Medzinárodná degustácia jabĺk

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Mari
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 08:22

Medzinárodná degustácia jabĺk

05 Dec 2022, 20:37

V piatok dňa 2.12 som sa zúčastnil medzinárodnej degustácie jabĺk v Rakovej pri Čadci. Vyjadrujem veľké uznanie a poďakovanie slovenskému zväzu záhradkárov Raková, pod vedením Františka Chabrečku za perfektné zorganizovanie a pohostinnosť, ktorá sa niesla v priateľskom duchu, družných debát po degustácii.Takéto stretnutia sú prínosom pri odovzdávaní si skúseností (podobné aj pri výstavách).
Degustáciu viedol Miroslav Prasličak z Moravy , ktorý po ohodnotení uviedol krátku a výstižnú históriu každej odrody. Čo by som chcel zvýrazniť KRÁTKU a VÝSTIŽNÚ. Týmto mu vyjadrujem môj obdiv a poďakovanie. Ked to má človek dané, je ho radosť pri tom sledovať.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Medzinárodná degustácia jabĺk

05 Dec 2022, 20:54

Mari napísal:
05 Dec 2022, 20:37
V piatok dňa 2.12 som sa zúčastnil medzinárodnej degustácie jabĺk v Rakovej pri Čadci. Vyjadrujem veľké uznanie a poďakovanie slovenskému zväzu záhradkárov Raková, pod vedením Františka Chabrečku za perfektné zorganizovanie a pohostinnosť, ktorá sa niesla v priateľskom duchu, družných debát po degustácii.Takéto stretnutia sú prínosom pri odovzdávaní si skúseností (podobné aj pri výstavách).
Degustáciu viedol Miroslav Prasličak z Moravy , ktorý po ohodnotení uviedol krátku a výstižnú históriu každej odrody. Čo by som chcel zvýrazniť KRÁTKU a VÝSTIŽNÚ. Týmto mu vyjadrujem môj obdiv a poďakovanie. Ked to má človek dané, je ho radosť pri tom sledovať.
Mirek Přasličák je vzácny človek a my môžeme byť len radi, že je ochotný nezištne sa podeliť o svoje bohaté poznatky aj s nami tu na tomto fóre.
Predpokladám a dúfam, že Mirek nás bude neskôr o výsledkoch tejto degustácie informovať. 👍😀 IH
Milan Fiala
Príspevky: 1309
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 06:15

Medzinárodná degustácia jabĺk

06 Dec 2022, 06:00

Ale Admirál tam nikto nepriniesol na otázku prečo odpoveď všetci ho majú pehovitý.
FB_IMG_1670302224948.jpg
received_512081984011495.jpeg
received_671408057824535.jpeg
FB_IMG_1670004061867.jpg
received_504590745057579.jpeg
received_2872541042879880.jpeg
Neregistrovaný

IP:  234.141

Medzinárodná degustácia jabĺk

06 Dec 2022, 07:44

Admiral je precenovana odroda, nic mimoriadne...
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Medzinárodná degustácia jabĺk

06 Dec 2022, 07:52

Ivan Hlavatý napísal:
05 Dec 2022, 20:54
...Predpokladám a dúfam, že Mirek nás bude neskôr o výsledkoch tejto degustácie informovať. 👍😀 IH
Myslím, že Mirek Přasličák ako koordinátor degustácie bude mať dokonalý prehľad o zúčastnených odrodách a teším sa na jeho zhodnotenie, keďže tam vidím viaceré zaujímavé odrody. Oveľa viac než výsledné poradie ma bude zaujímať, ktoré odrody a čím Mirka zaujali.
Tak ako je u Mirka zvykom - nekompromisne, ale spravodlivo. Aj v časovom (termínovom) kontexte. A bez predsudkov. IH
přasličák
Príspevky: 1574
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Medzinárodná degustácia jabĺk

