Komposter

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
reinhold
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 05 Apr 2021, 13:38

Komposter

19 Nov 2022, 16:08

Komposter ako zdroj zivin pre strom( 1m od kmena)dobry napad ci nie?mam komposter naviac, tak mi to napadlo.
p.n.
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Komposter

19 Nov 2022, 17:03

Pokud se v okolí, byť jen v menší míře, vyskytují hryzci, tak to moc vhodné není.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Komposter

19 Nov 2022, 18:24

Historické okénko:
Měl jsem kompost, ohrazený jen zpočátku a pak jen takovou volně sypanou hromadu. Cca 1 -2 m od Nancynské na myroblánu.
A nebyl to dobrý nápad. Hlodafci tam nebyli, ti na myrobalány asi nejdou, ale...

Byly problémy se sběrem na té hromadě, ale hlavně pak s odběrem toho kompostu. Celá jeho spodní část byla prorostlá kořeny. Místy i velmi hrubými.
Strom sice prosperoval líp než okolní, ale zas ne tak jak by se dalo čekat.
*
Teď už mám delší dobu ten kompost přesunutý mimo dosah všech kořenů.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Honza z Hané
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 08 Jan 2023, 18:16

Kompostér

08 Jan 2023, 19:26

Mám kompostéry umístěné u nově vysazených stromků prvních 3 až 5 let. Má to pozitivní vliv na růst a vývoj stromků. S hryzci problém nemám, s prorůstáním kořenů také ne. Dodržuji však základní postupy kompostování, tj. přehazování obsahu 1 až 2x za rok a současně při tom posouvám kompostér po obvodu koruny. Obsah kompostéru by také měl být vlhký (urychluje to proces kompostování), takže pokud zalévám, tak přes kompostér. Postupně jsem vyzkoušel různé značky a velikosti kompostérů a jako nejlepší jsem vyhodnotil ten nejmenší od JRK, bohužel jejich cena je vysoká.
Používateľov profilový obrázok
Pett.cz
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 18 Okt 2020, 16:15
Bydlisko: UH

Komposter

09 Jan 2023, 16:20

Jrk je top. Je tam tuším garance 20-25let. Mám dva a naprostá spokojenost. Podařilo se mi je sehnat nové za dobré peníze
Používateľov profilový obrázok
Honza z Hané
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 08 Jan 2023, 18:16

Komposter

09 Jan 2023, 21:09

Já mám od JRK také dva, oba asi 3,5 roku. Ten menší 335 premium jsem kupoval nový. Ten druhý, velký jsem kupoval z druhé ruky. Až po koupi jsem zjistil, že v tom městě, kam jsem si pro něj jel, ho dávali zahrádkářům jako motivaci pro kompostování zdarma. Museli tehdy podepsat s městem smlouvu, že ho budou užívat 5 let. Nevím, zdali to ten prodejce dodržel, ale mě ten velký kompostér slouží dobře, nicméně vyjma podzimu ho nejsem schopen najednou naplnit, je zbytečné velký. Na manipulaci a samotný proces kompostování jsou lepší dva menší kompostéry, než jeden velký. Nehledě na to, že v literatuře je často doporučován komorový systém, kdy se obsah přehazuje po určité době mezi jednotlivými komorami. To, ale nelze použít u výše zmiňované výsadby stromků.

Ještě se musím zmínit o tom, že dnes by mi bylo líto kupovat takový kompostér za 2.300 Kč a šel bych cestou nějaké sestavy plastových palet. Jsem přesvědčen, že takový kompostér by vyšel do cca. 500 Kč, byla by a ním nejspíš obtížnější manipulace, ale práci by odvedl stejnou.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Komposter

09 Jan 2023, 23:06

Honza z Hané napísal:
09 Jan 2023, 21:09
Já mám od JRK také dva, oba asi 3,5 roku. Ten menší 335 premium jsem kupoval nový. Ten druhý, velký jsem kupoval z druhé ruky. Až po koupi jsem zjistil, že v tom městě, kam jsem si pro něj jel, ho dávali zahrádkářům jako motivaci pro kompostování zdarma. Museli tehdy podepsat s městem smlouvu, že ho budou užívat 5 let. Nevím, zdali to ten prodejce dodržel, ale mě ten velký kompostér slouží dobře, nicméně vyjma podzimu ho nejsem schopen najednou naplnit, je zbytečné velký. Na manipulaci a samotný proces kompostování jsou lepší dva menší kompostéry, než jeden velký. Nehledě na to, že v literatuře je často doporučován komorový systém, kdy se obsah přehazuje po určité době mezi jednotlivými komorami. To, ale nelze použít u výše zmiňované výsadby stromků.

Ještě se musím zmínit o tom, že dnes by mi bylo líto kupovat takový kompostér za 2.300 Kč a šel bych cestou nějaké sestavy plastových palet. Jsem přesvědčen, že takový kompostér by vyšel do cca. 500 Kč, byla by a ním nejspíš obtížnější manipulace, ale práci by odvedl stejnou.
Kompostér jsem dostal od obce a neumím si představit, že by tvar a materiál kompostéru nějak ovlivnil kvalitu kompostu. Používám kompostér sotva na 5% veškerého zahradního odpadu (víc se nevejde), spokojen nejsem. Můj tříkomorový otevřený systém s přeházením mi po 3 letech poskytne 2-3 kubíky sypké zeminy. Kompostér to neumí.
Když už bych měl používat kompostér, tak dvojitý (jako má Lídl), jeden na přihazování, druhý zrající.
Peb
Príspevky: 1838
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Komposter

22 Jan 2023, 19:39

Dnes som sa prešiel po záhrade ..zastavil sa pri komposte ..odhrnul som sneh a vo vnútri to žije ..niekedy trochu úprimne závidím, že v niektorých mestách majú ľudia kompostárne kde si nejaké množstvo môžu vziať ročne zdarma, prípadne kúpiť za neveľké peniaze ..

Obrázok


Na snehu
Obrázok
BB kraj 465 mnm
walter
Príspevky: 705
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Komposter

22 Jan 2023, 20:10

nejlepší je mít kompost vlastní, člověk alespoň ví, co do něho uložil.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Komposter

22 Jan 2023, 21:14

Peb napísal:
22 Jan 2023, 19:39
...niekedy trochu úprimne závidím, že v niektorých mestách majú ľudia kompostárne kde si nejaké množstvo môžu vziať ročne zdarma, prípadne kúpiť za neveľké peniaze ..
walter napísal:
22 Jan 2023, 20:10
nejlepší je mít kompost vlastní, člověk alespoň ví, co do něho uložil.
Pán Walter má pravdu - viacerí záhradkári už doplatili na použitie kompostu z kompostární. Rizikom sú najmä reziduá herbicídov, ktoré sa v takomto komposte môžu nachádzať. Samozrejme - nemusia tam byť, ale problém je v tom, že si to nemáte ako overiť. H.

Screenshot_20230122-210801_Chrome.jpg
Napísať odpoveď