Lepidlo na lezúci hmyz - skúsenosti

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
PeterH
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 21 Jún 2022, 15:42
Bydlisko: 713 m.n.m.

Lepidlo na lezúci hmyz - skúsenosti

30 Jún 2022, 16:32

Ahojte, u nás na záhrade máme obrovský problém s mravcami a voškami. Vošky som nechcel striekať chémiou a preto som sa pred 3 rokmi rozhodol používať lepidlo na lezúci hmyz, ktorým sa potrie kmeň a zamedzí sa tým mravcom nosiť vošky na stromy. Stromčeky mám mladé 3 - 4 ročné a na tie sa neodporúča aplikovať lepidlo priamo na kmeň a preto som sa to snažil nanášať na papierovú lepiacu pásku, ktorú som oblepil okolo kmeňa. Používal som lepidlo z tuby, lebo sa mi ľahšie nanášalo otáčaním okolo kmienka, ako keby som mal lepidlo natierať štetcom alebo niečím iným. Avšak často sa stalo, že časom lepidlo stieklo dolu pod pásku alebo aj samotná páska nasala lepidlo a kmienok sa dostal do priameho kontaktu s lepidlom. Čo sa týka účelu, tak lepidlo splnilo svoj účel a výskyt vošiek sa podarilo rapídne obmedziť. Teraz už viem, že som ho nenanášal ideálne a mal som ho aplikovať menej a po sezóne dať nasiaknuté pásky dole (pred touto sezónou som už ich všetky vymenil a posunul na iné miesto na kmeni).

Avšak tento rok po 2-3 rokoch aplikácie lepidla sa na niektorých stromoch objavili praskliny na kmienkoch, kde sa nachádzalo lepidlo. Neviem, či je to spôsobené lepidlom alebo niečím iným, ale najskôr predpokladám, že to bolo spôsobené lepidlom a oslabením kôry kmeňa. Dva stromy boli na začiatku sezóny dosť napadnuté voškami, lebo som nestihol naniesť lepidlo a mravcov a vošiek bol plný strom. Listy od vošiek som vystriekaval tlakom vody a mohlo sa stať, že tie stromčeky celkom slušne nasiakli vodou, ale neviem či by to mohla byť príčina popraskania kmeňa. Na niektorých kmeňoch došlo k miernemu poleptaniu vrchnej vrstvy kôry, ale s tým som aj počítal, že by sa to mohlo stať, ale že tak popraskajú kmene, to ma teda prekvapilo. V jednom prípade došlo aj k roztrhnutiu novej papierovej pásky, takže asi musel stromček dosť zhrubnúť. Prikladám foto.

Ringlota Althanova sfotená z oboch strán
Ringlota Althanova sfotená z oboch strán
Slivka Katinka sfotená z oboch strán
Slivka Katinka sfotená z oboch strán

Aké máte vy skúsenosti s aplikáciou lepidla na kmene stromov? Stretli ste sa s tým, že by takto popraskali kmene? Ak aplikujte lepidlo, tak aký postup používate? A keď používate lepidlo, natierate potom cez zimu stromčeky aj vápenným náterom, ide to natrieť cez to lepidlo?

Myslíte, že to tie moje stromčeky rozchodia alebo sa to časom nejakým spôsobom prejaví?

Ďakujem za vaše postrehy.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Lepidlo na lezúci hmyz - skúsenosti

30 Jún 2022, 16:51

PeterH napísal:
30 Jún 2022, 16:32
Ahojte, u nás na záhrade máme obrovský problém s mravcami a voškami. Vošky som nechcel striekať chémiou a preto som sa pred 3 rokmi rozhodol používať lepidlo na lezúci hmyz, ktorým sa potrie kmeň a zamedzí sa tým mravcom nosiť vošky na stromy. Stromčeky mám mladé 3 - 4 ročné a na tie sa neodporúča aplikovať lepidlo priamo na kmeň a preto som sa to snažil nanášať na papierovú lepiacu pásku, ktorú som oblepil okolo kmeňa. Používal som lepidlo z tuby, lebo sa mi ľahšie nanášalo otáčaním okolo kmienka, ako keby som mal lepidlo natierať štetcom alebo niečím iným. Avšak často sa stalo, že časom lepidlo stieklo dolu pod pásku alebo aj samotná páska nasala lepidlo a kmienok sa dostal do priameho kontaktu s lepidlom. Čo sa týka účelu, tak lepidlo splnilo svoj účel a výskyt vošiek sa podarilo rapídne obmedziť. Teraz už viem, že som ho nenanášal ideálne a mal som ho aplikovať menej a po sezóne dať nasiaknuté pásky dole (pred touto sezónou som už ich všetky vymenil a posunul na iné miesto na kmeni).

