Stolový vinič + hrušky + marhuľa do 700 m.n.m

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Stolový vinič + hrušky + marhuľa do 700 m.n.m

06 Jan 2023, 18:32

přasličák napísal:
03 Jan 2023, 08:28
Klasická netkanka / tuším 50 g/m2 / funguje tak do -2 stupňů. Hrubší/ 10 g/m2 / do -3 stupňů.
Ďakujem, približné kvantifikovanie účinnosti ochrany pomocou NT je zaujímavé. V takom prípade bude táto metóda na vinič v mojich podmienkach asi nedostatočná.
přasličák napísal:
03 Jan 2023, 08:28
Samozřejmně Larixi, při mrazech -7 stupňů netkanka nepostačí. Pokud jsou takové jarní mrazy pravidelné, na révu bych rezignoval. U nás tak do -3 až -4 stupňů. Ale každoročně. Řešením je třeba pěstování révy na jižní , neizolované stěně domu. ... Jsou i některé vychytávky, které oddálují rašení révy. Nespěchat s řezem, co nejpozději ohýbat budoucí tažeň, naházet v zimě sníh pod keře a podobně.
Vinič mám vysadený tri sezóny (začína štvrtá). Mladé listy omrzli iba raz. Jeden rok bola jar priaznivá, druhý rok vinič omrzol a tretí rok nastal prípad, ktorý som opísal vyššie. Uvidím, ako sa bude klíma meniť ďalej. Pestovanie ovocia je pre mňa iba koníček, takže ak by som mal vlastné hrozno povedzme priemerne raz za tri roky, bol by to pre mňa prijateľný výsledok - mám vysadených dosť ovocných druhov na to, aby každý rok nejaké ovocie bolo. Ani s každoročnou úrodou marhúľ a broskýň nepočítam ale skúšam to s nimi. Preto nezávidím profesionálnym pestovateľom - nespať po každej predpovedi jarného mrazu a celú sezónu sa obávať o výsledok ročného úsilia musí byť v dobe globálnej klimatickej zmeny a z toho prameniacich extrémnych prejavov počasia dosť stresujúce.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Napísať odpoveď