Blahovo libovicke a Rozela

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
reinhold
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 05 Apr 2021, 13:38

Blahovo libovicke a Rozela

15 Apr 2023, 19:24

Chystam tento rok krizenie oboch odrod,blahovo pre jeho plodnost a velkost,od rozely si slubujem,ze preda skvelu chut,co si myslite o takejto kombinacii?
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Blahovo libovicke a Rozela

15 Apr 2023, 19:28

Môžete prosím načrtnúť ako to chcete zrealizovať ? H.
reinhold
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 05 Apr 2021, 13:38

Blahovo libovicke a Rozela

15 Apr 2023, 20:20

Myslite technologicky postup?tak ten mate na nete,ja mam postup od kamila hasmana,pred rokmi mi daroval aj vrubel...takto ja by som tu zavesil aj cely jeho postup,ale nemam jeho suhlas,v podstate on pouziva namiesto sackovania po umelom opeleni vazelinu.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Blahovo libovicke a Rozela

15 Apr 2023, 20:35

Asi to je dobrá kombinace. Křížení je poměrně jasné. Zajímalo by mě kolik květů hodláte použít ke křížení a s jakou plochou počítáte na semenáčky. Někdy se část hybridních semenáčů pěstuje i u známých nebo u obchodních partnerů. Je s tím hodně práce. Ale přeji úspěšný výsledek.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Blahovo libovicke a Rozela

15 Apr 2023, 20:54

reinhold napísal:
15 Apr 2023, 20:20
Myslite technologicky postup?tak ten mate na nete,ja mam postup od kamila hasmana,pred rokmi mi daroval aj vrubel...takto ja by som tu zavesil aj cely jeho postup,ale nemam jeho suhlas,v podstate on pouziva namiesto sackovania po umelom opeleni vazelinu.
OK, možno o tom niečo viem, skôr mi išlo o to, či si uvedomujete, že to nie je až také jednoduché - a nemám na mysli techniku opelenia (na ilustráciu čo tým o.i. myslím anekdota v prílohe 😀). Čo ak nová odroda zdedí po Libovickom horšiu chuť a náchylnosť k chrastavitosti, a po Rozele zasa sklon k pehovitosti ? Ale samozrejme - Váš zámer a snahu treba oceniť, je to chvályhodné.
Predpokladám, že si uvedomujete, že sú pred Vami roky práce - z plodov, ktoré získate umelým opelením vyberiete semiačka, tie zasadíte. Vyrastú Vám semenáčiky, ktoré by však spontánne zarodili až po dlhšom čase. Preto je vhodné očká z nich naočkovať na slaborastúce podpníky (aby čo najskôr zarodili). Po pár rokoch získate plody rôznych semenáčikov, ktoré budete hodnotiť (vzhľad, chuť, skladovateľnosť, odolnosť chorobám atď.) a z nich selekciou vyberiete - ak sa zadarí a genetická 'ruleta' dopraje - ten alebo tie, ktoré budú kvalitné.
Takže samotnou technikou opelenia sa to len začne, 99% práce príde až potom.
Ale toto všetko predpokladám viete. Prajem Vám úprimne nech sa práca darí.
P.S.: ešte 1 poznámka: Rozela má dosť veľké plody aj vysokú rodivosť, neviem či práve tieto vlastnosti u nej treba 'vylepšovať'. Skôr by bolo vhodné zbaviť ju sklonu k pehovitosti plodov. H.


Screenshot_20230415-202748_Chrome.jpg
Screenshot_20230415-202748_Chrome.jpg (84.62 KiB) 1015 zobrazení
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Blahovo libovicke a Rozela

16 Apr 2023, 08:21

V prílohe sú niektoré zaujímavé informácie o celom procese novošľachtenia jabloní. Sú tam spomenuté aj inovatívne moderné postupy, realizované na veľkých šľachtiteľských pracoviskách, ktoré umožňujú celý proces zrýchliť a zefektívniť.
Možno to niekoho zaujme. H.


Screenshot_20230416-080455_Chrome.jpg
Screenshot_20230416-080521_Chrome.jpg
Screenshot_20230416-080544_Chrome.jpg
Screenshot_20230416-080556_Chrome.jpg
Screenshot_20230416-080605_Chrome.jpg
Screenshot_20230416-080611_Chrome.jpg
Screenshot_20230416-080907_Chrome.jpg
Screenshot_20230416-080917_Chrome.jpg
Screenshot_20230416-080941_Chrome.jpg
Screenshot_20230416-080947_Chrome.jpg
reinhold
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 05 Apr 2021, 13:38

Blahovo libovicke a Rozela

16 Apr 2023, 09:07

Blahovo mam spolu s rajkou melrouse a lobom na jednom stromceku,opelim teda celu vetvu,kolko bude plodov a semien to este neviem.Blahovo aj pri nadurode nezmensuje plody,rozela u mna bez prebierky ma mensie plody,takze cielom by bolo dosiahnut stav,aby novoslachtenec podrzal velkost plodov bez prebierky a zaroven bola zlepsena chut plodov,rezistencia nevyjimajuc.Ide skor o zabavu,vasen,cestu,kto je ovocinar asi pochopi.Dakujem za podnetne rady a komentare.Skusim krizit aj s merkurom,ten netrpi pehovitostou.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Blahovo libovicke a Rozela

