Medzinárodná degustácia jabĺk

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Medzinárodná degustácia jabĺk

13 Dec 2022, 18:03

Máš Ivane správné informace. Je to pozdně zimní odrůda s pevnou dužninou. U mne rozhodně není tak špatná, aby byla vzadu. Vzorek byl nejspíše ze Slovenska. Přece ale potřebuje více tepla, než ji já mohu dát. Já jsem Buzrlovy věci na degustaci nebral. Třeba Briliant mám letos pěkný, ale ještě nepřišel jeho čas.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Medzinárodná degustácia jabĺk

13 Dec 2022, 18:25

Ďalšou málo známou odrodou z uvedenej degustácie je DALINCO. Vyšľachtená bola vo Francúzsku, hojne pestovaná je tiež v Holandsku. O odrode Dalinco sme tu debatovali aj v januári t.r. (viď foto). IH



Screenshot_20221213-181727_Chrome.jpg
Screenshot_20221213-181739_Chrome.jpg
Screenshot_20221213-181747_Chrome.jpg
Screenshot_20221213-181219_Google.jpg
Screenshot_20221213-181026_Chrome.jpg
Screenshot_20221213-181000_Chrome.jpg
Screenshot_20221213-181451_Drive.jpg
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Medzinárodná degustácia jabĺk

14 Dec 2022, 08:24

Přidávám poslední várku degustovaných odrůd v Rakové, které se umístili v některé vlastnosti mezi top desítkou. S jednou vyjímkou. Přidávám odrůdu Andego. Vzorek v Rakové nebyl zrovna reprezentativní. Schválně jsem vytáhl své Andego ze sklepa a rozhodně by si táto odrůda zasloužila podstatně lepší hodnocení. O Andegu zde již běžela diskuse ve vlákně Holovouské odrůdy. Takže to nejdůležitější. Odrůda je velmi nenáročná na pěstitelské podmínky . Prospívá i ve středních polohách. Zatím mi nijak netrpí strupovitosti ani padlím. Roste slaběji. Tvoří řídké koruny, takže ji zvládnou i méně znalí pěstitelé. Ve skládce mi netrpí chorobami. Zejména si ji oblíbí milovníci sladších jablek. Plody střední až větší, pěkného tvaru. Jako negativum se uvádí horší vybarvení plodu. Mně osobně se žíhaná jablka líbí. Rozhodující je pro mne chuť. Dužnina je pevná, chruplavá. Skladovatelnost je dobrá, já ji však většinou zkonzumuji do ledna. Pak se ztrácí jemná kyselinka a šťavnarost a plody jsou jen sladké. / Odrůdu Andego nabízejí vedle Holovous i jiné ovocné školky v ČR. /
Ligolina - na degustaci v Rakové jsem omylem uvedl u této odrůdy, že se jedná o mutaci odrůdy Ligol. Tímto se omlouvám všem a hlavně Čestmíru Ježovi, který měl pravdu, když tvrdil, že je to samostatná odrůda. Jedná se o sourozence Ligolu. Rodiče Linda x Golden Delicious. Vyšlechtěná ve Skierniewicích v Polsku. Křížení proběhlo v roce 1963. V registračním procesu ,na rozdíl od odrůdy Ligol, u Ligoliny bylo zjištěno, že dodaný materiál byl napaden závažnými virusy. Proto u ní probíhal ozdravovací proces. Takže registrace Ligoliny byla podstatně později, než u Ligolu. Od roku 2012 je Ligolina právně chráněná v EU. Zkušenosti s ní mám krátké. Chuťově mi připomíná Ligol. Pevná chruplavá dužnina, sladká, dlouho skladovatelné jablko. Uvidíme, jestli bude mít i necnosti Ligolu jako střídavá plodnost, špatné vybarvování uvnitř koruny, náchylnost ke strupovitosti a pihovitosti.
Red Topaz - červená mutace Topazu. Odrůda dostatečně probraná na tomto fóru. Pozdně zimní, dobře skladovatelná, s renetovitou chutí. U mne potřebuje důkladnou probírku.
Kanzi - rovněž podrobně probíraná odrůda na tomto fóru. Pozdně zimní belgická klubová odrůda. Považuji ji za jednu z nejlepších pozdně zimních odrůd současného světového sortimentu. Dostupnost stromků je však u nás problematická.
Bonita - po Opálu drůhá pozdně zimní klubová odrůda ze Střížovic, oficiálně dostupná snad jen pro profesionální pěstitele. Odrůda spíše do teplých oblastí. Ve středních polohách vyžaduje důkladnou probírku a co nejdelší vegetaci. Ovoce je opravdu krásné a z tepla výborné.
Prílohy
3. Andego..JPG
4. Andego..JPG
7. Ligolina..JPG
8. Ligolina..JPG
11. Red Topaz..JPG
12. Red Topaz..JPG
13. Kanzi..JPG
14. Kanzi..JPG
19. Bonita..JPG
20. Bonita..JPG
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Medzinárodná degustácia jabĺk

