Nejoblíbenější odrůdy slivoní

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Daník
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Nejoblíbenější odrůdy slivoní

08 Sep 2022, 10:19

K diskuzi výše:
Toptaste - každý má chuťové pohárky jiné. Z pohledu cukernatosti je ideální do sudu, ale u mne tam takřka nekončí, protože ji každoročně očešou návštěvy a já do pusy. Což, myslím, hovoří za vše. Monilií u mne trpí (jako všechno) dosti, ale protože plody rostou zpravidla odděleně, nejsou ztráty takové, jako u Stanley. Až nechutně sladký plod jsem také zaregistroval, ale jsou to ojedinělé kousky. Refraktometr jsem zrovna neměl, jistě přes 30 Brix.
Stanley to je velkovýrobce švestek. Každoročně a nepřetržitě rodí trojnásobek toho, co jiné odrůdy. Pravda, monilie přes postřiky sežere polovinu plodů a na chuťově dobré plody je třeba si počkat a mít slunečný srpen a začátek září.
Gabrovská u mne málo rodí, trpí monilií a chuťově taky nepřesvědčila a půjde na podzim pryč. Může to být i otázka podnože.
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Nejoblíbenější odrůdy slivoní

08 Sep 2022, 15:37

Mladé stromky -jako na snímcích - nadchnou vždycky. I v šarkové oblasti bývají nějakou dobu zdravé. Problémy přijdou časem.
Nedůvěru mám ke klonům pravých švestek, u nichž prodejci inzerují vyšší odolnost k PPV ( Vision, Tolar, Čerčinská, Dambrovická, aj., Temano ještě nevím) Přijde mi, že citlivé jsou stejně jako Domácí, pouze méně plodí.
Noname
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 20 Apr 2022, 16:14

Nejoblíbenější odrůdy slivoní

08 Sep 2022, 20:39

Děkuji vám všem za tipy, ale vzhledem k dosti rozdílným názorům bude výběr obtížnější, než jsem předpokládal. Ještě prosím pana doktora Vysloužila o jeden tip. Pokud byste měl místo pouze pro jeden stromek (slivoň), tak jakou ...?
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Nejoblíbenější odrůdy slivoní

08 Sep 2022, 23:17

Noname napísal:
08 Sep 2022, 20:39
Děkuji vám všem za tipy, ale vzhledem k dosti rozdílným názorům bude výběr obtížnější, než jsem předpokládal. Ještě prosím pana doktora Vysloužila o jeden tip. Pokud byste měl místo pouze pro jeden stromek (slivoň), tak jakou ...?
Nejspíš Hanitu.
Noname
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 20 Apr 2022, 16:14

Nejoblíbenější odrůdy slivoní

09 Sep 2022, 07:32

vysloužil napísal:
08 Sep 2022, 23:17
Noname napísal:
08 Sep 2022, 20:39
Děkuji vám všem za tipy, ale vzhledem k dosti rozdílným názorům bude výběr obtížnější, než jsem předpokládal. Ještě prosím pana doktora Vysloužila o jeden tip. Pokud byste měl místo pouze pro jeden stromek (slivoň), tak jakou ...?
Nejspíš Hanitu.
Děkuji. Hanitu jsem měl předvybranou a dokonce ji sehnal na špičáku, jak jsem již zde napsal na začátku diskuze. Mohu poprosit ještě o jeden tip (nebo dva :-))?
Peb
Príspevky: 1937
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Nejoblíbenější odrůdy slivoní

09 Sep 2022, 17:27

Možno skóre kalipso alebo katinku
BB kraj 465 mnm
Hospůdka na Mýtince1

IP:  105.173

Nejoblíbenější odrůdy slivoní

09 Sep 2022, 18:29

Patnáct let doporučuji Katinku, neb je úžasná. Předloni jsem ji ořezal z jedné třetiny a vloni se objevil moniliový úžeh. Možná jsem to zavinil já použitím pilky, kterou jsem předtím řezal třešeň, možná je to obecně velkým moniliovým tlakem v okolí. Nikdy jsem stromy nestříkal a to jsem v nadm. výšce 550 m.n.m. Vloni ještě úroda byla, letos skoro nic. Ale ani ostatní švestky téměř nic neměly, protože v době květu bylo chladno a vedle na poli byla řepka.
Hanitu mám teprve 6 let, je téměř tak dobrá jako Katinka, trochu pozdnější, ale na Katinku u mne nemá. Topstar je u mne tragedie, brzo ji zruším.
Kupodivu u mne docela dobře jdou ukrajinské křížence blum, možná to bude nadmořskou výškou a sluneční pastí.
Hospůdka na Mýtince.
Z.
Mari
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 08:22

Nejoblíbenější odrůdy slivoní

09 Sep 2022, 20:09

Hospůdka na Mýtince1 napísal:
09 Sep 2022, 18:29
Patnáct let doporučuji Katinku, neb je úžasná. Předloni jsem ji ořezal z jedné třetiny a vloni se objevil moniliový úžeh. Možná jsem to zavinil já použitím pilky, kterou jsem předtím řezal třešeň, možná je to obecně velkým moniliovým tlakem v okolí. Nikdy jsem stromy nestříkal a to jsem v nadm. výšce 550 m.n.m. Vloni ještě úroda byla, letos skoro nic. Ale ani ostatní švestky téměř nic neměly, protože v době květu bylo chladno a vedle na poli byla řepka.
Hanitu mám teprve 6 let, je téměř tak dobrá jako Katinka, trochu pozdnější, ale na Katinku u mne nemá. Topstar je u mne tragedie, brzo ji zruším.
Kupodivu u mne docela dobře jdou ukrajinské křížence blum, možná to bude nadmořskou výškou a sluneční pastí.
Hospůdka na Mýtince.
Z.
V Českom Tešíne som zazrel auto s reklamou :
Hospůdka na Mýtince
Noname
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 20 Apr 2022, 16:14

Nejoblíbenější odrůdy slivoní

09 Sep 2022, 21:16

Peb napísal:
09 Sep 2022, 17:27
Možno skóre kalipso alebo katinku
Děkuji.
Noname
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 20 Apr 2022, 16:14

Nejoblíbenější odrůdy slivoní

09 Sep 2022, 21:19

Hospůdka na Mýtince1 napísal:
09 Sep 2022, 18:29
Patnáct let doporučuji Katinku, neb je úžasná. Předloni jsem ji ořezal z jedné třetiny a vloni se objevil moniliový úžeh. Možná jsem to zavinil já použitím pilky, kterou jsem předtím řezal třešeň, možná je to obecně velkým moniliovým tlakem v okolí. Nikdy jsem stromy nestříkal a to jsem v nadm. výšce 550 m.n.m. Vloni ještě úroda byla, letos skoro nic. Ale ani ostatní švestky téměř nic neměly, protože v době květu bylo chladno a vedle na poli byla řepka.
Hanitu mám teprve 6 let, je téměř tak dobrá jako Katinka, trochu pozdnější, ale na Katinku u mne nemá. Topstar je u mne tragedie, brzo ji zruším.
Kupodivu u mne docela dobře jdou ukrajinské křížence blum, možná to bude nadmořskou výškou a sluneční pastí.
Hospůdka na Mýtince.
Z.
Děkuji.
Napísať odpoveď