Avšak tento rok po 2-3 rokoch aplikácie lepidla sa na niektorých stromoch objavili praskliny na kmienkoch, kde sa nachádzalo lepidlo. Neviem, či je to spôsobené lepidlom alebo niečím iným, ale najskôr predpokladám, že to bolo spôsobené lepidlom a oslabením kôry kmeňa. Dva stromy boli na začiatku sezóny dosť napadnuté voškami, lebo som nestihol naniesť lepidlo a mravcov a vošiek bol plný strom. Listy od vošiek som vystriekaval tlakom vody a mohlo sa stať, že tie stromčeky celkom slušne nasiakli vodou, ale neviem či by to mohla byť príčina popraskania kmeňa. Na niektorých kmeňoch došlo k miernemu poleptaniu vrchnej vrstvy kôry, ale s tým som aj počítal, že by sa to mohlo stať, ale že tak popraskajú kmene, to ma teda prekvapilo. V jednom prípade došlo aj k roztrhnutiu novej papierovej pásky, takže asi musel stromček dosť zhrubnúť. Prikladám foto.
Aké máte vy skúsenosti s aplikáciou lepidla na kmene stromov? Stretli ste sa s tým, že by takto popraskali kmene? Ak aplikujte lepidlo, tak aký postup používate? A keď používate lepidlo, natierate potom cez zimu stromčeky aj vápenným náterom, ide to natrieť cez to lepidlo?
Myslíte, že to tie moje stromčeky rozchodia alebo sa to časom nejakým spôsobom prejaví?
Ďakujem za vaše postrehy.
Áno, nie je to nič nové. Priamy kontakt lepidla s kôrou kmeňa môže niekedy spôsobiť devastačné poškodenie kôry. Aj tu na fóre prispievateľ prezentoval takýto prípad, zhodou okolností tiež išlo o slivku (odkaz na vlákno máte na foto 1). Dotyčný strom je na foto 2. Na foto 3 je potom broskyňa s podobným poškodením kmeňa lepidlom.
Čo sa týka prognózy - ťažko hovoriť dopredu, keďže ale ide o kôstkoviny a tá devastácia kôry na vašich fotkách je naozaj mohutná, pravdepodobným scenárom je masívny glejotok na kmeni (čo sa už deje) a postupné odumieranie stromov. IH

Screenshot_20220630-164401_Chrome.jpg
Screenshot_20220630-164326_Chrome.jpg
Screenshot_20220630-164356_Chrome.jpg
PeterH
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 21 Jún 2022, 15:42
Bydlisko: 713 m.n.m.

Lepidlo na lezúci hmyz - skúsenosti

30 Jún 2022, 17:58

Ivan Hlavatý napísal:
30 Jún 2022, 16:51


Áno, nie je to nič nové. Priamy kontakt lepidla s kôrou kmeňa môže niekedy spôsobiť devastačné poškodenie kôry. Aj tu na fóre prispievateľ prezentoval takýto prípad, zhodou okolností tiež išlo o slivku (odkaz na vlákno máte na foto 1). Dotyčný strom je na foto 2. Na foto 3 je potom broskyňa s podobným poškodením kmeňa lepidlom.
Čo sa týka prognózy - ťažko hovoriť dopredu, keďže ale ide o kôstkoviny a tá devastácia kôry na vašich fotkách je naozaj mohutná, pravdepodobným scenárom je masívny glejotok na kmeni (čo sa už deje) a postupné odumieranie stromov. IH
Na základe čoho usudzujete, že glejotok už nastal? Lebo ja som si nič zatiaľ nevšimol a tie lesklé časti kmeňa sú skôr spôsobené pozostatkami lepidla.
kvas
Príspevky: 584
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Lepidlo na lezúci hmyz - skúsenosti

30 Jún 2022, 20:17

PeterH napísal:
30 Jún 2022, 16:32
Stromčeky mám mladé 3 - 4 ročné a na tie sa neodporúča aplikovať lepidlo priamo na kmeň a preto som sa to snažil nanášať na papierovú lepiacu pásku, ktorú som oblepil okolo kmeňa.
Viem si to presne predstavit, prvy-krat som to urobil takto aj ja a dat to dole z kmena bol porod.

