Právne otázky záhradkárčenia

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
walter
Príspevky: 727
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Právne otázky záhradkárčenia

20 Dec 2023, 14:50

tak to mě zajímá. V současnosti už platí nějaká konkrétní pravidla pro provoz dronů, která říkají, v jaké výšce nad venkovním prostorem mohou drony létat a kde létat nemohou. Také už platí alespoň u těch větších a kvalitnějších nějaká povinná registrace. Nevím jak u vás, ale v ČR doporučují zavolat státní policii. Sestřelit ne. No ale chápu, že než přijedou policajti, dron bude pryč. Tak bych vytáhl mobil a natočil si ho. Jestli má kameru a šmíruje, tak si toho určitě všimne a nějak zareaguje. Uvědomí si, že ho natáčíte taky a nejspíš proto, že s počínáním majitele nesouhlasíte a abyste měl v ruce dokument při případné konfrontaci. Walter
Hawkeye
Príspevky: 2411
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Právne otázky záhradkárčenia

20 Dec 2023, 15:54

charles91 napísal:
20 Dec 2023, 13:35
Chcem sa spytat, nema s tym niekto skusenost?
Ak dron prileti na moju zahradu a si tam spaciruje, asi 4-5 m od zeme, co mam s nim spravit? Ked ho nejako rozbijem, kto je v prave?
Nemam sajnu kto je majitel.
V prílohe je odkaz na článok, ktorý sa touto problematikou komplexne zaoberá. Nečítal som to celé, ale myslím že tam nájdete mnohé odpovede na otázky týkajúce sa prevádzky dronov. H.

Screenshot_20231220_154843_Google.jpg
Vyhlídka

IP:  81.144

Právne otázky záhradkárčenia

21 Dec 2023, 10:55

Jak je to aktuálně na Slovensku s legální možností pálení doma pro vlastní potřebu po zaregistrování, koupení schváleného aparátu pro výrobu a zaplacení daně? Viděl jsem o tom reportáž, prý je to tak i v Madarsku a snad i v Rakousku? Něco takovémo si moci vyzkoušet, to bych asi i změnil občanství... Platit daně mi nevadí. Ale když už musím něco zaplatit, chci mít prvotřídní přístup a kvalitu bez pochybností...
Hawkeye
Príspevky: 2411
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Právne otázky záhradkárčenia

21 Dec 2023, 11:58

Vyhlídka napísal:
21 Dec 2023, 10:55
Jak je to aktuálně na Slovensku s legální možností pálení doma pro vlastní potřebu po zaregistrování, koupení schváleného aparátu pro výrobu a zaplacení daně? Viděl jsem o tom reportáž, prý je to tak i v Madarsku a snad i v Rakousku? Něco takovémo si moci vyzkoušet, to bych asi i změnil občanství... Platit daně mi nevadí. Ale když už musím něco zaplatit, chci mít prvotřídní přístup a kvalitu bez pochybností...
Myslíte, že s 'domácou aparatúrou' dokážete vypáliť kvalitnejší destilát, než oficiálne pálenice s najmodernejším vybavením ? Pochybujem. Moja skúsenosť je taká, že pri súčasnej hustote páleníc si máloktorá (žiadna?) nedovolí v rámci konkurenčného boja prístup a kvalitu odfláknuť.
(Samozrejme, poplatky za pálenie sú iná téma). H.
Vyhlídka

IP:  81.144

Právne otázky záhradkárčenia

21 Dec 2023, 12:15

Pane H, ty certifikované aparatůry dostupné u zkušených výrobců legálně na trhu v té video reportáži byly naprosto rovnocenné s profesionálními, akorát v menším objemu. V přístroji vyrobeném homemade by vám ani v těchto zemích pálit dle toho zdroje úřad nedovolil. Konev od mléka tedy rozhodně ne...
Hawkeye
Príspevky: 2411
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Právne otázky záhradkárčenia