14 Dec 2022, 09:25

přasličák napísal:
14 Dec 2022, 08:24
Přidávám poslední várku degustovaných odrůd v Rakové, které se umístili v některé vlastnosti mezi top desítkou. S jednou vyjímkou. Přidávám odrůdu Andego. Vzorek v Rakové nebyl zrovna reprezentativní. Schválně jsem vytáhl své Andego ze sklepa a rozhodně by si táto odrůda zasloužila podstatně lepší hodnocení. O Andegu zde již běžela diskuse ve vlákně Holovouské odrůdy. Takže to nejdůležitější. Odrůda je velmi nenáročná na pěstitelské podmínky . Prospívá i ve středních polohách. Zatím mi nijak netrpí strupovitosti ani padlím. Roste slaběji. Tvoří řídké koruny, takže ji zvládnou i méně znalí pěstitelé. Ve skládce mi netrpí chorobami. Zejména si ji oblíbí milovníci sladších jablek. Plody střední až větší, pěkného tvaru. Jako negativum se uvádí horší vybarvení plodu. Mně osobně se žíhaná jablka líbí. Rozhodující je pro mne chuť. Dužnina je pevná, chruplavá. Skladovatelnost je dobrá, já ji však většinou zkonzumuji do ledna. Pak se ztrácí jemná kyselinka a šťavnarost a plody jsou jen sladké. / Odrůdu Andego nabízejí vedle Holovous i jiné ovocné školky v ČR. /
Ligolina - na degustaci v Rakové jsem omylem uvedl u této odrůdy, že se jedná o mutaci odrůdy Ligol. Tímto se omlouvám všem a hlavně Čestmíru Ježovi, který měl pravdu, když tvrdil, že je to samostatná odrůda. Jedná se o sourozence Ligolu. Rodiče Linda x Golden Delicious. Vyšlechtěná ve Skierniewicích v Polsku. Křížení proběhlo v roce 1963. V registračním procesu ,na rozdíl od odrůdy Ligol, u Ligoliny bylo zjištěno, že dodaný materiál byl napaden závažnými virusy. Proto u ní probíhal ozdravovací proces. Takže registrace Ligoliny byla podstatně později, než u Ligolu. Od roku 2012 je Ligolina právně chráněná v EU. Zkušenosti s ní mám krátké. Chuťově mi připomíná Ligol. Pevná chruplavá dužnina, sladká, dlouho skladovatelné jablko. Uvidíme, jestli bude mít i necnosti Ligolu jako střídavá plodnost, špatné vybarvování uvnitř koruny, náchylnost ke strupovitosti a pihovitosti.
Red Topaz - červená mutace Topazu. Odrůda dostatečně probraná na tomto fóru. Pozdně zimní, dobře skladovatelná, s renetovitou chutí. U mne potřebuje důkladnou probírku.
Kanzi - rovněž podrobně probíraná odrůda na tomto fóru. Pozdně zimní belgická klubová odrůda. Považuji ji za jednu z nejlepších pozdně zimních odrůd současného světového sortimentu. Dostupnost stromků je však u nás problematická.
Bonita - po Opálu drůhá pozdně zimní klubová odrůda ze Střížovic, oficiálně dostupná snad jen pro profesionální pěstitele. Odrůda spíše do teplých oblastí. Ve středních polohách vyžaduje důkladnou probírku a co nejdelší vegetaci. Ovoce je opravdu krásné a z tepla výborné.

Mé zkušenosti z horší polohy než má Mirek, jsou podobné.
Andego - letos velká spokojenost, plody mám ještě méně vybarvené než na fotkách a ani nejsou tak oblé, spíš kuželovitého tvaru. Ale dužina žlutá a velmi dobře sladce chutná. Poslední jsem sklidil po mrazu koncem listopadu a jako křížaly chutnají výtečně
Ligolinu neznám.
Red Topaz tak jako Topaz u mě plodí krásně vybarvené, ale drobnější plody, kyselé až do jara.
Kanzi v pozdním jaru chutnají dobře, ale plody jsou drobné
Bonita totéž - tvrdá malá jablíčka. Docela bujně roste.
Ještě poznámka. O odrůdě Barby se tu toho píše poměrně málo. Jen to, že je to hůř vybarvený menší diploidní Admirál, snad méně náchylný na pihovitost. Ale o to nám všem přece jde! Jestli najdeme jablko, které nebude tolik trpět hořkou skvrnitostí, nebude vyžadovat opakované postřiky vápníkem a přitom si zachová Admirálskou chuť a skladovatelnost, pak je to bomba! Že jsou jablka menší, je spíš dobře, celý veliký Admirál jeden člověk sotva sní. A vybarvení? To může trápit velkopěstitele, mě jako zahrádkáře může akorát potěšit, že méně nápadné plody tolik nelákají nenechavce.
Vždy, když se objevila nějaká vydařená kombinace (Golden x Lord Lambourne, Bohemia x Vanda, Topaz x Golden), tak šlechtitelé toto křížení opakovali a vzniklo víc kvalitních odrůd. Věřím, že Mira ještě neřekla poslední slovo a taky soudím, že Barby vzhledem k své diploiditě bude lepším materiálem pro další šlechtění než samotný Admirál.
Uznávám kvality odrůd jako Kanzi, Jazz, Tango, Pink Lady, Fuji, Braeburn, ... Na druhé straně - kdyby mi někdo zakázal pěstovat zahraniční odrůdy, vůbec by mi to nevadilo. To nejlepší v mém sklepě beztak pochází z českých luhů a hájů.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Medzinárodná degustácia jabĺk

