Nejoblíbenější odrůdy slivoní

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Noname
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 20 Apr 2022, 16:14

Nejoblíbenější odrůdy slivoní

06 Sep 2022, 21:00

Pokud byste nyní vysazovali slivoně, tak o jaké odrůdy podle vaších zkušeností by se jednalo?
Neregistrovaný

IP:  247.72

Nejoblíbenější odrůdy slivoní

07 Sep 2022, 07:11

Musíte napsat nějaké limity. Jinak jsou vhodné všechny.
To je to samé, jako byste se ptal jakou ženu si vybrat a neuvedl nic. Zda hubenou, upovídanou, kolik by měla mít let.....
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Nejoblíbenější odrůdy slivoní

07 Sep 2022, 07:50

Noname napísal:
06 Sep 2022, 21:00
Pokud byste nyní vysazovali slivoně, tak o jaké odrůdy podle vaších zkušeností by se jednalo?
Na základe mojich skromných informácí, by som volil tieto odrody:

Skorá: Katinka
Stredne skorá: Hanita
Neskorá: Jofela

Pre mňa je najdôležitejším parametrom chuť.
Čo sa týka šarky, Katinka a Hanita sú tolerantné, Jofela rezistentná (hypersenzitívna).

Okrem odrody je mimoriadne dôležitý aj výber vhodného podpníka.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Noname
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 20 Apr 2022, 16:14

Nejoblíbenější odrůdy slivoní

07 Sep 2022, 08:19

Návštěvník napísal:
07 Sep 2022, 07:11
Musíte napsat nějaké limity. Jinak jsou vhodné všechny.
To je to samé, jako byste se ptal jakou ženu si vybrat a neuvedl nic. Zda hubenou, upovídanou, kolik by měla mít let.....
Chci nahradit hodně staré přerostlé slivoně (3ks). Netuším jaké limity se berou v úvahu při výběru odrůd ...
1. Asi chuť.
2. Podnož ? Rád bych něco méně vzrůstného, ale většinou je stejně všechno na myrobalánu.
3. Neuvádím podmínku tolerantnosti vůči šárce. Předpokládám, že netolerantní odrůdy nebudou nikým doporučeny.
4. Nadmořská výška ? (300m)
5. Fakt nevím.
Noname
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 20 Apr 2022, 16:14

Nejoblíbenější odrůdy slivoní

07 Sep 2022, 08:44

larix napísal:
07 Sep 2022, 07:50
Noname napísal:
06 Sep 2022, 21:00
Pokud byste nyní vysazovali slivoně, tak o jaké odrůdy podle vaších zkušeností by se jednalo?
Na základe mojich skromných informácí, by som volil tieto odrody:

Skorá: Katinka
Stredne skorá: Hanita
Neskorá: Jofela

Pre mňa je najdôležitejším parametrom chuť.
Čo sa týka šarky, Katinka a Hanita sú tolerantné, Jofela rezistentná (hypersenzitívna).

Okrem odrody je mimoriadne dôležitý aj výber vhodného podpníka.
Děkuji, tu Hanitu jsem měl předvybranou a dokonce ji sehnal na špičáku, což je málo obvyklé. A na zbývající dvě se podívám...
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Nejoblíbenější odrůdy slivoní

07 Sep 2022, 12:24

Posledních 5 let řeším stejnou situaci. Měli jsme před 15-20 lety 3 staré stromy Domácí švestky, které silně trpěly šarkou a prosychaly, pak ještě jednu odnož Domácí švestky, která sice moc neprosychala, ale plody vůbec nedozrávaly, byly malé, nechutné a hrozně padaly a hnily. Kromě toho jsme měli ještě jednu blůmu s výbornou chutí, jenže nejvíce proschlou. Tak jsme je všechny postupně pokácely.

První náhrada byla pološvestka Čačanská lepotica na myrobalánu, která nemá s pravou švestkou nic společného, na druhou stranu má velké plody, které když zrají už v půlce srpna a plně vyzrálé mají aspoň průměrně dobrou chuť a sladkost (bez vůně) a je odolná nemocem.

