Výsadba jeseň 2022

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Štěpánka.3
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Výsadba jeseň 2022

13 Nov 2022, 07:04

hugovotr napísal:
12 Nov 2022, 23:57
Jaké pastičky a jakou návnadu používáte?
Používám úplně obyčejné dřevěné pastičky na myši s kouskem ořechu (ořechy mám na zahradě po ruce). Pastičku dám k díře a přiklopím velkou plastovou miskou od masa a zatížím to kusem cihly nebo kamene, aby se k tomu nedostali ptáci a ježci. A pak každý den kontroluji. Letos jsem nedávno věnovala hodně času vysečení všech zákoutí zahrady nakratičko, aby hraboši nebyli schovaní a mohli pracovat dravci a sousedův kocour. Děr už bylo všude dost. Teď už je to společnými silami lepší, ale budou se stěhovat noví, v sousedství zahrady byla pole s kukuřicí.
Olomoucko 220 m n. m.
hugovotr
Príspevky: 666
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Výsadba jeseň 2022

13 Nov 2022, 10:38

Gabriela napísal:
05 Nov 2022, 09:57
hugovotr napísal:
05 Nov 2022, 08:09
Gabriela napísal:
05 Nov 2022, 05:56
Stromky z ekozahradnictvi.cz vždy zastrihuji? Jako proč 🤷‍♀️ ještě ne úplně dobře rostly a oni to vezmou ještě tolik 🙈
Do přepravní krabice se to jinak nevleze, zastřihují všechny eshopy, odkud jsem bral. Nebo máte jinou zkušenost?
Konce zatřu balzámem, na jaro to stejně zakratím ještě víc.
Mně se to právě stalo poprvé. Spomysl, Zzoja, prodejstromku...nikdy žádné výrazné zastrizeni, max vrcholky. Jako nejspíš to na jaře taky vezmu víc, ale rozhodně si o tom radši rozhodnu sama.
Dorazily objednané stromky z ekozahradnictvi.cz a jsem celkem zklamaný. Že budou hodně zastřiženy jsem věděl, obrost je stejně nízko pro plánované čtvrtkmeny. Ale u Těchobuzické nezůstal na obrostu a hlavně na terminálu skoro žádný pupen. Většina totiž vyrašila a krátký obrost byl odstraněn, další jsou z nějakého důvodu vylomené. Většina pupenů je vylomená i u Tuleu Gras.
Ono něco vyraší, ale už to nemusí být ideální pro založení korunky. Bohužel tyto dvě slivoně jsem chtěl do sbírky a v okolí je nikde nemají.
To naopak Tsunami od nich musím pochválit, pěkné kořeny i horní část.
Prílohy
_20221113_102528.JPG
_20221113_102556.JPG
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Výsadba jeseň 2022

13 Nov 2022, 16:43

S těmi slivoněmi to nevidím tak skepticky. Z fotek nelze posoudit, jaké jsou pupeny na zakrácených větvích. Na jaře bych počkal na počátek rašení. pak bych opravil řez po výsadbě podle toho, co vyraší. U slivoní většinou jsou i na bázi zakrácených větví po stranách dva pupeny. Ty nebývají poškozené při přepravě, takže i z nich lze případně vypěstovat kostrové větve. Vždy ponechám z těchto pupenů po jednom. Pahýl pak odříznu na větevní kroužek.
IgorML
Príspevky: 193
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Výsadba jeseň 2022

13 Nov 2022, 17:07

Sadiť budem zo zdrav. dôvodov až na jar, ale už mám v pivnici Morellenfeuer z e-shopu jukka.cz, Farbaly a Althanovu ringlotu z Čaklova a na budúci týždeň by som si mal priviesť Amsdenovu a Annu Späth z Bojkovíc.

Sadenice, teda tie čo už mám, sú veľmi pekné a z Bojkovíc bude určite tiež špičková kvalita, ako vždy doposiaľ. Je pravda, že rozosielajú stromčeky trošku neskôr, ale to mi až tak kriticky nevadí. Ak príde stromček neskoro na jesenné vysadenie, tak ho vysadím bez problémov na jar.
zumi
Príspevky: 253
Dátum registrácie: 06 Sep 2020, 17:00
Bydlisko: Kysuce 600 m.n.m

Výsadba jeseň 2022

13 Nov 2022, 17:21

IgorML napísal:
13 Nov 2022, 17:07

Ak príde stromček neskoro na jesenné vysadenie, tak ho vysadím bez problémov na jar.
Smiem vedieť, ako máte uskladnené stromčeky v zime? Pri akej teplote?
Kysuce 600 m.n.m
hugovotr
Príspevky: 666
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Výsadba jeseň 2022

