Čo dávate do jamy pri výsadbe?

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
PeterS
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Čo dávate do jamy pri výsadbe?

07 Jan 2024, 00:39

charles91 napísal:
06 Jan 2024, 22:07
Vdaka všetkým za tipy. Ja mam podu miestami dosť ilovitú. V miestach, kde je viac kameňov sa stromom aj viac darí.
V minulosti som uvažoval vylepšovať jamu pre ovocné stromy zeolitom, no nakoniec to robím predovšetkým organikou.

Mnohí píšete, že miešate zeminu s kompostom, prípadne dávate do vysadbovej jamy hnoj. Nie je tam riziko, že v spodnej časti jamy bude hnoj / kompost veľmi ťazko pokračovať v procese rozkladu a humusová časť sa znehodnotí ? Pokial viem, hnoj a kompost sa dávaju iba do vrchnej vrstvy, kvôli zachovaniu mikrobioty. Ako to je?

Ak niekto dávate aj huminové kyseliny, vidíte nejaký prínos ? oplatí sa do toho investovať ?
Keď sa vylepší celý pôdny profil, zvýši sa tam aj biologická aktivita. Správny je predpoklad, že vo väčšej hĺbke je proces mineralizácie pomalší, lebo je tam menej vzduchu a kyslíka, ale stále prebieha. Ja som musel niektoré stromčeky vykopať po roku, dvoch aj takmer dekáde. Viem to zhrnúť takto - kde som pôdu vylepšoval skromne, tak už po roku sa dážďovky a mikróby o kompost postarali a ledva ho bolo badať. Kde som vylepšoval pôdu radikálne, bolo vidno rozdiel aj vizuálne vo farbe a štruktúre pôdy aj po 5 rokoch, ale aj tam značne organika zdegradovala. To dokazuje ako náročné je pôdu v konečnom dôsledku vylepšiť lokálne. Pán doc. Bedrna o tom často písal, keď sa venoval zúrodovaniu pôd - zvýšiť podiel organiky v pôde dlhodobo o 1% je náročnejšie ako sa zdá, lebo mikroorganizmy sú hladné a nepoznajú dosť. Najväčší efekt a stálosť má paradoxne aplikácia vysoko kvalitnej ornice s dobrou štruktúrou a vysokým obsahom organiky a uhlíka.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Čo dávate do jamy pri výsadbe?

07 Jan 2024, 07:35

Děkuji Vám za vysvětlení Peter. Příští sezónu to vyzkouším. Zvažoval jsem i klasiku, stratifikační bednu na roubovance. Ale kvůli několika rostlinám mi to připadá neekonomické.
charles91
Príspevky: 585
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Čo dávate do jamy pri výsadbe?

09 Jan 2024, 22:10

Pridávam odkaz na sadenie do misy - čo tiež ma svoju logiku.

https://www.youtube.com/watch?v=LdYXCZA ... aSlovensku
charles91
Príspevky: 585
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Čo dávate do jamy pri výsadbe?

17 Mar 2024, 11:45

Stážuje sa niekto na kamenistú pôdu ?

Včerajšie sadenie slivky.
Prílohy
1.jpg
M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Čo dávate do jamy pri výsadbe?

17 Mar 2024, 19:19

charles91 napísal:
17 Mar 2024, 11:45
Stážuje sa niekto na kamenistú pôdu ?

Včerajšie sadenie slivky.
Víc kamení jak velikost díry, na té fotce. :)
larix
Príspevky: 1126
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Čo dávate do jamy pri výsadbe?

17 Mar 2024, 20:17

Charles91 super :-)

Mám to veľmi podobne, už som sadil aj s búracím kladivom :-)
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Čo dávate do jamy pri výsadbe?

