Prosím o radu ohledně výchovných řezů

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Používateľov profilový obrázok
Sazenička
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 18 Nov 2022, 16:09
Bydlisko: Karvinsko

Prosím o radu ohledně výchovných řezů

16 Mar 2023, 19:45

Zdravím všechny, po výsadbě na podzim jsem se dnes rozhodl po zimním studování (jsme začátečník úplný :D ) chytit povýsadbového řezu, ale abych řekl pravdu u pár stromků mám obavy, abych to nezvoral a tak přikládám foto, kde mám svůj názor ,jak to udělat. Budu moc rád za případně rady a opravu co by bylo špatně.

U té M26 mám trochu pocit že to nebude připomínat stromek , ale spíš koště :D Matčino a Hanita mi došla kurýrem a mám pocit, že jsem mohl radši koupit něco osobně už s vypěstovanou korunkou.


1) Matčino M7, výsadba podzim2022
2) Hanita myrobalán , výsadba podzim2022
3) Rozela M7, vysadba podzim 2022
4) Althanová myrobalán, výsadba podzim2022
5) Broskev GF677, výsadba podzim2022
6) Vanda M26, výsadba podzim2021 (mám vysazenou ještě jednu M26 a ta se košatí podobně)


Moc děkuji za případné vyeliminování chyb a opravu.
Prílohy
Matčino ořez.jpg
Hanita myrobalan.jpg
Rozela M7.jpg
Althanova.jpg
broskev rez.jpg
vanda řez.jpeg
smire
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 26 Mar 2020, 13:38
Bydlisko: Zlatomoravecko 200 m.n.m

Prosím o radu ohledně výchovných řezů

17 Mar 2023, 08:12

Ja by som vo vašom prípade postupoval nasledovne:
1) Matčino M7, výsadba podzim2022 - strihal by som rovnako ako vy
2) Hanita myrobalán , výsadba podzim2022 - ostrihal by som to na špičák, a zastrihnite špičák vyššie, keď chcete korunu vyššie
3) Rozela M7, vysadba podzim 2022 - ostrihal by som to ako vy, mal by vyrásť aj štvrtý kostrový konár
4) Althanová myrobalán, výsadba podzim2022 - znova by som ostrihal na špičák, aby vyrástli nové kostrové konáre
5) Broskev GF677, výsadba podzim2022 - ja mám broskyne s kotlovitou korunou, vy to striháte so stredníkom, na stredník to máte správne
6) Vanda M26, výsadba podzim2021 (mám vysazenou ještě jednu M26 a ta se košatí podobně)- ten stredník by som zastrihol nižšie, pretože je veľmi silný a kostrové konáre sú slabé, zastrihnút nad rovinou rezu kostrových konárov do výšky max 20 cm, neviem, koľko je to presne u vás, ale na pohľad to vyzerá vysoko
Používateľov profilový obrázok
Sazenička
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 18 Nov 2022, 16:09
Bydlisko: Karvinsko

Prosím o radu ohledně výchovných řezů

17 Mar 2023, 08:27

Děkuji za radu, s tou broskví si právě nejsem jist zda volit kotlovitou a tak jsem si řekl že to odlozim případně za rok.
Neregistrovaný

IP:  235.1

Prosím o radu ohledně výchovných řezů

20 Apr 2023, 13:58

Prosím o radu, počul som rôzne názory na rez sliviek na podpníku myrobalán. Boli názory, že je potrebné strihať mladý stromček, tiež som počul že prvé roky mám stromček nechať rásť, pretože akonáhle myrobalán v jarnom období skrátim, tak ešte viac podporím rast dreva a pod. a akonáhle začne strom plodiť tak sa upraví rezom. Chcel by som sa preto informovať, mám slivku odrody Hanita, má mnoho konárikov a kmeň je tenký, slivka má 3 roky, je potrebné ju zastrihnúť na terminálny výhon a kostrové konáre, prípadne s rezom čakať?
Hawkeye
Príspevky: 2331
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Prosím o radu ohledně výchovných řezů

