Jedno očko na velké podnoži

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Jitka
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Jedno očko na velké podnoži

02 Apr 2023, 00:31

Při zkoušení očkování jsme dali po jednom očku i na výmladky myrobalanu. Očkování je ve 150 cm, podnože jsou 3 až 4 cm silné. Takže narozdil od meruňky, na které mi záleží, tohle rasi. Asi nemůžu obrat všechny větvičky a očka okolo? Je to že starší lepotice, která odchází, takže ty tři výmladky jsou bujné. Případné foto můžu udělat zítra.
Jitka
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Jedno očko na velké podnoži

02 Apr 2023, 09:36

Omlouvám se za neúplnost, na ty silné výmladky pod Lepoticí jsme dali Lepotici (z mladšího stromu). Psala jsem to na mobilu a uteklo mi to. (Meruňka šla na roční pěkné výhony neznámé slívy po prarodičích)
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Jedno očko na velké podnoži

02 Apr 2023, 09:51

Jitka napísal:
02 Apr 2023, 00:31
Při zkoušení očkování jsme dali po jednom očku i na výmladky myrobalanu. Očkování je ve 150 cm, podnože jsou 3 až 4 cm silné. Takže narozdil od meruňky, na které mi záleží, tohle rasi. Asi nemůžu obrat všechny větvičky a očka okolo? Je to že starší lepotice, která odchází, takže ty tři výmladky jsou bujné. Případné foto můžu udělat zítra.
Ta fotka mě zajímá. Popřípadě i po 1 měsíci od rašení. Mně se očka na příliš silné podnože moc nechytají. Bez ohledu na to, zda jde o slivoň nebo meruňku. Raději je proto roubuji.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Jedno očko na velké podnoži

02 Apr 2023, 10:30

Děkuji za radu. Asi se někde zeptám...
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jedno očko na velké podnoži

02 Apr 2023, 13:06

Očkování je nejspolehlivější a nejekonomičtější, způsob vegetativního rozmnožování. Meruňka se pro podnož nedoporučuje.

V minulém režimu byl meruňkový semenáč nejčastější a v podstatě jedinou podnoží, na níž se meruňková sadba dala koupit. Pro velké stromy v příznivých polohách to nemusí být špatná volba. Bezproblémová afinita se všemi odrůdami, silný růst a dlouhá životnost stromu. Pravda, v dnešní době jsou k dispozici lepší podnože, zejména pro nižší tvary a do do méně příznivých poloh a půd.
Očkování je určitě nejrychlejší a nejekonomičtější způsob rozmnožování, to je pravda. To ale ocení jen profesionální producenti sadby. Když budete chtít vyrobit 500 stromečků, tak roubováním to dá 2x víc času a spotřebujete 3x víc oček než očkováním. Ovšem amatér má pár podnoží pro vlastní potřebu, tam časový faktor ani počet oček nehrají roli. Pokud se roub neujme a neraší, můžeme podnož ještě totéž jaro stejným roubem naštěpovat znovu. Očka ulomená či vymrzlá po letním očkování se napravují hůř, je třeba sehnat nové rouby. U přeštěpování odrostlých stromků a víceletých podnoží je roubování metodou volby.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Jedno očko na velké podnoži

