Intenzita hnojenia

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Bungydom33
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 29 Sep 2022, 15:08

Intenzita hnojenia

07 Jún 2023, 10:44

Zdravím, chcem sa spýtať na intenzitu hnojenia ovocných stromov. Mám 3-rocne stromy. ( Hruška, slivka, čerešňa, jabloň) Každých 7 týždňov od cca apríla do septembra zapracujem do pôdy okolo stromov veľkú hrsť granulovaneho hnojiva na ovocné stromy. Inak nedávam čo sa tyka hnojenia už nič. Je to podľa vás dostatočné? Alebo by stačilo aj menej?
Hawkeye
Príspevky: 2419
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Intenzita hnojenia

07 Jún 2023, 11:12

Bungydom33 napísal:
07 Jún 2023, 10:44
Zdravím, chcem sa spýtať na intenzitu hnojenia ovocných stromov. Mám 3-rocne stromy. ( Hruška, slivka, čerešňa, jabloň) Každých 7 týždňov od cca apríla do septembra zapracujem do pôdy okolo stromov veľkú hrsť granulovaneho hnojiva na ovocné stromy. Inak nedávam čo sa tyka hnojenia už nič. Je to podľa vás dostatočné? Alebo by stačilo aj menej?
Pri hnojení je podstatné, aká je kvalita a typ pôdy, vhodné je poznať aj jej zloženie. Aj keď tieto údaje neuvádzate, Vami udávaná frekvencia hnojenia je pre 3-ročné stromy podľa mňa zbytočne nadhodnotená. Obzvlášť ak ste pri zasadení dali do výsadbovej jamy zásobné hnojenie. V takom prípade by som prvé 3 roky ďalšie hnojivo vôbec nedával. H.
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Intenzita hnojenia

07 Jún 2023, 12:18

Bungydom33 napísal:
07 Jún 2023, 10:44
Zdravím, chcem sa spýtať na intenzitu hnojenia ovocných stromov. Mám 3-rocne stromy. ( Hruška, slivka, čerešňa, jabloň) Každých 7 týždňov od cca apríla do septembra zapracujem do pôdy okolo stromov veľkú hrsť granulovaneho hnojiva na ovocné stromy. Inak nedávam čo sa tyka hnojenia už nič. Je to podľa vás dostatočné? Alebo by stačilo aj menej?
Podobně jako Hawkey si myslím, že důležitější než přihnojování po výsadbě je příprava výsadbové jámy. Do doby, než stromky začnou plodit není přihnojování nezbytné. Spíš bych pečoval - zejména na lehkých půdách - o pravidelnou zálivku. Pravidelným přihnojováním povrchové vrstvy půdy budete nutit stromek, aby tvořil kořeny těsně pod povrchem. Nebude kořenit v hloubce, nebude dobře ukotvený a bude víc trpět suchem.
Granulovaná hnojiva se vyrábějí ze dvou důvodů. Líp se rozhazují a granule uvolňují živiny postupně. To je ale velmi závislé na přísunu vody do půdy, takže účinek granulovaného hnojiva bývá opožděný.
K hnojivům určeným pro jednotlivé plodiny jsem značně nedůvěřivý (vyjma hnojiv na kyselomilné rostliny). Přečtete-li si obsah živin, zjistíte, že jejich obsah se u hnojiv na trávníky, rajčata, ovoce, aj liší jen minimálně. Navíc složení jakéhokoli směsného hnojiva nemůže zohlednit obsah jednotlivých prvků, které již v půdě jsou. Není tajemstvím, že půda v mnoha zahrádkách v koloniích je přefosforovaná a zahrádkáři to řeší přisypáváním dalších hnojiv s fosforem.
Pokud jste stromky zasadili do chudé půdy a chce je přihnojit, je lepší - než granule - použít kapalné nebo rozpustné hnojivo (Floria, Kristalon,,...) a přihnojit formou slabě koncentrované zálivky. Dostupnost takových živin je prakticky okamžitá.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2230
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Intenzita hnojenia

