Výsadba jeseň 2023 a jar 2024

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
peter_z_tt
Príspevky: 1164
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Výsadba jeseň 2023 a jar 2024

24 Sep 2023, 09:06

Včera nastal čas jesennej rovnodennosti, ktorý ukončil astronomické leto a začal jeseň. Upršané počasie v týchto dňoch dáva dostatok priestoru na plánovanie, keďže sa vonku pracovať nedá. Počasie v tomto roku dôkladne preverilo odolnosť niektorých stromov a zároveň uvoľnilo priestor na výsadbu.
Tento rok plánujem vysadiť cling Catharina, zatiaľ je v ponuke iba na broskyňovom podpníku, ktorý asi nie je úplne najvhodnejší do mojich podmienok. Napriek tomu to asi vyskúšam, lebo nie je nad vlastnú skúsenosť. Catherina nahradí viacodrodovú jabloň s vírusovou mozaikou.
Višňu Fanal nahradím višňou Fanal, tentoraz na podpníku čerešňa vtáčia. Nechce sa mi riskovať a nahradiť prvotriednu višňu niečím, čo nebude mať toľko vynikajúcich vlastností. Pôjde na miesto po šárkovej slivke neznámej odrody.
Miesto po višni nahradím Boscovou fľaškou. To si hovorím každý rok :D, nakoniec ale neodolám a zasadím niečo iné. V tomto roku dopadli najhoršie hrušky, tak váham, či sadiť ďalšiu hrušku.

Čo plánujete sadiť Vy a s čím sa lúčite?
andre.marek
Príspevky: 651
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Výsadba jeseň 2023 a jar 2024

24 Sep 2023, 10:31

Já hodně toužím po broskvoni Catharina, jeden stromek už mám zasazený, ale přišel bez visačky ze Spomyšle, tak jsem zvědavý. Je to 3 letý stromek a jako naschvál, z celé výsadby broskvoní letos neměl ani jeden plod, protože květy zmrzly...

Letos bych rád sehnal broskvoň Cresthaven - ta mi po loňské výsadbě uschla a jabloně Lyra (UEB5060/1) a Saturn. Více místa nyní nemám.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Výsadba jeseň 2023 a jar 2024

24 Sep 2023, 10:36

peter_z_tt napísal:
24 Sep 2023, 09:06
Včera nastal čas jesennej rovnodennosti, ktorý ukončil astronomické leto a začal jeseň. Upršané počasie v týchto dňoch dáva dostatok priestoru na plánovanie, keďže sa vonku pracovať nedá. Počasie v tomto roku dôkladne preverilo odolnosť niektorých stromov a zároveň uvoľnilo priestor na výsadbu.
Tento rok plánujem vysadiť cling Catharina, zatiaľ je v ponuke iba na broskyňovom podpníku, ktorý asi nie je úplne najvhodnejší do mojich podmienok. Napriek tomu to asi vyskúšam, lebo nie je nad vlastnú skúsenosť. Catherina nahradí viacodrodovú jabloň s vírusovou mozaikou.
Višňu Fanal nahradím višňou Fanal, tentoraz na podpníku čerešňa vtáčia. Nechce sa mi riskovať a nahradiť prvotriednu višňu niečím, čo nebude mať toľko vynikajúcich vlastností. Pôjde na miesto po šárkovej slivke neznámej odrody.
Miesto po višni nahradím Boscovou fľaškou. To si hovorím každý rok :D, nakoniec ale neodolám a zasadím niečo iné. V tomto roku dopadli najhoršie hrušky, tak váham, či sadiť ďalšiu hrušku.

Čo plánujete sadiť Vy a s čím sa lúčite?

Jak se mohou lišit polohy nepříliš vzdálené.
Počasí je tu suché, nepršelo ani nepamatuju, takže pracovat se moc nedá - do půdy nejde ani kopnout.
V tomto roce jediné, co dopadlo dobře, byly hrušky. Slušná úroda, velikost, chuť a poměrně málo červivých.
Višeň Fanal odešla, nahradil jsem ji chuťově podobnou višní Morina. Jestli je odolnější na monilii, to se zatím nepozná, řekl bych že míň vyholuje.
peter_z_tt
Príspevky: 1164
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Výsadba jeseň 2023 a jar 2024

24 Sep 2023, 11:20

Fanal som sadil na jar 2016. Je, alebo skôr bol to už celkom pekný stromček. Moníliou netrpela nikdy a to som ju viac menej ani nestriekal. Až na tento rok, kedy ňou trpela napriek dôkladným postrekom (rovnako ako broskyne, nektarinky, slivky, mandľa, dula....).
Viac ako monília ju dorazila kombinácia ťažkej pôdy a vytrvalých povodňových dažďov. Hrušky presne to isté.
Fanal je extrémne odolná na jarné mrazy, ktoré ju vôbec nepoškodzujú. Je tiež extrémne plodná a dobre odoláva monílií. A rovnako je to skvelá kyselka.
Samozrejme skúsiť inú odrodu je vždy veľmi lákavé, ale bojím sa vyskúšať niečo, čo bude mať nízku mrazuvzdornosť alebo plodnosť. Rozmýšľam nad Morelou, alebo Osteheimskou ale bojím sa, že nebudú rovnako mrazuvzdorné a plodné ako Fanal. Chutnejšie by snáď mohli byť.
Misiak
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 02 Apr 2022, 10:43
Bydlisko: 123 m.n.m, okolie Bratislavy