02 Apr 2023, 13:53

vysloužil napísal:
02 Apr 2023, 13:06
V minulém režimu byl meruňkový semenáč nejčastější a v podstatě jedinou podnoží, na níž se meruňková sadba dala koupit. Pro velké stromy v příznivých polohách to nemusí být špatná volba. Bezproblémová afinita se všemi odrůdami, silný růst a dlouhá životnost stromu. Pravda, v dnešní době jsou k dispozici lepší podnože, zejména pro nižší tvary a do do méně příznivých poloh a půd.
Očkování je určitě nejrychlejší a nejekonomičtější způsob rozmnožování, to je pravda. To ale ocení jen profesionální producenti sadby. Když budete chtít vyrobit 500 stromečků, tak roubováním to dá 2x víc času a spotřebujete 3x víc oček než očkováním. Ovšem amatér má pár podnoží pro vlastní potřebu, tam časový faktor ani počet oček nehrají roli. Pokud se roub neujme a neraší, můžeme podnož ještě totéž jaro stejným roubem naštěpovat znovu. Očka ulomená či vymrzlá po letním očkování se napravují hůř, je třeba sehnat nové rouby. U přeštěpování odrostlých stromků a víceletých podnoží je roubování metodou volby.
Souhlasím. Já mám i proto většinu plodících meruněk na meruňkových semenáčích. V písečném svahu bych ani jinou podnož nechtěl. I na propustné černozemi byla dobrá. Snese i horko a sucho. Používal jsem buď pecky ze stolního ovoce nebo pecky valtických meruněk (MVA-2). Při očkování i roubování meruněk na meruňku je afinita výborná. Na středně těžkou půdu používám slivoňové podnože, ale meruňka by přežila taky. Očkování v předjaří a v srpnu na přiměřeně tlusté podnože (9-13mm) nemá chybu.

PS: Vy jste toho taky dost vyzkoušel. Už jste někdy úspěšně naočkoval peckovinu na podnož o průměru 30-40mm? Mně se to povedlo jen na jabloni s dvěma očky do jednoho řezu. Proto se přiznávám, že to nedělám.
Prílohy
Kvetoucí meruňky na meruňkových podnožích (písečná půda)
Kvetoucí meruňky na meruňkových podnožích (písečná půda)
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jedno očko na velké podnoži

02 Apr 2023, 15:19

Ve srovnání s roubováním jsem toho naočkoval velmi málo. V podstatě očkuju jen broskvoně, důvody jsem popsal v předešlém příspěvku. Do starších než jednoletých výhonů jsem očkovat nezkoušel.
Květní pupeny před očkováním neodstraňuju, květy obvykle samy upadnou, občas dozrají.
očko.jpg
Štěpánka.3
Príspevky: 742
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Jedno očko na velké podnoži

02 Apr 2023, 16:45

Jitka napísal:
02 Apr 2023, 00:31
Při zkoušení očkování jsme dali po jednom očku i na výmladky myrobalanu. Očkování je ve 150 cm, podnože jsou 3 až 4 cm silné. Takže narozdil od meruňky, na které mi záleží, tohle rasi. Asi nemůžu obrat všechny větvičky a očka okolo? Je to že starší lepotice, která odchází, takže ty tři výmladky jsou bujné. Případné foto můžu udělat zítra.
Jitko, k Vašemu dotazu (diskuse se poněkud zvrtla), já bych to ve spodní části vyholila a v okolí očka něco citlivě přiměřeně ponechala a zakracovala/odstraňovala postupně, podle toho, jak se očku bude dařit. Mně očko většinou buď roste nebo neroste (pokud ho omylem nevylomím).
Olomoucko 220 m n. m.
Jitka
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Jedno očko na velké podnoži

02 Apr 2023, 17:45

Jsou to, resp. Loni byly dvouleté klacky, takže očka jsou v jednoletych větvích. Protože mám fotky na výšku, musím je zmenšit.
Prílohy
20230402_172249.jpg
20230402_172255.jpg
20230402_172345.jpg
20230402_172355.jpg
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Jedno očko na velké podnoži

03 Apr 2023, 10:24

Jitka napísal:
02 Apr 2023, 17:45
Jsou to, resp. Loni byly dvouleté klacky, takže očka jsou v jednoletych větvích. Protože mám fotky na výšku, musím je zmenšit.
Tak to jsme si vůbec, ale vůbec, nerozuměli. Z textu jsem usuzoval, že jste očkovala přímo do té klády. Tam by to asi tak úspěšné nebylo. Já jsem několikrát očkoval meruňkou, broskvoní a mandloní podobné výhony (dvouleté výhony do 15mm v průměru na 20-ti leté slivoni). Za 15 měsíců jsem se dočkal úrody a další rok i 10 kg původem z jednoho očka. Štěpování do výhonů starších podnoží má právě v tom určitý smysl (rychlé plození významného množství ovoce).
Prílohy
Očkovanec meruňky 1.jpg
Očkovanec meruňky 2.jpg
Napísať odpoveď