Letní řez

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Noname
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 20 Apr 2022, 16:14

Letní řez

27 Aug 2022, 07:55

Jedná se o řez stromku vysazeného na jaře (Rubinola na podnoži MM106).
x 002.JPG
. Letošní přírustek terminálu 135cm, kosterních větví 100 - 120cm. Setkal jsem se dvěma názory na řez tohoto stromku.
1. Nechat stromek bez zásahu a řez provést až na jaře.
2. Udělat jakýsi předřez na konci srpna s tím, že zbývající pupeny lépe vyzrají a finální řez se provede na jaře.
Přikláním se spíše k druhému názoru už jen proto, že pokud bych řezal jenom na jaře jednalo by se o dost radikální zkrácení a lepší pro stromek bude řez rozložit na dvě etapy. Dále by mě zajímalo, jaká by měla být optimální délka ramen po jarním řezu?

Stejný problém mám s třešní Tamara na podnoži Gisela5. Jedná se starší stromek s nově založenou korunkou.
25-5.JPG
. Letošní přírustek terminálu 170cm, kosterních větví 110 - 130cm.
x 001.JPG
Poradíte prosím někdo?
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Letní řez

27 Aug 2022, 09:09

Noname napísal:
27 Aug 2022, 07:55
Jedná se o řez stromku vysazeného na jaře (Rubinola na podnoži MM106).x 002.JPG. Letošní přírustek terminálu 135cm, kosterních větví 100 - 120cm. Setkal jsem se dvěma názory na řez tohoto stromku.
1. Nechat stromek bez zásahu a řez provést až na jaře.
2. Udělat jakýsi předřez na konci srpna s tím, že zbývající pupeny lépe vyzrají a finální řez se provede na jaře.
Přikláním se spíše k druhému názoru už jen proto, že pokud bych řezal jenom na jaře jednalo by se o dost radikální zkrácení a lepší pro stromek bude řez rozložit na dvě etapy. Dále by mě zajímalo, jaká by měla být optimální délka ramen po jarním řezu?

Stejný problém mám s třešní Tamara na podnoži Gisela5. Jedná se starší stromek s nově založenou korunkou. 25-5.JPG. Letošní přírustek terminálu 170cm, kosterních větví 110 - 130cm. x 001.JPG
Poradíte prosím někdo?
Keďže ide o stromček sadený na jar, teraz by som ho nerezal. Teraz tým už nič nezískate. Takže až na jar. To čo bolo vhodné urobiť skôr, bolo zaštipnutie všetkých výhonkov (teda terminálu + štyroch budúcich kostrových konárov) v čase, keď dosiahli dĺžku cca 50-60cm. Obmedzili by ste ich zbytočný rast do dĺžky a zároveň by ste ich stimulovali k rozvetvovaniu. Neviem, čo máte na mysli tým "zbývající pupeny lépe vyzrají". Tento stromček kvitnúť ešte nebude, žiadne kvetné pupene zatiaľ nemá - a tak to aj má byť. Pri Rubinole sú nesmierne dôležité prvé 3-4 roky - správnym výchovným rezom si zabezpečíte bezproblémový 'menežment' stromku po celý jeho život. Naopak - mladá Rubinola chyby neodpúšťa a nesprávny rez v prvých rokoch je neskôr už ťažké, až nemožné napraviť. Riziko (obzvlášť na podpníku MM106) spočíva najmä vo vyhoľovaní - konáre sa rozvetvia iba na koncoch, pričom ich značná časť zostáva vyholená, bez obrastu. Centrálna časť koruny je potom 'neplodná' a rodivosť je obmedzená na perifériu koruny. Koruna je potom síce na pohľad mohutná, ale jej značná časť je bez rodivosti - plodnosť v prepočte na jednotku objemu koruny je nízka. Váš stromček vyzerá pomerne dobre, aj keď odstup jednotlivých kostr.konárov mohol byť rozložený vzájomne ďalej od seba (odstupujú z kmienika všetky v úseku asi 25-30cm). To už ale nezmeníte. Pri zimnom/predjarnom reze by som skrátil kostrové konáriky o polovicu, tak aby ich vrcholy boli po reze približne v jednej horizontálnej rovine. Stredník potom skráťte tak, aby jeho vrchol prevyšoval danú rovinu asi o 20cm. No a potom sa Rubinole treba venovať už v lete - vhodné je vyrašené nové letorasty zaštipovať, keď dosiahnu dĺžku asi 30cm, resp. keď majú asi 10 až 12 listov. Tým predchádzate vyhoľovaniu a indukujete vetvenie, čiže tvorbu budúceho rodivého obrastu. Zároveň budujete korunu, ktorá bude kompaktná a pevná, nie na obraz 'smutnej vŕby'. Druhé poschodie je potrebné založiť vo vhodnej výške - teda nie príliš blízko bazálneho poschodia, ale ani nie zbytočne vysoko. Dôsledne treba dbať na to, aby druhé poschodie bolo podriadené bazálnemu, táto 'podriadenosť' je dôležitá aj pri konároch 2. a 3.rádu. Odstraňovať treba bujné výhonky rastúce na konároch z ich hornej strany strmo nahor. Pri Rubinole býva niekedy problém s vyrašením vhodných výhonkov zo stredníka (potrebných na založenie 2.poschodia). Tomu sa dá napomôcť spravením zárezov nožom nad vhodnými pukmi.
Tu na fóre je vlákno "Rubinola", v ktorom máte viaceré rady ohľadom jen pestovania a tiež veľa fotografií. Ja pridávam ešte na foto 1 a 2 niektoré rady ohľadom rezu (týkajúce sa aj ďalších rokov), na foto 3 je potom mladý stromček Rubinoly na podpníku M9, na foto 4 na MM106. Môžete názorne vidieť, ako sa dá vybudovať kompaktná korunka s bohatým rodivým obrastom bez vyhoľovania vetiev a dokonca 'donútiť' Rubinolu rodiť aj na 'krátkom dreve'.
P.S.: čo sa týka Vašej čerešne, tiež by som rez nechal až na budúci rok.
Prajem veľa zdaru. IH

