Medzinárodná degustácia jabĺk

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Medzinárodná degustácia jabĺk

07 Dec 2022, 08:53

přasličák napísal:
07 Dec 2022, 07:36
Zlatý Rubín je Ivane pouze jedna z mnoha mutací Rubínu / případně Bohemie /. Já jsem jej nikdy nepěstoval. Název evokuje, že se jedná o žlutoplodou odrůdu. Není tomu tak. Je to dvoubarevné jablko, kdy červená barva je ve formě rozmytého červeného líčka, často na většině plodu. Do Rakové, pokud se nepletu, jej přivezl Petr Kamp z Frýdlantu nad Ostravicí, / Táto informace je bez záruky. / Vzorek byl v ideální kondici, pravděpodobně ideálně skladován. Měl všechny atributy Rubínu a pevnou dužninu jako při sklizni, na rozdíl od jiných degustovaných...
Ďakujem Mirku za informáciu. 😀 IH
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2210
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Medzinárodná degustácia jabĺk

07 Dec 2022, 09:25

Chutných odrůd je spousta - neexistuje (alespoň u mne) jedna nej ... preferovanější chuť, potažmo odrůda. Ale proč většinu degustací vyhrává ta, jejíž jméno se nesmí vyslovovat? :)
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Medzinárodná degustácia jabĺk

07 Dec 2022, 09:43

přasličák napísal:
07 Dec 2022, 07:36

K diskusi Admirál versus Bohemie se nepřipojím...
Tak, tak. Takéto debaty v konečnom dôsledku aj tak nikam nevedú. Ani víťazstvo v degustácii nedáva odrode na krk visačku 'tej najlepšej'.
Z pohľadu každého záhradkára definícia 'najlepšej odrody' znie: "Je to tá, ktorá najviac chutí mne".

Porovnávať Bohemiu a Admiral je tak trochu ako porovnávať Beethovenovu 5.symfóniu a Highway to Hell od AC/DC, alebo Maradonu a Beckenbauera. IH
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Medzinárodná degustácia jabĺk

07 Dec 2022, 10:52

Ivan Hlavatý napísal:
07 Dec 2022, 09:43
přasličák napísal:
07 Dec 2022, 07:36

K diskusi Admirál versus Bohemie se nepřipojím...
Tak, tak. Takéto debaty v konečnom dôsledku aj tak nikam nevedú. Ani víťazstvo v degustácii nedáva odrode na krk visačku 'tej najlepšej'.
Z pohľadu každého záhradkára definícia 'najlepšej odrody' znie: "Je to tá, ktorá najviac chutí mne".

Porovnávať Bohemiu a Admiral je tak trochu ako porovnávať Beethovenovu 5.symfóniu a Highway to Hell od AC/DC, alebo Maradonu a Beckenbauera. IH
Já bych to tak nebral, a neodmítal žádnou - ani tu zbytečnou - diskuzi. Tohle fórum je plkací, žádná vědecká konference. A i když věty typu: "Admirál je nejlepší" a "Admirál je přeceňované jablko" žádnou informační kvalitu nepřinášejí, je to legitimní názor. Nejhorší jsou odrůdy, o kterých se mlčí...
Četl jsem v 70. letech v Zahrádkáři (kdy to ještě byl časopis pro zahrádkáře, nikoli Chvilka pro tebe) článeček nazvaný ve smyslu: "Opravdu vám chutná odrůda Idared?" Autor v něm tuto tehdy moderní odrůdu silně zkritizoval. Nu a Idared si žije dál i přes podobné popisy a možná, že i díky jim. Protože i pomluva je reklama.
Neregistrovaný