20 Apr 2023, 14:18

Neregistrovaný napísal:
20 Apr 2023, 13:58
Prosím o radu, počul som rôzne názory na rez sliviek na podpníku myrobalán. Boli názory, že je potrebné strihať mladý stromček, tiež som počul že prvé roky mám stromček nechať rásť, pretože akonáhle myrobalán v jarnom období skrátim, tak ešte viac podporím rast dreva a pod. a akonáhle začne strom plodiť tak sa upraví rezom. Chcel by som sa preto informovať, mám slivku odrody Hanita, má mnoho konárikov a kmeň je tenký, slivka má 3 roky, je potrebné ju zastrihnúť na terminálny výhon a kostrové konáre, prípadne s rezom čakať?
Výchovný rez v prvých rokoch je potrebný. To sa týka aj slivky na myrobaláne. S tým prebujnelým rastom a neskorou rodivosťou na podpníku myrobalán sa to často dosť preháňa. Samozrejme, vplyv na to má aj odroda. Moju slivku odrody Hanka som sadil v okt.2019. Už v lete r.2021 bola takáto úroda (viď foto 1,2). Ak by ste slivku v 3.roku po výsadbe vôbec nestrihali, nevytvarujete optimálnu korunu a takáto chyba sa potom neskôr už ťažko napráva. Na foto 3 je korunka odrody Debrecínska muškátová na začiatku jej 3.roku po výsadbe.
Ohľadom konkrétnej rady, čo robiť s Vaším stromčekom, by veľmi pomohli fotografie (aspoň z 2 rôznych strán, zobraziť celú korunku). H.


Screenshot_20230420-141006_Chrome.jpg
Screenshot_20230420-141235_Chrome.jpg
Screenshot_20230420-142111_Chrome.jpg
Neregistrovaný

IP:  75.7

Prosím o radu ohledně výchovných řezů

20 Apr 2023, 17:29

Pridávam fotografie, slivka prvý a časť druhého roka rástla veľmi pomaly, no minulý rok začala dosť bujne rásť.
Prílohy
Screenshot_20230420_172546_Gallery.jpg
Screenshot_20230420_172550_Gallery.jpg
vysloužil
Príspevky: 4692
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Prosím o radu ohledně výchovných řezů

20 Apr 2023, 18:59

Když vám letorosty tvoří moc velké přírůstky, můžete je za vegetace zakrátit (něco jako Šittův řez). Podpoříte tím jejich rozvětvení i násadu květů.
Hawkeye
Príspevky: 2331
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Prosím o radu ohledně výchovných řezů

20 Apr 2023, 20:40

Neregistrovaný napísal:
20 Apr 2023, 17:29
Pridávam fotografie, slivka prvý a časť druhého roka rástla veľmi pomaly, no minulý rok začala dosť bujne rásť.
Dosť ste to nechali "uletieť", ale teraz už nemá význam nad tým nariekať. V prvom rade vyriešte konáre, ktoré sa v jednom mieste rozvetvujú do "véčka" - odstráňte vždy ten, ktorý smeruje strmo nahor, ponechajte ten, ktorý smeruje viac do strany (niektoré viď na foto označené červenou). Hovorí sa tomu rez na prevod. Už tým korunu trochu presvetlíte a 'otvoríte' do strán. Tiež treba dlhé výhonky skrátiť - tak aby vznikol približne pyramídový tvar koruny. Označené to máte - len schematicky - žltou farbou. Fotka je pochopiteľne dvojrozmerná, takže sa tam nedá detailne označiť čo kde a ako máte rezať. Ak bude koruna po vyššieuvedených zásahoch stále hustá, niektoré konáre odstráňte celkom (na konárový krúžok - tzv. prieklest). Odstráňte podľa potreby najmä konáre ktoré rastú kolmo alebo strmo nahor, ďalej zahusťujúce, zdvojené alebo križujúce sa. Bočný obrast konárov šetrite, v prípade ak presahuje 40-50cm tak ho mierne skráťte. Ponechajte len jeden jednoznačný terminál (vrcholový konár smerujúci kolmo nahor v strede koruny), v prípade potreby ho skráťte, ale tak, aby jeho vrchol bol najvyšším bodom koruny. Event. konkurenty terminálu odstráňte na konárový krúžok. Väčšie rany (nad 1,5-2cm) je vhodné zatrieť balzamom.

V priebehu vegetácie môžete (ak to bude vhodné) použiť letný rez. Výhonky, ktoré budú vyslovene neperspektívne pre budovanie koruny, je vhodné vylomiť šklbnutím rukou ešte za zelena (nestrihať). Ak by výhonky, ktoré budú vhodné na ďalšiu výstavbu koruny boli príliš dlhé, môžete ich v lete skrátiť (zaštipnutím alebo strihom). Teda nenechajte ich narásť neúmerne do dĺžky. H.


Screenshot_20230420-202333_Chrome.jpg
Napísať odpoveď