Podníky do tažkych zamokrených pôd

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
543
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 29 Nov 2022, 11:40

Podníky do tažkych zamokrených pôd

29 Nov 2022, 12:42

Dobry den
Zakladam mensi sad ( 0,5ha) . Pozemok ma 2 casti - vo svahu kde su hlinito ilovite pody a spodnu cast ( prevazujucu) ,kde sa nachadzaju ciste ily (podla geologickeho prieskumu) ,ktore okrem najteplejsich mesiacov v roku su mokre.
O podpnikoch (semenac ,plana hruska ,ceresna vtacia )a odrodach vo svahu mam predstavu. Ale do tej ilovej vlhkej casti by som potreboval poradit podpniky a pripadne odrody. Aby som nevyhodil par stoviek € von oknom. Niekde sa nejaky ovocinar vyjadroval o podpniku MM106 ako celkom odolnom aj v takychto podmienkach . Pri slivkach som sa docital o GF 665/2. Budem vdacny za kazdu radu.
Prílohy
Screenshot_20221129_113455_Office.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Podníky do tažkych zamokrených pôd

29 Nov 2022, 13:03

543 napísal:
29 Nov 2022, 12:42
Dobry den
Zakladam mensi sad ( 0,5ha) . Pozemok ma 2 casti - vo svahu kde su hlinito ilovite pody a spodnu cast ( prevazujucu) ,kde sa nachadzaju ciste ily (podla geologickeho prieskumu) ,ktore okrem najteplejsich mesiacov v roku su mokre.
O podpnikoch (semenac ,plana hruska ,ceresna vtacia )a odrodach vo svahu mam predstavu. Ale do tej ilovej vlhkej casti by som potreboval poradit podpniky a pripadne odrody. Aby som nevyhodil par stoviek € von oknom. Niekde sa nejaky ovocinar vyjadroval o podpniku MM106 ako celkom odolnom aj v takychto podmienkach . Pri slivkach som sa docital o GF 665/2. Budem vdacny za kazdu radu.
Ešte by to chcelo uviesť lokalitu, resp. údaje ako nadmorská výška a orientácia svahu z hľadiska svetových strán. Plus doplniť aké ovocné druhy plánujete vysadiť a v akom množstve, tiež či chcete aj letné, alebo len jesenné a zimné odrody.
Vzhľadom na pôdu budú vhodné bujnejšie rastúce podpníky - pri jabloniach by som uprednostnil najmä MM111, M25 a A2, pri hruškách semenáč alebo Kavkazskú, pri slivkách myrobalán. IH
543
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 29 Nov 2022, 11:40

Podníky do tažkych zamokrených pôd

29 Nov 2022, 13:51

Jedna sa o zvolensku kotlinu (podpolanie) 450m.n.m , orientacia sever - severo zapad , priemerna teplota v januari -4.
Cim viac ovocnych druhov ,tym lepsie. Na zaciatok do 30 stromov. Zber kontinualne od leta do zimy. Nebránim sa ani krom medzi stromky, kedze planujem spon 10m.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Podníky do tažkych zamokrených pôd

29 Nov 2022, 16:33

Záhradu mám v úplne odlišnej lokalite (Podunajská nížina), napriek tomu si dovolím dať Vám pár tipov na odrody, ktoré by mali "fungovať" aj u Vás, pričom by nemal byť problém s ich dostupnosťou.
Jablone: Letné: Ametyst, Allegro, Piros. Jesenné: Elstar, Merkur, Telse, Lotos. Neskoré jesenné až skoré zimné: Rubín, Bohemia, Gold Bohemia, Gala, Rubinola, Lipno, Vanda. Zimné: Red Jonaprince, Rozela, Sirius, Idared, Topaz. (Výborná odroda chuťovo a najmä dĺžkou skladovateľnosti je Admiral, avšak v mnohých lokalitách výrazne trpí horkou pehovitosťou plodov - takže ten len s týmto rizikom). Vyhnúť sa treba veľmi neskoro dozrievajúcim odrodám, ako je napr. Fuji, Braeburn, Pink Lady, Granny Smith, Karneval.
Hrušky: Letné: Williamsova, Harrow Delight, Clappova. Jesenné: Konferencia, General LeClerc, Hardyho, Avranšská. Zo zimných by hádam u Vás mohla dozrievať Erika. Vyhnite sa neskoro zrejúcim odrodám, ako je napr. Bohemica či Hardenpontova. Slivky: skorá letná je Katinka, trochu neskoršia Hanka. Kvalitná je aj Hanita, overené 'klasiky' sú Stanley a Čačanská lepotica. Nesaďte veľmi neskoré odrody - Presenta, Elena.
Čo sa týka marhúľ a broskýň, tam bude lepšie, ak Vám poradia pestovatelia so skúsenosťami z lokalít podobných Vašej. Z menej bežných ovocnín to môže byť moruša alebo mišpuľa. Okrem stromov môžete vysadiť aj ovocné kry - zemolez, muchovník, drieň, rakytník, egreše, ríbezle, jostu, maliny, černice.

