Nestejnoměrný růst kosterních větví

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Nestejnoměrný růst kosterních větví

28 Jún 2022, 21:17

Noname napísal:
28 Jún 2022, 21:10
Pane doktore při svých úvahách jsem vycházel z textu v příloze. Tam je uvedeno, že doba klidu po řezu trvá cca 4 týdny. Vy uvádíte, že výhonok rýchlo 'naštartuje'. Tak jak je to tedy prosím?
Záleží na podmínkách. V zahradě, kde je vlhko a kvalitní půda, mi Rubinola po řezu v červnu začala znovu rašit snad do týdne. Naopak Rubinola v sadu (sucho a mizerná půda) mi neraší ani měsíc po řezu.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Nestejnoměrný růst kosterních větví

28 Jún 2022, 22:04

Petr z H. napísal:
28 Jún 2022, 21:17
Noname napísal:
28 Jún 2022, 21:10
Pane doktore při svých úvahách jsem vycházel z textu v příloze. Tam je uvedeno, že doba klidu po řezu trvá cca 4 týdny. Vy uvádíte, že výhonok rýchlo 'naštartuje'. Tak jak je to tedy prosím?
Záleží na podmínkách. V zahradě, kde je vlhko a kvalitní půda, mi Rubinola po řezu v červnu začala znovu rašit snad do týdne. Naopak Rubinola v sadu (sucho a mizerná půda) mi neraší ani měsíc po řezu.
Za jak dlouho raší zakrácený výhon při letním řezu, to přesně nevím. Ale když naštěpuju roub za kůru po odkvětu v 2. půlce května a je dostatečně teplo, pozoruji známky rašení už po 3 dnech.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Nestejnoměrný růst kosterních větví

29 Jún 2022, 07:48

Noname napísal:
28 Jún 2022, 21:10
▪︎... při svých úvahách jsem vycházel z textu v příloze. Tam je uvedeno, že doba klidu po řezu trvá cca 4 týdny. Vy uvádíte, že výhonok rýchlo 'naštartuje'. Tak jak je to tedy prosím?
▪︎Na druhém fotu je višeň seříznutá na jaře podle Vašeho doporučení - pěkná. Když jsem ji fotil našel jsem na ní list - viz třetí foto. Několik malých lístku je žlutých. Nevíte prosím, co stromku chybí?
▪︎Nemám to presne na dni odsledované, ako rýchlo začne po skrátení vetvičky rašiť nový koncový záložný pupeň. Ono je to - ako tu už bolo spomenuté - individuálne, závisí to aj od ovocného druhu, veku a kondície stromku, lokality, pôdy, termínu skrátenia a pod.
Na ilustraciu pridávam aktuálne fotky novo rašiacich pupeňov po skrátení príliš dlhých výhonkov hrušky Abate Fetel. Nepamätám si presný dátum skracovania, ale určite je to menej než 4 týždne.
Takéto opakované skracovanie nadmerne dlhých výhonkov je samozrejme možné, často dokonca nutné. Tiež ho robím, pričom najlepší efekt pozorujem pri slivkovinách. Ešte poznámka: pri opakovanom zakrátení novo vyrašené výhonky často nestihnú do zimy vyzrieť a pri predjarnom reze sa tak či tak znovu odstránia.
▪︎Čo sa týka tej višničky, podľa mňa jej nechýba nič. Ak občas zožltne nejaký lístok, neznamená to, že stromček niečím trpí. A ten Váš je aj pekne tvarovaný. Vidno, že ste pedant a dávate si záležať.

