Nestejnoměrný růst kosterních větví

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Noname
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 20 Apr 2022, 16:14

Nestejnoměrný růst kosterních větví

24 Jún 2022, 23:32

Prosím o radu, jak "vyřešit" nestejnoměrný růst kosterních větví u dvouletého stromku. Vzhledem k tomu, že letošní přírustky kosterních větví, včetně terminálu se již pohybují mezi 50 - 65 cm, tak nevím, zda by bylo vhodné je už nyní (nebo později?) na konci zaštípnout (včetně terminálu), abych jejich růst zastavil a podpořil růst těch méně narostlých, které mají např. poloviční délku?
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Nestejnoměrný růst kosterních větví

24 Jún 2022, 23:58

V takomto prípade je jedna dobre spravená fotka celého stromku viac než tisíc slov.
Ak môžete, dajte foto stromku - optimálne by bolo z 2 protiľahlých strán a zhora. Následne bude môcť prísť konkrétna rada, inak by to bolo len teoretizovanie. IH
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Nestejnoměrný růst kosterních větví

25 Jún 2022, 09:51

Taky by se tím upřesnilo, o jaký ovocný druh se jedná.
Noname
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 20 Apr 2022, 16:14

Nestejnoměrný růst kosterních větví

26 Jún 2022, 22:57

Děkuji Vám oběma za reakci na můj dotaz. Původně jsem dotaz položil všeobecně bez ohledu na druh ovoce, protože se domnívám, že způsob "dorovnání" délky přírůstků bude stejný. Uvedu tedy dva příklady.
Na prvním fotu je jabloň Angold na podnoži MM106 vysazena letos na jaře. Tři kosterní větve jsou ve stejné rovině, terminál přesahuje tuto rovinu o 60 cm. Na druhém fotu je čtvrté rameno zkráceno z důvodu napadení padlím. Na celé zahradě nic a zrovna tady. Raději jsem to hned odstřihl. Nyní mám dilema zda nezaštípnout i zbývající ramena včetně terminálu, protože letošní přírustky jsou již dostatečné a to co nyní doroste stejně na jaře odstřihnu. Nebo ještě týden počkám (doroste cca 15 cm) s tím, že mezi řezem čtvrtého ramene a řezem zbytku bude cca 12 dní a těch 12 dní bude mít čtvrté rameno na to, aby koncem července "dohnalo" růstový deficit. Pokud ho nedožene, tak opět přijde na řadu zaštípnutí tří ramen včetně terminálu.
Na třetím fotu je hrušeň Celina na podnoži S1 vysazena na podzim loňského roku. Ramena 1 a 2 jsou ve stejné rovině, terminál tuto rovinu přesahuje o 40 cm. Ramena 3 a 4 jsou poloviční. Po obvodu kmínku vyrůstají rovnoměrně pod úhlem cca 40°. Vzhledem k tomu, že popis je přesnější druhé foto nepřidávám :-).
Prílohy
ANGOLD 1.JPG
ANGOLD 2.JPG
CELINA 1.JPG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Nestejnoměrný růst kosterních větví

27 Jún 2022, 08:16

Noname napísal:
26 Jún 2022, 22:57
Děkuji Vám oběma za reakci na můj dotaz. Původně jsem dotaz položil všeobecně bez ohledu na druh ovoce, protože se domnívám, že způsob "dorovnání" délky přírůstků bude stejný. Uvedu tedy dva příklady.
Na prvním fotu je jabloň Angold na podnoži MM106 vysazena letos na jaře. Tři kosterní větve jsou ve stejné rovině, terminál přesahuje tuto rovinu o 60 cm. Na druhém fotu je čtvrté rameno zkráceno z důvodu napadení padlím. Na celé zahradě nic a zrovna tady. Raději jsem to hned odstřihl. Nyní mám dilema zda nezaštípnout i zbývající ramena včetně terminálu, protože letošní přírustky jsou již dostatečné a to co nyní doroste stejně na jaře odstřihnu. Nebo ještě týden počkám (doroste cca 15 cm) s tím, že mezi řezem čtvrtého ramene a řezem zbytku bude cca 12 dní a těch 12 dní bude mít čtvrté rameno na to, aby koncem července "dohnalo" růstový deficit. Pokud ho nedožene, tak opět přijde na řadu zaštípnutí tří ramen včetně terminálu.
Na třetím fotu je hrušeň Celina na podnoži S1 vysazena na podzim loňského roku. Ramena 1 a 2 jsou ve stejné rovině, terminál tuto rovinu přesahuje o 40 cm. Ramena 3 a 4 jsou poloviční. Po obvodu kmínku vyrůstají rovnoměrně pod úhlem cca 40°. Vzhledem k tomu, že popis je přesnější druhé foto nepřidávám :-).
K tomu 1.stromčeku (foto 2): terminál by som skrátil o cca 20-25cm. Inak by som do stromku teraz nezasahoval (až výchovným rezom po zime).
K 2.stromčeku (foto 3): tiež by som trochu skrátil terminál - o 10-15cm. Jednou možnosťou je tiež budúce kostrové konáriky teraz neskracovať a nechať to až na výchovný rez po zime, prípadne len odkloniť najdlhšie výhonky viac k horizontále (do tupšieho uhla voči stredníku), čím by sa spomalil ich rast do dĺžky. Druhou možnosťou je mierne skrátiť najdlhšie výhonky (skôr im len zaštipnúť konce), event. ich aj odkloniť do tupšieho uhla. IH
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Nestejnoměrný růst kosterních větví

