Výsadba jeseň 2022

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Výsadba jeseň 2022

16 Nov 2022, 19:30

Mám na M7 Blaník, Spartan a Topaz - vše z jara 2020, letos měl první úrodu Topaz, cca 8-10 jablek. Růst pěkný, výmladky jsem zatím nepozoroval.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
p.n.
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Výsadba jeseň 2022

16 Nov 2022, 21:32

Hmmm. Jedno písmeno a jedno číslo a je tady bouřlivá diskuze :D No bouřlivá ne, ale došlo k něčemu za co jsem i rád. Zkušenosti těch co na M7 něco mají zasazeno.

Otázkou je, či ten sklon k odnožovaniu je realita, alebo sa to len pri tých popisoch M7 automaticky 'opisuje' - čo nebýva neobvyklý "pomologický" postup...
Dobrá poznámka. Ano může se jednat o opis. To se nedozvíme. Dokonce jsem i zaznamenal, že na některých stránkách opravdu udělali jednoduše Ctrl+C a Ctrl+V.

Po přečtení příspěvku od Dr. Hlavatého, mě napadá všeobecná otázka. Ano, pokud je stromek zasazen hlouběji, určitě to může mít (případně má) nepříjemné podmínky pro růst, plodnost atd. Pokud by se stromek měl zasadit hlouběji, kolik to je, třeba v cm ? Aby a) měl vhodné podmínky pro růst a b) byl "pro jistotu" trochu hlouběji zasazen. Délka podnože po roub 20 cm, kořeny třeba 15 cm. Je to takové trochu teorie, ale myslím si, pro někoho i ta teorie může být určitým vodítkem.

Jsou zde příspěvky těch co již stromy na M7 mají. Jak (ne)hluboko je mají zasazeny. Jestli si vzpomenou. Pokud tedy měli možnost hlouběji nasadit. Délka podnože po roub v délce 5 cm moc na výběr nedává.


Někdo tady nedávno psal, že sadil strom na M7 a už měl výmladek na kořenech. Na této stránce https://growingfruit.org/t/m7-vs-m111/4304/21 je fotka jak to vypadá, ještě v zemi.


PS: pokud admin uzná, že by se tato diskuze měla přesunout jinam, tak ať to udělá. Díky.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Výsadba jeseň 2022

16 Nov 2022, 23:40

Myslím si, že hĺbka výsadby hrá vo výžive stromu relevantnú úlohu iba bezprostredne po výsadbe (odhadujem max. 2-3 roky). V ďalších sezónach si strom vytvorí korene až po povrch pôdy.
V mojom prípade som strom sadil štandardne hlboko. Jednak som o (teoretickom?) probléme tvorby výmladkov nevedel a okrem toho bola vzdialenosť medzi koreňmi a miestom očkovania malá. To je mimochodom pre mňa všeobecný "problém". Napríklad stromček, ktorý som nedávno dostal od Mirka Přasličáka bol navrúbľovaný pomerne vysoko, čo mi vyhovuje lebo to dáva priestor na voľbu hĺbky výsadby podľa potreby a myslím, že na intenzitu ovplyvnenia rastu navrúbľovanej odrody podpníkom to aj tak nemá zásadný význam. Predpokladám, že pri vegetatívnom množení vo veľkovýrobe je ekonomickejšie produkovať krátke podpníky, preto sú bežne v predaji stromy naočkované tak nízko.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Výsadba jeseň 2022

17 Nov 2022, 08:47

larix napísal:
16 Nov 2022, 23:40
Myslím si, že hĺbka výsadby hrá vo výžive stromu relevantnú úlohu iba bezprostredne po výsadbe (odhadujem max. 2-3 roky). V ďalších sezónach si strom vytvorí korene až po povrch pôdy...
Áno, ale...
Práve tie prvé 2-3-4 roky sú pre vývoj stromčeka veľmi dôležité. Nielen z hľadiska výchovného rezu, ale aj samotného zakorenenia a tvorby vegetatívnych orgánov (teda rastu). Vyorávka a presadenie sú pre strom ťažké šoky, tak prečo mu to sťažovať ešte zbytočne hlbokým zasadením ? Vidíme to názorne najmä pri hruškách - prvý rok po výsadbe väčšinou rastú veľmi slabo.
Ešte 2 poznámky:
- Tak ako pri väčšine vecí a činností, aj pri výsadbe stromku je podľa mňa vhodné vyhnúť sa extrémom. Teda nesadiť príliš plytko, ani príliš hlboko. Zlatá stredná cesta...
- Ak má podpník naozaj silný sklon k tvorbe výmladkov, skutočne ovplyvníme ich tvorbu/netvorbu hlbším zasadením ? Potom si stromček povie, že výmladky tvoriť nebude ? Nestane sa náhodou len to, že tie výmladky 'vykuknú' nad povrch pôdy len o 1(2) roky neskôr (a budú o to hrubšie a silnejšie) ? IH
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Výsadba jeseň 2022

17 Nov 2022, 11:57

So všetkým, čo ste napísali súhlasím.

