Výsadba jaro 2023

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
p.n.
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Výsadba jaro 2023

14 Mar 2023, 12:35

Tak máme jaro, tedy teplotně už dost často je to jak v dubnu (na Slovensku se už přehnaly i první větší bouřky). A bude se sadit nebo někdo už sadí nové stromky.
Ovšem potřeboval by radu. Přišly mi nyní stromky co měly být už na podzim. Prý to nestíhali a pak už nebylo vhodné počasí a kdesi cosi ... no. Měly to být špičáky na M26, které jsem nyní na jaře chtěl přeroubovat na silnější zasazenou podnož. Přeroubovat protože zdejší jílovitá půda je velmi kvalitní jíl. Vykopal jsem větší jámy, jíl jsem smíchal s čímkoliv co bylo rozhodně lepší a použil zpět na zasazení stromků s lepší podnoží než M26.

Ale přišly z těch špičáků tři s pěkným obrostem, spíše už malé stromky, vhodné po lehké úpravě na zasazení, škoda na roubování. Mám to na té M26 do té děsné hlíny zasadit, s tím, že by tomu dával o něco málo více hnojiva po celou dobu růstu ? Nebo raději naroubovat ? A neriskovat, že to po deseti letech půjde k zemi.
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Výsadba jaro 2023

06 Jún 2023, 21:18

Vyzerá to tak, že sa mi uvoľní jedno miesto na výsadbu. Uvažujem nad broskyňou Catherina. Podľa popisu tu je vynikajúca na zaváranie.
Viete mi niekto povedať, či sa dá jesť aj ako stolové ovocie? Akú má chuť a konzistenciu dužiny? Akú má mrazuvzdornosť?
Ďakujem.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Výsadba jaro 2023

06 Jún 2023, 21:46

Je chuťově výborná. K jídlu se nechá víc dozrát. Ale musí se i tak okousat pecka, protože není oddělitelná od dužniny. Plodí každoročně i ve vyšších polohách. Nikdy a nikde mi nezmrzla. Jen jednou po extrémních mrazech kolem - 24st. U vás bude mít krásné velké plody. V 530m. má plody menší.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Výsadba jaro 2023

07 Jún 2023, 10:03

Mimmo napísal:
06 Jún 2023, 21:46
Je chuťově výborná. K jídlu se nechá víc dozrát. Ale musí se i tak okousat pecka, protože není oddělitelná od dužniny. Plodí každoročně i ve vyšších polohách. Nikdy a nikde mi nezmrzla. Jen jednou po extrémních mrazech kolem - 24st. U vás bude mít krásné velké plody. V 530m. má plody menší.
I plně zralé plody mají tužší oranžovou poněkud vláknitou dužinu. Oceňuji, že při kousnutí do plodu se nepotřísním šťávou. Kdyby byla pecka odlučitelná, byla by to ideální broskev. Ale Catharina patří mezi clingy, k nim neodlučitelná pecka patří. Je však menší než u jiných broskví.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Výsadba jaro 2023

08 Jún 2023, 20:33

U mne je Caterine jednička do kompotu. Ale pokud ji nechám přezrát, až trochu změkne, je vynikající i na jídlo. Dužnina je sice pevnější, ale plně vyzrálá je u mne velice šťavnatá a nezdá se mi, že by dužnina byla vláknitá. A naopak. Při konzumaci mi šťává teče po bradě. Nesmí se ale sklizeň uspěchat. V kompotové zralosti to rozhodně není pochoutka. Pecka je malá, dužnina nejde od pecky, barva slupky oranžová, barva dužniny výrazně žlutooranžová. Až do letoška jsem byl přesvědčen, je není tak vnímavá ke kadeřavosti, jako ostatní odrůdy. Letos to však neplatí. Tafrina se vyřádila i na ni. Dokonce letos poprve mám i na slivoni puchrovitost. A to na odrůdě President.
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Výsadba jaro 2023

08 Jún 2023, 20:37

Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Napísať odpoveď