Screenshot_20220827-082219_Chrome.jpg
Screenshot_20220827-082331_Chrome.jpg
Screenshot_20220827-090915_Gallery.jpg
Screenshot_20220827-090928_Gallery.jpg
vysloužil
Príspevky: 4696
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Letní řez

27 Aug 2022, 12:03

Noname napísal:
27 Aug 2022, 07:55
Jedná se o řez stromku vysazeného na jaře (Rubinola na podnoži MM106).x 002.JPG. Letošní přírustek terminálu 135cm, kosterních větví 100 - 120cm. Setkal jsem se dvěma názory na řez tohoto stromku.
1. Nechat stromek bez zásahu a řez provést až na jaře.
2. Udělat jakýsi předřez na konci srpna s tím, že zbývající pupeny lépe vyzrají a finální řez se provede na jaře.
Přikláním se spíše k druhému názoru už jen proto, že pokud bych řezal jenom na jaře jednalo by se o dost radikální zkrácení a lepší pro stromek bude řez rozložit na dvě etapy. Dále by mě zajímalo, jaká by měla být optimální délka ramen po jarním řezu?

Stejný problém mám s třešní Tamara na podnoži Gisela5. Jedná se starší stromek s nově založenou korunkou. 25-5.JPG. Letošní přírustek terminálu 170cm, kosterních větví 110 - 130cm. x 001.JPG
Poradíte prosím někdo?
Zjednodušeně: Přikláním se k prvnímu názoru. Stromek musí především vyrůst. K tomu slouží předjarní řez.
Až začne plodit, přikloním se k druhému názoru.
Noname
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 20 Apr 2022, 16:14