16 Apr 2023, 09:27

Materiály, které předkládá Hawkey, mají v laickém čtenáři vzbudit (možná oprávněný) pocit, že šlechtění odrůd je mimořádně náročné finančně, časově i prostorově a je možné pouze ve stanicích za milióny. Má to svůj důvod. Potřebují získat finanční prostředky i zdůvodnit množství personálu.
Nic z toho však neměl J. Říha v Chlumci, V. Bláha v Libovicích, p. Louda starší ani P. Kumšta ve Voticích. Přesto po nich zůstávají zajímavá jablka. Mám pocit, že snahou ÚEB je, mimo jiné, odradit lidi typu Buzrly, Hatlapatky či Matejska, aby nám naše klidné šlechtitelské vody nekalili svými Larisami, Valašskými renetami, Vršovskými granáty,...
Já té snaze fandím. Koneckonců nemusí se furt dokola křížit Fuji s Topazem.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Blahovo libovicke a Rozela

16 Apr 2023, 10:10

vysloužil napísal:
16 Apr 2023, 09:27
▪︎Materiály, které předkládá Hawkey, mají v laickém čtenáři vzbudit (možná oprávněný) pocit, že šlechtění odrůd je mimořádně náročné finančně, časově i prostorově a je možné pouze ve stanicích za milióny. Má to svůj důvod. Potřebují získat finanční prostředky i zdůvodnit množství personálu.
▪︎Nic z toho však neměl J. Říha v Chlumci, V. Bláha v Libovicích, p. Louda starší ani P. Kumšta ve Voticích. Přesto po nich zůstávají zajímavá jablka. Mám pocit, že snahou ÚEB je, mimo jiné, odradit lidi typu Buzrly, Hatlapatky či Matejska, aby nám naše klidné šlechtitelské vody nekalili svými Larisami, Valašskými renetami, Vršovskými granáty,...
Já té snaze fandím. Koneckonců nemusí se furt dokola křížit Fuji s Topazem.
▪︎Ja to tak nevnímam. Beriem to ako informáciu o pokroku v šľachtiteľských metódach. Byť informovaný hadam nie je hriech. Postranný úmysel zo strany ÚEB tam nevidím. (Ale možno len nemám dostatočne vyvinuté konšpiračné senzory).😀
▪︎Súkromným šľachtiteľom fandím aj ja. Či sa dajú odradiť alebo nie, to je ich vec. Isteže sa nedajú. Šľachtenie jabloní nie je konštrukcia kozmickej rakety, takže pokojne môžu odrody súkromných šľachtiteľov (občas) prekonať tie střížovické či holovouské. Opakujem - ja tam tú snahu 'odradiť' nevidím. Pokrok ide dopredu a využívať genetické metódy uľahčujúce šľachtenie (nie v zmysle GMO!) nie je hriech. A informovať o tom hádam tiež nie. H.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Blahovo libovicke a Rozela

16 Apr 2023, 12:58

Hawkeye napísal:
16 Apr 2023, 10:10
vysloužil napísal:
16 Apr 2023, 09:27
▪︎Materiály, které předkládá Hawkey, mají v laickém čtenáři vzbudit (možná oprávněný) pocit, že šlechtění odrůd je mimořádně náročné finančně, časově i prostorově a je možné pouze ve stanicích za milióny. Má to svůj důvod. Potřebují získat finanční prostředky i zdůvodnit množství personálu.
▪︎Nic z toho však neměl J. Říha v Chlumci, V. Bláha v Libovicích, p. Louda starší ani P. Kumšta ve Voticích. Přesto po nich zůstávají zajímavá jablka. Mám pocit, že snahou ÚEB je, mimo jiné, odradit lidi typu Buzrly, Hatlapatky či Matejska, aby nám naše klidné šlechtitelské vody nekalili svými Larisami, Valašskými renetami, Vršovskými granáty,...
Já té snaze fandím. Koneckonců nemusí se furt dokola křížit Fuji s Topazem.
▪︎Ja to tak nevnímam. Beriem to ako informáciu o pokroku v šľachtiteľských metódach. Byť informovaný hadam nie je hriech. Postranný úmysel zo strany ÚEB tam nevidím. (Ale možno len nemám dostatočne vyvinuté konšpiračné senzory).😀
▪︎Súkromným šľachtiteľom fandím aj ja. Či sa dajú odradiť alebo nie, to je ich vec. Isteže sa nedajú. Šľachtenie jabloní nie je konštrukcia kozmickej rakety, takže pokojne môžu odrody súkromných šľachtiteľov (občas) prekonať tie střížovické či holovouské. Opakujem - ja tam tú snahu 'odradiť' nevidím. Pokrok ide dopredu a využívať genetické metódy uľahčujúce šľachtenie (nie v zmysle GMO!) nie je hriech. A informovať o tom hádam tiež nie. H.
To není jen o nějaké konspiraci či odrazení soukromých šlechtitelů. Stanice předkládá svoje výsledky (a že je mají!), ukazuje, kolik to dá práce a jak složitý proces to šlechtění ve skutečnosti je. To je v pořádku. Samozřejmě při tom nebudou říkat, že to není jediný způsob jak získat novou odrůdu.
Spíš bych se zastavil nad volbou křížených odrůd. Je zajímavé, že některé odrůdy zajímavých vlastností se křížily poměrně málo - ať už chuťových - Matčino, Dukát, Bláhova oranžová, nebo pěstitelských - Produkta, Rosana, Resista, aj. Nebo se možná křížily a nic z toho nebylo.
Napísať odpoveď