Ceny jablek v Polsku

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Ceny jablek v Polsku

13 Okt 2022, 21:36

vysloužil napísal:
13 Okt 2022, 21:00
...Postřiky nezasáhnou jen ovoce, kterému jsou určeny. Typickým příkladem jsou pilatka na švestkách, moniliniová spála meruněk, aj. Residua použitých pesticidů v období kvetení rozhodně nenajdeme v ovoci. Ale nebudou třeba v medu u nedalekého včelaře?..
Pre mňa je postrek v čase kvitnutia absolútne tabu.
Bez opeľujúceho hmyzu (a nie sú to zďaleka len včely) by sme si v záhradách mohli akurát tak pískať... IH
Jožo ZA
Príspevky: 197
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Ceny jablek v Polsku

14 Okt 2022, 06:44

Presuniem to z vlákna o figách radšej sem.
Neregistrovaný napísal:
13 Okt 2022, 20:03
Ach jaj, to som zase napísal. Tak vysvetlím: Keď nie sú jablká doma, občas niektorý rok sa to stane (napr. minulý rok), tak naložím bedničky, oberák a zájdem niekam nazbierať jablká. Príležitostí je mnoho, buďto u kamarátov na revanš. Alebo voľne v krajine pri poľných cestách a v starých sadoch sú celkom kvalitné odrody. Myslím že dobrou Jonatánkou nikto nepohrdne. V krajnom prípade vždy na jeseň je kopec ponúk na samozber jabĺk na bazoši, väčšinou od ľudí, ktorí to už nevládzu ozberať sami a majú veľké záhrady.
Veru ach jaj ;) Jedno riešenie lepšie ako druhé. Hľadať ako somrák voľne rastúce jablone (ktorých tu nie je toľko, ako na dolniakoch), alebo sa spoliehať na samozber zo stromov, o ktorých nič neviem a možno boli striekané omnoho viac, ako moje. Jonatánky máme na záhrade u rodičov. Sú fajn teraz, keď sa oberú. Okolo Vianoc už mi až tak nechutia a že by vydržali do júna ako moje, to asi ťažko. Ja si každý rok urobím na PC nový texťák a zapisujem do neho, čo som ohľadne záhrady robil. Jablone dostali 14.4. predjarný postrek (olej + Karate), 25.4. Polyram na chrastavitosť a 15.6. Spintor proti nosánikom a obaľovačom. Som si 100% istý, že naše jablká a hrušky nie sú horšie ako to, čo sa predáva s nálepkou bio. Na niektorých odrodách chrastavitosť mohla byť aj menšia (nestíhal som ešte jeden po odkvitnutí), červivosť v norme a množstvo tak akurát, že by nám to malo do leta stačiť. Takže ďakujem za rady, zostanem pri svojom pestovaní.
M.H
Príspevky: 1775
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Ceny jablek v Polsku

04 Nov 2022, 11:19

Jabka odrůdy Rubín z Polska. Za cca 12kč / 0,5Eur

Dužina už je měkčí začíná moučnatět. Chuť je slabá taková vodnatá, asi jako běžně mdlé jabka ze supermarketu. Odrůdový rozdíl nenalézám, spíš ještě zbytky plynu po skladování. Cukernatost ukazuje refraktometr 14 brix, což je podobné jako jabka ze zahrady, ale proč jsou ty kupované jabka bez chuti jen nakysle vodnaté, když uskladním jabko se 14 brix ze zahrady tak chutná lépe.

Že by ty ochranné plyny při moderním skladování zničili okamžitě chuť i aroma odrůd? :shock: Opravdu chutnají všechny jabka stejně, jestli Rubín, Gala, nebo Golden delicius, měsíc nebo rok skladované v ochranné atmosféře, chuť je u všech stejná, univerzální supermarketově vodnatá.
Prílohy
Rubíny z Polska
Rubíny z Polska
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Ceny jablek v Polsku

04 Nov 2022, 11:41

M.H napísal:
04 Nov 2022, 11:19
...spíš ještě zbytky plynu po skladování. ...

...Že by ty ochranné plyny při moderním skladování zničili okamžitě chuť i aroma odrůd?...
Máte mylnú predstavu o nejakých "ochranných plynoch". Nič také sa v ULO-skladoch nepoužíva. Princípom je popri nízkej teplote tzv. 'ochranná atmosféra'. Konkrétne ide o to, že sa výrazne zníži koncentrácia kyslíka (na 1-2%) a zvýši koncentrácia dusíka. Koncentrácia kysličníka uhličitého sa udržiava na konštantne nízkej hladine (zhruba 1%). Všetko sú to plyny, ktoré (okrem viacerých ďalších) tvoria zloženie vzduchu a ktoré normálne dýchame. Len - samozrejme - v inom pomere. Dusík, kyslík aj kysličník uhličitý sú plyny bez farby a zápachu. Takže z jabĺk vyskladnených z ULO-skladu nejaké "ochranné plyny" cítiť nemôžete. Samozrejme, môžete cítiť arómu plodov, čiastočne ovplyvnenú nie celkom 'prirodzenými' podmienkami dozrievania pri takomto skladovaní. Určite však nie samotné plyny - žiadne 'špeciálne ochranné' sa nepoužívajú. Iba tie, ktoré bežne dýchame - a tie sú bez zápachu.
(Inak tie poľské Rubíny boli podľa ich biedneho vyfarbenia zrejme 'podtrhnuté'. A pochybujem, že by boli v ULO - sklade, k tomuto termínu musela stačiť obyčajná chladiareň).