Ešte 2 otázky:
- Čo je ten 'kruh' okolo bázy kmienika tej višničky a načo tam je ?
- Ako hlboko do zeme je zapustený ten plastový kruh, lemujúci priestor pod stromčekom ? IH

20220629_072940.jpg
20220629_073107.jpg
20220629_073118.jpg
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Nestejnoměrný růst kosterních větví

29 Jún 2022, 12:35

Na tom lístku to vypadá na příznaky houbovky (Blumeriella japii). Většinou jsou to na malých stromcích jen ojediněle napadené lístky bez většího významu nebo potřeby zásahu.
Noname
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 20 Apr 2022, 16:14

Nestejnoměrný růst kosterních větví

29 Jún 2022, 21:58

Mikeš13 napísal:
29 Jún 2022, 12:35
Na tom lístku to vypadá na příznaky houbovky (Blumeriella japii). Většinou jsou to na malých stromcích jen ojediněle napadené lístky bez většího významu nebo potřeby zásahu.
Děkuji.
Noname
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 20 Apr 2022, 16:14

Nestejnoměrný růst kosterních větví

29 Jún 2022, 22:12

Ivan Hlavatý napísal:
29 Jún 2022, 07:48
Noname napísal:
28 Jún 2022, 21:10
▪︎... při svých úvahách jsem vycházel z textu v příloze. Tam je uvedeno, že doba klidu po řezu trvá cca 4 týdny. Vy uvádíte, že výhonok rýchlo 'naštartuje'. Tak jak je to tedy prosím?
▪︎Na druhém fotu je višeň seříznutá na jaře podle Vašeho doporučení - pěkná. Když jsem ji fotil našel jsem na ní list - viz třetí foto. Několik malých lístku je žlutých. Nevíte prosím, co stromku chybí?
▪︎Nemám to presne na dni odsledované, ako rýchlo začne po skrátení vetvičky rašiť nový koncový záložný pupeň. Ono je to - ako tu už bolo spomenuté - individuálne, závisí to aj od ovocného druhu, veku a kondície stromku, lokality, pôdy, termínu skrátenia a pod.
Na ilustraciu pridávam aktuálne fotky novo rašiacich pupeňov po skrátení príliš dlhých výhonkov hrušky Abate Fetel. Nepamätám si presný dátum skracovania, ale určite je to menej než 4 týždne.
Takéto opakované skracovanie nadmerne dlhých výhonkov je samozrejme možné, často dokonca nutné. Tiež ho robím, pričom najlepší efekt pozorujem pri slivkovinách. Ešte poznámka: pri opakovanom zakrátení novo vyrašené výhonky často nestihnú do zimy vyzrieť a pri predjarnom reze sa tak či tak znovu odstránia.
▪︎Čo sa týka tej višničky, podľa mňa jej nechýba nič. Ak občas zožltne nejaký lístok, neznamená to, že stromček niečím trpí. A ten Váš je aj pekne tvarovaný. Vidno, že ste pedant a dávate si záležať.

Ešte 2 otázky:
- Čo je ten 'kruh' okolo bázy kmienika tej višničky a načo tam je ?
- Ako hlboko do zeme je zapustený ten plastový kruh, lemujúci priestor pod stromčekom ? IH


20220629_072940.jpg
20220629_073107.jpg
20220629_073118.jpg
Asi se tomu budete smát, ale ten kruh je plechovka od tuňáka z Lidlu. Stromek jsem prostě při výsadbě "utopil" a tak jsem to vyřešil. Původně jsem tam měl ohrádku, ale ptáci to vždy rozhrabali a ohrádku zasypali, tak jsem tam dal tu plechovku i víčkem - viz foto.
Plastový kruh (https://www.atexkom.com/obrubnik-skryty ... 135776.htm) je zapuštěný různě podle sklonu terénu. Snažím se ho dávat do roviny a uvnitř kruhu mulč taky do roviny.
Prílohy
y 002.JPG
y 001.JPG
Noname
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 20 Apr 2022, 16:14