27 Jún 2022, 08:35

V podstatě bych udělal totéž. Terminál má vždy přednost v růstu (apikální dominance), pokud ramena vyvážeme do šikmé až téměř polohy, dominance ještě zesílí a růst ramen se oslabí. Z toho důvodu v prvním roce po výsadbě v mé horší půdě a poloze ramena nevyvazuju, abych je netlumil v růstu.
Noname
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 20 Apr 2022, 16:14

Nestejnoměrný růst kosterních větví

27 Jún 2022, 09:18

Děkuji. S tím terminálem je to jasné a chápu. Ale tím nevyřeším ten můj problém. Jedná se mně o to, zda mohu ovlivnit svým zásahem růstový deficit méně rostoucích ramen? Pokud ramena dosáhla určité délky, tak proč je nechat dál "přerůstat", když "jejich energii" převedu (zaštípnutím) do ramene se slabším růstem. Nebo uvažuji špatně?
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Nestejnoměrný růst kosterních větví

27 Jún 2022, 09:59

Noname napísal:
27 Jún 2022, 09:18
Děkuji. S tím terminálem je to jasné a chápu. Ale tím nevyřeším ten můj problém. Jedná se mně o to, zda mohu ovlivnit svým zásahem růstový deficit méně rostoucích ramen? Pokud ramena dosáhla určité délky, tak proč je nechat dál "přerůstat", když "jejich energii" převedu (zaštípnutím) do ramene se slabším růstem. Nebo uvažuji špatně?
Nie je to celkom tak. Po zastrihnutí alebo zaštipnutí dlhšich ramien do nich "energia" (miazga) neprestane prúdiť - výhonok rýchlo 'naštartuje' prebudenie záložného púčika a z neho začne rásť nový predlžujúci výhonok. Preto sa často odporúča skôr iba 'odštipnúť' časť z vrcholových lístkov dlhého výhonku, teda nie celé (tzv. pincírovanie), čo ovplyvní (utlmí) cez auxíny a giberelíny jeho rast do dĺžky a stimuluje aj jeho rozvetvovanie. Čo sa týka rovnomernosti vývoja budúcich kostrových konárov, tak to sa rokmi väčšinou rýchlo zrovná, tak či tak to budete regulovať výchovným rezom. Beriete to možno až príliš exaktne a 'matematicky', niečo treba nechať aj na samotné stromčeky. Dôležité je ustrážiť dominanciu/podriadenosť kostrových konárov a potom konárov ďalších rádov a najmä postupnosť budovania poschodí. Preto aj tá rada so skrátením terminálu - ak sa ponechá príliš dlhý, tak to môže viesť k problémom. IH
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Nestejnoměrný růst kosterních větví

27 Jún 2022, 10:03

V několika případech (hlavně u slivoní) jsem využil bujného růstu a včasným zastřižením (v červnu) dlouhého letorostu jsem docílil rozvětvení ještě v témže roce.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Noname
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 20 Apr 2022, 16:14

Nestejnoměrný růst kosterních větví

28 Jún 2022, 21:10

Ivan Hlavatý napísal:
27 Jún 2022, 09:59
Noname napísal:
27 Jún 2022, 09:18
Děkuji. S tím terminálem je to jasné a chápu. Ale tím nevyřeším ten můj problém. Jedná se mně o to, zda mohu ovlivnit svým zásahem růstový deficit méně rostoucích ramen? Pokud ramena dosáhla určité délky, tak proč je nechat dál "přerůstat", když "jejich energii" převedu (zaštípnutím) do ramene se slabším růstem. Nebo uvažuji špatně?
Nie je to celkom tak. Po zastrihnutí alebo zaštipnutí dlhšich ramien do nich "energia" (miazga) neprestane prúdiť - výhonok rýchlo 'naštartuje' prebudenie záložného púčika a z neho začne rásť nový predlžujúci výhonok. Preto sa často odporúča skôr iba 'odštipnúť' časť z vrcholových lístkov dlhého výhonku, teda nie celé (tzv. pincírovanie), čo ovplyvní (utlmí) cez auxíny a giberelíny jeho rast do dĺžky a stimuluje aj jeho rozvetvovanie. Čo sa týka rovnomernosti vývoja budúcich kostrových konárov, tak to sa rokmi väčšinou rýchlo zrovná, tak či tak to budete regulovať výchovným rezom. Beriete to možno až príliš exaktne a 'matematicky', niečo treba nechať aj na samotné stromčeky. Dôležité je ustrážiť dominanciu/podriadenosť kostrových konárov a potom konárov ďalších rádov a najmä postupnosť budovania poschodí. Preto aj tá rada so skrátením terminálu - ak sa ponechá príliš dlhý, tak to môže viesť k problémom. IH
Pane doktore při svých úvahách jsem vycházel z textu v příloze. Tam je uvedeno, že doba klidu po řezu trvá cca 4 týdny. Vy uvádíte, že výhonok rýchlo 'naštartuje'. Tak jak je to tedy prosím?
Na druhém fotu je višeň seříznutá na jaře podle Vašeho doporučení - pěkná. Když jsem ji fotil našel jsem na ní list - viz třetí foto. Několik malých lístku je žlutých. Nevíte prosím, co stromku chybí?
Prílohy
x 008.JPG
x 005.JPG
x 002.JPG
Napísať odpoveď