Medzinárodná degustácia jabĺk

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Mevik

IP:  101.185

Medzinárodná degustácia jabĺk

06 Dec 2022, 20:02

"Admirála nikto nepriniesol preto, aby sa mohlo bojovať aj o prvé miesto."
Přesně tak to zřejmě bylo. Nejen podle mne, ale i podle sousedů nebyl na degustaci v Rakové žádný vzorek s Admirálem srovnatelný. Jako zkouška degustace (jakási kalibrace bodů u jednotlivých kritérií) byla prezentována odrůda, která má být vlastnostni Admirálu podobná a nemá mít jeho nedostatky. Absenci nedostatků nebylo pochopitelně možno hodnotit, bohužel jsem nezpozoroval ani ty kvality (sousedé kolem měli stejný dojem). Ale třeba se pouze nepodařil jeden vzorek nebo je chyba ve mně.
Jinak byla akce dobře připravena a vše krásně "odsýpalo", splnil se dokonce časový harmonogram, což se na podobných akcích stává málokdy. Takže velké uznání pořadatelům i řídícímu.
Nyní k mému hodnocení - skutečně některé vzorky už vypadaly (zejména konzistencí dužniny) "unaveně", což mohlo mít více příčin. Zaujaly (pozitivně) mne zejména odrůdy Antego, Natyra, Rembrant, Smeralda, Jazz a Valašská reneta, slušné byly i varianty Ligolů.
Neregistrovaný

IP:  237.193

Medzinárodná degustácia jabĺk

06 Dec 2022, 20:43

Admirál se tady jaksi považuje za nejchutnější jablko. Je opravdu skvělé. No, letos jsem měl první dvě jablíčka z odrůdy Orange crisp. Po ochutnání jednoho jsem si dal hned pro srovnání Admirál. Šťavnatostí byly odrůdy srovnatelné, výraznější chuť, a rozhodně ještě lepší byl právě Orange Crisp. Z prvé úrody a ze dvou jablek (byly tak skvělé, že jsem je snědl obě) se dají těžko dělat závěry, když ani nevím jak bude odrůda chutnat za nějaký měsíc, ale Admirál to klidně může prohrát o jednu délku.
Neregistrovaný

IP:  237.193

Medzinárodná degustácia jabĺk

06 Dec 2022, 21:02

Ještě foto před utržením.
IMG_6294.JPG
IMG_6294.JPG (109.5 KiB) 720 zobrazení
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Medzinárodná degustácia jabĺk

06 Dec 2022, 21:30

Neregistrovaný napísal:
06 Dec 2022, 20:43
▪︎Admirál se tady jaksi považuje za nejchutnější jablko...

▪︎...rozhodně ještě lepší byl právě Orange Crisp... ani nevím jak bude odrůda chutnat za nějaký měsíc, ale Admirál to klidně může prohrát o jednu délku.
▪︎Ja osobne Admiral nepovažujem za najchutnejšie jablko. Tým je pre mňa Jonathan. Minimálne na úrovni Admiralu je chuťovo (pre mňa) aj Coxova reneta, Rubinola, Jonagored...
▪︎To čo píšete je možné...
No a potom ešte zoberte Orange Crisp a Admiral niekedy na prelome apríla/mája a znovu ich porovnajte.

Potom verím že uvidíte, v čom je najväčšia prednosť Admiralu a prečo ho tu viacerí tak chválime... IH
Neregistrovaný

IP:  168.30

Medzinárodná degustácia jabĺk

06 Dec 2022, 21:36

Kto ma dobru pivnicu toto neoceni,inak cakal som viac tej chutovej kvality admiralu,jablko to neni zle,ale zeby az taka pecka jak sa tu hlasa isto nie,aspon u mna...
Neregistrovaný

IP:  234.141

Medzinárodná degustácia jabĺk

06 Dec 2022, 21:38

Admiral je precenovana odroda, nic mimoriadne...
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Medzinárodná degustácia jabĺk

06 Dec 2022, 21:56

Neregistrovaný napísal:
06 Dec 2022, 21:36
Kto ma dobru pivnicu toto neoceni...
S týmto nemôžem súhlasiť. Dĺžka skladovateľnosti je pri každej odrode daná v prvom rade geneticky, aj keď samozrejme dá sa čiastočne ovplyvniť takými faktormi ako je kvalitná pivnica (ešte lepšie chladiareň a úplne najlepšie ULO-sklad), termín oberania, podpník a pod.
Ale žiadna pivnica nespraví zázraky, ak má odroda v génoch zakódované, že trebárs v marci či začiatkom apríla plody postupne stratia šťavnatosť, tonus šupky, konzistenciu dužiny (zmúčnatejú či skašovatejú, alebo zhnijú). Schopnosť Admiralu udržať si vysokú konzumnú kvalitu (šťavnatosť, tonus šupky, chruplavosť a krehkosť dužiny a veľmi dobrú chuť) je v porovnaní s drvivou väčšinou iných odrôd podstatne menej závislá od podmienok pri skladovaní. To je - opakujem - jeho top-prednosť. Tá je markantná aj pri porovnaní s inými dlho skladovateľnými odrodami, ako sú Idared, Braeburn, Fuji, Melrose, Ligol, Topaz a.i.
(Aby odporcovia Admiralu nešli zasa do vývrtky, ešte raz zopakujem: poznám aj chuťovo lepšie odrody ako je Admiral. A dodávam - možno už stotridsiatyštvrtý krát - jeho vysoký sklon k pehovitosti je jeho výrazným negatívom a pre niektorých záhradkárov môže byť preto nepestovateľný). IH
Neregistrovaný

IP:  32.143

Medzinárodná degustácia jabĺk

06 Dec 2022, 22:00

Chuťovou kvalitu jistě každý posuzuje jinak. Sám hodnotím Admirála jako slabší odvar Bohemie, ta je teď chutnější.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Medzinárodná degustácia jabĺk

06 Dec 2022, 22:13

Návštěvník napísal:
06 Dec 2022, 22:00
Chuťovou kvalitu jistě každý posuzuje jinak. Sám hodnotím Admirála jako slabší odvar Bohemie, ta je teď chutnější.
Sto lidí, sto chutí. Já v tuto dobu taky radši jím Bohemie, bylo by mrhání skladovatelností Admirála. Naštěstí žádná odrůda nemusí řešit, jestli je přeceňovaná nebo ne. Cestu do zahrad si dokáže najít sama.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Medzinárodná degustácia jabĺk

07 Dec 2022, 07:36

Zlatý Rubín je Ivane pouze jedna z mnoha mutací Rubínu / případně Bohemie /. Já jsem jej nikdy nepěstoval. Název evokuje, že se jedná o žlutoplodou odrůdu. Není tomu tak. Je to dvoubarevné jablko, kdy červená barva je ve formě rozmytého červeného líčka, často na většině plodu. Do Rakové, pokud se nepletu, jej přivezl Petr Kamp z Frýdlantu nad Ostravicí, / Táto informace je bez záruky. / Vzorek byl v ideální kondici, pravděpodobně ideálně skladován. Měl všechny atributy Rubínu a pevnou dužninu jako při sklizni, na rozdíl od jiných degustovaných.
K diskusi Admirál versus Bohemie se nepřipojím. Všechno zde bylo uvedeno. Pouze zopakuji. Bohemia je vynikající jablko. Ale pokud není skladováno v ULO, projevuje se jako raně zimní odrůda. Od února se kvalita dužniny zhoršuje. Tehdy raději sáhnu na pozdně zimní odrůdy jako Admirál, Kanzi, Jazz, Braeburn.
Napísať odpoveď