Lepidlo na lezúci hmyz - skúsenosti

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
přasličák
Príspevky: 1598
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Lepidlo na lezúci hmyz - skúsenosti

06 Apr 2024, 07:30

Kdo čte příspěvky, snad se poučí. Píšeme o lepu již déle. Občas stříhám i cizí zahrady a letošní zkušenosti stejné. Díky lepu přímo na kůru lidé přicházejí o stromy. Bylo by potřeba, aby všichni výrobci lepů uváděli, že to nesmí přijít přímo na kůru. A nejen na mladé stromky. A sankcionovat.
Já lep na kmínky nepoužívám. Je mi známá skutečnost, že určité samičky mšic mají křídla a nové kolonie zakládají na stromcích, kam doletí, ne dolezou. Moc nevěřím, že mravenec do koruny mšici donese z jiného stromu. Ten ji může přenášet v rámci koruny stromu a hlavně pochutná si na vylučovanou medovici. Kdo má pár stromků, kolonii mšic může rozmačkat, při větším počtu stromů provést cílený postřik šetrným insekticidem. A jedno upozornění. Pyretroidy / já je do trvalých kultůr nepoužíván / jsou při teplotách nad 15 stupňů proti mšicím neúčinné. Takže buď brzy ráno, nebo večer.
A tvrzení, že lep je ekologický přístup ? Určitě ne na kmeni. Nachytá se tam spousta užitečných organismů. Něco jiného je to při signalizaci náletů škůdcu u feromonových lapáků či barevnýcj lepových desek. Tam se také občas něco nechtěného přilepí, ale klady převyšují zápory. Stanoví se také optimální termín případného ošetření. Bez použití feromonových lapáků proti obaleči jablečnému a slupkovým obalečům na jabloních a obaleči švestkovému na slivoních se již dvacet let neobejdu.
p.n.
Príspevky: 245
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Lepidlo na lezúci hmyz - skúsenosti

08 Apr 2024, 09:44

Používám druhým rokem lep, dávám jej na folii. Respektive dělám to přesně jak "kvas" i s tou el. páskou. Díky za návod.
Loni se to osvědčilo na 100 %. Primárně kvůli mravencům. Ano, mšice jdou buď zničit mechanicky, nebo postřikem, ale mravenci ? Poslední roky se naučili okousávat jablka. Pokud zůstane jen okousané, půl bídy, ale když z tohoto důvodu začnou jablka nahnívat, to je už horší. Ani sršni s vosami mi nenadělají tolik škod. Proto jsem vyzkoušel loni lep a to s velkým úspěchem.

Příští rok možná vyzkouším ty pastičky (domečky) na mravence, uvidím nakolik se letos osvědč u jedné vajgelie, kterou docela úspěšně "obtěžují". Loni si toho domečku u ní vůbec nevšímali.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1068
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Lepidlo na lezúci hmyz - skúsenosti

08 Apr 2024, 11:03

Letošní vylepšení - otočený plastový trychtýř zespodu namazaný lepem. Omezí se tím kontakt se stromkem, špinění prachem a sedání kdejakého jiného hmyzu: ;)

IMG_20240331_113331.jpg
IMG_20240331_102329.jpg
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Neregistrovaný

IP:  50.160

Lepidlo na lezúci hmyz - skúsenosti

08 Apr 2024, 14:15

Jak znám mravence, tak se budou snažit najít skulinku v tom molitanu, každopádně za pokus to stojí.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1068
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Lepidlo na lezúci hmyz - skúsenosti

08 Apr 2024, 15:13

Není tam žádná skulina. A pokud někde zůstala, dodatečně jsem ji pak ucpal.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Napísať odpoveď