Blahovo libovicke a Rozela

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
IgorML
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Blahovo libovicke a Rozela

04 Máj 2023, 20:30

A pokiaľ by som povedzme chcel vyšľachtiť niečo hlavne pre seba a hlavne pre moje podmienky, a tiež nemám v pláne to nikde prihlasovať či nejak registrovať? Prečo sa predpokladá, že každý by mal chcieť dosiahnuť odolnosť voči napr. chrastavitosti za všetkých možných okolností a vo všetkých možných podmienkach? Ja mať na záhrade napríklad chutnú žltodužinatú broskyňu, jablká ma až tak neberú, odolnú voči kučeravosti dozrievajúcu cez letné prázdniny, tak mi to k spokojnosti tak bohate, prebohate stačí, že ma vôbec netrápi, či je odolná voči kučeravosti aj niekde v Podunajskej nížine. A tiež niekomu môže stačiť mať na vlastnej záhrade nejakú z jeho pohľadu výnimočnú odrodu a udržiavať ju iba v rámci vlastnej rodiny, ako nejaké takpovediac rodinné striebro. Niečo v štýle - toto vyšľachtil u nás na záhrade náš dedo/pradedo a je to taká naša "rodinná" odroda. Motivácia môže byť rôzna.
Naposledy upravil/-a IgorML v 04 Máj 2023, 20:45, upravené celkom 1 krát.
IgorML
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Blahovo libovicke a Rozela

04 Máj 2023, 20:44

Tým som chcel povedať, že možno je dnes proces šľachtenia a registrovania odrôd tak zbyrokratizovaný a komplikovaný, že je v skutočnosti realizovateľný iba vo výskumných ústavoch s množstvom personálu, kde dodržia všetky možné odporúčania a smernice. Hobby pestovateľ - šľachtiteľ toto podľa mňa vôbec nepotrebuje.
Hawkeye
Príspevky: 2251
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Blahovo libovicke a Rozela

04 Máj 2023, 20:45

IgorML napísal:
04 Máj 2023, 20:30
...Motivácia môže byť rôzna.
A rovnako rôzne môžu byť aj názory na uvedenú plánovanú činnosť. Ja Váš názor rešpektujem, aj keď sa nemusíme zhodnúť.
Vlastne by bolo nenormálne, ak by všetci mali na všetko rovnaký názor. Načo by potom bolo takéto fórum...(?). 😀
H.
Napísať odpoveď