Letní řez

28 Aug 2022, 08:51

Děkuji Vám oběma za reakce na moje dotazy a ještě se raději znova zeptám :-).
"To čo bolo vhodné urobiť skôr, bolo zaštipnutie všetkých výhonkov (teda terminálu + štyroch budúcich kostrových konárov) v čase, keď dosiahli dĺžku cca 50-60cm. Obmedzili by ste ich zbytočný rast do dĺžky a zároveň by ste ich stimulovali k rozvetvovaniu."
Opravdu mám stromek už v prvním roce po výsadbě stimulovat k rozvětvování?
"Neviem, čo máte na mysli tým "zbývající pupeny lépe vyzrají"."
Myšleny jsou všechny pupeny, které zůstaly na stromku. Částečným předřezem stromek nemusí vyživovat i ty pupeny, které budou na jaře stejně odstraněny.
"Váš stromček vyzerá pomerne dobre, aj keď odstup jednotlivých kostr.konárov mohol byť rozložený vzájomne ďalej od seba (odstupujú z kmienika všetky v úseku asi 25-30cm). To už ale nezmeníte."
To opravdu nezměním, ale stromek jsem koupil jako dvouletý ve školce (špičák neměli) a nic lepšího z cca 30ks jsem nevybral.

A úplně závěrem se ještě zeptám. Pokud bych nyní tři kosterní větve zastřihnul do rovnováhy se čtvrtou nejméně narostlou, bylo by to špatně?
vysloužil
Príspevky: 4696
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Letní řez

28 Aug 2022, 10:42

Noname napísal:
28 Aug 2022, 08:51
Děkuji Vám oběma za reakce na moje dotazy a ještě se raději znova zeptám :-).
"To čo bolo vhodné urobiť skôr, bolo zaštipnutie všetkých výhonkov (teda terminálu + štyroch budúcich kostrových konárov) v čase, keď dosiahli dĺžku cca 50-60cm. Obmedzili by ste ich zbytočný rast do dĺžky a zároveň by ste ich stimulovali k rozvetvovaniu."
Opravdu mám stromek už v prvním roce po výsadbě stimulovat k rozvětvování?
"Neviem, čo máte na mysli tým "zbývající pupeny lépe vyzrají"."
Myšleny jsou všechny pupeny, které zůstaly na stromku. Částečným předřezem stromek nemusí vyživovat i ty pupeny, které budou na jaře stejně odstraněny.
"Váš stromček vyzerá pomerne dobre, aj keď odstup jednotlivých kostr.konárov mohol byť rozložený vzájomne ďalej od seba (odstupujú z kmienika všetky v úseku asi 25-30cm). To už ale nezmeníte."
To opravdu nezměním, ale stromek jsem koupil jako dvouletý ve školce (špičák neměli) a nic lepšího z cca 30ks jsem nevybral.

A úplně závěrem se ještě zeptám. Pokud bych nyní tři kosterní větve zastřihnul do rovnováhy se čtvrtou nejméně narostlou, bylo by to špatně?
Nevím, co myslíte špatně - stromek by to jistě přežil. Zastřihování výhonů za zelena (na jaře a v časném létě) má jistě příznivý vliv na rozvětvování, je to ostatně podstatou Šittova řezu a jemu podobných. Ovšem na druhé straně to tlumí růst kořenů. Zmenšíme-li korunku, kořeny nic nenutí k růstu (aby ji uživil). A řádné zakořenění je to, oč nám v prvních letech jde nejvíc. Za zelena proto řežu tehdy, kdy stromek roste a plodí, aby se lépe tvarovala koruna, zlepšilo oslunění plodů, případně regulovala květní násada.
Ale když chcete mermomoci nyní něco ustřihnout, klidně to udělejte, nic hrozného se nestane.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Letní řez

