Výsadba a pěstování ovocných dřevin ve vyšších polohách

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Neregistrovaný

IP:  237.193

Výsadba a pěstování ovocných dřevin ve vyšších polohách

25 Nov 2022, 17:28

Jestli jsou na jaře kořeny zaschlé, nebo uhnilé, a přitom se na podzim zdály čerstvé, byly kořeny stoprocentně poškozené již na podzim. Koupil jste špatnou sadbu. Jen jste to nepoznal. Zdravý kořen se v půdě nijak přes zimu za běžných podmínek nezhorší, spíše naopak. Uznávám však, že přeschlý a zvláště namrzlý kořen, se poznává docela těžko.
Na podzim zasazený stromek se ujímá velmi dobře. Celkově líp než na jaře. Jestli se musí na jaře vyjmout, namočit atd. je to vždy špatným stromkem a ne tím, že se sázel na podzim.
Řeknu vám to jinak, sleduju diskuzi dost dlouho, takže kde a jak nakupujete stromky, troufám si říct, že vím. Podle toho předpokládám, že tak třetina vašich stromků má s ujímáním potíže.
Už jsem to psal vícekrát. Kdysi byla norma ČSN a podle té mohly být stromky někde pohozené 48 hodin, to je dva dny. Kdyby aspoň tuto dobu školkaři dodržovali, bylo by to naprosto skvělé.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Výsadba a pěstování ovocných dřevin ve vyšších polohách

26 Nov 2022, 08:55

Návštěvník napísal:
25 Nov 2022, 17:28
Jestli jsou na jaře kořeny zaschlé, nebo uhnilé, a přitom se na podzim zdály čerstvé, byly kořeny stoprocentně poškozené již na podzim. Koupil jste špatnou sadbu. Jen jste to nepoznal. Zdravý kořen se v půdě nijak přes zimu za běžných podmínek nezhorší, spíše naopak. Uznávám však, že přeschlý a zvláště namrzlý kořen, se poznává docela těžko.
Na podzim zasazený stromek se ujímá velmi dobře. Celkově líp než na jaře. Jestli se musí na jaře vyjmout, namočit atd. je to vždy špatným stromkem a ne tím, že se sázel na podzim.
Řeknu vám to jinak, sleduju diskuzi dost dlouho, takže kde a jak nakupujete stromky, troufám si říct, že vím. Podle toho předpokládám, že tak třetina vašich stromků má s ujímáním potíže.
Už jsem to psal vícekrát. Kdysi byla norma ČSN a podle té mohly být stromky někde pohozené 48 hodin, to je dva dny. Kdyby aspoň tuto dobu školkaři dodržovali, bylo by to naprosto skvělé.
Pokud tak bedlivě sledujete diskuzi, jistě víte, že převážná většina stromů v mé zahradě (kromě broskvoní, meruněk a jednoho ořešáku) je naštěpovaná na vlastnoručně vypěstovaných semenáčích místních jaderniček, planých hrušní, myrobalánů a ptáčnic. Stromky, které kupuju, slouží většinou jako zdroj roubů.
Nechci nikomu nutit jarní výsadbu, ani tvrdit, že na podzim vysazené se ujímají hůř. Jen píšu, co jsem vypozoroval ve svých podmínkách za řadu let. O ujmutí prakticky nejde, ani nepamatuju, že by se nějaký stromek neujal. Mám na mysli spíš růst v prvním a druhém roce. Píše se, že na podzim vysazené raší dřív. To je pravda, ale celkový přírůstek na podzim větší není. Navíc se nemusím bát, že mi stromek přes zimu poškodí mráz, sucho, hniloba, zajíc, hryzec. Mimochodem z posledních zasazených stromků suverénně největší přírůstky měla švestka od Mirka P., kterou jsem zasadil letos v dubnu. Souhlasím s Vámi, že asi rozhodující roli sehrála kvalita výpěstku.

Jestli se musí stromek na jaře vyjmout, namočit atd. je to vždy špatným stromkem a ne tím, že se sázel na podzim.