IP:  237.193

Medzinárodná degustácia jabĺk

07 Dec 2022, 19:36

Sto lidí, sto chutí. K tomu přistupuje ještě jedna věc. Kde a asi i jak se odrůda pěstuje. Třeba u mě na jihu JM je Rubín sice docela dobrý, spíše sladší. Ale vozím si vždycky od jednoho pěstitele z Čech bedničku Rubínů a s těmi mými se to nedá srovnat. Tak dobré je nikdy nemám. Opačně např. Šampion. U mě je to celkem chutné jablko, ale dovezl jsem si jej několikrát (byl to vždy dar) z jednoho sadu z Polska a tedy nic moc. Podobně byl na tom Jonaprince. U mě je skvělý. Atd. Možná i způsob pěstování. Přivezl mi jeden známý pár Goldenů někde ze sadů na znojemsku. Kde se na ně hrabou Goldeny mé.
Záleží asi i podle roku. První úroda Admirálu před dvěma lety, říkal jsem si, jablko sice dobré, ale na zadek si z něj rozhodně nesednu. Další rok bylo o třídu lepší.
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Medzinárodná degustácia jabĺk

07 Dec 2022, 22:51

Návštěvník napísal:
07 Dec 2022, 19:36
Sto lidí, sto chutí. K tomu přistupuje ještě jedna věc. Kde a asi i jak se odrůda pěstuje. Třeba u mě na jihu JM je Rubín sice docela dobrý, spíše sladší. Ale vozím si vždycky od jednoho pěstitele z Čech bedničku Rubínů a s těmi mými se to nedá srovnat. Tak dobré je nikdy nemám. Opačně např. Šampion. U mě je to celkem chutné jablko, ale dovezl jsem si jej několikrát (byl to vždy dar) z jednoho sadu z Polska a tedy nic moc. Podobně byl na tom Jonaprince. U mě je skvělý. Atd. Možná i způsob pěstování. Přivezl mi jeden známý pár Goldenů někde ze sadů na znojemsku. Kde se na ně hrabou Goldeny mé.
Záleží asi i podle roku. První úroda Admirálu před dvěma lety, říkal jsem si, jablko sice dobré, ale na zadek si z něj rozhodně nesednu. Další rok bylo o třídu lepší.
To je nepochybně pravda. Získal jsem první roub Rubínu někdy kolem roku 1980 a z chuti prvních jablek jsem byl samozřejmě nadšený, už proto, že ve srovnání se Sudetskými renetami a Strýmkami, co se tu pěstovaly, to byl sakra rozdíl. Kamarád jižně od Brna, kterému jsem Rubíny vychválil a naštěpoval, z něho byl docela zklamaný - přesládlé, spíš podzimní jablko.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Medzinárodná degustácia jabĺk

08 Dec 2022, 14:10

Mikeš13 napísal:
07 Dec 2022, 09:25
Chutných odrůd je spousta - neexistuje (alespoň u mne) jedna nej ... preferovanější chuť, potažmo odrůda. Ale proč většinu degustací vyhrává ta, jejíž jméno se nesmí vyslovovat? :)
Na jablkách je nejlepší ta rozmanitost chutí a Admirál tuto rozmanitost chutí ještě více rozšiřuje.
Prílohy
1.JPG
2.JPG
3.JPG
Neregistrovaný

IP:  234.141

Medzinárodná degustácia jabĺk

09 Dec 2022, 03:56

Admiral je precenovana odroda, nic mimoriadne...
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Medzinárodná degustácia jabĺk

09 Dec 2022, 09:16

Návštěvník napísal:
09 Dec 2022, 03:56
Admiral je precenovana odroda, nic mimoriadne...
Jen mi vrtá hlavou, proč to "nic mimořádného" všichni shánějí a vysazují a proč přeceňovaná odrůda vyhrává většinu degustací.
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Medzinárodná degustácia jabĺk

09 Dec 2022, 17:14

Nádherně vybarvený Admirál, Jiří. Jen se zakousnout. A že Admirál není nic mimořádného ? S tímto tvrzením nesouhlasím. Alespoň co se týče chutě a skladovatelnosti . Samozřejmně má i spoustu nedostatků. Ale na jejich odstranění šlechtitelé pracuji. Kříží s Mirou, s Barby, chtějí kvalitu Admirála ale bez fyziologické skvrnitosti. Která odrůda je tedy něco mimořádného ? A aby se dala pěstovat i mimo nejteplejší oblasti.
Napísať odpoveď