Výsadba jeseň 2022

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Mari
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 08:22

Výsadba jeseň 2022

30 Dec 2022, 08:40

Vôbec :D a ešte miesto pre ovocný strom sa uvoľnilo po smreku ktorý šiel do obývačky, pod ním bolo riadne sucho.Vymenil som zeminu a ešte dobre zalial. Ale celkovo je u nás sucho. Celé leto nepršalo a tých pár jesenných kvapiek a teraz pár centimetrov snehu čo sa už roztopil, akurát sa ľahšie kope. Zajtra ešte dosadím cesnak a hotovo. Pre nemoc som veru ani skôr nemohol.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Výsadba jeseň 2022

30 Dec 2022, 08:55

andre.marek napísal:
28 Dec 2022, 21:39
...Tak jsem ještě včera stihl nasadit jarní roubovance hrušní na kdouli- Kirgizskou zimní, Bojnickou a asi Moonglow...
Hrušiek s názvom 'Bojnická' je viac - konkrétne tri.
V už neexistujúcom Výskumnom ústave ovocných a okrasných drevín v Bojniciach bolo vyšľachtených viacero kvalitných odrôd hrušiek (viď foto). Takmer všetky (hádam okrem Nitry) bohužiaľ upadli do zabudnutia. Je to škoda. IH

Screenshot_20221230-084924_Chrome.jpg
Screenshot_20221230-084924_Chrome.jpg (33.04 KiB) 1321 zobrazení
Screenshot_20221230-090146_Chrome.jpg
Screenshot_20221230-090205_Chrome.jpg
Screenshot_20221230-090228_Chrome.jpg
Screenshot_20221230-090247_Chrome.jpg
Screenshot_20221230-090315_Chrome.jpg
Neregistrovaný

IP:  11.241

Výsadba jeseň 2022

30 Dec 2022, 13:52

"Takmer všetky (hádam okrem Nitry) bohužiaľ upadli do zabudnutia. Je to škoda. IH"

Je to škoda, ale zase nalejme si čistého vína. Keď sa nepresadili, tak asi bol na to nejaký dôvod. Ja mám Nitru na staršom strome, ktorý už nie je vhodný na preštepenie. Inak by som z preštepením neváhal. Nitra mi dozreje niekedy v prvej polovici septembra, chuťovo to nie je zázrak a veľmi skoro začína hniličkovať od jadrovníka. Nutno dodať, že je to na severnom Slovensku. Na juhu by možno ukázala iné kvality. R.
andre.marek
Príspevky: 640
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Výsadba jeseň 2022

30 Dec 2022, 14:09

ariadna30: Sadil jsem už 25. a 26.12. 20 kusů jabloní, to bylo ještě docela mokro - měl jsem již vykopané díry, které zapadaly sněhem. Hlína v množírně slušná, docela sypká.
Teď pro ty hrušně jsem kopal díry nové a pod drnem bylo mokro, hlouběji už to šlo.

Ivan Hlavatý: Mám rouby od p. Ježe, tak nevím, který druh to bude, jsem na ně zvědavý. Pár jich mám přiroubovaných do starších stromů, možná letos nějaký plod bude, nejpozději snad v r. 2024.
Děkuji za cenné informace o odrůdách Bojnická a Moonglow.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
PeterS
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Výsadba jeseň 2022

30 Dec 2022, 22:16

ariadna30 napísal:
29 Dec 2022, 22:47
"Tak jsem ještě včera stihl nasadit jarní roubovance hrušní na kdouli- Kirgizskou zimní, Bojnickou a asi Moonglow."
"Dnes som vysadil hrušku Miladu. Teraz večer som postrehol, že dnes je Milady, aká symbolika. :D ."
To vy nemate take blato v zahrade ako my? Neviem si predstavit teraz sadit ani nieco male, nie to este strom 😀
Pripomienka aj pre moje zanedbané povinnosti. Zajtra, dúfam, pôjde do zeme broskyňa Princess. Tento rok je pre mňa katastrofa, čo sa týka času. Ja by som rád sadil, ženy chcú prioritne bývať :D , takže makám skôr na stavbe, ako na záhrade. Jednu rekonštrukciu mám za sebou u mňa doma, tá u svokrovcov mi nechýbala a pripomenula, prečo som sa druhej chcel vyhnúť a radšej si zaplatiť majstra. Ale budúci rok sa to rozbehne aj na záhrade. Blato, neblato, keď zemina nebude zmrznutá a nebude úplná rasputica a nezapadnem po kolená, tak terén na spišskej záhrade doupravujem a stromy vysadím. Bolí ma pohľad na nich, ako čakajú v kontajneroch. Ale žiaľ, pred výsadbou musím stihnúť dokončiť plot, keďže lenivosť susedov a zanedbanie poľnohospodárstva a poľovníctva v okolí spôsobil, že miesto kráv sa za humnami akoby nič pasú jelenia a srnčia. Pamätám si na kamaráta na návšteve, čo sa pýtal či sú to kravy na paši, tak som mu vysvetlil, že to sú jelene a ľudí sa nejak extra neboja a aj počas dňa sa promenádujú 20-30 metrov od ľudí akoby sa nič nedialo. Takže sa mi už rysuje ďalšia stavebná zábavka na pár dní, ale za ten pokoj od ohryzu to stojí.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Výsadba jeseň 2022

