Nestejnoměrný růst kosterních větví

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Nestejnoměrný růst kosterních větví

30 Jún 2022, 16:21

PeterH napísal:
30 Jún 2022, 14:51
Dobrý deň, rád by som sa opýtal, prečo je opakované skracovanie nadmerne dlhých výhonkov často nutné? A čo považujete za nadmerne dlhé výhonky?
Zdôraznil by som to slovo ČASTO. Teda určite nie VŽDY. Záleží od konkrétneho stromku, ku každému treba pristupovať individuálne. Zohľadňujeme aj ovocný druh (charakter jeho rastu a vetvenia), podpník (intenzitu rastu) a v neposlednom rade želaný tvar stromu.
Nerád by som tu hádzal do vetra nejaké metre či centimetre, čo je "nadmerne dlhý výhonok" - ako som už uviedol, prístup a postup musí byť individuálny. Dôvody k skracovania bývajú najmä dva:
1. Snaha vybudovať pevnú, kompaktnú korunu
2. Snaha predísť vyhoľovaniu

Ad 1: príliš dlhé výhonky sú väčšinou aj príliš tenké, kostrové a rodivé konáre by sa v takom prípade ohýbali pod hmotnosťou úrody až k zemi, v horšom prípade lámali.
Ad 2: príliš dlhé výhonky sa často rozvetvujú len na ich koncoch, pričom ich značná časť zostáva "vyholená", teda bez bočného obrastu, z ktorého sa potom stáva obrast rodivý. Máte to uvedené na foto 1,2 - zo staršej knihy o reze, preto sú tam spomenuté staršie odrody. Platí to ale napríklad aj pre Rubín, Bohemiu, Rubinolu, Admiral a mnohé ďalšie 'moderné' odrody. Zanedbanie výchovného rezu môže potom vyústiť do stavu, kedy je koruna síce navonok priestorovo "mohutná", ale strom kvitne a rodí len na jej periférii (okrajoch). Takáto koruna síce zaberie v záhrade veľa miesta, ale z hľadiska výnosu na jednotku jej objemu je insuficientná.

Trochu názornosti: na foto 3 je slivka na podpníku myrobalán, ktorej výhonky v hornej časti koruny boli nedávno skrátené takmer o polovicu. To jednak zabráni "uleteniu koruny do neba", jednak podporí ich vetvenie a obrastanie sekundárnym (budúcim rodivým) obrastom. Úprava (najmä rezom na prevod) prebehne ešte koncom leta, prípadne najneskôr pri najbližšom predjarnom reze. Na foto 4 je jablonka (špičiak zasadený na jeseň 2021), na foto 5 trojročná hruška - v oboch prípadoch rastovo "uteká" ich terminál, ktorý treba skrátiť už teraz. Inak by mohlo prísť k nežiadúcej 'prestavbe' tvoriacej sa korunky.

Záverom ešte treba zdôrazniť, že pri formovaní korunky stromu nepoužívame rez iba na skracovanie, ale veľmi prínosné sú aj jeho ďalšie techniky - najmä rez na prevod a dvojstupňový sektorový rez. A tiež: nie vždy treba brať do ruky nožnice, niekedy je osožnejšie tvarovanie vyväzovaním, rozperkami či závažiami. A k dispozícii máme aj zriedkavejšie používané techniky, ako je krúžkovanie či "priškrcovanie" konárov. Takže netreba vždy hneď brať do rúk nožnice a strihať hlava-nehlava. Pri každom strihu nožnicami by sme si mali zodpovedať otázku: "Prečo to robím a čo tým chcem dosiahnuť ?" IH

20220630_155004.jpg
20220630_155022.jpg
20220630_154358.jpg
20220630_154603.jpg
20220630_154534.jpg
PeterH
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 21 Jún 2022, 15:42
Bydlisko: 713 m.n.m.

Nestejnoměrný růst kosterních větví

30 Jún 2022, 16:52

Ivan Hlavatý napísal:
30 Jún 2022, 16:21

Dôvody k skracovania bývajú najmä dva:
1. Snaha vybudovať pevnú, kompaktnú korunu
2. Snaha predísť vyhoľovaniu

...