Nestejnoměrný růst kosterních větví

29 Jún 2022, 22:28

vysloužil napísal:
28 Jún 2022, 22:04
Petr z H. napísal:
28 Jún 2022, 21:17
Noname napísal:
28 Jún 2022, 21:10
Pane doktore při svých úvahách jsem vycházel z textu v příloze. Tam je uvedeno, že doba klidu po řezu trvá cca 4 týdny. Vy uvádíte, že výhonok rýchlo 'naštartuje'. Tak jak je to tedy prosím?
Záleží na podmínkách. V zahradě, kde je vlhko a kvalitní půda, mi Rubinola po řezu v červnu začala znovu rašit snad do týdne. Naopak Rubinola v sadu (sucho a mizerná půda) mi neraší ani měsíc po řezu.
Za jak dlouho raší zakrácený výhon při letním řezu, to přesně nevím. Ale když naštěpuju roub za kůru po odkvětu v 2. půlce května a je dostatečně teplo, pozoruji známky rašení už po 3 dnech.
Nevím, ale s roubem se to asi srovnávat nedá. Na roubu již máte pupen. Výhon jsem zakrátil před týdnem. Za ten týden narostly zbývající tři kosterní větve o 4 - 5 cm, ale na seříznutém výhonu žádnou změnu ani pod lupou nevidím.
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Nestejnoměrný růst kosterních větví

30 Jún 2022, 12:21

Noname napísal:
29 Jún 2022, 22:12
Asi se tomu budete smát, ale ten kruh je plechovka od tuňáka z Lidlu ... Snažím se ho dávat do roviny a uvnitř kruhu mulč taky do roviny.
Já bych půdu směrem ke kmínku mírně zkosil, než tam dávat takovou konstrukci. A jako mulč bych použil posekanou trávu, která zadrží víc vlhkost a přihnojí.
PeterH
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 21 Jún 2022, 15:42
Bydlisko: 713 m.n.m.

Nestejnoměrný růst kosterních větví

30 Jún 2022, 14:51

Ivan Hlavatý napísal:
29 Jún 2022, 07:48


▪︎Nemám to presne na dni odsledované, ako rýchlo začne po skrátení vetvičky rašiť nový koncový záložný pupeň. Ono je to - ako tu už bolo spomenuté - individuálne, závisí to aj od ovocného druhu, veku a kondície stromku, lokality, pôdy, termínu skrátenia a pod.
Na ilustraciu pridávam aktuálne fotky novo rašiacich pupeňov po skrátení príliš dlhých výhonkov hrušky Abate Fetel. Nepamätám si presný dátum skracovania, ale určite je to menej než 4 týždne.
Takéto opakované skracovanie nadmerne dlhých výhonkov je samozrejme možné, často dokonca nutné. Tiež ho robím, pričom najlepší efekt pozorujem pri slivkovinách. Ešte poznámka: pri opakovanom zakrátení novo vyrašené výhonky často nestihnú do zimy vyzrieť a pri predjarnom reze sa tak či tak znovu odstránia.
▪︎Čo sa týka tej višničky, podľa mňa jej nechýba nič. Ak občas zožltne nejaký lístok, neznamená to, že stromček niečím trpí. A ten Váš je aj pekne tvarovaný. Vidno, že ste pedant a dávate si záležať.
Dobrý deň, rád by som sa opýtal, prečo je opakované skracovanie nadmerne dlhých výhonkov často nutné? A čo považujete za nadmerne dlhé výhonky?
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Nestejnoměrný růst kosterních větví

30 Jún 2022, 15:27

PeterH napísal:
30 Jún 2022, 14:51
Dobrý deň, rád by som sa opýtal, prečo je opakované skracovanie nadmerne dlhých výhonkov často nutné? A čo považujete za nadmerne dlhé výhonky?
U višně dochází k vyholování větví a rodivosti pouze na koncích výhonů. Proto je potřeba konce výhonů držet co nejblíže kmeni.
U ostatních dřevin - buď z podobného důvodu (udržení plodonosného obrostu u kmene), nebo proto, že by větve byly příliš dlouhé a náchylné ke zlomení.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Napísať odpoveď