Na staré Zahradě byla velmi chválená letní švestka Katinka jako první zrající pravá švestka tolerantní PPV, tak jsem ji zasadil. Má však problém dozrát, protože švestky než zesládnou hodně padají (otevřená poloha) a v minulých dvou letech byly moc kyselé kvůli dešťům. Katinka podle pana Vysloužila po 25 letech už není tak spolehlivá - málo a střídavě plodí, při větších úrodách špatná chuť a šarka se projevuje i na plodech.

Další švestku jsem vybral Gabrovskou - myr., tu znám od souseda a vím, že je výborná, aromatická, zatím nejpodobnější D. Š. a spolehlivě plodí a odolává šarce.

Mám zkušenosti ještě s pološvestkou Jofelou - podnož Wang., letos zaplodila - nečervivé, zralé plody padají už několik dní. Rezistentní PPV, příjemná sladká chuť postrádající kyselinky a slabá vůně, na pecce trochu ulpívá, s Gabrovskou se nedá srovnávat, přesto jsem s ní spokojen. Bohužel na kmínku z obou stran odumírá kůra.

Dále jsem loni vysadil pološvestku Hagantu - která má mít chuť výbornou, sladkou, měkčí dužninu, plody velké, tolerantní PPV.

Poslední švestku, kterou jsem sehnal je Temano - pravokořená, má to být semenáč typu D. Š. údajně s velmi vysokou odolností vůči šarce, to ale ukáže až čas. Možná je to spíš reklama.

Uvažoval jsem i nad Hanitou a Toptaste. Hanitu jsem zavrhl, protože je citlivá k houbové dírkovitosti listů a šarka se projevuje i na plodech. Prý taky málo plodí v nížinách. Toptaste zase trpí moniliovým úžehem (nechci stříkat) a je moc sladká, dužnina nejde od pecky, takže je vhodná spíš na pálení.

Když to shrnu, tak zatím jedinou švestku kterou můžu bez obav doporučit je Gabrovská, ta by dle mě u vás rozhodně neměla chybět.
Naposledy upravil/-a Jaroslav - Pear Man v 07 Sep 2022, 13:38, upravené celkom 1 krát.
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Nejoblíbenější odrůdy slivoní

07 Sep 2022, 15:31

U mňa Toptaste rástol zdravo (iba monilióza plodov a dierkovitosť listov v štandardnom rozsahu) ale nevyhovola mi jeho chuť. Bol až príliš sladký (dokázal som zjesť iba pár plodov naraz) a bez nejakej zaujímavejšej chuťovej nadstavby.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Nejoblíbenější odrůdy slivoní

07 Sep 2022, 15:56

Mám aj toptaste,aj hagantu ale myslím že hanita ich poľahky da chuťou na kolená ...zrelá hanita má proste slivkovu chuť ..haganata a Toptaste mi prídu chuťovo trochu podobne slivky
.haganata ma väčšie plody ..Toptaste by som zasadil iste je u nás obľúbený ,dobrá veľkosť a rodivost ..potom skorá Katinka ma tiež slivkovu chuť pri závlahe aj dosť veľke plody .tie prvé katinky naozaj potešia ..

Katinka Obrázok

Hanita Obrázok
BB kraj 465 mnm
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Nejoblíbenější odrůdy slivoní

07 Sep 2022, 19:52

Tak to já netolerantní doporučím. Čačanská rodná, úrodná, vynikající švestková chuť. Anna Späth, vynikající švestka, chuť mě úplně dostala, zatím mám jen malý stromek. Bystrická muškátova nebo domácí, není třeba komentář. Já ještě budu vysazovat Tuleu Gras a trochu kontroverzní Těchobuzickou, ty vyzkoušené nemám. V sadu by mi také nesměla chybět Zelená ryngle, skvělá na jídlo, zavaření i do kvasu.
Pokud se bojíte PPV, dobře roste Haganta, velké, hodně sladké, šťavnaté plody, později zrající jak Toptaste. Jak už někdo psal, chuťově podobné.
Jofela mi zatím moc plodit ani růst nechce, ale chuťově je vynikající a narozdíl od kolegy přede mnou v ní kyselinky mám.
Gabrovskou a Hanitu bych znovu sadil, jen kdybych nevěděl, co s volným místem. U mě slabě plodí, jinak chuťově jsou špičkové.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Nejoblíbenější odrůdy slivoní

07 Sep 2022, 20:25

Domácí, Č. rodna, Těchobuzická, Hanka, Chrudimská, Hanita, Kalipso.
Napísať odpoveď