Záverom ešte treba zdôrazniť, že pri formovaní korunky stromu nepoužívame rez iba na skracovanie, ale veľmi prínosné sú aj jeho ďalšie techniky - najmä rez na prevod a dvojstupňový sektorový rez. A tiež: nie vždy treba brať do ruky nožnice, niekedy je osožnejšie tvarovanie vyväzovaním, rozperkami či závažiami. A k dispozícii máme aj zriedkavejšie používané techniky, ako je krúžkovanie či "priškrcovanie" konárov. Takže netreba vždy hneď brať do rúk nožnice a strihať hlava-nehlava. Pri každom strihu nožnicami by sme si mali zodpovedať otázku: "Prečo to robím a čo tým chcem dosiahnuť ?" IH

Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Techniky rezu mám načítané a napozerané v hodinách na youtube, ale teória je jedna vec a realita druhá :D . Už teraz po tých 4 rokoch pestovania viem, že by som x vecí robil ináč a už aj viem prečo :) a to som sa vždy snažil postupovať podľa nejakých teórií, ale až časom človek zistí, ako ten stromček na to všetko reaguje.

Ešte k tým dôvodom skracovania by som sa rád opýtal, na to, aby sa docielila pevná koruna a aby sme predišli vyhoľovaniu je potrebné skracovať dlhé výhony počas sezóny alebo ak sa to spraví pred jarou tak účel bude podobný? Napr. ak mladá hruška na dule ma už teraz cez 50 cm prírastky je to lepšie krátiť teraz alebo až pred jarou, aby sme zimným rezom podporili rast?
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Nestejnoměrný růst kosterních větví

30 Jún 2022, 17:05

PeterH napísal:
30 Jún 2022, 16:52
Ešte k tým dôvodom skracovania by som sa rád opýtal, na to, aby sa docielila pevná koruna a aby sme predišli vyhoľovaniu je potrebné skracovať dlhé výhony počas sezóny alebo ak sa to spraví pred jarou tak účel bude podobný? Napr. ak mladá hruška na dule ma už teraz cez 50 cm prírastky je to lepšie krátiť teraz alebo až pred jarou, aby sme zimným rezom podporili rast?
Záleží to vždy od celkovej konfigurácie mladého stromku. 50-centimetrové prírastky by som nepovažoval za dôvod na skracovanie či iný zásah, ak sú perspektívne z hľadiska budovania koruny a zároveň sú primerane hrubé. V takom prípade je možné rez nechať na koniec zimy či predjarie.
Ak sú ale prírastky veľmi tenké, jemné, ba až ohýbajúce sa vlastnou hmotnosťou nadol, v takom prípade je vhodné ich o niečo skrátiť už v lete (teda teraz). Všeobecne platí - letný rez rast zoslabuje, zimný rez ho podporuje. Do mladého stromku treba preto letným rezom zasahovať uvážlivo. IH
Používateľov profilový obrázok
driver240
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:11
Bydlisko: 3nec

Nestejnoměrný růst kosterních větví

27 Mar 2023, 20:23

Dobrý den,
je mě trochu hanba to zde dávat, ale učený z nebe nespadl .... Mám multikulti zelenou rygli na stejnojmenné podnoži. Po pravdě, moc se ji u mě nedaří a přírustky jsou mizerné. Mám na ni další odrůdy althanova, malvazinka aj. ... a všechny jedou stejně (stejně špatně)! Jen jedna větev na které je nějaká "noname" žlutá ryngle (oulinská?) se zbláznila a má brutální přírustky. Minulý rok jsem přírustky docela radikálně na jaře zakrátil, ale vyrazily životaschopné letorosty, které i přes zakrácení předběhly stávající terminál! Je vidět, jak i kosterní větev zbytněla a teď nevím co s tím, protože mi přijde, že další seřezávání a zakracování bude jen boj s větrnými mlýny. Nebo větev zcela odstranit, což se mi moc nechce .... Nebo jednu aktivní větev odstranit a z druhé vytvořit trochu vykřivený nový terminál a nechat ho letět? Nebo nožem zaříznout po obvodu kroužek a narušit tím pletiva? S tímto si fakt rady nevím!
Prílohy
IMG_20230326_124109.jpg
Robert 3nec 390 m.n.m. :idea:
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Nestejnoměrný růst kosterních větví