Len na vysvetlenie - chcel som povedať, že ak sa strom zasadí trochu hlbšie, nie je to žiadna dráma a časom sa s tým bez problémov vyrovná. Tým ale samozrejme netvrdím, že by to mal byť preferovaný postup alebo že je to absolútne jedno.

Čo sa týka výmladkov, podľa mňa je to presne tak, ako píšete - hĺbka výsadby tvorbu výmladkov veľmi neovplyvní, iba sa objavia neskôr.

A ešte jedna poznámka - výmladky som videl (pri zakladaní profesionálneho sadu) aj na podpníku M9.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Výsadba jeseň 2022

17 Nov 2022, 12:40

larix napísal:
17 Nov 2022, 11:57
...chcel som povedať, že ak sa strom zasadí trochu hlbšie, nie je to žiadna dráma a časom sa s tým bez problémov vyrovná...
Plne s Vami súhlasim. Stromčeky sú často oveľa húževnatejšie a životaschopnejšie, než si myslíme. Napokon, mnohé semenáčiky vo voľnej prírode nikto nesadí ani nepolieva, a predsa vyrastú a prosperujú.
Na druhej strane - dá sa pochopiť, že akonáhle sa nové stromčeky stanú našimi 'zverencami', tak sa ich snažíme hýčkať a život im čo najviac uľahčiť. Nie je to celkom nezištné - očakávame od nich úrodu...😀.

Aj keď - niekedy tá "cesta" nám dá viac, než ten
"cieľ "...

A možno niekedy až príliš veľa rozmýšľame a špekulujeme, a niektorým informáciám prikladáme väčší význam, než v skutočnosti majú. Dalo by sa to ("trochu" nadsadene) parafrázovať vetou klasika z 'totáčfóra: "Netreba sa pýtať, treba sadiť !". 😀 IH
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Výsadba jeseň 2022

19 Nov 2022, 10:00

Po zasadnutí rodinnej rady sa rozhodlo, že sa predsa len rozlúčime s Boscovou. Stromček sa daroval susedom. Boscova samozrejme v záhrade zostane, ale už nie ako samostatný strom... Bude nahradená "dolce mandorlo" čiže sladkoplodou mandľou. Celkom neznáma samoopelivá odroda. Mám odpozorované, že mandle kvitnú skôr ako marhule, ale často odolajú mrazom lepšie. Mandľa by si mala tiež "vychutnať" horúce a suché počasie, ktorého bude s postupujúcou klimatickou zmenou čoraz extrémnejšie.
Prílohy
IMG_20221119_074509.jpg
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Výsadba jeseň 2022

19 Nov 2022, 13:54

Extrémně teplé a suché podmínky v našem sadě nejlépe zvládaji meruňky na semenáči. Mandloně mám čtyři, starou Vamu, která stačila nárůst před suchými lety, pak Supernovu, Krajovou Sladkoplodou a Zoru. Těm už se moc růst nechce. Pravda, narozdíl od jádrovin, broskvoní a slivoní je nezalévám. Voda je vzácná.
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Výsadba jeseň 2022

19 Nov 2022, 13:58

Je rozdiel v mrazuvzdornosti jednotlivých odrôd? Na akých ich máte podpníkoch? S ktorou z nich ste najviac spokojní?
Okrem marhúľ sucho vyhovuje aj mišpule a dule. Obe na dulovom podpníku takmer metrové prírastky bez jedinej zálievky.
Mimmo
Príspevky: 3083
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Výsadba jeseň 2022

19 Nov 2022, 14:37

peter_z_tt napísal:
19 Nov 2022, 10:00
Po zasadnutí rodinnej rady sa rozhodlo, že sa predsa len rozlúčime s Boscovou. Stromček sa daroval susedom. Boscova samozrejme v záhrade zostane, ale už nie ako samostatný strom... Bude nahradená "dolce mandorlo" čiže sladkoplodou mandľou. Celkom neznáma samoopelivá odroda. Mám odpozorované, že mandle kvitnú skôr ako marhule, ale často odolajú mrazom lepšie. Mandľa by si mala tiež "vychutnať" horúce a suché počasie, ktorého bude s postupujúcou klimatickou zmenou čoraz extrémnejšie.
Všechny mandloně nekvetou stejně brzy jako např. Zora. Mnoho mandloní kvete až s meruňkami nebo dokonce až po nich. Tu vaši však neznám.
Napísať odpoveď