Likvidace pařezu

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Likvidace pařezu

22 Mar 2023, 09:17

Před bezmála 50 lety jsem zdědil zahradu plnou starých stromů, s likvidací pařezů mám celkem bohaté zkušenosti. Popíšu ty, které jsem vyzkoušel.
1. Vytrhat lesní technikou - lakatošem. Nedoporučuji, stroj vyryl hluboké koleje a po vytrženém stromu zůstaly ulomené kořeny čouhající ze země. Následná ruční rekultivace byla nekonečná.
2. Chemicky jako je výše uvedeno. Používal jsem čistý dusičnan draselný, je to levnější než Pařezník či Root, jde taky o kvalitní hnojivo. Rozklad ale trvá dlouho, v případě slivoní na myrobalánu rostou výmladky dál. Částečně je to řešitelné potřením čerstvé řezné rány Garlonem nebo aspoň Roundupem. Největší (a jedinou) výhodou je minimální pracnost.
3. Vyžíhání pařezu ohněm jsem nezkoušel.
4. Zapůjčit nebo pozvat pařezovou frézu. Cena zapůjčení je kolem 2 - 4 000 Kč. Taky jsem nezkoušel.
5. Pařez lze lehce odkopat, očistit od zeminy, uříznout 5-10 cm pod úrovní terénu a zahrnout zeminou. Je dobré to zkombinovat s potřením Garlonem a navrtáním dusičnanu. Je třeba počítat, že po letech, až pařez pod zemí zetleje, půda mírně poklesne. Tím víc, čím větší byl průměr pařezu. V případě, že na místo nesázíme nový strom je to metoda volby.
6. Ruční vykopání i s kořeny mi přijde pořád nejlepší. Samozřejmě nevykopáváme nízký pařez - to je šílená dřina, nýbrž aspoň 2metrový kmen. S ním lze kývat, což vykopávání usnadní. Odřezávat silné kořeny motorovou pilou znamená ztupit 1-2 řetězy, někdy i lištu. Lepší je použít pilový kotouč s SK plátky nebo flexu s kotoučem určeným na řezání dřeva i kamene https://www.levne-naradi.cz/kotouc-univ ... gJM1PD_BwE
Pokud na stejné místo sázíme nový stromek, máme vykopanou hlubokou jámu, v níž můžeme půdu obohatit průmyslovým hnojivem, kompostem, pískem, popelem, omítkou, bahnem, zeminou odjinud. V případě kompostu a hnoje je třeba počítat s tím, že materiálu v hluboké jámě časem výrazně ubude.
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Likvidace pařezu

22 Mar 2023, 12:34

Mám takto vykopaných a zlikvidovaných vyšší desítky stromů různého stáří a velikosti - starám se a obnovuji postupně dva staré sady + cca 8 let starost a obnova o třetí sad, ten jsem již předal sestře.
Většinou šlo o vzrostlé stromy, jen několikrát jsem si po obkopání kořenů pomohl potáhnutím traktorem - většinou když bylo potřeba kácet na jinou stranu, než táhla koruna.
Důležité je začít kopat daleko od kmene, udělat si pěkně místo dokola, kořeny odsekávat první na straně dál od kmene a potom co nejblíže kmenu. Vždy důsledně vše co jde pryč, aby bylo místo pro práci.
Nejdůležitější je co největší páka. Já proto nechávám co největší, nejčastěji (pokud je místo) úplně celou korunu, váha těch větví pomůže při vyvrácení.
Jen výjimečně je potřeba použít pilu - musel jsem použít u kořenů ořechu na foto - protože šlo o dva takto vzrostlé ořechy vyrůstající z jednoho místa, u země se prakticky dotýkaly - je vidět na první fotce. A ten druhý jsem nechával růst. Jinak pilu na kořeny prakticky nepoužívám, mám jednu na to určenou sekyru s úzkým ostřím - musí být nabroušená na sekání, ne na štípání.

Obrázok

Tou pilou na fotce jsem řezal jen pařez. Na kořeny jsem použil starou malou motorovou pilu ze stavby s lištou 30cm, používanou na "horší" dřevo, stavební odpad apod.. Samozřejmě přitom řetěz trpí a je pak na vyhození.
Obrázok
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Likvidace pařezu

22 Mar 2023, 13:43

Asi vše už tu bylo řečeno. Pokud pominu těžkou techniku (bagr, traktor+řetěz, lano ..), tak buď pařez uříznu na úrovni terénu a nechám být (nepřekáží, většinou neobráží - podle druhu, časem uhnije) nebo obkopu, velkou sekerou přeseknu kořeny (jde to většinou dobře, určitě lépe než pilou) a vyvrátím. Nepozoruju, že by poté vedle vysazený strom stejného druhu měl nějaké problémy (slivoně, třešně ..).
Martin
Príspevky: 315
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Likvidace pařezu

22 Mar 2023, 14:01

Tak takhle to u mne dnes vypadá, bývala to Boscova lahvice polokmen na semenáči z mezištěpením, stáří tak cca
70 let. Bude tam vysazena meruňka Vegama.
IMG_6353.JPG
IMG_6355.JPG
IMG_6356.JPG
Dotaz

IP:  104.42

Likvidace pařezu

22 Mar 2023, 14:27

Martin napísal:
22 Mar 2023, 14:01
Tak takhle to u mne dnes vypadá, bývala to Boscova lahvice polokmen na semenáči z mezištěpením, stáří tak cca 70 let.
Čím se provinila?
Lída
Príspevky: 284
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Likvidace pařezu

22 Mar 2023, 15:22

Kdyby se dole uřízla, tak ty kořeny za 2-3 roky zpráchniví a můžete sázet... U mne to tak aspoň bylo s víc než padesátiletou Pařížankou...
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Likvidace pařezu

22 Mar 2023, 19:35

Mám opačnou zkušenost, ale s peckovinami. Pařezy švestek apod. zůstávají v zemi beze změny desítky let.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Martin
Príspevky: 315
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Likvidace pařezu

22 Mar 2023, 19:40

"Čím se provinila?"

Rodila již velmi málo, měla v koruně několik hlavních větví s hnilobou, bylo riziko opřít žebřík.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Likvidace pařezu

22 Mar 2023, 19:46

andre.marek napísal:
22 Mar 2023, 19:35
Mám opačnou zkušenost, ale s peckovinami. Pařezy švestek apod. zůstávají v zemi beze změny desítky let.
Ja mám podobnú skúsenosť s jabloňami. Aj približne 30 rokov po vypílení stromu sú korene v zemi stále tvrdé a pevné. Je možné, že to závisí od pórovitosti pôdy, teda obsahu kyslíka v nej. Tá u mňa je dosť ílovitá.
Čerešňové korene sa rozložili pomerne rýchlo, odhadom za 10 rokov.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
walter
Príspevky: 703
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Likvidace pařezu

22 Mar 2023, 20:36

taky jsem vykopal bezpočet stromů. Poslední, který jsem ve svém životě zdolal, byla před třemi roky vykopaná tato sedmdesátiletá jabloň a dala mi opravdu zabrat. Walter
Prílohy
slušné množství vykopané zeminy
slušné množství vykopané zeminy
sekání kořenů až do 80 cm hloubky
sekání kořenů až do 80 cm hloubky
opravdu těžké bylo vyvalit kmen s pařezem z jámy
opravdu těžké bylo vyvalit kmen s pařezem z jámy
a ihned využité místo po staré jabloni
a ihned využité místo po staré jabloni
Napísať odpoveď