28 Aug 2022, 11:02

Noname napísal:
28 Aug 2022, 08:51
▪︎Opravdu mám stromek už v prvním roce po výsadbě stimulovat k rozvětvování?
▪︎Myšleny jsou všechny pupeny, které zůstaly na stromku. Částečným předřezem stromek nemusí vyživovat i ty pupeny, které budou na jaře stejně odstraněny.
▪︎Pokud bych nyní tři kosterní větve zastřihnul do rovnováhy se čtvrtou nejméně narostlou, bylo by to špatně?
▪︎Pri Rubinole to nie je na škodu hneď od začiatku. Teraz tam máte 4 dlhé výhonky - budúce kostrové konáre, zatiaľ bez bočného obrastu. Po zastrihnutí by sa mali začať vetviť. Avšak pri Rubinole sa môže stať, že sa rozvetvia len v ich distálnej tretine, a tým pádom máte 'zamiesené' na vyhoľovanie kostrových konárov. Preto je dobré - konkrétne pri Rubinole- to zaštipnutie výhonkov ešte predtým, ako narastú do 'zbytočnej' dĺžky vo forme jedného 'prútu' bez vetvenia.
▪︎O vyzretie rastových pukov netreba mať obavy. Tie, ktoré zostanú po jarnom reze, vyzreté určite budú. K tomu 'zbytočnému vyživovaniu' - jedna vec je to, že pri jarnom reze sa toho dosť odstráni (aj preto, že ste to včas nezaštipli). Na druhej strane ale: stromček sa v prvých rokoch musí hlavne dobre zakoreniť, spamätať sa z vyorávkového resp. presádzacieho šoku, nabrať dostatok živín a asimilátov na zimnú dormanciu a následné jarné prebudenie. Preto je teraz dobrý každý list, v ktorom beží fotosyntéza. Metabolizmus stromu prebieha nielen smerom od koreňov k listom, ale aj naopak. Takže aj to čo sa neskôr odstráni, je momentálne prospešné a napomáha kvalitnému zakoreneniu.
▪︎Spraviť to môžete, ja by som to nechal na predjarný rez. IH
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Letní řez

28 Aug 2022, 11:25

...a ešte trochu názorne (aj k tomu "včasnému" vetveniu):

- Na foto 1 je stromček Rozely po povýsadbovom reze (sadený v okt.2019, podpník MM106.)
- Na foto 2 je tento stromček v lete 2020 - teda vo svojej prvej vegetačnej sezóne po výsadbe.
- Na foto 3 je ten istý stromček na jeseň 2020 - krátko pred dovŕšením 1 roku po výsadbe.

Na fotkách môžete vidieť, že tam nie sú iba jednotlivé dlhé výhonky budúcich kostrových konárikov bez vetvenia ("šľahúne"), ale prítomný je už aj 'bočný' obrast resp. vetvenie, pričom korunka je symetrická a kompaktná.

P.S.: Pravda, toto je Rozela, Rubinola býva často 'tvrdohlavejšia'. IH

Screenshot_20220828-111807_Chrome.jpg
Screenshot_20220828-111822_Chrome.jpg
Screenshot_20220828-111749_Chrome.jpg
Noname
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 20 Apr 2022, 16:14

Letní řez

28 Aug 2022, 13:12

vysloužil napísal:
28 Aug 2022, 10:42
Noname napísal:
28 Aug 2022, 08:51
Děkuji Vám oběma za reakce na moje dotazy a ještě se raději znova zeptám :-).
"To čo bolo vhodné urobiť skôr, bolo zaštipnutie všetkých výhonkov (teda terminálu + štyroch budúcich kostrových konárov) v čase, keď dosiahli dĺžku cca 50-60cm. Obmedzili by ste ich zbytočný rast do dĺžky a zároveň by ste ich stimulovali k rozvetvovaniu."
Opravdu mám stromek už v prvním roce po výsadbě stimulovat k rozvětvování?
"Neviem, čo máte na mysli tým "zbývající pupeny lépe vyzrají"."
Myšleny jsou všechny pupeny, které zůstaly na stromku. Částečným předřezem stromek nemusí vyživovat i ty pupeny, které budou na jaře stejně odstraněny.
"Váš stromček vyzerá pomerne dobre, aj keď odstup jednotlivých kostr.konárov mohol byť rozložený vzájomne ďalej od seba (odstupujú z kmienika všetky v úseku asi 25-30cm). To už ale nezmeníte."
To opravdu nezměním, ale stromek jsem koupil jako dvouletý ve školce (špičák neměli) a nic lepšího z cca 30ks jsem nevybral.

