Založenie korunky na mladom stromčeku/špičiaku

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Neregistrovaný

IP:  154.68

Založenie korunky na mladom stromčeku/špičiaku

16 Apr 2023, 17:08

Dobrý deň,chcel by so poradiť z povysadbovým rezom.Je to marhuľa Perla,vysadená v neskorej jeseni.Na nešťastie ma aj dva termináli.
Obrázok
Vďaka za radu.
PeterS
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Založenie korunky na mladom stromčeku/špičiaku

17 Apr 2023, 22:38

Nie je to zlé, len by bolo fajn vedieť, aký tvar korunky chcete zapestovať. Keď pôjde o vreteno alebo zákrpok, tak ponechať silnejší terminál, lebo smerovo sú oba veľmi podobné. Následne veľmi slabé konáriky odstrániť na konárový krúžok a silnejšie skrátiť na 1/3 dĺžky lebo tak 5 očiek. Ponechaný terminál skrátiť cca 20-30cm nad ukončením najvyššie položeného ponechaného bočného výhonu. Strihať smelo, stromček potrebuje hlavne zakoreniť. To je také stručné odporúčanie, lebo sa mi ťažko odhaduje ako vysoko sa začína stromček rozvetvovať a chýba aj pohľad z inej strany, aby som si vedel lepšie predstaviť priestorové rozloženie vetví.
p.n.
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Založenie korunky na mladom stromčeku/špičiaku

22 Máj 2023, 11:45

Dotaz. Co by jste s tím stromkem (jabloň) udělali ? Zastřihnout větve a udělat špičák, nechat růst tak jak je, něco jiného ...... ?
Původně to byl špičák s obrostem, ze kterého se braly rouby.



Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1053
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Založenie korunky na mladom stromčeku/špičiaku

22 Máj 2023, 11:53

p.n. napísal:
22 Máj 2023, 11:45
Dotaz. Co by jste s tím stromkem (jabloň) udělali ? Zastřihnout větve a udělat špičák, nechat růst tak jak je, něco jiného ...... ?
Ty spodní loňské větve bych kompletně ustřihnul, přijdou mi dost nízko a příliš vodorovně. Zbytek nad nimi nechal, krásně vyrašily a udělají novou korunku.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Aley
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 17 Apr 2023, 23:13

Založenie korunky na mladom stromčeku/špičiaku

30 Máj 2023, 00:36

ariadna30 napísal:
23 Jan 2023, 11:31
"Nebo možná ještě níž?"
Z vykladu si vyberam modru variantu. Ma niekto nejake namietky pripadne rady? 😀
Vím, že moje reakce už přichází hodně pozdě, ale když byl ten dotaz na námitky, tak bych svůj názor napsal: Mně všechny ty varianty připadají špatné. Takové jako málo odvážné. Tohle bych štřihl určitě na špičák a založil pak úplně novou korunku. A je jedno, kde jsou nebo nejsou spící očka, ta jabloň si udělá další očka, když bude potřeba. Přijde mi, že jabloně se obecně pěstují snadno a určitě se nestane, že řez na špičák by tomu stromku nějak ublížil. Měl jsem i daleko horší kusy ze zahradnictví, někteří prodejci jsou prasata neskutečná. Takže řez na špičák, člověk někdy musí zatlačit slzu, když vidí "jak si to ničí", ale pak to vyroste líp a celých mnoho let pak člověk má lepší strom. Navíc tyhle stromky, které už mají na tom místě pořádné kořeny, obrůstají velmi rychle. Takže i když člověk odřeže trochu větší kus, ono to velmi rychle naroste znovu.
ariadna30
Príspevky: 2878
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Založenie korunky na mladom stromčeku/špičiaku

31 Máj 2023, 12:34

Aley napísal:
30 Máj 2023, 00:36
ariadna30 napísal:
23 Jan 2023, 11:31
"Nebo možná ještě níž?"
Z vykladu si vyberam modru variantu. Ma niekto nejake namietky pripadne rady? 😀
Vím, že moje reakce už přichází hodně pozdě, ale když byl ten dotaz na námitky, tak bych svůj názor napsal: Mně všechny ty varianty připadají špatné. Takové jako málo odvážné. Tohle bych štřihl určitě na špičák a založil pak úplně novou korunku. A je jedno, kde jsou nebo nejsou spící očka, ta jabloň si udělá další očka, když bude potřeba. Přijde mi, že jabloně se obecně pěstují snadno a určitě se nestane, že řez na špičák by tomu stromku nějak ublížil. Měl jsem i daleko horší kusy ze zahradnictví, někteří prodejci jsou prasata neskutečná. Takže řez na špičák, člověk někdy musí zatlačit slzu, když vidí "jak si to ničí", ale pak to vyroste líp a celých mnoho let pak člověk má lepší strom. Navíc tyhle stromky, které už mají na tom místě pořádné kořeny, obrůstají velmi rychle. Takže i když člověk odřeže trochu větší kus, ono to velmi rychle naroste znovu.
Tiez som to dost zvazovala😀 Ale tak uz som to ostrihala podla ponukanych navodov.
Napísať odpoveď