27 Mar 2023, 23:19

driver240 napísal:
27 Mar 2023, 20:23
Dobrý den,
je mě trochu hanba to zde dávat, ale učený z nebe nespadl .... Mám multikulti zelenou rygli na stejnojmenné podnoži. Po pravdě, moc se ji u mě nedaří a přírustky jsou mizerné. Mám na ni další odrůdy althanova, malvazinka aj. ... a všechny jedou stejně (stejně špatně)! Jen jedna větev na které je nějaká "noname" žlutá ryngle (oulinská?) se zbláznila a má brutální přírustky. Minulý rok jsem přírustky docela radikálně na jaře zakrátil, ale vyrazily životaschopné letorosty, které i přes zakrácení předběhly stávající terminál! Je vidět, jak i kosterní větev zbytněla a teď nevím co s tím, protože mi přijde, že další seřezávání a zakracování bude jen boj s větrnými mlýny. Nebo větev zcela odstranit, což se mi moc nechce .... Nebo jednu aktivní větev odstranit a z druhé vytvořit trochu vykřivený nový terminál a nechat ho letět? Nebo nožem zaříznout po obvodu kroužek a narušit tím pletiva? S tímto si fakt rady nevím!
Mám podobnou zkušenost. K Zelené ryngli jsem přirouboval Ontario (Oulinská je dost podobná), rozdíl ve vzrůstnosti je tak velký, že to na jednom stromku dobře nejde.
Co s tím? Kombinace Zelená na Zelené je pro dobré půdy, jinak roste dost slabě. Zvážil bych buď odstranění té bujné žluté nebo obětovat všechny ostatní.
M.H
Príspevky: 1768
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Nestejnoměrný růst kosterních větví

27 Mar 2023, 23:49

vysloužil napísal:
27 Mar 2023, 23:19
driver240 napísal:
27 Mar 2023, 20:23
Dobrý den,
je mě trochu hanba to zde dávat, ale učený z nebe nespadl .... Mám multikulti zelenou rygli na stejnojmenné podnoži. Po pravdě, moc se ji u mě nedaří a přírustky jsou mizerné. Mám na ni další odrůdy althanova, malvazinka aj. ... a všechny jedou stejně (stejně špatně)! Jen jedna větev na které je nějaká "noname" žlutá ryngle (oulinská?) se zbláznila a má brutální přírustky. Minulý rok jsem přírustky docela radikálně na jaře zakrátil, ale vyrazily životaschopné letorosty, které i přes zakrácení předběhly stávající terminál! Je vidět, jak i kosterní větev zbytněla a teď nevím co s tím, protože mi přijde, že další seřezávání a zakracování bude jen boj s větrnými mlýny. Nebo větev zcela odstranit, což se mi moc nechce .... Nebo jednu aktivní větev odstranit a z druhé vytvořit trochu vykřivený nový terminál a nechat ho letět? Nebo nožem zaříznout po obvodu kroužek a narušit tím pletiva? S tímto si fakt rady nevím!
Mám podobnou zkušenost. K Zelené ryngli jsem přirouboval Ontario (Oulinská je dost podobná), rozdíl ve vzrůstnosti je tak velký, že to na jednom stromku dobře nejde.
Co s tím? Kombinace Zelená na Zelené je pro dobré půdy, jinak roste dost slabě. Zvážil bych buď odstranění té bujné žluté nebo obětovat všechny ostatní.
S rynglemi zkušenost nemám, ale nešlo by tu bujnou odrůdu snížit řezem výrazně níž než okolní odrůdy, tedy jít i do staršího dřeva. Po řezu jste měl všechny odrůdy ve stejné výšce?
Používateľov profilový obrázok
driver240
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:11
Bydlisko: 3nec