30 Dec 2022, 22:47

Párkrát se mi kdysi stalo, že jsem na podzim koupené stromky a keře nestihnul zasadit. Tak jsem je v pytlích zasypal dřevěnými pilinami a lehkým kompostem nechal to na jaro.
Bez problémů se vždy všechno ujalo.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
andre.marek
Príspevky: 640
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Výsadba jeseň 2022

31 Dec 2022, 10:39

Já se nebojím, že by se stromky neujaly - mám vlastní výpěstky v množírně, ale jde mi o "časnější" start a lepší růst na jaře.
Rozdíl oproti podzimní výsadbě vzhledem k pravidelným obdobím sucha v dubnu je znatelný.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
PeterS
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Výsadba jeseň 2022

31 Dec 2022, 21:49

Broskyňa Princess je v zemi, ale výrub posledných 2 kusov sliviek, ktoré majú už vyše 50 rokov a skôr už dožívajú, som nestihol. Dátum poslednej výsadby v roku 2022 si zapamätám.
Rafael napísal:
30 Dec 2022, 22:47
Párkrát se mi kdysi stalo, že jsem na podzim koupené stromky a keře nestihnul zasadit. Tak jsem je v pytlích zasypal dřevěnými pilinami a lehkým kompostem nechal to na jaro.
Bez problémů se vždy všechno ujalo.
Nebojím sa, že by mi stromčeky neprežili v kontajneroch, ja ich zasypávam mixom kompostu, ľahkej zeminy a zbytkového substrátu na výsev a zatiaľ tiež vždy prežili, ale je teplá zima a ak by boli vysadené, mohli pekne začať obnovovať koreňový systém. Tiež podobne ako andre.marek vidím a vnímam, že stromčeky zasadené na jar, hlave, ak bola mierna zima, potrebujú viac starostlivosti a zálievky oproti jesennej výsadbe. Keď vyťahujem na zimu zakopané stromčeky na jar, vidím koľko stihli vypustiť nových korienkov a vtedy mi je ľúto, že som výsadbu nestihol. Minulý rok v takom čase som mal a Spiši zamrznutú pôdu na záhrade do hĺbky 10 cm a sadiť sa nedalo, tento rok nie je zamrznutá ani tam, takže všade mám príležitosť sadiť, no meškám. Ja osobne radšej vysadím stromčeky aj v januári, keď sa to dá, ako čakať do marca-apríla, keď už ma tlačia aj povinnosti v rezom, štepením, predjarnými postrekmi, mojimi citrusmi a celkovo je už čo robiť aj okolo domu a na záhrade. Zima je jediné obdobie v roku, keď mám ako tak voľný čas a aj z práce ma pustia na pár dní bez reptania.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Výsadba jeseň 2022

31 Dec 2022, 22:20

To je určitě pravda. Taky si myslím, že podzimní výsadba na trvalé stanoviště je určitě lepší.
Nějak jsem si všimnul, že i v období vegetačního klidu kořínky, takové ty vlasové trochu rostou. A na nějaké jarní manipulace jsou asi dost citlivé. Poškodí se nebo ulámou.
*
Já to myslel jen tak, že i jarní výsadba není úplně špatná.
A vůbec, všimnul jsem si u svých osvědčených prodejců, že to co mají neprodané z podzimu, tak trochu přihrnou a bez problémů a reklamací prodávají pak i na jaře.
,*
A možná, možná, i pak na další podzim. Ale to nemůžu tvrdit protože nevím.

Ale dovedu si představit, že by to tak i šlo.
*
(Třeba mám už několik let v kyblicích, volně venku položených, černé rybízy.
A furt žijí a vypadají životaschopně. Dokonce i plodí každoročně).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Výsadba jeseň 2022

02 Jan 2023, 07:55

Jsem rovněž přesvědčen, že podzimní výsadba ovocných stromů je vhodnější, než jarní. K hlavním výhodám patří, že stačí do jara vytvořit nové kořínky a využije zimní vláhu. Jsou však i nějaké vyjímky. Nedoporučuji podzimní výsadbu do zazvěřené krajiny, pokud není pozemek oplocen a není možno stromky individuálně opatřit ochranou proti zvěří. Vysazovat meruňky a broskvoně ve vysokých polohách v pozdním podzimním termínu, kde v listopadu zamrzá půda. Pokud jsme sadbu dostali příliš pozdě a je zamrzlo celou zimu. Také občas v případě, že není důkladně připraven pozemek. V těchto případech klidně sadím na jaře. Samozřejmostí je důkladná zálivka. Před několika léty jsem u školkaře reklamoval větší množství prodaných stromků slivoní, které skoro všechny po mírné zimě vymrzly ve dřevě. Měly velice řídká pletiva, pravděpodobně po nevhodném příliš pozdním hnojení dusíkem. Přišel jsem na to až později na jaře. Jako náhradu za reklamované stromky jsem dostal větší množství jabloní Reno II. Tyto jsem umístil do nezapnutého chlaďáků, kde jsem v noci větral. / Možné je i umístění na severní straně budovy /. Než jsem připravil pozemek chvíli trvalo, vysazoval jsem až v polovině května. Ihned po výsadbě jsem provedl řez a zálivku. Do podzimu stromky krásně narostly a ujaly se absolutně všechny. Tím, že šly do teplé půdy a měly dostatek vláhy, dohnaly ty na podzim vysazené.
Napísať odpoveď