17 Mar 2024, 21:04

Naštěstí půdu nemám nejhorší. Trochu těžší, naplaveniny. 40 cm ornice, pod ní jíly a čtěrkopísky. Třetí rok po sobě mám v plánu obnovit dvě řady jabloní v bývalém sadu. Letošek mne tedy zaskočil. Jaro přišlo v únoru o měsíc dříve. Navíc nezvykle mnoho vláhy. Pozemek jsem si nechal poorat na podzim. Na jaře byl problém půdu zrotavátorovat, bylo pořád mokro. Nakonec se to nějak podařilo. Vysazuji dvě řady po osmdesáti jabloní na slabě vzrůstné podnoži ve sponu 130 cm v řadě, 3 m mezi řadama. Jámy dělám ručně rýčem. Opěrnou konstrukci buduji vždy následující rok. Pozemek jsem naneštěstí na podzim nevyhnojil do zásoby fosforem a draslem, ani chlévským hnojem. Pouze důkladně vyvápnil. Jámy dělám asi 50 cm v průměru, stejně hluboké. Jedna řada, 80 jam mi trvá celý den. Do každé jámy umísťuji koš z králičího pletiva proti hryzcům. Upletu jich 6 za hodinu, takže je to dost pracné. Ale bez koše u mne nemám šanci. Na dno jámy dám vrchovatou lopatu zetlelého koňského hnoje. Na něj "pocukruji " hrstičkou hnojiva / fosfor, draslík /. Umístím koš. Na dno dám vrchovatou lopatu směsi zeminy s kompostem. / Nikdy nekupuji rašelinový substrát /. Vložím stromek a rozmístím rovnoměrně kořeny v koši. Většinou již mám stromek ostříhám řezem po výsadbě. Lze to udělat až po vysazení. Kořeny zasypu dvěmi lopatami směsi kompostu a zeminy. Potom doplním zeminou z výkopu. Dospod tu kvalitnější ornici, na povrch dám spodinu. Při výsadbě stromkem potřepávám, aby se zemina dostala mezi kořeny. Občas i popovýtahnu koš. Okraj koše musí přesahovat 10 cm nad povrch půdy. Místo štěpení musí být minimálně 10 cm nad povrchem půdy. Po výsadbě přihnojím ledkem vápenatým ve dvou dávkách.
Po výsadbě stromky důkladně zaleji. Meiřadí zaseji trávou. Volím sleběji rostoucí směs do sadu a vinic. Po zasetí uválcuji. Jednu řadu jsem vysadil sám minulý týden, po neděli chci vysadit druhou. Pomůže mi kamarád. Stromky k výsadně jsou již značně narašené, takže nemohu čekat. Z výsadby si dovolím zde umístit fotodokumentaci s popisky, pokud by to náhodou někoho inspirovalo. Upozorňuji, že to v žádném případě není jediný možný způsob výsadby. Pouze moje zkušenost, co se mi celkem osvědčuje. Na každý má možnost vysazovat do tak připravené půdy. Ale i tak je to pořádná rozcvička.
Prílohy
159.  Příprava pozemku rotační m kultivátorem..JPG
160. Výsadbová jáma..JPG
161a. Zhotovené výsadbové jámy s koši proti hryzcům..JPG
161. Výsadbová jáma..JPG
162. Hnůj dospod jámy..JPG
163. Zásobní hnojení draslíkem a fosforem..JPG
164. Umístění stromku do koše..JPG
165.  Zasypání kořenů kompostem se zeminou..JPG
166. Vysazený stromek..JPG
167. Vysazena řada jabloní..JPG
charles91
Príspevky: 585
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Čo dávate do jamy pri výsadbe?

17 Mar 2024, 21:43

larix napísal:
17 Mar 2024, 20:17
Charles91 super :-)

Mám to veľmi podobne, už som sadil aj s búracím kladivom :-)
Musím povedať, že to bežne na záhrade nemávam. Zvyčajne su to pásy ilu, sem tam pás štrku. Po záhrade v minulosti predpokladám, že tiekol potok, preto takáto skladba.

Pred 2 týždnami som narazil na nejaké základy. Boli to základy, pretože kamene boli spajané takou zvlašnou hlinenou, svetlou maltou, sem tam som našiel vapennú maltu. Tiahli sa jedným smerom.
Tento krát som tu slivku sadil asi 20 m, od tých základov, no znova ma to prekvapilo, kamene boli doslova ukladané jeden pri druhom. Maltu som žiadnu nenašiel. Skor mi to príde, že v minulosti tam niečo bolo. Alebo príroda... ktovie.
Peb
Príspevky: 1984
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Čo dávate do jamy pri výsadbe?

17 Mar 2024, 22:02

charles91 napísal:
17 Mar 2024, 11:45
Stážuje sa niekto na kamenistú pôdu ?

Včerajšie sadenie slivky.

Dúfajme čítajú záhradkári aj text pod témou ..lebo téma má názov co davate do jamy pri výsadbe ..ak tam niekto uvidí nachystané kamene .. :) ( ospravedlňujem sa.. iba v rámci srandy )
...kopať takéto jamy dá určite zabrať ..

Pán Mirek klobúk dole, toľko práce ..
BB kraj 465 mnm
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Čo dávate do jamy pri výsadbe?

18 Mar 2024, 12:14

charles91 napísal:
17 Mar 2024, 21:43
Musím povedať, že to bežne na záhrade nemávam. Zvyčajne su to pásy ilu, sem tam pás štrku. Po záhrade v minulosti predpokladám, že tiekol potok, preto takáto skladba.

Pred 2 týždnami som narazil na nejaké základy. Boli to základy, pretože kamene boli spajané takou zvlašnou hlinenou, svetlou maltou, sem tam som našiel vapennú maltu. Tiahli sa jedným smerom.
Tento krát som tu slivku sadil asi 20 m, od tých základov, no znova ma to prekvapilo, kamene boli doslova ukladané jeden pri druhom. Maltu som žiadnu nenašiel. Skor mi to príde, že v minulosti tam niečo bolo. Alebo príroda... ktovie.
Ale klidně to mohla být vyskládaná cesta, nebo mez. Já jsem u chléva taky měla pod travním drnem vyskládaný slánský čedič a doplněný kousky z bouraček. U domu v trávníku byly z cihel trativody pro dešťovou vodu. A když jsme zaváželi hnojiště, taky jsme nevybírali dno, jen se rozebrala zídka. Děda stejně zavezl malou silážní jámu, co kdyby se hospodařilo...
Napísať odpoveď