P.S.: poriadny Rubín predsa musí byť takto vyfarbený - viď posledné foto. A taký potom aj inak chutí...😀. IH

Screenshot_20221104-112407_Chrome.jpg
Screenshot_20221104-112423_Chrome.jpg
Screenshot_20221104-112435_Chrome.jpg
Screenshot_20221104-112755_Chrome.jpg
Screenshot_20221104-120030_Chrome.jpg
M.H
Príspevky: 1775
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Ceny jablek v Polsku

04 Nov 2022, 14:08

Já mám podezření že i dobře vyzrálé jabka uskladněné v ULO ( tedy jak uvádíte v dusíkové atmosféře bez 02 a CO2 ) ztratí chuť i vůni. Už jsem koupil tolik různých jablek ze super hyper, a v 90% případů když zavřu oči tak nepoznám rozdíl mezi Goldenem a Rubínem - křupe to, je to naducané vodou, má to nějakou mrtvou fádní jednodruhovou kyselinu a to je vše. Po vyskladnění sice nějaké aroma z nich jde, ale spíš takové štiplavější jabkovo chemické - tím jsem myslel že jsou cítit ,,po plynu" , no správněji jde z nich aroma jablek, ale jiné, nepřirozené, jakoby rozkladný proces, jiné aroma než z bedny jablek ze sklepa.

Já jsem měl Rubíny na stromě zbarvené taky výrazněji než ty koupené z polska ale už dávno zmoučnatěly, nechal jsem jich na stromě dlouho. Rubíny na M9 byly velké tmavě červené celé, ještě křupavé přímo ze stromu chuťově výborné, asi M9 dává lepší kvalitu u této odrůdy.

V tom Popisu ULO se řeší jen ,,zachování kvality jablek", jestli myslí konzistenci křupavé dužiny, šťavnatost i po roce skladování, tak ano, v marketech se prodávají běžně i rok staré jabka, kterých se potřebují zbavit v Akci. Ale nic není o ULO psáno o změně chuti. Byly provedeny někdy nějaké degustace jablek z ULO skladování VS těch klasických jablek od zahrádkářů?
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Ceny jablek v Polsku

04 Nov 2022, 14:18

M.H napísal:
04 Nov 2022, 14:08
... Byly provedeny někdy nějaké degustace jablek z ULO skladování VS těch klasických jablek od zahrádkářů?...
Veruže boli...
Napríklad táto holovouská (foto).
Z prvej dvadsiadky je 17 plodov 'ULO', prvý 'neULO' plod na peknom 14.mieste...😀
Samozrejme, treba si všimnúť termín konania degustácie - koniec mája. Tam už plody skladované technológiou ULO nemajú konkurenciu (mali by, a silnú, ale odrodu ktorej meno sa nevyslovuje radšej nezaradili...😀).
Podľa mňa samotná technológia skladovania má oveľa menší vplyv na (ne)kvalitu plodov, než ich 'podtrhnutie', resp. ich iniciálna kvalita pri zbere. IH

Screenshot_20221104-141037_Chrome.jpg
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2210
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Ceny jablek v Polsku

04 Nov 2022, 14:27

Když se to přežene s obsahem CO2, tak některé odrůdy ztrácí svou chuť.
M.H
Príspevky: 1775
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Ceny jablek v Polsku

04 Nov 2022, 20:19

Tak v tom případě, buďto ty jabka skladují nesprávně že opravdu ztrácejí chuť a zároveň jsou podtržené nedozralé. Někde jsem pochytil, že se skladují taky v plynu Xylenu. Ale je mi to jedno, beru z obchodu jen vzorky, a když se objeví nějaké dobré, tak naberu víc. Na zimu mám dost Idaredu, a vzorky Admirala :D
Mimmo
Príspevky: 3114
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Ceny jablek v Polsku

04 Nov 2022, 20:43

M.H napísal:
04 Nov 2022, 20:19
Tak v tom případě, buďto ty jabka skladují nesprávně že opravdu ztrácejí chuť a zároveň jsou podtržené nedozralé. Někde jsem pochytil, že se skladují taky v plynu Xylenu. Ale je mi to jedno, beru z obchodu jen vzorky, a když se objeví nějaké dobré, tak naberu víc. Na zimu mám dost Idaredu, a vzorky Admirala :D
Kdybyste řekl v etylénu, tak bych tomu věřil. Xylen je totiž životu nebezpečná těkavá kapalina. Je používána v ředidlech barev. Vdechování par (ač prováděno některými narkomany) způsobuje ve vyšších koncentracích bezvědomí, arytmii a smrt. V menších koncentracích poškození jater, selhání ledvin apod. Člověk cítí xylen i v nepatrných koncentracích ve vzduchu i ve vodě. Určitě i v jablku, pokud by se takto skladovalo.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Ceny jablek v Polsku

04 Nov 2022, 20:54

M.H napísal:
04 Nov 2022, 20:19
...Někde jsem pochytil, že se skladují taky v plynu Xylenu.
Xylén nie je plyn, ale to už Vám vysvetlil Mimmo.

Ak by táto Vaša veta bola pravdivá, tak by to napĺňalo podstatu trestného činu všeobecného ohrozenia.

Ak ste mali na mysli etylén, tak to je naozaj plyn. Uvoľňuje sa pri dozrievaní ovocia a pri dlhodobom skladovaní ide práve o to, aby ho v tej atmosfére bolo čo najmenej. V opačnom prípade by bol efekt presne opačný. Pravdepodobne ste si to pomýlili - etylén sa niekedy používa na urýchlenie dozretia plodov. IH

Screenshot_20221104-205539_Chrome.jpg
Screenshot_20221104-205552_Chrome.jpg
Screenshot_20221104-205614_Chrome.jpg
Napísať odpoveď