A úplně závěrem se ještě zeptám. Pokud bych nyní tři kosterní větve zastřihnul do rovnováhy se čtvrtou nejméně narostlou, bylo by to špatně?
Nevím, co myslíte špatně - stromek by to jistě přežil. Zastřihování výhonů za zelena (na jaře a v časném létě) má jistě příznivý vliv na rozvětvování, je to ostatně podstatou Šittova řezu a jemu podobných. Ovšem na druhé straně to tlumí růst kořenů. Zmenšíme-li korunku, kořeny nic nenutí k růstu (aby ji uživil). A řádné zakořenění je to, oč nám v prvních letech jde nejvíc. Za zelena proto řežu tehdy, kdy stromek roste a plodí, aby se lépe tvarovala koruna, zlepšilo oslunění plodů, případně regulovala květní násada.
Ale když chcete mermomoci nyní něco ustřihnout, klidně to udělejte, nic hrozného se nestane.
Děkuji a jenom upřesním, že účelem tohoto řezu není podpora rozvětvení. Na to už je dost pozdě a tudíž utlumení růstu kořenů bude minimální. Účelem je pouze alespoň trochu podpora té nejslabší větve.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Letní řez

28 Aug 2022, 13:13

Noname napísal:
28 Aug 2022, 08:51
A úplně závěrem se ještě zeptám. Pokud bych nyní tři kosterní větve zastřihnul do rovnováhy se čtvrtou nejméně narostlou, bylo by to špatně?
Zrejme chcete vyrovnať rast všetkých 4 kostrových konárikov, aby bol čo najvyrovnanejši čo do intenzity ich rastu a symetrický.
Teraz by som to už nerobil. Pri predjarnom reze potom môžete postupovať tak, že ten najslabší konárik paradoxne zrežete viac než ostatné (hlbší rez indukuje intenzívnejšie rašenie výhonkov), a tiež ho hneď dočasne vyviažete do ostrejšieho uhla voči stredníku, teda do strmšej polohy než zvyšné tri (preferencia rastu výhonkov odstupujúcich v ostrejšom uhle). IH
Noname
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 20 Apr 2022, 16:14

Letní řez

28 Aug 2022, 13:18

Ivan Hlavatý napísal:
28 Aug 2022, 11:02
Noname napísal:
28 Aug 2022, 08:51
▪︎Opravdu mám stromek už v prvním roce po výsadbě stimulovat k rozvětvování?
▪︎Myšleny jsou všechny pupeny, které zůstaly na stromku. Částečným předřezem stromek nemusí vyživovat i ty pupeny, které budou na jaře stejně odstraněny.
▪︎Pokud bych nyní tři kosterní větve zastřihnul do rovnováhy se čtvrtou nejméně narostlou, bylo by to špatně?
▪︎Pri Rubinole to nie je na škodu hneď od začiatku. Teraz tam máte 4 dlhé výhonky - budúce kostrové konáre, zatiaľ bez bočného obrastu. Po zastrihnutí by sa mali začať vetviť. Avšak pri Rubinole sa môže stať, že sa rozvetvia len v ich distálnej tretine, a tým pádom máte 'zamiesené' na vyhoľovanie kostrových konárov. Preto je dobré - konkrétne pri Rubinole- to zaštipnutie výhonkov ešte predtým, ako narastú do 'zbytočnej' dĺžky vo forme jedného 'prútu' bez vetvenia.
▪︎O vyzretie rastových pukov netreba mať obavy. Tie, ktoré zostanú po jarnom reze, vyzreté určite budú. K tomu 'zbytočnému vyživovaniu' - jedna vec je to, že pri jarnom reze sa toho dosť odstráni (aj preto, že ste to včas nezaštipli). Na druhej strane ale: stromček sa v prvých rokoch musí hlavne dobre zakoreniť, spamätať sa z vyorávkového resp. presádzacieho šoku, nabrať dostatok živín a asimilátov na zimnú dormanciu a následné jarné prebudenie. Preto je teraz dobrý každý list, v ktorom beží fotosyntéza. Metabolizmus stromu prebieha nielen smerom od koreňov k listom, ale aj naopak. Takže aj to čo sa neskôr odstráni, je momentálne prospešné a napomáha kvalitnému zakoreneniu.
▪︎Spraviť to môžete, ja by som to nechal na predjarný rez. IH
Děkuji a poprosím o bližší vysvětlení: "Avšak pri Rubinole sa môže stať, že sa rozvetvia len v ich distálnej tretine."
Napísať odpoveď