21 Dec 2023, 12:30

Vyhlídka napísal:
21 Dec 2023, 12:15
Pane H, ty certifikované aparatůry dostupné u zkušených výrobců legálně na trhu v té video reportáži byly naprosto rovnocenné s profesionálními, akorát v menším objemu. V přístroji vyrobeném homemade by vám ani v těchto zemích pálit dle toho zdroje úřad nedovolil. Konev od mléka tedy rozhodně ne...
Nemal som na mysli "homemade lavórovicu" 😀.
Tú 'rovnocennosť' neviem posúdiť, ale ak je to tak, zrejme to nebude lacná záležitosť. Otázkou je potom 'cost benefit' a návratnosť investície. Inak povedané - či sa oplatí mať doma nejakú "minipálenicu" čiste len pre vlastnú (sezónnu) potrebu. Pretože nájsť si dnes pálenicu, kde Vám kvas vypália kvalitne problém podľa mňa nie je. Aspoň u nás určite nie. Len v okruhu 15km máme najmenej 4.
Ale aby sme si rozumeli - ja Vás nechcem odhovárať, len diskutujeme. H.
Vyhlídka

IP:  81.144

Právne otázky záhradkárčenia

21 Dec 2023, 13:23

Já se chtěl dovědět jak to u vás aktuálně je, protože na konci byla vyjádřena obava, že tato možnost bude zrušena. A co se týká návratnosti... Kolik věcí kolem zahrádkaření je opravdu návratných, když začnete počítat? A pokud se podívám ma ceny slivovic od našich předních lihovarníků, nejsem nějaký pijan, ale za lidský život by se to pro vlastní potřebu určetě vrátilo. Pokud teda počítam i nějaké ty dary, když někam jdete na návštěvu.
Vyhlídka

IP:  81.144

Právne otázky záhradkárčenia

21 Dec 2023, 13:47

A ještě bych reagoval na to porovnání kvality s pěstitelskou pálenicí. Mylíte, že produkt z pěstitelské pálenice se může rovnat s produkty z profesionálních lihovarů, které mají širší paletu možností úpravy nejen kvasu, ale i surového destilátu a finálního výrobku a laboratoře?
Hawkeye
Príspevky: 2411
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Právne otázky záhradkárčenia

21 Dec 2023, 14:18

Ad 'Vyhlídka': rozhodnutie je samozrejme iba na Vás. Ja by som do toho nešiel, keďže skúsenosť s oficiálnymi pálenicami mám v drvivej väčšine dobrú. S kamarátom robíme najmä jablkovicu, okrem toho hruškovicu a dulovicu. Tento rok máme 1400 litrov jablkového kvasu, časť je už vypálená. Maximálna spokojnosť s kvalitou.
Porovnanie s kupovanými destilátmi Vám neviem poskytnúť, keďže ich nekupujem a nekonzumujem. Viem Vám povedať len skúsenosť týkajúcu sa ohlasov konzumentov našej pálenky - tie sú bez výnimky kladné, ak už nechcem použiť slovo nadšené. Robíme aj jablkovicu zrejúcu v drevených súdkoch (ponechaná je v nich 9-12 mesiacov). Z minulej sezóny to bude 20 litrov z dubových a 20 litrov z morušového súdka. Také isté množstvo dáme do súdkov z tohtoročnej jablkovice a budeme 'stáčať' v období Vianoc 2024. Takýto destilát sfarbený do zlatista a s arómou dreva je chuťovo osobitý, nemusí každému vyhovovať. Avšak takmer každý kto ho ochutnal ho hodnotil ako vynikajúci.
(P.S.: tých 20+20 litrov išlo DO drevených súdkov, Z NICH vytečie o niečo menej - tzv. "anjelská daň".) 😀 H.
Vyhlídka

IP:  81.144

Právne otázky záhradkárčenia

21 Dec 2023, 14:47

Pane Hawkeye, hodně mě zajímala třeba hruškovice ze sadů v Chile. Tak jsem ji koupil a chutnala mi. Můj osobní názor je ale takový, že pro kvalitní hruškový destilát není potřeba pěstovat hrušky v zahraničí. S dřevěnými soudky nemám žádné osobní zkušenosti, ale jen dle referencí a literatury. Není 9 až 12 měsíců na soudek o tak malém objemu jako je 20 l moc dlouhá doba? I když určitě záleží na tom jak je soudek dlouho používán.
Děkuji za informace a přeji hezký den, nechci zde více psát mimo zadané téma, naše diskuse se odklonila.
Napísať odpoveď