07 Jún 2023, 12:46

vysloužil napísal:
07 Jún 2023, 12:18
K hnojivům určeným pro jednotlivé plodiny jsem značně nedůvěřivý (vyjma hnojiv na kyselomilné rostliny). Přečtete-li si obsah živin, zjistíte, že jejich obsah se u hnojiv na trávníky, rajčata, ovoce, aj liší jen minimálně.
Pravda. Navíc i obsah živin v hnojivech pro stejné plodiny, ale od různých výrobců, se liší.
Peb
Príspevky: 1988
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Intenzita hnojenia

07 Jún 2023, 12:55

Aj keď je po výsadbe už asi zbytočne písať o tom ..ak by som sadil na povedzme 1000 m2 ako teraz ..slivky na myrobalanoch ,jablone na mm106,marhule broskyne a iné investoval by som do pôdy viacej času a prostriedkov ..na celej ploche urobil rigolacnu orbu ,navozil hnoja , nejaky Dunajský štrk ....je to časovo a finančne náročné ..ale ak niekto naozaj chce v horšej pôde niečo pestovať tak toto je zlatá cesta ...korene pri svojom raste nenarazaju na neurodnu zem ..plocha je celá zurodnena ..dnes by som to riešil takto ..človek môže očakávať potom aj výsledky ..aj keď vrtochy počasia a skodneho hmyzu , plesní a podobne su už niekedy na ťažko udržateľnej hranici ..
Čo je ale dobre ,mám v poslednom čase pocit že pestovanie plodín ako napr marhule ,slivky broskyne a iné ..sa už pomaly začína vyplácať viacej vo vyšších chránenych polohách kam nezateka studený vzduch na jar ..pôda je ale naozaj dôležitá ...pred dvoma rokmi na jeseň pohnojene slivky mali toľko zasobnych živín že vytvorili prírastky skoro 1 meter ,udržali plody bez väčšieho prepadu ,a ešte aj vyvtorili rodivy obrast ..tento rok po minuloročnej úrode bola násada kvetov na slivkach takmer ako pred rokom ..podmienky kôli počasiu su horšie a aj korene sa s predlzujucimi sa konármi dostali opäť do horšej pôdy ..ideálne by bolo prerylovat okolo stromov trochu ďalej a oživiť trochu pôdu ,zásobiť na viac rokov ..
Toto by sa ale nedialo keby sa pôda pripravila ako som vyššie písal ..myslim že pravidelnosť úrody ,vitalita stromov ,nástup do rodivosti by bol na úplne inej úrovni ...
BB kraj 465 mnm
Bungydom33
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 29 Sep 2022, 15:08

Intenzita hnojenia

07 Jún 2023, 16:09

Pôda je tu dobrá, predtým sa tu pestovali zemiaky. Zaujíma ma to hlavne preto, lebo stromy rastú krásne, maju aj veľké prírastky ale plodov majú minimálne.. na cca 3 metrovej kordii su tento rok asi 4 plody.. či to s tým hnojenim neprehanam. Či nemajú privela dusíka..
Peb
Príspevky: 1988
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Intenzita hnojenia

07 Jún 2023, 18:14

Ideálne asi zobrať vzorku niekde kde sa nehnoji a dať urobiť rozbor pôdy stojí to do 40 e ..
BB kraj 465 mnm
Peb
Príspevky: 1988
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Intenzita hnojenia

07 Jún 2023, 18:16

treba pozrieť opelovače či sú vhodné ,ci lietajú včely ,a či nevymrznu z jari piestiky ..v strede kvetu sú čierne alebo žiadne
BB kraj 465 mnm
p.n.
Príspevky: 245
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Intenzita hnojenia

07 Jún 2023, 22:24

Bungydom33 napísal:
07 Jún 2023, 16:09
.... na cca 3 metrovej kordii su tento rok asi 4 plody..
Pokud je to jen tento rok, tak to asi nebude nic zvláštního, letos má každý (až na výjimky) násady na stromech málo.
Bungydom33
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 29 Sep 2022, 15:08

Intenzita hnojenia

07 Jún 2023, 22:43

Keby som namiesto toho granulovaneho hnojiva chcel použiť ten tekutý kristalon, tak ktorý? Kristalon plod a kvet?
Napísať odpoveď