Výsadba a pěstování ovocných dřevin ve vyšších polohách

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Výsadba a pěstování ovocných dřevin ve vyšších polohách

11 Apr 2023, 15:45

přasličák napísal:
08 Apr 2023, 05:40
Asi si inzerenti pletou pojmy kompaktní a sloupcovitý. A s bujnosti podnože si starosti nedělají vůbec. A to by měli být profesionálové. Co chudák nepoučený spotřebitel. Co asi na to říká obchodní inspekce? Pojem klamavá reklama se k ni ještě nedostal? Platíme si ji přece z našich daní.
Tuhle hrušeň jsem nekoupil jako sloupovou ani jako kompaktní, ale jako mini hrušeň na kdouloni. Neřešil jsem její správný název, ale řezal jsem ji "do sloupu". Docela slušně plodila. Po šesti letech jsem ji přestěhoval. Musel jsem ji před transportem o metr zkrátit a ořezat co nejvíc větve ale zdá se, že se jí na novém stanovišti daří. Vezl jsem ji s částečným kořenovým balem. Vím, že to není opravdická sloupovka, ale budu ji k tomu vést. Teď hlavně najít nový terminál.
Prílohy
Plody mini hrušně
Plody mini hrušně
Rok po přesazení
Rok po přesazení
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Výsadba a pěstování ovocných dřevin ve vyšších polohách

11 Apr 2023, 18:20

Máte Mimo hrušeň vzorovou. Samozřejmně se dá skoro vše pěstovat sloupovitě. Chce to však bohaté zkušenosti s řezem, které evidentbě máte. Ale kolik je takových spotřebitelů?
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Výsadba a pěstování ovocných dřevin ve vyšších polohách

12 Máj 2023, 06:12

Letošní jaro, jako vlastně každé jaro, bylo opět hektické. Opět jsem v rámci obnovy vyklučeného sadu vysadil dvě řady jabloní. Navíc lesy ČR zregulovaly potůček v sousedství mého pozemku. Potok se občas vybřežoval. Udělaly z krásného přírodního potůčku mrtvou stoku v podobě protitankového příkopu s dvacetkrát větší kapacitou. Tak jsem aspoň podél něj už na svém pozemku vysadil 31 slivoní, než příroda zahladí rány po rekultivaci. Rozhodně to není pobřežní porost, ale břahy to zpevní.
Prílohy
10. Loňská výsadba jabloní..JPG
11. Letošní výsadba jabloní..JPG
12. Letošní výsadba slivoní..JPG
13. Letošní výsadba slivoní..JPG
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Výsadba a pěstování ovocných dřevin ve vyšších polohách

12 Máj 2023, 07:21

Na akých podpnikoch ste sadili slivky ? Ďakujem
BB kraj 465 mnm
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Výsadba a pěstování ovocných dřevin ve vyšších polohách

12 Máj 2023, 09:29

Ahoj Mirku.
Máš to parádne 👍😀. S 'drátěnkou' nemám skúsenosti, ale predsa sa spýtam - nebolo by vhodnejšie najprv vybudovať jej konštrukciu, a až potom sadiť stromčeky ?
A ešte otázka č.2: aké podpníky si použil pre jablone a aké odrody si vysadil ?
Ďakujem vopred za odpovede. 😀 H.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Výsadba a pěstování ovocných dřevin ve vyšších polohách