Nestejnoměrný růst kosterních větví

28 Mar 2023, 00:53

M.H napísal:
27 Mar 2023, 23:49
vysloužil napísal:
27 Mar 2023, 23:19
driver240 napísal:
27 Mar 2023, 20:23
Dobrý den,
je mě trochu hanba to zde dávat, ale učený z nebe nespadl .... Mám multikulti zelenou rygli na stejnojmenné podnoži. Po pravdě, moc se ji u mě nedaří a přírustky jsou mizerné. Mám na ni další odrůdy althanova, malvazinka aj. ... a všechny jedou stejně (stejně špatně)! Jen jedna větev na které je nějaká "noname" žlutá ryngle (oulinská?) se zbláznila a má brutální přírustky. Minulý rok jsem přírustky docela radikálně na jaře zakrátil, ale vyrazily životaschopné letorosty, které i přes zakrácení předběhly stávající terminál! Je vidět, jak i kosterní větev zbytněla a teď nevím co s tím, protože mi přijde, že další seřezávání a zakracování bude jen boj s větrnými mlýny. Nebo větev zcela odstranit, což se mi moc nechce .... Nebo jednu aktivní větev odstranit a z druhé vytvořit trochu vykřivený nový terminál a nechat ho letět? Nebo nožem zaříznout po obvodu kroužek a narušit tím pletiva? S tímto si fakt rady nevím!
Mám podobnou zkušenost. K Zelené ryngli jsem přirouboval Ontario (Oulinská je dost podobná), rozdíl ve vzrůstnosti je tak velký, že to na jednom stromku dobře nejde.
Co s tím? Kombinace Zelená na Zelené je pro dobré půdy, jinak roste dost slabě. Zvážil bych buď odstranění té bujné žluté nebo obětovat všechny ostatní.
S rynglemi zkušenost nemám, ale nešlo by tu bujnou odrůdu snížit řezem výrazně níž než okolní odrůdy, tedy jít i do staršího dřeva. Po řezu jste měl všechny odrůdy ve stejné výšce?
Asi nezbude, než tu "žlutou" obětovat. Mám ji ještě na druhém pokusném stromě, tak o ni nepřijdu ... A "žlutá" byla dokonce čipována jako jedna z posledních, ale hned po vyrašení byla poznat její životaschopnost a hned začala předrůstat i ostatní odrůdy. Ano byly ve stejné výšce, dokonce althanova byla roubována pro jistotu na dvou větvích a jedná z nich ve vrchním patře a růst stejně mizerný jako celý strom ZR. Minulý rok jsem právě jednu větvičku "žluté" seřízl hlouběji zpět na úroveň ostatních kosterních větví až do dvouletého dřeva a druhý letorost zakrátil o 2/3, ale hned to dohnaly ... No asi bude na zvážení, jestli si odrůdy "neodložit" na nějaký jiný strom a nezasadit ryngli na jiné podnoži, protože ta ZR se opravdu trápí ... ale paradoxní na tom je, že "žluté" ryngli podnož ZR vůbec nevadí a roste, jako by se nic nestalo ....

P.S..: hmmm, malvazinka aj. mají mizerné přírustky, takže na přeroubování ze stromu na strom to asi nebude, ale co by to též udělalo, přeroubovat je na bujnou "žlutou" ryngli ... a nebo než "žlutou" odříznu, tak na ni vyzkouším vzdušné hřížení "air layering" :-D
Robert 3nec 390 m.n.m. :idea:
Hawkeye
Príspevky: 2349
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Nestejnoměrný růst kosterních větví