Z uvedených odrôd by som na Vašom mieste určite zasadil jabloň Rubín (alebo Bohemiu - od Rubínu sa líši len inou formou červenej farby) a Gold Bohemiu (čo je žltá mutácia Bohemie). Tieto odrody sú nielen krásne, ale aj veľmi chutné a vhodné do Vašich podmienok. Z hrušiek by mala byť voľbou č.1 Konferencia. IH
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Podníky do tažkych zamokrených pôd

29 Nov 2022, 18:38

Myslím si, že rozhodující pro Vás bude správná volba podnože. Pro slivoně, meruňky a broskvoně mám v těžkých zamokřených půdách dobré zkušenosti s podnoži St. Julian. Rozhodně bych se vyhnul meruňkovému nebo broskvoňovému semenáči. U ostatních ovocných druhů nemám dostatek zkušenosti s jejich pěstování v takových podmínkách.
Neregistrovaný

IP:  11.241

Podníky do tažkych zamokrených pôd

29 Nov 2022, 19:22

Keďže pôdu máte na Andezite na Podpoľaní, znamená to minimálnu až žiadnu zásobu vápnika. Z tohto dôvodu bude Admiral veľmi rizikový, bude dosť trpieť horkou pehovitosťou.
Ideálny podpník pre broskyne a marhule, možno aj slivky by mohol byť Adesoto. Je to typ slívy tolerantný na ťažkú pôdu. Tiež som riešil túto dilemu a kúpil som broskyne na Adesote. Zatiaľ prosperujú veľmi dobre. Žiaľ marhule sa na ňom nerobia, hoci by sa mohli. R.
Neregistrovaný

IP:  11.241

Podníky do tažkych zamokrených pôd

29 Nov 2022, 19:27

Oprava, teraz som pozeral, že na Adesote sa už dajú kúpiť aj marhule a mandle. R.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Podníky do tažkych zamokrených pôd

29 Nov 2022, 20:16

Neregistrovaný napísal:
29 Nov 2022, 19:27
Oprava, teraz som pozeral, že na Adesote sa už dajú kúpiť aj marhule... R.
Marhule na podpníku Adesoto sú u nás dostupné už niekoľko rokov (foto 2 je ponuka Plantexu). IH

Screenshot_20221129-201027_Google.jpg
Screenshot_20221129-201318_Chrome.jpg
PeterS
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Podníky do tažkych zamokrených pôd

29 Nov 2022, 22:10

543 napísal:
29 Nov 2022, 12:42
Dobry den
Zakladam mensi sad ( 0,5ha) . Pozemok ma 2 casti - vo svahu kde su hlinito ilovite pody a spodnu cast ( prevazujucu) ,kde sa nachadzaju ciste ily (podla geologickeho prieskumu) ,ktore okrem najteplejsich mesiacov v roku su mokre.
O podpnikoch (semenac ,plana hruska ,ceresna vtacia )a odrodach vo svahu mam predstavu. Ale do tej ilovej vlhkej casti by som potreboval poradit podpniky a pripadne odrody. Aby som nevyhodil par stoviek € von oknom. Niekde sa nejaky ovocinar vyjadroval o podpniku MM106 ako celkom odolnom aj v takychto podmienkach . Pri slivkach som sa docital o GF 665/2. Budem vdacny za kazdu radu.
Ja skúsim poradiť k marhuliam a broskyniam, hoci adoptívnu záhradu mám na Spiši v 480 m.n.m., ale myslím si, že v mnohých veciach sme na tom podobne, s rozdielom tej vody, čo je veľký rozdiel, takže to môžete brať s rezervou. Ja mám pieskovcové podložie, zeminy piesčito-ílové, humusový horizont niekde iba 10-15 cm, viac v doline cca 30-50 cm. Mám broskyne na Adesote, a rastú OK. Ja som bral adesoto, lebo si poradí aj so suchšími podmienkami, ale nevadí mu ťažšia zemina. Odroda Zolotaya Moskva a Jayhaven si s s prostredím poradili, slušne a zatiaľ hoci len s prvou úrodou, ale pekné rastú a darí sa im. Aj podpník St. Julien si s podmienkami poradil fajn - mám na ňom marhuľu aj slivku. Pri marhuliach je to komplikovanejšie. Anegat kvitne neskoro, čím sa zatiaľ vždy vyhol jarným mrazom, takže by mohol byť vhodný kandidát. Úrodou Anegat prekvapila aj v tomto roku, ale chuťou má od Maďarskej alebo Gönci, ďaleko. Ale zas rodí, kde iné by rodili asi ťažko. Bergarouge Aramis zatiaľ málo skúseností, ale vyzerá, že bude to tiež bude dávať. Siahol som po Wavite. Je to síce slabšie rastúci podpník, ale zas negarantuje trpasličí rast a dobre znáša aj ťažšie pôdy. Veľmi ma prekvapil, lebo rast je tak akurát. Ja som zas išiel po tom, aby som stromy nemal zbytočne veľké, keďže nemám veľa priestoru v radoch v ideálnej orientácii.
Pri jabloniach a hruškách ste podľa mňa dostali skvelé tipy, niektoré mám a môžem potvrdiť, že sú bezproblémové.
543
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 29 Nov 2022, 11:40

Podníky do tažkych zamokrených pôd

30 Nov 2022, 00:26

Dakujem velmi pekne za cenne rady. Netusil som,ze by sa tu mohli dat dopestovat marhule a broskyne. Urcite vyskusam.Pri jablkach skusim pol na pol - semenace a nieco so skorsou rodivostou. Co bude lepsia volba A2 alebo M25? Vedel by niekto doporucit aj ceresne (skorsie ,neskorsie ) na taketo stanoviste?
Ked uz bola nacrtnuta poda ,tak to vyuzijem a opytam sa hned. Ohladom pripravy co doporucujete? Mam to v umysle prehrabrat bagrom na miestach ,kde budu stromky ( 1mx1mx1m) , zamiesat 2 rocny konsky hnoj s pokosenym mulcom a podla vsetkeho by nezaskodilo zavapnit.
Napísať odpoveď