Výsadba jeseň 2023 a jar 2024

24 Sep 2023, 21:23

Ja sa postupne zbavujem marhúľ, 6 rokov po výsadbe patria k najväčším stromom na záhrade - úroda však vždy na jar zmrzne takže zaberajú miesto perspektívnejším druhom ovocia. Tento rok vykopem dva stromy, nechám si len jednu vypiplanú Maďarskú (pred 6 rokmi som o ovocných stromoch nevedel nič, a tak tie stromy aj vyzerajú 🙂).
Ďalšia na odpis je vinohradnícka broskyňa, kvalita plodov je v porovnaní s Red Haven a Symfoniou biedna, ako bonus navyše kvety vždy pomrznú.
Nahradiť by som ich chcel hruškami (Sterkmanova, Madame Verté, Pstružka) poprípade jabloňou (Zvonkové - z nejakého dôvodu je mi táto odroda sympatická).
charles91
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Výsadba jeseň 2023 a jar 2024

24 Sep 2023, 22:43

Každý rok si vravím, že už tých stromov je dosť, nebudem nič sadiť. Ale vždy niečo zozerie hryzec, uvolní sa miesto, prípadne sa dočítam na fóre o nejakej vynikajúcej odrode.

Tento rok na jeseň nebudem vysádzať nič. Mam na záhrade veľa práce, kopec veci čo chcem do zimy stihnúť, tak som si povedal, že na jesen si dam pauzu.
roman
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Výsadba jeseň 2023 a jar 2024

24 Sep 2023, 22:47

in: Čačanská rodná
out: stará švestka
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Výsadba jeseň 2023 a jar 2024

25 Sep 2023, 07:56

peter_z_tt napísal:
24 Sep 2023, 11:20
Fanal som sadil na jar 2016. Je, alebo skôr bol to už celkom pekný stromček. Moníliou netrpela nikdy a to som ju viac menej ani nestriekal. Až na tento rok, kedy ňou trpela napriek dôkladným postrekom (rovnako ako broskyne, nektarinky, slivky, mandľa, dula....).
Viac ako monília ju dorazila kombinácia ťažkej pôdy a vytrvalých povodňových dažďov. Hrušky presne to isté.
Fanal je extrémne odolná na jarné mrazy, ktoré ju vôbec nepoškodzujú. Je tiež extrémne plodná a dobre odoláva monílií. A rovnako je to skvelá kyselka.
Samozrejme skúsiť inú odrodu je vždy veľmi lákavé, ale bojím sa vyskúšať niečo, čo bude mať nízku mrazuvzdornosť alebo plodnosť. Rozmýšľam nad Morelou, alebo Osteheimskou ale bojím sa, že nebudú rovnako mrazuvzdorné a plodné ako Fanal. Chutnejšie by snáď mohli byť.
M orela i Ostheimská vyholují ještě víc než Fanal. Ostheimské se kvůli tomu říká vlasačka.
Hawkeye
Príspevky: 2405
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Výsadba jeseň 2023 a jar 2024

25 Sep 2023, 08:22

vysloužil napísal:
25 Sep 2023, 07:56
peter_z_tt napísal:
24 Sep 2023, 11:20
...Rozmýšľam nad Morelou, alebo Osteheimskou ale bojím sa, že nebudú rovnako mrazuvzdorné a plodné...
Morela i Ostheimská vyholují ještě víc než Fanal. Ostheimské se kvůli...
Lingvistická poznámka hnidopicha: vo 'Vestníku odrôd' táto stará odroda višne figuruje pod názvom 'Ostenheimská', pričom má synonymum 'Ostheimská ušľachtilá'. Originálny názov v nemčine je 'Ostheimer Weichsel'. Pomenovaná je podľa mesta Ostheim vor der Rhön v severnom Bavorsku, jej pôvod je však v Španielsku. H.

Screenshot_20230925-081238_Drive.jpg
peter_z_tt
Príspevky: 1164
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Výsadba jeseň 2023 a jar 2024

29 Sep 2023, 20:13

Ďakujem za upozornenie. Samozrejme som myslel Ostheimská, išlo o preklep...

Tým pádom je rozhodnuté, zasadený bude Fanal. Aj keď čerešňa vtáčia tiež asi nebude ideálny podpník do ťažkej pôdy.
Napísať odpoveď