Nielen dopestovať. Aj skonzumovať !

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Nielen dopestovať. Aj skonzumovať !

02 Máj 2020, 19:48

O zdravej výžive sa toho popísalo aj povedalo naozaj dosť. Takmer všetci vieme, čo prospieva nášmu zdraviu, a takmer všetci to aj dôsledne - nedodržiavame... Dopestovať si vlastné ovocie a zeleninu je úžasná vec, ale treba spraviť aj ten ďalší krok - dopestované zaradiť do jedálnička - svojho aj rodiny. Teraz je práve obdobie, kedy jednak ovocie už (takmer) nie je, a zároveň ešte nie je. O pár týždňov sa začne nová sezóna zberu, tá ovocná najprv plodmi zemolezu, a potom to už pôjde jedno za druhým. Tí šikovnejší si s predstihom dokážu dopestovať v interiéri už teraz paradajky a v pareniskách aj rôzne druhy zeleniny. Iste, v obchodoch sa dá kúpiť ovocie aj zelenina po celý rok, tam ale nevieme, čo všetko okrem vitamínov obsahujú. To už radšej siahnuť po zakysanej kapuste z vlastného súdka. Ale aj do menšej záhradky sa toho zmestí pri dobrej vôli dosť, aby sme si mohli vychutnávať vlastnoručne dopestované jablká, hrušky, marhule, broskyne, slivky, čerešne, višne, moruše, lieskovce, muchovník, egreše, ríbezle, jostu, maliny, černice, aróniu, rakytník, zemolez, jahody, hrozno, niektorí aj asiminu, hurmikaki, kiwi, figy..., a mnohé druhy zeleniny, ktoré tu ani nebudem vymenovávať. Aby som išiel trochu príkladom - ja si práve vychutnávam 'jablkový tanier' (viď foto). Vybral som doň ozajstné chuťovky: Admiral, Fuji a Lucy. V neskorej jari človek ocení odrody, ktoré vynikajú v kategórii 'shelf-life' ... IH
IMG_20200502_191430.png
Naposledy upravil/-a Ivan Hlavatý v 02 Máj 2020, 20:34, upravené celkom 2 krát.
ariadna30
Príspevky: 2859
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Nielen dopestovať. Aj skonzumovať !

02 Máj 2020, 20:29

U nas doma je zial polovica rodiny totalne leniva. Ked im neumyjem a nenakrajam,tak radsej ovocie a zeleninu nebudu jest. V zime a na jar vytahujem vacsinou z mrazaku rakytnik alebo mrazene hrozno. Este zamrznuty rakytnik posypany trochou praskoveho cukru je super delikatesa.
Napísať odpoveď