V tom s Vámi úplně nesouhlasím. Pokud se po této proceduře stromek rozjede, znamená to, že byl vysazen živý a schopný ujmutí ale vlivem horších podmínek - půdních, teplotních, vláhových, - okusem škůdců, zamokřením, -se dostal na pokraj smrti. Kondice stromku při výsadbě dána školkařem či prodejcem stav jistě ovlivní, ale jediný faktor to není.
PepaS
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Výsadba a pěstování ovocných dřevin ve vyšších polohách

26 Nov 2022, 12:09

Všiml jsem si podobně. Letos v dubnu jsem zasadil Matčino a Merkur, zastřihl jak při podzimní výsadbě , a podle toho jak se krásně ujaly , u Matčina očekávám příští rok první nesmělou úrodu.
Daník
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Výsadba a pěstování ovocných dřevin ve vyšších polohách

26 Nov 2022, 18:21

Že se koupený stromek na jaře hůře ujímá, může být prostě tím, že byl vykopán na podzim, neprodal se, zůstal někde ve školce zahrabán v zemi bez zálivky nebo někde cestoval a přischl. Mráz docela vysušuje. Stromky přesazené neprodleně "z jámy do jámy" se zpravidla chovají, jakoby ani přesazené nebyly ;)
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Výsadba a pěstování ovocných dřevin ve vyšších polohách

26 Nov 2022, 18:51

Daník napísal:
26 Nov 2022, 18:21
Že se koupený stromek na jaře hůře ujímá, může být prostě tím, že byl vykopán na podzim, neprodal se, zůstal někde ve školce zahrabán v zemi bez zálivky nebo někde cestoval a přischl. Mráz docela vysušuje. Stromky přesazené neprodleně "z jámy do jámy" se zpravidla chovají, jakoby ani přesazené nebyly ;)
▪︎Čo najšetrnejšia vyorávka
▪︎Čo najkratší interval medzi vyoraním a znovuzasadením

To sú 2 dôležité faktory dobrého ujatia a následného prosperovania stromčeka. (Samozrejme, niečo 'pohnojiť' sa dá aj nesprávnym spôsobom zasadenia a nezvládnutým povýsadbovým rezom). Ak je časový interval medzi 2 vyššieuvedenými úkonmi dlhší, potom je dôležité, ako je o stromček postarané počas tohto obdobia (teda najprv kým 'cestuje' zo škôlky do predajne, a najmä potom - kým čaká u predajcu na nového majiteľa).
Skúsenému pestovateľovi stačí pár pohľadov, aby predajňu z tohto aspektu vyhodnotil.
(Inou témou je potom v prípade nákupu cez e-shop dôkladnosť prípravy stromčeka 'na cestu' a tiež samozrejme dĺžka jeho 'putovania').
Pripomínať dôležitosť nákupu iba bezviróznych certifikovaných výpestkov je asi zbytočné. IH
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Výsadba a pěstování ovocných dřevin ve vyšších polohách

26 Nov 2022, 19:07

Vraťme se k názvu vlákna - je o výsadbě a pěstování ve vyšších polohách. Diskuse by se měla vést ve smyslu, jak se liší od výsadby a pěstování v nížinách. Zatím tu padly vesměs jen obecně platné pravdy.
Vyšší poloha bývá obvykle spojena (ne vždy) s nižší teplotou, vyšším úhrnem srážek a s horší půdou. Všechna specifika horších poloh se mohou negativně podepsat na ujmutí a růstu dřeviny.
I ve vyšší poloze se dá - při troše péče - pěstovat choulostivější ovoce - víno, fíky, asimina, aktinidie. Nejvíc ztrát bývá právě v prvních letech a nejčastěji způsobené dlouhou a tuhou zimou. Pokud si jednu zimu odpustíme jarní výsadbou, šance na úspěch se zvýší.
IgorML
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Výsadba a pěstování ovocných dřevin ve vyšších polohách

