Likvidace pařezu

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
walter
Príspevky: 703
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Likvidace pařezu

22 Mar 2023, 20:42

takže za mě teď už jen obkopat pařez tak 10 cm pod úroveň povrchu, očistit kmen a motorovkou uříznout. Pak zasypat hlínou, přetáhnout travním drnem a hojně zalévat. Ostatní už zařídí příroda. W.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Likvidace pařezu

22 Mar 2023, 20:46

Vykopávanie stromov je super 'fitnes'. Zabrať dostanú hádam všetky svaly v tele. Dôležitým faktorom, ktorý celý proces výrazne uľahčí, je ponechať dlhú "páku" - viď foto 1. (Strom na fotkách je višňa Morellenfeuer na neznámom podpníku). H.


Screenshot_20230322-204009_Chrome.jpg
Screenshot_20230322-204015_Chrome.jpg
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Likvidace pařezu

22 Mar 2023, 20:47

walter napísal:
22 Mar 2023, 20:36
taky jsem vykopal bezpočet stromů. Poslední, který jsem ve svém životě zdolal, byla před třemi roky vykopaná tato sedmdesátiletá jabloň a dala mi opravdu zabrat. Walter
Ta studna a korene stromov naokolo si navzajom nezavadzaju?
walter
Príspevky: 703
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Likvidace pařezu

22 Mar 2023, 21:17

do studny se kořeny nedostaly, ani mezi skružemi. Ohledně kvality vody, studna je jen na užitkovou vodu a je hluboká jen asi 3 metry. W.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Likvidace pařezu

23 Mar 2023, 09:30

Ambrož napísal:
22 Mar 2023, 12:51
vysloužil napísal:
22 Mar 2023, 09:17
Před bezmála 50 lety jsem zdědil zahradu plnou starých stromů, s likvidací pařezů mám celkem bohaté zkušenosti. Popíšu ty, které jsem vyzkoušel.
1. Vytrhat lesní technikou - lakatošem. Nedoporučuji, stroj vyryl hluboké koleje a po vytrženém stromu zůstaly ulomené kořeny čouhající ze země. Následná ruční rekultivace byla nekonečná.
2. Chemicky jako je výše uvedeno. Používal jsem čistý dusičnan draselný, je to levnější než Pařezník či Root, jde taky o kvalitní hnojivo. Rozklad ale trvá dlouho, v případě slivoní na myrobalánu rostou výmladky dál. Částečně je to řešitelné potřením čerstvé řezné rány Garlonem nebo aspoň Roundupem. Největší (a jedinou) výhodou je minimální pracnost.
3. Vyžíhání pařezu ohněm jsem nezkoušel.
4. Zapůjčit nebo pozvat pařezovou frézu. Cena zapůjčení je kolem 2 - 4 000 Kč. Taky jsem nezkoušel.
5. Pařez lze lehce odkopat, očistit od zeminy, uříznout 5-10 cm pod úrovní terénu a zahrnout zeminou. Je dobré to zkombinovat s potřením Garlonem a navrtáním dusičnanu. Je třeba počítat, že po letech, až pařez pod zemí zetleje, půda mírně poklesne. Tím víc, čím větší byl průměr pařezu. V případě, že na místo nesázíme nový strom je to metoda volby.
6. Ruční vykopání i s kořeny mi přijde pořád nejlepší. Samozřejmě nevykopáváme nízký pařez - to je šílená dřina, nýbrž aspoň 2metrový kmen. S ním lze kývat, což vykopávání usnadní. Odřezávat silné kořeny motorovou pilou znamená ztupit 1-2 řetězy, někdy i lištu. Lepší je použít pilový kotouč s SK plátky nebo flexu s kotoučem určeným na řezání dřeva i kamene https://www.levne-naradi.cz/kotouc-univ ... gJM1PD_BwE
Pokud na stejné místo sázíme nový stromek, máme vykopanou hlubokou jámu, v níž můžeme půdu obohatit průmyslovým hnojivem, kompostem, pískem, popelem, omítkou, bahnem, zeminou odjinud. V případě kompostu a hnoje je třeba počítat s tím, že materiálu v hluboké jámě časem výrazně ubude.
Využití pařezu, podle návrhu pana Hawkeye, je v sadu jako pěst na oko. No a vy doktore, jste zřejmě nečetl zadání! Majitel tam nechce, žádnou těžkou techniku, protože určitě zná způsby bagristů, kdyby ho tam pustil, tak by si jen sedl a plakal! To co navrhujet v bodě 4, je také holá holá utopie, za ty čtyři klacky, bu si frezař, maximálně, lehce upšoukl, zapoměl jste, že jsme už v roce 2023.
Škoda, že mé příspěvky nečtete důkladněji, Ambroži.
Ad 1. Píšu, že těžkou techniku nedoporučuji.
Ad 4. Uvedená cena je za zapůjčení frézy, nikoli frézaře. Stavebniny DEK ji půjčují už za tři.
Ale chápu, že vaší prioritou není poradit, nýbrž řádně zatrolit.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Likvidace pařezu

23 Mar 2023, 11:34

Historické okénko, likvidace švestkového sadu a několika přestárlých jádrovin
Asi sto stromů.
Práce pro běžný traktor na hodinu až dvě. Žádný Lakatoš, bagr nebo těžká technika. K žádnému poškození pozemku mimo těch hrozných jam a trčících kořenů nedošlo.
Ale předtím byly odstraněny koruny. Důležité bylo nechat co nejvyšší kmen a trhací řetěz uvázat co nejvýš.

