Založenie korunky na mladom stromčeku/špičiaku

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Založenie korunky na mladom stromčeku/špičiaku

24 Apr 2020, 12:10

Poradili by ste mi prosim s tymto?

V sade mam niekolko mladych stromcekov, ktore su len spiciaky. Teraz mam v mieste planovanej koruny naliate puciky, vsetky vyzeraju ze su zive.

Background:
Na stromcekoch, ktore som sadil davnejsie som v tomto momente nechal jeden pucik pre buduci terminal, pod nim som cca 20 cm vsetky puciky vyslepil a este nizsie som si vybral 4, z ktorych som predpokladal, ze vyrastu kostrove konare (aby nevznikol praslen, tak s odstupom 5-10cm) a vsetky ostatne som vyslepil. Takze medzi najspodnejsim pucikom a pucikom pre terminal bolo aj 35-40cm. V idealnom svete by mi narastli 4 silne symetricke konariky - zaklad buducej korunky a jeden krasny terminal. Zial, vo vela pripadoch sa tak nestalo. Terminal vyletel do vysky a tie nove letorasty akoby nestihali za terminalom v raste. Mam podozrenie, ze to je tou velkou vzdialenostou medzi pucikmi koruny a terminalu. Niektore aj vykapali uplne, takze na jesen som mal takych nesymetrickych strasiakov :) Tento rok sa na nich dost pucikov v tom vyslepenom mieste (20 cm pod terminalom) zobudilo, tak mozno by som z nich nieco pouzil na kostrove konare.


A teraz k otazke: Ako sa postavit k tym novsim (sadenym nedavno) mladsim spiciakom? Opat rovnaky postup? Napadlo ma, ze by som vsetky puciky nechal bez zasahu, uvidim co z nich narastie (aj za cenu, ze stromcek do nich dava energiu, ktoru neskor "zahodim") a nasledne az v roku 2021 by sm si vybral najkrajsie z nich ako zaklad pre korunku. Jedine by som kontroloval vrchne 2/3 puciky, aby si nekonkurovali - proste aby som mal jeden pekny terminal. Alebo ubrat zo spominanych 20cm? Aka je idealna vzdialenost korunky (povedzme jej stredu, alebo od najnizsieho pucika) po terminalovy pucik?
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Založenie korunky na mladom stromčeku/špičiaku

24 Apr 2020, 12:36

To je zbytečné, nic s nimi nedělejte a nic nevyslepujte. Proč potřebujete mít mezeru mezi jednoletými kosterními výhony a jednoletým terminálním výhonem? To přece nemá význam. Nechte vše normálně růst, nejsilnější výhony budou ty horní. Za měsíc dva uvidíte, jak se kterému daří a které mají nejlepší potenciál, a ty ostatní můžete zaštípnout/ustřihnout. Nejhornější (nebo nejvitálnější) povedete posléze jako terminál, ostatní použijete na základ korunky. Já to tak dělám vždy a je to v mých podmínkách snad jediný rozumný způsob, jak vypěstovat jakž takž kosterní větve a terminál. A mnoha případech jich ani tak nemám dost. :(
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Založenie korunky na mladom stromčeku/špičiaku

24 Apr 2020, 12:56

to znie rozumne, urobim tak :)
Petr z H. napísal:
24 Apr 2020, 12:36
Proč potřebujete mít mezeru mezi jednoletými kosterními výhony a jednoletým terminálním výhonem? To přece nemá význam.
tak som sa to docital niekde na forach/youtube/TV, zial uz si nepamatam, odkial to bolo. Oprava: chyba medzi klavesnicou a stolickou - uz som na to prisiel :shock: - zial neskoro, par stromov to odnesie cely zivot.

Tu, na strane 14 (https://hostetin.veronica.cz/sites/defa ... vesely.pdf) sa pise:
Dbáme na to, aby všetky tri ponechané (kostrové) konáriky boli zhruba v rovnakej výške. Terminálny výhon o 10 až 20 cm prevyšuje kostrové výhony.
To ale zrejme plati, az ked uz mam nejake kostrove vyhony a nie ked mam len puciky - ach jaaaj, moja chyba :(
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Založenie korunky na mladom stromčeku/špičiaku

24 Apr 2020, 13:15

kvas napísal:
24 Apr 2020, 12:56
Dbáme na to, aby všetky tri ponechané (kostrové) konáriky boli zhruba v rovnakej výške. Terminálny výhon o 10 až 20 cm prevyšuje kostrové výhony.
No jo, ale to se týká řezu. ;) Když konce kosterních výhonů zastřihnete v nějaké výšce, pak terminál musíte zastřihnout o něco výš, aby při růstu v další sezóně některá kosterní větev nepřevzala roli terminálu.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Založenie korunky na mladom stromčeku/špičiaku

