Výsadba jeseň 2022

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Výsadba jeseň 2022

13 Nov 2022, 21:22

zumi napísal:
13 Nov 2022, 19:55
...Zháňal som broskyňu Favorita Morettini 3 na GF677, no nedarí sa mi a nechcem čakať do jari. Ak sa náhodou podarí, hrozí, že bude musieť počkať v pivnici na jar. :)
Možno z toho zbytočne robím vedu.
Teraz už som kľudnejší.
Kým nie je zem zamrznutá, tak je možné 'prostokoreňový' výpestok zasadiť na definitívne miesto. Neraz som sadil v čase keď už snežilo.
Ak je už zem zamrznutá, tak možností ako 'zazimovať' stromček je viac, jednu máte popísanú vyššie. V takom prípade paradoxne platí - nižšia teplota je lepšia než vyššia (samozrejme, nemala by zasa klesať hlboko pod nulu). Ak je teplota v tej trebárs pivnici vyššia, stromček môže vyrašiť zbytočne skoro. Niekedy sa nezasadené stromky skladujú na zimu aj drsnejším spôsobom - naležato v hlbšej brázde, pričom korene a časť kmienika sú zahrabané v zemi. IH
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Výsadba jeseň 2022

13 Nov 2022, 21:29

Prikladám ešte populárno-náučný článok na tému "zazimovanie nevysadených stromčekov". IH

Screenshot_20221113-212543_Chrome.jpg
Screenshot_20221113-212608_Chrome.jpg
Screenshot_20221113-212625_Chrome.jpg
Screenshot_20221113-212638_Chrome.jpg
zumi
Príspevky: 253
Dátum registrácie: 06 Sep 2020, 17:00
Bydlisko: Kysuce 600 m.n.m

Výsadba jeseň 2022

13 Nov 2022, 22:03

Vďaka za info. :thumbup:
Kysuce 600 m.n.m
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Výsadba jeseň 2022

14 Nov 2022, 07:29

Nejsnadnější způsob uchování stromků , určených pro jarní výsadbu, je u mne na záhoně venku. I svazek stromků umístim do vykopané jámy, důkladně prosypu kořeny zeminou a pořádně zaliji. Není nutné zakracovat kořeny ani korunku. Vyjímkou jsou broskvoně. Ty mají řídká pletiva a i přes zimu více odpařují vodu. U nich silně zakrátím korunku s tím, že konečný povýsadbový řez nechám na jaro./ Zmenšením povrchu zmenším odpařování. Pokud se stane, že je abnormálně suchá a mírná zima, jednou v zimě za bezmrazového období, pokud není zamrzlá půda, zaliji. Nestalo se mi, že by stromky na jaře nerašily. Problém může někdy nastat u nakoupených stromků s nevyzrálým dřevem. / To by se u registrovaných školek nemělo stávat, ale stává. / Chybné je od druhé poloviny léta i nadále stromky hnojit dusíkem. Podporuje to sice růst, stromky pěkně narostou, nově narostlé dřevo však již nestačí vyzrát. Jednotlivé ovocné druhy potřebují i určitý čas na dobré vyzrání. V ČR je to určeno i vyhláškou. Třeba broskvoně se smějí vyorávat až od 20. října. / Prodávat jako prostokořené./ Třeba na Hortikomplexu v Olomouci vidím prodejce broskvoně nabízet počátkem řijna, dokonce v Litoměřicích jsem viděl takovýto prodej prostokořených broskvoní v září, navíc byly špatně odlistěny. Nešťastný zákazník, který takový materiál koupí. A ještě upozornění. Pozor na hlodavce a zvěř. Zajíci a srnčí dokáži na neoploceném pozemku nadělat na založených stromcích velkou škodu. Někde také hraboši. Zejména, jestli v dobré míře místo založení namulčujeme vrstvou posekané trávy. Hryzec, pokud jsou stromy založeny v záhonu, kde se pracuje s půdou, se většinou takovým místům vyhýbá. Pro jistotu však před zimou bezprostřední okolí zakládky obryji.
Gabriela

IP:  12.241

Výsadba jeseň 2022

14 Nov 2022, 11:53

hugovotr napísal:
13 Nov 2022, 10:38
Gabriela napísal:
05 Nov 2022, 09:57
hugovotr napísal:
05 Nov 2022, 08:09


Do přepravní krabice se to jinak nevleze, zastřihují všechny eshopy, odkud jsem bral. Nebo máte jinou zkušenost?
Konce zatřu balzámem, na jaro to stejně zakratím ještě víc.
Mně se to právě stalo poprvé. Spomysl, Zzoja, prodejstromku...nikdy žádné výrazné zastrizeni, max vrcholky. Jako nejspíš to na jaře taky vezmu víc, ale rozhodně si o tom radši rozhodnu sama.
Dorazily objednané stromky z ekozahradnictvi.cz a jsem celkem zklamaný. Že budou hodně zastřiženy jsem věděl, obrost je stejně nízko pro plánované čtvrtkmeny. Ale u Těchobuzické nezůstal na obrostu a hlavně na terminálu skoro žádný pupen. Většina totiž vyrašila a krátký obrost byl odstraněn, další jsou z nějakého důvodu vylomené. Většina pupenů je vylomená i u Tuleu Gras.
Ono něco vyraší, ale už to nemusí být ideální pro založení korunky. Bohužel tyto dvě slivoně jsem chtěl do sbírky a v okolí je nikde nemají.
To naopak Tsunami od nich musím pochválit, pěkné kořeny i horní část.
Já už se budu ekozahradnictvi vyhýbat. Samozřejmě se vším se dá pracovat, ale odjinud jsem byla spokojenější. Ten můj Orion je takový krivacek a dle mého špatně strizeny už pri zapestovani korunky, takže jako terminál budu volit kosterní větev, která neni zastrizena úplně vhodně, takže nejspíš budu muset stříhat hodně a tak nejak zapestovavat znovu. Korunka je založena i docela nízko, tak uvidím, co vymyslim
roman
Príspevky: 761
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Výsadba jeseň 2022