13 Máj 2023, 06:40

Slivoně jsem vysazoval převážně na podnože Wavit od f. Batistini. Stromky se dají udržet výškově do třech či čtyřech metrů. Něco mám i na semenné podnoži Wagenheimova z Polska, která není příliš bujná. Vzdálenost jsem tak mohl volit 2,5 metrů. Ale odzkoušené to moc ještě nemám. Odrůdy mám různé, jak je to u mne zvykem. Některé novinky, některé starší. Nic vnímavého k šarce slivoní.
Souhlasím s Tebou Ivane, že by bylo rozhodně lepší napřed vybudovat drátěnku a pak vysazovat. Ale to bych nestihl. V lednu mi hajný vyznačil modřínovou tyčovinu k samovýrobě. Tu mám natěženou doma. Ale musím kůly odkornit, opálit spodní část, která příjde do půdy. Zemním vrtákem vyvrtat díry, usadit kůly. Na kraje zabetonuji kovové trubky a zajistím proti tahu zemní kotvou. Pak teprve natáhnu lanka s řetězem na konci, aby šla šponovat. To bych na jaře nestihl. A výsadba stromků na jaře nepočkala. Na podzim jsem neměl připravenou ještě půdu po vyklučeném sadu. Přípravu nepodceňuji. Zaorám chlévský hnuj a zásobní hnojení fosforem a draslíkem na celou dobu trvání výsadby. Drátěnku chci udělat během června, ať stromky mohu srovnat a aby unesly první menší úrodu.
Podnože u vysazených jabloní mám různé, pro slaběji rostoucí odrůdy mám J-TE-H a M 26, většinu na viruprosté M9
z Holandska, něco na G41 a G11 a na červenolisté Pure 1 a polské P60. Rozhodně to není ekononické, ale chci srovnávat vlastnosti.
Odrůdy jabloní mám různé. První dvě řady mám spíše odrůdovou zkušebnu. Co stromek či dva,,
vždy jiná odrůda. To mám na hraní a mám tam na vyzkoušení spoustu novinek. Vyjímkou je pouze pasáž odrůdy Admirál, kterou já i rodina upřednostňujeme a asi 6 kousků Siriuse z Fytosu. Rovněž tam mám soubor hybridů Josefa Buzrly na pozorování.
V letošní výsadbě se již spíše zaměřuji na osvědčené zimní, skladovatelné odrůdy, vhodné na prodej ze dvora. Něco málo tam mám po pár kusech. Novinky, ke kterým jsem se dostal jako UEB 5060/1 z rakouske školky , něco z Francie, něco holovouského, co mi kamarád koupil ve Východních Čechách. Z pohledu sadaře je tato skladba hotový nesmysl. Sadař potřebuje jen několik odrůd. Nikdy nevysazuje neprověřené odrůdy. Já to tak neberu. Více mne uspokojuje radost z pozorování a poznávání nových věcí, než ekonomický zisk. Jsem si vědom problémů s takovou výsadbou.
Různé fenofáze vývoje odrůd, různé doby potřeby ošetření, různé růstové vlastnosti, různé doby sklizně a zejména každou odrůdu do samostatných beden.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Výsadba a pěstování ovocných dřevin ve vyšších polohách

13 Máj 2023, 07:38

Mirku, vďaka za odpoveď.
A k tým 'nesmyslom': veď to je presne to, čo nás baví a prečo to robíme. 😀👍 H.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Výsadba a pěstování ovocných dřevin ve vyšších polohách

31 Máj 2023, 13:17

přasličák napísal:
13 Máj 2023, 06:40
...
V letošní výsadbě se již spíše zaměřuji na osvědčené zimní, skladovatelné odrůdy, vhodné na prodej ze dvora.
...
ake su tie osvedcene zimne skladovatelne odrody?
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Výsadba a pěstování ovocných dřevin ve vyšších polohách

01 Jún 2023, 07:03

Pinova, Rubinola, Braeburn, Fuji September Wonder, na vyzkoušení i několik nových nadějných hybridů a v mých podmínkách i Rubín a jeho mutace. Ty poslední sice jsou jen ranně zimní, ale velice kvalitní a žádané. Největší zájem je vždy od října do Vánoc.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Výsadba a pěstování ovocných dřevin ve vyšších polohách

04 Júl 2023, 20:40

V nové výsadbě postupně buduji drátěnku. První drát je napnut a stromky k němu vyvázány. Takže akutně již nehrozí jejich vyvrácení. Zbytek drátu má čas. Řežu, ohýbám a vyvazuji až v předjaří. Na vloni vysazených si mohu dovolit nechat i několik plodů. I přes to, že mi to vloni srnky trochu okousaly, to letos po hlubokém zimním řezu není poznat a přírustky jsou slušné. Na letos vysazených nic nenechám, nebo jen minimum. Je potřeba si pohlídat mšice.
Prílohy
11.  Loňská výsadba..JPG
12. Letošní výsadba v pravo..JPG
13. Nová výsadba..JPG
14 b. Loňská výsadba..JPG
14a. Loňská výsadba..JPG
14c. Loňská výsadba..JPG
14d. Loňská výsadba..JPG
14e. Loňská výsadba..JPG
15b. Letošní výsadba..JPG
15a. Letošní výsadba..JPG
Napísať odpoveď