24 Mar 2023, 10:20

Vo vyšších polohách je podľa mňa dôležité individuálne posudzovať napr. termíny výchovného rezu a netreba sa nechať "vyplašiť" správami z teplejších oblastí, záhradkárských poradní a pod. že už je čas, resp. už to malo byť orezané a pod. Slivky som takto na začiatku svojho pestovania kedysi rezal už koncom februára keď sa trochu oteplilo, ale oteplenie bolo len prechodné a rezné rany na slivkách mi potom omrzali. Teraz slivky orezávam +- koncom marca, zač. apríla, podľa počasia a zdá sa to byť asi ok. Broskyňu som pred 2 rokmi orezával v polke apríla a myslel som si, že ok, ale rezné rany boli tiež omrznuté/poškodené, tento rok budem robiť výchovný rez ďalšej broskyne a podľa počasia to nechám zrejme až na druhú polovicu apríla. Uvidím podľa situácie. V tomto je rozdiel oproti juhu.
IgorML
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Výsadba a pěstování ovocných dřevin ve vyšších polohách

24 Mar 2023, 10:43

A ohľadom výsadby, tam až také rozdiely podľa mňa nie sú. Osobne radšej vysádzam stromčeky na jar, ale len z toho dôvodu, že v jari mám na to viac času a kedy to spravím, vtedy to bude. Nie som stresovaný počasím, že skoro je tu zima a musím to všetko nakúpené stihnúť vysadiť. Mám vyskúšané sadenie stromov v marci, apríli a aj nechtiac v júli (prostokorenný stromček bol dovtedy v kvetináči) a všetko sa ujalo a rastie. Pravda je, že tie neskôr vysadené rastú slabšie ako by rástli pri skoršom zasadení, takže to trvá dlhší čas až stromček viditeľne podrastie, niekedy je to tak trochu stratený rok, ale zase sa mi príjemnejšie kope jama v teplejšom počasí (áno, viem, že teoreticky sa má kopať pár týždňov vopred, ale nedodržiavam to, teda nie vždy). Na jar kopať jamu 3 týždne vopred už nemá význam, lebo z jamy zmizne všetká jarná vlaha. Marhule je lepšie vysadzovať asi na jeseň, marhuľa vysadená v jeseni skoro na jar pekne vyštartovala, zatiaľ čo marhuľa u mňa vysadená minulý rok v polke apríla dala za minulý rok asi iba 10 cm prírastky, prešvihol sa asi najlepší termín. Hádam sa tento rok už zakorenená polepší. Hrušky, tam to je všelijaké. Hruška Clappova či už vysadená v jeseni alebo na jar - celý rok iba "sedela" a rástla až ďalší rok. Ale napr. hruška Charneuská zasadená na jar do jamy vykopanej ešte v jeseni sa na jar pekne ujala a hneď rástla. Možno je to aj odrodová záležitosť? Alebo jej pomohla tá odvetraná jama a jemne kyprá premrznutá pôda z jamy, ťažko povedať.
IgorML
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Výsadba a pěstování ovocných dřevin ve vyšších polohách

24 Mar 2023, 11:36

Takže keď to trocha zhrniem zo svojho pohľadu, vo vyšších polohách prichádza zima o niečo skôr, čo môže trochu stresovať pri výsadbe na jeseň, keďže čas na výsadbu je obmedzený, najmä ak je nakúpeného viac ako bolo pôvodne zamýšľané 🙂. Ale aj tak asi všetko okrem broskýň by sa malo dať vysadiť na jeseň aj vo vyššej polohe. A že je vegetácia na severe o niečo posunutá, je normálne. Rozkvitnuté marhule a broskyne dnes ešte u mňa nie sú ani náhodou. Budú možno tak za 3 týždne. Napríklad minulý rok Veharda začínala u mňa kvitnúť okolo 20.4.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Výsadba a pěstování ovocných dřevin ve vyšších polohách

24 Mar 2023, 12:30

Veliký - a asi i zásadní - rozdíl vidím v tom, jestli se sází do jílu nebo do písku. U lehkých půd je největším strašákem sucho, tam může stromek profitovat ze zimní vláhy. U jílovitých půd se víc bojím zamokření, asfyxie kořenů, mrazu. Proto mám radši jarní výsadbu. Ostatně, ne nadarmo se na jaře vysazují druhy, které se hůř ujímají, třeba broskvoně.
Napísať odpoveď