Odvtedy to robim takto: nastriham si z pevnejsieho igelitu (agrofolia z foliovnika, pevnejsie igelitove vrecia alebo akykolvek odpadovy igelit) pasiky, siroke asi 15-20cm, dlhe cca 2-3x obvod kmena. tie obmotam okolo kmena a v hornej a dolnej casti natesno stiahnem elektrikarskou izolacnou PVC paskou (je cca 2cm siroka) - tak aby ten igelit nemohli mravce podliest. nasledne na igelit nanesiem asi 5cm siroky pas z Chemstop-u, hrubky cca 2-3mm, proste musi tam byt nejaka rozumna vrstva, nie len "symbolicky". aj ked lepidlo trosku stecie, stale je na igelite. mam to vyskusane na cca 50 stromoch minimalne 2-3 roky, uspesnost 100%, neprejde ziadny mravec, ani ked sa do toho lepidla casom nachyta hmyz, lietajuce semena a pod. Po sezone jednoducho odstranim elektrikarske pasky spolu s igelitom. Farba kory je po odstraneni trosicku bledsia, ale predpokladam, ze to je tym, ze folia tieni slnecnym lucom, casom sa to strati a miesto kde bol igelit nejavi ziadne naznaky poskodenia.

Tento rok som na to trochu pozabudol a mravce s voskami ma predbehli. Tak som nahodil pasky a hovorim si, ze o par dni este vosky streknem. Po cca 5-7dnoch od nasadenia pasiek som sa bol pozriet na stromy a skoro na kazdom bol nejaky hmyz, ktory sa krmil voskami (osy, lienky) a vsetky mravce sa otacali pod igelitovymi pasikmi. Taktiez nove vyhonky uz boli bez deformacie sposobenej voskami a samozrejme bez vosiek.
charles91
Príspevky: 581
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Lepidlo na lezúci hmyz - skúsenosti

01 Júl 2022, 00:05

Neodporúčam. Na facebooku v záhradkárskych skupinách su pridavané foto, ako sa im prilepil na to vták, ktorý sa zlanáril na prilepený hmyz. Na fóre su dve skupiny ľudí, tí ktorí tvrdia, že žiaden vták sa na to prilepiť nemôže, a že roky sa im žiaden vták neprilepil, a potom druha skupina, ktorá da foto s perím, prípadne s prilepeným vtákom v horšom prípade, takže možné to je...

Z toho dôvodu lepidlo okolo kmeňa na lezuci hmyz nepoužívam.
Jožo ZA
Príspevky: 197
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Lepidlo na lezúci hmyz - skúsenosti

01 Júl 2022, 06:55

Ja naopak odporucam. Nerobim to tak precizne ako kvas, len omotam kmen pruzkom potravinovej folie a spoj prelepim paskou. Na to chemstop. Zatial sa mi ziaden vtacik neprilepil. Zato kazdy rok najdem na zahrade perie po "uspechu" nejakej macky, alebo nejakych nestastnikov, co sa mi chceli pozriet do sklenika cez sklo.
Peb
Príspevky: 1937
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Lepidlo na lezúci hmyz - skúsenosti

01 Júl 2022, 07:39

Tiež som mal podobný problém a To som lepidlo dával na strešnú fóliu paropriepustnu ..odišli zatiaľ 2 hrušky a dve čerešne ..prestepena hruška hruška uschla ..na jar som ju prestepoval na novo 10 CM nad zemou ..niektoré stromy by to ale mohli dať ..išiel by som na to tiež s potravinárskou fóliou ...

PeterH napísal:
30 Jún 2022, 16:32
Ahojte, u nás na záhrade máme obrovský problém s mravcami a voškami. Vošky som nechcel striekať chémiou a preto som sa pred 3 rokmi rozhodol používať lepidlo na lezúci hmyz, ktorým sa potrie ....
BB kraj 465 mnm
Štěpánka.3
Príspevky: 766
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Lepidlo na lezúci hmyz - skúsenosti

05 Júl 2022, 21:24

Dávám lepidlo na potravinářskou fólii, ono se to sice pod tím potí, ale většina stromků to zatím zvládá dobře. Akorát broskvoň FM3 to snáší hůř. Nevím, jestli je to náhoda, ale už jeden stromek této odrůdy mi před lety odešel na nekrózu nad kořenovým krčkem. Možná je nějaká citlivější. Na jaře omývám kmínky stromků Championem a snažím se nemít to na nich namotané celou sezónu na jednom místě.
Prílohy
IMG_20220703_192013.jpg
IMG_20220703_192030.jpg
Olomoucko 220 m n. m.
peron
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 26 Feb 2021, 22:17

Lepidlo na lezúci hmyz - skúsenosti

05 Apr 2024, 19:45

Zial tiez zla skusenost. Dnes odisla po roku dalsia slivka a 4 hrusky zivoria a nerastu... skoda casu a penazi. Chemstop uz jedine na foliu alebo pasku...
Používateľov profilový obrázok
Pett.cz
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 18 Okt 2020, 16:15
Bydlisko: UH

Lepidlo na lezúci hmyz - skúsenosti

05 Apr 2024, 20:24

Tak mi odešel špendlík bohužel :(
Napísať odpoveď