25 Apr 2020, 08:07

Marek-admin: Je to tak ako píše Petr z H., napokon prišli Ste na to aj sám. Zamenili Ste si povýsadbový rez špičiaka a výpestku s korunkou. Ešte pár poznámok: pri "reze" špičiaka (je to len jeden strih) púčiky väčšinou nevyslepujem, resp. len na kmieniku, kde už vtedy stopercentne viem že si obrast neželám. V hornej časti špičiaka (z ktorej sa bude formovať korunka) občas vyslepím len jedno-dve očká tesne pod vrcholovým púčikom (eliminácia prípadných konkurentov terminálu). Aj to len v prípade, ak sú púčiky "nahusto". Ostatné treba ponechať, pretože nikdy dopredu neviete čo a ako vyraší. Z vyrastených konárikov potom robíte selekciu a ponecháte si tie vhodné na vytvarovanie korunky. Už v prvom roku môžete ak je to potrebné odkláňať budúce kostrové konáriky do tupšieho uhla. Na foto 1 je schéma, ako vplýva miera skrátenia špičiaku na uhol rastu výhonkov z neho - čím väčšie skrátenie, tým strmší rast v ostrejšom uhle nahor. Zasa platí - v praxi to nie vždy takto musí byť. Poznámka k povýsadbovému rezu výpestku s korunkou - ponechať 3-4 konáriky, vyrastajúce v tupom uhle a každý iným smerom, odstupujúce z kmienika v rôznej výške, zrezať ich na tzv. miazgovú rovnováhu (to posledné nie je podmienkou). Terminál nechať prečnievať 15-20 cm nad vrcholmi skrátených konárikov (foto 2). Po takomto reze následne nielen konáriky, ale aj terminál väčšinou pekne obrastajú ďalšími výhonkami (foto 3 - ten istý stromček ako na foto 2, len o niečo neskôr. Rozela na MM106, zasadená v okt.2019). Napokon na foto 4 je veľmi častá chyba, ktorú mnohí začiatočníci spravia a tá sa potom ťažšie napráva. Je ňou ponechanie príliš dlhého terminálu pri povýsadbovom reze. Vedie to k tomu, že stromček v zmysle apikálnej dominancie rastu vytvorí vyššie druhú korunku, tá pôvodná potom atrofuje - zaostáva v raste. Stromček má potom tvar "dvojitej metly". Tohto sa treba vyvarovať. Túto vážnu chybu pri reze vidno v záhradách naozaj často. IH
IMG_20200425_062552.png
IMG_20200425_062636.png
IMG_20200425_072354.png
IMG_20200425_062613.png
IMG_20200425_062613.png (590.57 KiB) 3978 zobrazení
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Založenie korunky na mladom stromčeku/špičiaku

25 Apr 2020, 22:22

foto c. 4 - ano, to je presne tvar, ktory mi vznikol tym vyslepenim pod terminalom.Jednu slivku necham uz tak, a nova koruna bude vyssie ako som planoval - nevadi, aj tak potrebujem okolo dost casto chodit. Jednu hrusku som "vratil spat o rok" tym, ze som jej zrezal terminal cca 5 cm nad miestom kde bol rezany minuly rok - aby bol na rovinou koruny tych cca 15cm. Nastastie mi tam zacali rasit nove puciky, tak hadam uz to bude OK. No nic, aspon si to lepsie zapamatam a snad toto vlakno niekomu v buducnosti pomoze, hlavne ked to vidi na obrazkoch :)
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Založenie korunky na mladom stromčeku/špičiaku

21 Jan 2023, 15:08

Prosim o radu ako mam opravit/upravit tieto jablone. Mali by byt obidve Jonathan, podpnik netusim.
Prílohy
Foto 2
Foto 2
Foto 1
Foto 1
p.n.
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Založenie korunky na mladom stromčeku/špičiaku

22 Jan 2023, 11:23

Chtělo by to i fotky z blízka. Ale když by vycházel z těch to fotek. První strom (vlastně foto 2) ten by vyrovnal. Opatrně obrýt a vyrovnat kmen. Ten je nyní ze šikma. Tento zásah strom nijak moc nepocítí. Z fotky ale nejde pořádně poznat jestli spodní větve jsou jen dvě nebo je tam ještě jedna, která roste v zákrytu terminálu. Pokud není třetí větev v zákrytu terminálu, co by dělala základ koruny, tak jedině tedy ta slabší, co je výše. Ta musí zesílit na +/- sílu tech spodních. Spodní by se sestřihly na krátko a ta tenčí by se nechala delší. Takže by tam šlo více živin a měla by zesílit. Termínál sestřihnout pod to vyhnutí.
Ale jsou tam dva problémy. U spodní větve vlevo zůstal po dřívějším zastřižení čípek. Nebylo to zastřiženo na větevní kroužek. Čípek má většinou tendenci usychat a také se může stát branou pro infekce, zejména pokud nebyla rána ošetřena. Ten by měl jít pryč. Druhý problém je to samé, mezi terminálem a tenčí větví. Také zůstal čípek. Pokud to jde také by se měl dát pryč.
Toto je čistě orientačně podle té jedné fotky. Pokud by byly třeba další dvě, možná by ta úprava byla trochu jinak.

Druhý strom ten se přímo vybízí na dutou/kotlovou korunu. Ale s tím bohužel zkušenost nemám.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Založenie korunky na mladom stromčeku/špičiaku

22 Jan 2023, 12:53

"Opatrně obrýt a vyrovnat kmen"
Tak aspon toto som pochopila na prvykrat, toto zvladnem 😀 Ten zvysok si precitam este parkrat a mozno pri tom strome budem chapat lepsie co mam spravit. Dakujem za tipy👍
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Založenie korunky na mladom stromčeku/špičiaku

22 Jan 2023, 13:08

Ešte by pritom prehnutom možno pomohlo v protismere prehnutia zabiť kol a špagátom ho nejak nenásilne vyviazat k opore , ..niekedy sa dá že je stromček poddajny a nieje tam veľký uhol odklonu .. alebo ako kolega vyššie píše opatrne podkopať a rylom podvyhnut aby sa neodlomil v mieste stepenia (očkovania )
BB kraj 465 mnm
Napísať odpoveď