Další hodinu nebo dvě pak trvalo vypití ještě jedné láhve nějakého likéru. A traktorista při odjezdu jen poznamenal:
"To jsem vážně zvědavý co s tím teď budeš dělat?"

Druhý den jak jsem vystřízlivěl prošel jsem se znovu po sadu. Neskutečná spoušť, kuwaa fix co teď s tím?!
*

Od té doby jsem už žádný velký strom netrhal. Jen uřezal kmen co nejníž a na nějakou únavu půdy jsem přestal věřit. Třeba jednu švestku jsem nasadil úplně k pařezu po staré uhynulé a roste a prosperuje úplně normálně.
Ale třeba to mají švestky jinak než ostatní ovocné druhy. To nevím, to nemám vyzkoušeno.
*
Ještě perlička. Vše jsem tehdy řezal tímto:
Starý poctivý Narex.jpg
Starý poctivý Narex.jpg (18.45 KiB) 698 zobrazení

Lehká, absolutně blbuvzdorná řetězovka bez zbytečných serepetiček. Dobře se s ní i lezlo po stromech protože se dala držet v jedné ruce. A dodnes je funkční. Na rozdíl od několika jejich nástupkyň.

download/file.php?id=35185&mode=view
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Likvidace pařezu

23 Mar 2023, 13:04

K původnímu dotazu - já bych to uřízl cca 40 cm nad zemí - takové místo na posezení (odpočinek, svačina) v sadu se velmi hodí. A klidně hned vedle zasadil nový strom. Na teorii "sázet strom po starém stromu se nedoporučuje" díky své zkušenosti už dávno nevěřím. Uřízl jsem cca 50letou třešeň a vedle pařezu zasadil novou - roste jak blázen. Po 12 letech je vyšší než vedle stojící barák. Podobně pozitivní zkušenost mám i s ořešákem, slivoní i jabloní.
Jo, a ten třešňový pařez - ani po 12 letech na něm není žádná známka tlení. Ale nesnažil jsem se ho nějak destruovat, je prostě uříznutý těsně u země a ponechaný svému osudu.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Likvidace pařezu

23 Mar 2023, 13:14

Rafael napísal:
23 Mar 2023, 11:34
Historické okénko, likvidace švestkového sadu a několika přestárlých jádrovin
Asi sto stromů.
Práce pro běžný traktor na hodinu až dvě. Žádný Lakatoš, bagr nebo těžká technika. K žádnému poškození pozemku mimo těch hrozných jam a trčících kořenů nedošlo.
Ale předtím byly odstraněny koruny. Důležité bylo nechat co nejvyšší kmen a trhací řetěz uvázat co nejvýš.

Další hodinu nebo dvě pak trvalo vypití ještě jedné láhve nějakého likéru. A traktorista při odjezdu jen poznamenal:
"To jsem vážně zvědavý co s tím teď budeš dělat?"

Druhý den jak jsem vystřízlivěl prošel jsem se znovu po sadu. Neskutečná spoušť, kuwaa fix co teď s tím?!
*

Od té doby jsem už žádný velký strom netrhal. Jen uřezal kmen co nejníž a na nějakou únavu půdy jsem přestal věřit. Třeba jednu švestku jsem nasadil úplně k pařezu po staré uhynulé a roste a prosperuje úplně normálně.
Ale třeba to mají švestky jinak než ostatní ovocné druhy. To nevím, to nemám vyzkoušeno.
*
Ještě perlička. Vše jsem tehdy řezal tímto:
Starý poctivý Narex.jpg


Lehká, absolutně blbuvzdorná řetězovka bez zbytečných serepetiček. Dobře se s ní i lezlo po stromech protože se dala držet v jedné ruce. A dodnes je funkční. Na rozdíl od několika jejich nástupkyň.

download/file.php?id=35185&mode=view
Až na tu ruční pumpičku oleje dobrá pila.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Likvidace pařezu

23 Mar 2023, 13:19

Petr z H. napísal:
23 Mar 2023, 13:04
K původnímu dotazu - já bych to uřízl cca 40 cm nad zemí - takové místo na posezení (odpočinek, svačina) v sadu se velmi hodí. A klidně hned vedle zasadil nový strom. Na teorii "sázet strom po starém stromu se nedoporučuje" díky své zkušenosti už dávno nevěřím. Uřízl jsem cca 50letou třešeň a vedle pařezu zasadil novou - roste jak blázen. Po 12 letech je vyšší než vedle stojící barák. Podobně pozitivní zkušenost mám i s ořešákem, slivoní i jabloní.
Jo, a ten třešňový pařez - ani po 12 letech na něm není žádná známka tlení. Ale nesnažil jsem se ho nějak destruovat, je prostě uříznutý těsně u země a ponechaný svému osudu.
Na teorii "sázet strom po starém stromu se nedoporučuje" díky své zkušenosti už dávno nevěřím.

Zkušenost je cenná. Ale není půda jako půda. Jak co do struktury, výšky profilu, tak předešlé péči o ni.
Já jsem zase díky své zkušenosti přestal věřit na vhodnost podzimní výsady oproti jarní. Ale patrně se to netýká všech půd.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Likvidace pařezu

23 Mar 2023, 14:09

vysloužil napísal:
23 Mar 2023, 13:14
Až na tu ruční pumpičku oleje dobrá pila.

Ale ta pumpička šla lehce opravit, vyčistit nebo vyměnit za novou. A taky moc zbytečně nežrala olej.
U těch nových Narexek jsem na to už rezignoval. Nemám na to nervy. A tak řetěz občas máznu štětečkem nebo lištu namočím do piksle s olejem.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Napísať odpoveď