Medzinárodná degustácia jabĺk

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Medzinárodná degustácia jabĺk

21 Jan 2023, 15:20

M.H napísal:
21 Jan 2023, 14:17
Spadnutý Admiral z ruky na zem mi taky vydržel skladování bez hniloby jakoby nepoškozený, podobně se chovají Idaredy, jsou děravé po obalečích, někdy i nakousnuté - někdy i okraje znědnou nahnijí a hniloba se zastaví, která odrůda tohle ještě dokáže?
Strýmka. Má ale jednu malou vadu. Nedá se jíst. ;)
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Medzinárodná degustácia jabĺk

21 Jan 2023, 22:17

Hawkeye napísal:
21 Jan 2023, 11:35
rony napísal:
19 Jan 2023, 22:48
...Prekvapilo ma aj vysoke umiestnenie Eveliny a nizke Pinovy - ja ich stale beriem za velmi chutovo podobne - ale su z inej polohy - co moze byt pricinou.
Evelina je mutácia Pinovy, takže sú si veľmi podobné. Rozdiel je najmä vo vzhľade - Evelina sa krajšie vyfarbuje, a to aj v pestovateľsky horších oblastiach. Plody Eveliny sú tiež zvyčajne väčšie než plody Pinovy. Chuťovo nejaký veľký rozdiel nepozorujem, ale mám pocit, že Evelina je trošičku kvalitnejšia (záleží to ale aj od lokality, kde boli jablká dopestované). Niektorí pestovatelia popisujú u Eveliny vyšší sklon k pehovitosti - opäť je to dané najmä lokalitou. Prednosťou oboch je dlhá skladovateľnosť. Chuťovo však ani jednu z nich nepovažujem za mimoriadnu, je viacero kvalitnejších neskorých zimných a dlho skladovateľných odrôd...

...možno som nenáročný, mne ale Pinova chutila či kupovaná v obchode, alebo od kamaráta, ktorý mi ju dal koštovať na jar. Má pre mňa charakteristickú chuť. Veľmi sa mi na nej páči tvrdá dužina, ktorá sa nestáva sypkou, ako je to u väčšiny jabĺk. Keď aj zvonka mierne povädnutá, vnútri je tá dužina taká krehká, lámavá, čo sa mi práve páči. Neodolal som a naštepil som si ju na Priesvitné letné kupované na M9. Evelínu si tiež skúsim naštepiť, budem potom zvedavý na porovnanie s Pinovou . mne pripadajú tieto odrody predsa len odlišné na vzhľad. (Aj keď viem, že to samozrejme závisí aj od pestovateľských podmienok.)
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Medzinárodná degustácia jabĺk

22 Jan 2023, 11:35

vysloužil napísal:
21 Jan 2023, 15:20
M.H napísal:
21 Jan 2023, 14:17
Spadnutý Admiral z ruky na zem mi taky vydržel skladování bez hniloby jakoby nepoškozený, podobně se chovají Idaredy, jsou děravé po obalečích, někdy i nakousnuté - někdy i okraje znědnou nahnijí a hniloba se zastaví, která odrůda tohle ještě dokáže?
Strýmka. Má ale jednu malou vadu. Nedá se jíst. ;)
Idaredy mám strupovité, sazovité, mušincovité, díry po obalečích, ale je to daň za extenzivní pěstování, po zimě jen ostříhám. Admiral bez postřiku má (kromě obaleče) docela čistou slupku - pihovitost na M9 žádná, po obalečích ale hnil, tedy nejodolnější na poškození slupky/dužiny je Idared, pak Admiral, Strýmka :D , pak dlouho nic ......

Ale mošt ze Strýmek je dobrý ne?
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Medzinárodná degustácia jabĺk

22 Jan 2023, 11:54

M.H napísal:
22 Jan 2023, 11:35
vysloužil napísal:
21 Jan 2023, 15:20
M.H napísal:
21 Jan 2023, 14:17
Spadnutý Admiral z ruky na zem mi taky vydržel skladování bez hniloby jakoby nepoškozený, podobně se chovají Idaredy, jsou děravé po obalečích, někdy i nakousnuté - někdy i okraje znědnou nahnijí a hniloba se zastaví, která odrůda tohle ještě dokáže?
Strýmka. Má ale jednu malou vadu. Nedá se jíst. ;)
Idaredy mám strupovité, sazovité, mušincovité, díry po obalečích, ale je to daň za extenzivní pěstování, po zimě jen ostříhám. Admiral bez postřiku má (kromě obaleče) docela čistou slupku - pihovitost na M9 žádná, po obalečích ale hnil, tedy nejodolnější na poškození slupky/dužiny je Idared, pak Admiral, Strýmka :D , pak dlouho nic ......

Ale mošt ze Strýmek je dobrý ne?
Pít se mošt ze Strýmek dá, je to docela překvapivé, když ho porovnáme s chutí jablka. Ale že by se vyrovnal jiným moštům nebo byl dokonce lepší, to ne.
Zkoušel jsem i jednodruhové mošty z voňavých jablek. Zatímco z Grávštýnů byl výborný, z Čisteckého mě ta navoněná šťáva moc nechutnala.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Medzinárodná degustácia jabĺk

23 Jan 2023, 17:13

Pěstovat Pinovu na podnoži M9 je dost nevhodné. Roste velmi slabě a potřebuje trochu bujnější podnož. Jinak nebudete sklízet ani bedničku ze stromku. A ještě jedno. Pinova bezpodmínečně potřebuje probírku plůdků, jinak bude drobná. Kombinace slabě rostoucí odrůdy, drobnoplodé, náročné na pěstitelské podmínky s velmi slabě rostoucí podnoží M9 není dobré řešení. Tímto úskalím jsem si sám prošel a je lepší se poučit z chyb druhých, než dělat vlastní.
Napísať odpoveď