28 Mar 2023, 07:18

driver240 napísal:
27 Mar 2023, 20:23
Dobrý den,
je mě trochu hanba to zde dávat, ale učený z nebe nespadl .... Mám multikulti zelenou rygli na stejnojmenné podnoži. Po pravdě, moc se ji u mě nedaří a přírustky jsou mizerné. Mám na ni další odrůdy althanova, malvazinka aj. ... a všechny jedou stejně (stejně špatně)! Jen jedna větev na které je nějaká "noname" žlutá ryngle (oulinská?) se zbláznila a má brutální přírustky. Minulý rok jsem přírustky docela radikálně na jaře zakrátil, ale vyrazily životaschopné letorosty, které i přes zakrácení předběhly stávající terminál! Je vidět, jak i kosterní větev zbytněla a teď nevím co s tím, protože mi přijde, že další seřezávání a zakracování bude jen boj s větrnými mlýny. Nebo větev zcela odstranit, což se mi moc nechce .... Nebo jednu aktivní větev odstranit a z druhé vytvořit trochu vykřivený nový terminál a nechat ho letět? Nebo nožem zaříznout po obvodu kroužek a narušit tím pletiva? S tímto si fakt rady nevím!
Toto je riziko naštepenia rôznych odrôd na 1 strom...
Každopádne - rezom tu nič zmysluplné nedosiahnete. Čím viac tú bujnú časť budete rezať, tým bujnejšie bude mať nové prírastky. Strom už presmeroval väčšinu vodivých dráh z kmeňa tam. Pokusy o zoslabenie rastu 'krúžkovaním' kôry alebo 'priškrtením' drôtom sú síce možné, ale výsledný efekt je otázny. Ponechanie status quo bude podľa všetkého problém len zväčšovať. Zrejme stojíte pred 'Sofiinou voľbou' - buď odstrániť bujnú časť a ostatné ponechať, alebo naopak... H.
Hawkeye
Príspevky: 2349
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Nestejnoměrný růst kosterních větví

28 Mar 2023, 07:30

...ešte by - možno - prichádzal do úvahy zúfalý pokus: spraviť radikálny rez na bujnej časti (na foto červenou) a zaroveň odstrániť krúžok kôry, prípadne poriadne priškrtiť drôtom na mieste označenom žltou. Reznú ranu dôkladne zatrieť. Následne v priebehu leta vylamovať(!) mladé letorasty, ktoré budú smerovať strmo nahor, ponechať len tie, ktoré budú rásť v tupom uhle, podľa potreby ich odkláňať k horizontále. Jeden slabší výhonok ponechať ako predlžujúci a ten nenechať 'uletiet', ale priebežne ho zaštipovat. Úspech nie je zaručený, ale odfiknúť celú tú bujnú časť sa dá aj potom... H.

Screenshot_20230328-072152_Chrome.jpg
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1042
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Nestejnoměrný růst kosterních větví

28 Mar 2023, 08:15

driver240 napísal:
28 Mar 2023, 00:53
Pokud bych měl soudit dle mých zkušeností s desítkami stromků se zhoršenými podmínkami (mizerná půda a bez srážek), tak takto: pokud se stane, že stromek předpisově neprosperuje, nenadělám s tím vůbec nic. Pokud se stromek rozhodne, že dá přednost některému výhonu, můžu se na hlavu stavět, ale ani řez té bujné části nepřiměje ostatní výhony k růstu a preferovaný výhon k potlačení. A že se mi to nezřídka stává ... Už jsem se dávno smířil s tím, že nemám šanci postupovat např. dle rad p.Hawkeye pro fajnové zapěstování koruny, protože se stromky nechovají dle obecných pravidel, ale zcela náhodně. Proto postupuji vždy tak, že se vždy přizpůsobím chování stromku a řez provádím tak nějak kreativně a podle citu, než že bych spoléhal na to, že ten a ten zásah vyvolá tu a tu reakci.
Tím chci jen naznačit, že pokud váš strom dal přednost tomu jenomu výhonu, nevěřím, že jeho odstranění přiměje ostatní k nějakému zázračnému růstu. Resp. vím, u mě by se tak nestalo, takové pokusy jsem už také podnikl. ;)
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Napísať odpoveď