13 Nov 2022, 17:37

přasličák napísal:
13 Nov 2022, 16:43
S těmi slivoněmi to nevidím tak skepticky. Z fotek nelze posoudit, jaké jsou pupeny na zakrácených větvích. Na jaře bych počkal na počátek rašení. pak bych opravil řez po výsadbě podle toho, co vyraší. U slivoní většinou jsou i na bázi zakrácených větví po stranách dva pupeny. Ty nebývají poškozené při přepravě, takže i z nich lze případně vypěstovat kostrové větve. Vždy ponechám z těchto pupenů po jednom. Pahýl pak odříznu na větevní kroužek.
Na zakracených větvích jsou celkem dohromady dva pupeny. Tyto větve jsou ale moc nízko, takže půjdou pryč a chci zapěstovat novou korunku výš. Bohužel na terminálu není ani jeden pupen. Ano, někde něco vyraší, ale jak jsem psal pro založení nové korunky to není ideální. Někdy nezbyde než zapěstovat nový terminál se ztrátou dvou let. To je riziko nákupu na internetu.
IgorML
Príspevky: 193
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Výsadba jeseň 2022

13 Nov 2022, 18:55

zumi napísal:
13 Nov 2022, 17:21
IgorML napísal:
13 Nov 2022, 17:07

Ak príde stromček neskoro na jesenné vysadenie, tak ho vysadím bez problémov na jar.
Smiem vedieť, ako máte uskladnené stromčeky v zime? Pri akej teplote?
Nijak špeciálne. Namočím ich do vody, ak mám takú možnosť, povedzme na 12 hodín. Potom
dám stromčeky do väčších vedier od stavebných materiálov, mix záhradnej zeminy a zahradnického substrátu. Korene nezakracujem, do vedra zatiaľ vždy vošli, ale aj keby som ich zakrátil, asi by to nebolo pre ne kritické. Normálne zakracujem korene až pri výsadbe. Ak je to nutné kvôli stropu v pivnici (max. 1,9 m), tak zakrátim výhonky a zatriem balzamom - finálny rez až na jar. Pivnicu mám teplejšiu a suchú, presnú teplotu neviem. Stromčeky mi tam nezmrznú, po zime ale skôr pučia, ale nebol s tým doposiaľ problém. Broskyne, hrušky som takto zimoval, niekoľko rokov po sebe, ujalo sa na jar všetko bez problémov. Myslím, že ani s ostatnými ovocnými druhmi by nemal byť problém. Uvidíme na jar 😁. Doba výsadby sa trochu preceňuje, si myslím.
IgorML
Príspevky: 193
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Výsadba jeseň 2022

13 Nov 2022, 19:47

Len doplním, že namočenie koreňov na 12 hodín do vody nie je kriticky nutné a a nemusí byť bezpodmienečne ani mix zeminy a substrátu. Raz sa stalo, že mi stromčeky preberali príbuzní a aby som ich nezaťažoval nejakým máčaním vo vode na 12 hodín a pod., tak som to všetko zjednodušil do inštrukcie: dajte každý stromček do veľmi veľkého kvetináča/ale nalepšie veľkého vedra, dajte zeminu zo záhrady, polejte stromčeky, rozumne, potom mi ich zneste do pivnice . Výsledok? Všetko prežilo bez problémov a na jar po výsadbe sa ujalo. Cez zimu občas treba poliať, ale len tak trochu, aby to nevyschlo na kameň (mám ílovitú zem), určite neprelievať, nech korene nezhnijú, diery na odtok vody vo vedrách nemám. Korene pred zimou nezakracujem preto, lebo som potom na jar vypozoroval, že keď stromčeky na jar z vedra opatrne "vyklopím", tak korene sú v + - takom stave ako boli na jeseň. V podstate žiadne vlásie neprirástlo, zemina na koreňoch nedrží a z koreňov opadáva, korene neprerástli zeminu. Korene počas zimy v tmavej pivnici teda nerastú a preto ani netreba zeminu prelievať, aby zbytočne nehnili. A príde mi teda zbytočné korene zastrihávať pred vložením do vedra (ak tam vojdú aj bez rezu) a zbavovať sa tým koreňovej hmoty, keď to isté a definitívne budem robiť pred výsadbou na jar - odstraňovať polámané prípadne nahnité korene. Tak nech to nerobím 2x. Vychádza mi z toho, že vlhká zemina iba zabraňuje koreňom vyschnúť, to je asi celý efekt.
zumi
Príspevky: 253
Dátum registrácie: 06 Sep 2020, 17:00
Bydlisko: Kysuce 600 m.n.m

Výsadba jeseň 2022

13 Nov 2022, 19:55

Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. :thumbup:
Zháňal som broskyňu Favorita Morettini 3 na GF677, no nedarí sa mi a nechcem čakať do jari. Ak sa náhodou podarí, hrozí, že bude musieť počkať v pivnici na jar. :)
Možno z toho zbytočne robím vedu.
Teraz už som kľudnejší.
Kysuce 600 m.n.m
IgorML
Príspevky: 193
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Výsadba jeseň 2022

13 Nov 2022, 20:11

Ešte doplním, že pivnicu mám pod obytnou časťou domu, pivnica má aj malé okienka, takže potom na jar, keď je už vonku viac svetlejšie, tak do pivnice aj nejaké svetlo preniká a stromy sa teda v pivničnom teple a pri viac svetle začnú skôr prebúdzať. Tie narašené stromčeky majú možno trošku viac aktivované tie korene, ako tie ešte nenarašené, ale nie je to nejaká brutálna koreňová aktivita. Tak len toľko. Pivnicu nemám úplne tmavú, že bez okien - to som len chcel doplniť.
Napísať odpoveď