06 Dec 2022, 08:43

Trochu se musím červenat. Děkuji. Připojuji se ke chvále organizátorů. Logisticky výborně zvládnuté, úžasná pohostinost, přátelské prostředí. Přes počáteční obavy se nakonec sešlo více vzorků, než bylo kolonek na formuláři. Upřednostnili jsme většinou vzorky ze Slovenska, když byla letos degustace na Slovensku. Několik vzorků bylo z Polska, dost vzorku bylo z Moravy a Slezska. Z Krnova jsem pro jistotu přivezl 30 odrůd. Nakonec jsme z nich zařadili pouze 6. Ostatní se degustovaly po oficiální části. Admirála jsem úmyslně nebral, ač jsem jej měl bez pihovitosti. Nechtěl jsem, aby bylo přeadmirálováno. Že Admirála nikdo nepřivezl, to mne udivilo. Že by zafungovala neoficiální senzůra z tohoto fóra ? Na minulé degustaci v Rakové Admirál zvítězil.
Sešlo se mnoho odrůd s různou konzumní zralostí. Některé i vánoční odrůdy byly již dosti zralé a určitě se to projeví na jejich hodnocení. podepsal se na tom i dlouhý teplý podzim a nevychlazené sklepy ke skladování. Na druhé straně to pomohlo pozdně zimním odrůdám, které se již daly jíst. Chuťově mne zaujaly odrůdy Zlatý Rubín, Ligol, Ligolina, Smeralda, Evelina, Andego, Kanzi,Bonita a podzimní hybrid VABOC. Podrobně se vyjádřím později po obdržení výsledků.
Neoficiální část probíhala ještě v místní moštárně, takže jsme odjížděli před půlnoci.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Medzinárodná degustácia jabĺk

06 Dec 2022, 11:47

Mirku, vďaka za predbežné hodnotenie. Určite neskôr pridáš aj výsledky a podrobnejší komentár k niektorým odrodám.

Admirála nikto nepriniesol preto, aby sa mohlo bojovať aj o prvé miesto 😀😀😃.

Ale vážne - v poslednej dobe sa opakovane objavuje na degustáciách odroda 'Zlatý Rubín'. Predpokladám, že je to nejaká nová mutácia Rubínu (žltoplodá ?). Zatiaľ sa o tejto novej odrode/mutácii(?) nedá nič zistiť.
Mirku - vieš o Zlatom Rubíne niečo viac ? IH
Gabriela

IP:  36.140

Medzinárodná degustácia jabĺk

06 Dec 2022, 14:16

Mohu se jenom zeptat, jak se hodnotí chuť podle sladkosti/kyselosti?
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Medzinárodná degustácia jabĺk

06 Dec 2022, 14:53

Gabriela napísal:
06 Dec 2022, 14:16
Mohu se jenom zeptat, jak se hodnotí chuť podle sladkosti/kyselosti?
Vysvetlenie máte na fotke v prílohe. Parameter 'chuť podľa sladkosti/kyslosti' má len informatívny charakter, body z tejto položky sa do celkového bodového súčtu nezapočítavajú. Naopak - body z kolonky 'chuť podľa celkového dojmu' sa započítavajú dvakrát.
(Takto to aspoň funguje na holovouskej degustácii). IH


Screenshot_20221206-144902_Chrome.jpg
přasličák
Príspevky: 1574
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Medzinárodná degustácia jabĺk

06 Dec 2022, 16:53

Je to tak, jak píše Ivan. Hodnocení podle sladkosti je zcela individuální a zkreslovalo by to celkové výsledky.
Ještě jsem zapomněl uvést, že degustaci jsem nevedl sám. Pomáhali mi zkušení slovenští přátelé Janko Majzel a Jožko Čerňanský. Dnes jsem komunikoval s organizátory. Výsledky by měly být známy do konce týdne. Hodnotících protokolů je kolem padesáti.
Napísať odpoveď