30
Príspevky: 2860
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Koľko vody a živín potrebujú ovocné stromy

14 Máj 2020, 15:26

Kvas,ja Vasu otazku chapem velmi dobre. Tiez by som chcela robit vsetko uplne perfektne a mat manual,ktory mi to presne vsetko povie. Ale vonku je tolko parametrov,ze papier to proste nedokaze obsiahnut. Kedze mam malo casu,nakoniec venujem vsetkemu aj tak maximalne tretinovu starostlivost a ono to rastie. Kazdy rok mi policko paradajok rastucich v polmetrovej burine prosperuje rovnako dobre ako u susedov,kde sa o to staraju a kazdy den polievaju. Ja nepolievam,prip raz za dva tyzdne Stromy to zvladnu ked sa im budete na zaciatku trochu venovat s tou zavlahou a sem tam zamulcujete kompostom.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Koľko vody a živín potrebujú ovocné stromy

14 Máj 2020, 17:38

Kvas: Ešte dodatok - stromčekom je možné trochu pomôcť k prosperite aj občasným postrekom na list s obsahom makro- aj mikroelementov a humínových kyselín. Vo Vašich podmienkach trebárs raz za 3-4 týždne. Ja to robím menej často (vždy len pri aktuálnom postreku fungicídom či insekticídom), aj to nie u všetkých stromov. Používam Harmavit 60ml na 10 litrov vody + Humix Universal Bio 50ml na 10 litrov vody.Sú kompatibilné s bežne používanými postrekmi,aj keď ten Humix svojou hnedočiernou farbou vyzerá 'bojovo'. IH
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Koľko vody a živín potrebujú ovocné stromy

14 Máj 2020, 17:45

"Teď mě dr. Hlavatý nepochválí, ale jeho bezplevelné kruhy jsou spíš dekorací."

Ja viem Miloš, ale nemohol by som sa dívať na zaplevelený priestor pod stromami. Byť perfekcionistom je tak trochu prekliatím (pre neho samotného, ale aj jeho okolie). Ale aspoň sa k tomu priznávam...😂. IH
kvas
Príspevky: 585
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Koľko vody a živín potrebujú ovocné stromy

14 Máj 2020, 18:21

Ivan Hlavatý napísal:
14 Máj 2020, 17:38
Vo Vašich podmienkach trebárs raz za 3-4 týždne.
super, znacim si.
S tymi kruhmi ste ma ale nepotesili. vzdy mam z nich taku radost, ked ich dokoncim, lebo je to celkom fuska (mam cca 30 stromov vo svahu) a teraz sa dozviem, ze to je viac-menej na okrasu? :o u mna ale asi maju aj "prakticky zmysel", lebo priemer kruhu mam vacsi ako priemer koruny - musim si to nejako odovodnit ;)
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Koľko vody a živín potrebujú ovocné stromy

14 Máj 2020, 19:46

já tu otázku trochu obrátím, mam možnost králičího a slepičiho hnoje, dá se stromkům přilepšit tímto? myslím třeba i starším? v jakém množství a jak zapravit? stačí kolečko ke stromku rozhrnout a nechat přírodě nebo to nemá smysl a ke kořenům se nic nedostane?
půda tu moc dobrá není tak když je možnost...
nemá někdo praktickou zkušenost?
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
kvas
Príspevky: 585
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Koľko vody a živín potrebujú ovocné stromy

14 Máj 2020, 20:20

Vlasatej napísal:
14 Máj 2020, 19:46
já tu otázku trochu obrátím, mam možnost králičího a slepičiho hnoje, dá se stromkům přilepšit tímto? myslím třeba i starším? v jakém množství a jak zapravit? stačí kolečko ke stromku rozhrnout a nechat přírodě nebo to nemá smysl a ke kořenům se nic nedostane?
půda tu moc dobrá není tak když je možnost...
nemá někdo praktickou zkušenost?
s tymto skusenost mam, ja to robim takto:

nazbieram cca 3/4 kybla (vacsieho, cca 25L) kuracincov, k tomu narezem nadrobno zihlavu/prhlavu, zalejem to vodou a necham to cca 2-3 tyzdne v chladku a pod strechou kvasit, sem-tam premiesam. Ziadny strach, ked sa s tym nehybe, vobec to nesmrdi, iba pri miesani :) a potom, ked idem polievat tie moje stromy, tak z toho husteho sirupu priblizne za murarsku naberacku (tak aby sa uslo kazdemu) zoberiem do druheho kybla, dolejem vodou a touto "sirupovou vodou" polievam stromy. Ze je tam to huste/kusky listov zihlavy, to nevadi, casom sa to "vstrebe". Pre mlady stromcek taketo mnozstvo asi nejaky zmysel ma, pre vacsie by to asi chcelo nazbierat a nakvasit v 200L sude.

pomaha to? zial nemam to ako overit, ale dufam, ze ano. kuracince a aj zihlava su bohate na dusik.
Napísať odpoveď