14 Nov 2022, 14:26

hugovotr napísal:
13 Nov 2022, 10:38
Že budou hodně zastřiženy jsem věděl, obrost je stejně nízko pro plánované čtvrtkmeny.
Díval jsem se do jejich e-shopu a u Těchobuzické/Tuleu Gras mají uvedenou značku ZK/ČK.
hugovotr napísal:
13 Nov 2022, 10:38
Ale u Těchobuzické nezůstal na obrostu a hlavně na terminálu skoro žádný pupen. Většina totiž vyrašila a krátký obrost byl odstraněn, další jsou z nějakého důvodu vylomené. Většina pupenů je vylomená i u Tuleu Gras.
Příbuzný si byl před časem osobně koupit v zahradnictví švestku Čačanskou rodnou a vzal posledni kus co jim tam zbyl. Stromek vypadal tak, že měl hodně nízko jeden boční obrost, pak víc než 1/2 metru nebylo nic, obrost byl buď vylomený nebo vyslepený a nahoře měl druhý boční obrost. Stromek však hodně obrazil a nebyl žádný problém založit mu korunku podle svých představ.
Mimmo
Príspevky: 3127
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Výsadba jeseň 2022

14 Nov 2022, 18:26

Dneska jsem přesazoval meruňku - velmi mladý roubovanec. Narouboval jsem ji letos 25.6. na výhon vinohradnické broskvoně. Je to atypický postup, ale mělo by to fungovat. Podařilo se mi ji vyrýt i s kořenovým balem a odvézt do klimaticky vhodnějších podmínek (z 530m. do 250m.). Tak snad poroste.
Prílohy
Meruňka s balem 02.jpg
Meruňka s balem 01.jpg
Neregistrovaný

IP:  62.108

Výsadba jeseň 2022

15 Nov 2022, 14:26

Zasadili by ste tento stromcek tak, aby bol v zemi tak hlboko, ako je vlhke miesto nad korenmi? V tomto pripade odporucanie, aby bolo miesto stepenia cca 10cm na zemou, mi pride nelogicke. Stromcek je z uz diskutovaneho ceskeho zahradnictva, e shopu.
Prílohy
IMG_0960.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Výsadba jeseň 2022

15 Nov 2022, 14:33

Neregistrovaný napísal:
15 Nov 2022, 14:26
Zasadili by ste tento stromcek tak, aby bol v zemi tak hlboko, ako je vlhke miesto nad korenmi? V tomto pripade odporucanie, aby bolo miesto stepenia cca 10cm na zemou, mi pride nelogicke. Stromcek je z uz diskutovaneho ceskeho zahradnictva, e shopu.
Tých "10cm nad zemou" nie je žiadne 'železné pravidlo'. Vždy to závisí od konkrétneho stromčeka - ako vysoko či nízko je miesto naštepenia, kam až siaha vyrastanie koreňov na podpníku. Podstatné je, aby miesto naštepenia bolo nad úrovňou okolitej pôdy. V niektorých prípadoch to pokojne môžu byť 2-3cm, inokedy zasa 30cm, nie je to žiadny problém. Výška naštepenia ušľachtilej odrody na podpník samozrejme má istý vplyv na celkovú intenzitu rastu stromčeka - čím je naštepenie vyššie, tým je vplyv podpníka výraznejší.
Konkrétne ale tá Vaša fotka nie je príliš priekazná - z nej neviem posúdiť, či tam je alebo nie je medzištepenie. IH
Neregistrovaný

IP:  11.241

Výsadba jeseň 2022

16 Nov 2022, 08:12

Stromček bol pravdepodobne štepený na spojku dvojočkovým vrúbľom. Z horného očka vyrástlo pokračovanie kmeňa a korunka, spodné očko vyslepené. Miesto štiepenia je naozaj dosť vysoko. Na foto sa to dá rozoznať.
Netreba stromček veľmi utopiť, korene by sa dostali do spodnej, jalovej zeme. Stačí ho posadiť po to vlhké miesto na kmeni, po koreňový krčok.
Pravidlo o mieste štepenia 5 cm nad zemou platí pre očkované stromčeky, kedy sa očkuje nízko nad zemou. Cieľom je, aby neznalý záhradkár neutopil stromček, čím by mohla naštepená odroda pustiť vlastné korene a vplyv podpníka by zanikol.
Napísať odpoveď