14 Dec 2022, 09:25

přasličák napísal:
14 Dec 2022, 08:24
...Ligolina - na degustaci v Rakové jsem omylem uvedl u této odrůdy, že se jedná o mutaci odrůdy Ligol. Tímto se omlouvám všem a hlavně Čestmíru Ježovi, který měl pravdu, když tvrdil, že je to samostatná odrůda. Jedná se o sourozence Ligolu. Rodiče Linda x Golden Delicious. Vyšlechtěná ve Skierniewicích v Polsku. Křížení proběhlo v roce 1963. V registračním procesu ,na rozdíl od odrůdy Ligol, u Ligoliny bylo zjištěno, že dodaný materiál byl napaden závažnými virusy. Proto u ní probíhal ozdravovací proces. Takže registrace Ligoliny byla podstatně později, než u Ligolu. Od roku 2012 je Ligolina právně chráněná v EU. Zkušenosti s ní mám krátké. Chuťově mi připomíná Ligol. Pevná chruplavá dužnina, sladká, dlouho skladovatelné jablko. Uvidíme, jestli bude mít i necnosti Ligolu jako střídavá plodnost, špatné vybarvování uvnitř koruny, náchylnost ke strupovitosti a pihovitosti...
Dovolím si ešte doplniť pár údajov k odrode LIGOLINA.
Zdrojom je článok poľských autorov, preklad nie je dokonalý, ale zrozumiteľné to je. IH


Screenshot_20221214-091642_Chrome.jpg
Screenshot_20221214-091649_Chrome.jpg
Screenshot_20221214-091659_Chrome.jpg
Screenshot_20221214-091712_Chrome.jpg
Screenshot_20221214-091723_Chrome.jpg
Screenshot_20221214-091730_Chrome.jpg
ježek
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 29 Mar 2020, 10:17

Medzinárodná degustácia jabĺk

14 Dec 2022, 10:44

Ligolinu jsem měl větev ve stromečku Ligol, bylo zajímavé že Ligol alternoval a Ligolina plodila každým rokem, Ligolina měla menší plody a delší konzumní zralost má Ligol než Ligolina. Toto jsou desetileté zkušenosti. Ligol jsem nedonutil každý rok plodit i když jsem první tři úrody dělal důkladnou probírku byl jsem na to zvlášť upozorněn.
Mirku když se tady píše o Dalinco tak by nebylo na škodu něco o DL 11 jaké máš zkušenosti.
larix
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Medzinárodná degustácia jabĺk

14 Dec 2022, 11:43

vysloužil napísal:
14 Dec 2022, 09:25
Na druhé straně - kdyby mi někdo zakázal pěstovat zahraniční odrůdy, vůbec by mi to nevadilo. To nejlepší v mém sklepě beztak pochází z českých luhů a hájů.
Keby nebolo Česko formálne zahraničie, mohol by som napísať to isté. Všetky moje jablone sú českej proveniencie. Jedinou výnimkou bola Pinova, tú som ale nedávno vykopal, aby uvoľnila miesto Desertu.

Iná situácia je pri slivkách, tam u mňa jasne dominujú nemecké odrody.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Medzinárodná degustácia jabĺk

14 Dec 2022, 15:10

přasličák napísal:
14 Dec 2022, 08:24
...Od roku 2012 je Ligolina právně chráněná v EU. Zkušenosti s ní mám krátké. Chuťově mi připomíná Ligol. Pevná chruplavá dužnina, sladká, dlouho skladovatelné jablko. Uvidíme, jestli bude mít i necnosti Ligolu jako střídavá plodnost, špatné vybarvování uvnitř koruny, náchylnost ke strupovitosti a pihovitosti...
ježek napísal:
14 Dec 2022, 10:44
Ligolinu jsem měl větev ve stromečku Ligol, bylo zajímavé že Ligol alternoval a Ligolina plodila každým rokem, Ligolina měla menší plody a delší konzumní zralost má Ligol než Ligolina. Toto jsou desetileté zkušenosti. Ligol jsem nedonutil každý rok plodit i když jsem první tři úrody dělal důkladnou probírku byl jsem na to zvlášť upozorněn...

Moje viacročné skúsenosti s poľskou odrodou LIGOL:
Je to mimoriadne krásne jablko, možno najkrajšie aké mám v záhrade. U mňa sú plody Ligolu veľké a vyfarbujú sa do nádhernej tmavočervenej farby prakticky celoplošne, pričom šupka je hladká a lesklá, nie však mastná. Aj tvar plodov je veľmi elegantný. Plody, ktoré si dopestujem doma, sú omnoho krajšie vyfarbené než tie, ktoré vídam v obchodoch. Chuť Ligolu je veľmi dobrá, je pomerne výrazne sladká, čo mne až tak nekonvenuje - radšej mám harmonickejšie jablká aj s istou dávkou kyseliniek. Niekomu však chuť Ligolu môže maximálne vyhovovať. Kvalita dužiny je excelentná a počas konzumného optima spĺňa tie najprísnejšie kritériá - dužina má veľmi jemnú textúru, pritom je pevná a zároveň krehká, chruplavá, s vysokou šťavnatosťou. Ligol je neskorá zimná odroda - oberám ho v druhej polovici až koncom októbra. Plody sú veľmi dlho skladovateľné, často mi vydržia (v bežnej pivnici) až do mája, pravda - od začiatku apríla už postupne klesá ich šťavnatosť. Shelf-life "à la Admiral" to nie je, ale neporovnávajme Ligol s jablkom z inej planéty 😀. Na rozdiel od Mirka Přasličáka som u Ligolu nezaregistroval vyšší sklon k chrastavitosti a ani k pehovitosti. Práve naopak - v mojich podmienkach som nikdy nevidel ani jedno pehovité jablko, a to ani pri prvých úrodách s extrémne veľkými plodmi. Poznatok Mirka aj pána Ježka o alternácii môžem plne potvrdiť - Ligol silne alternuje aj na podpníkoch M9 a M26, je to zrejme jeho geneticky daná vlastnosť. Ani dôkladná prebierka na to nemá výraznejší vplyv.
Celkovo možno povedať, že Ligol je typická trhová odroda - krásne veľké jablká so sladkou chuťou, výbornou konzistenciou a šťavnatosťou dužiny a dlhým shelf-life. Mínusom je sklon k alternácii, možno sčasti aj väčšie nároky na dĺžku vegetačnej doby a sumu slnečných dní. Chuťovo obstojí, ale (z môjho pohľadu) poznám dosť veľa ešte kvalitnejších odrôd.
(Na dnešných fotkách sú plody Ligolu). IH


20221214_141627.jpg
20221214_141656.jpg
20221214_141733.jpg
20221214_141723.jpg
20221214_141641.jpg
Neregistrovaný

IP:  168.30

Medzinárodná degustácia jabĺk

14 Dec 2022, 15:28

Potom treba ligol spilit a vysadit jablko z inej planety...
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Medzinárodná degustácia jabĺk

14 Dec 2022, 16:47

Na 13.mieste tu diskutovanej degustácie sa umiestnila odroda HERALD. Spomedzi 42 odrôd je to slušný výsledok. Herald je stĺpovitá odroda, vyšľachtená v Holovousoch (pôvodný názov HL 5) skrížením odrôd Florina x Telamon Waltz. Ide o zimnú odrodu (zber v októbri) s vysokou odolnosťou voči hubovým chorobám a všeobecne nenáročnú na pestovanie. Keďže ide o stĺpovitú odrodu, je veľmi vhodná pre záhradkárov, ktorí nemajú pre svoje stromy nadbytok miesta. Herald je dokladom toho, že aj "stĺpovky" môžu prinášať kvalitné ovocie a nemusia len "zametať na chvoste" výsledkových listín degustácií. A to sú už vyšľachtené aj novšie a zrejme aj kvalitnejšie odrody stĺpovitých jabloní (ako nám tu krásne a názorne demonštruje Mirek Přasličák).

V prílohe je niekoľko podrobnejších údajov o odrode Herald. IH


Screenshot_20221213-183013_Chrome.jpg
Screenshot_20221213-183722_Chrome.jpg
Screenshot_20221213-220432_Chrome.jpg
Screenshot_20221213-183204_Chrome.jpg
Screenshot_20221213-183214_Chrome.jpg
Screenshot_20221213-182913_Chrome.jpg
Screenshot_20221213-220501_Chrome.jpg
Screenshot_20221213-220509_Chrome.jpg
Screenshot_20221213-183707_Chrome.jpg
Napísať odpoveď