Oplotenie koreňov

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
vysloužil
Príspevky: 4720
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Oplotenie koreňov

09 Apr 2023, 08:39

andre.marek napísal:
08 Apr 2023, 19:21
Krásné výpěstky. Snad se také k takovým dopracuji podle vzoru p. Přasličáka. Přesně takto nyní také provádím výsadbu. Kdyby nebylo těch hryzců, jak by bylo krásně :D
Dělám to podobně s malými rozdíly. Ne vždy mám stromky s kořenovým balem. Koupený je vždycky bez (kontejnerované neberu), moje vlastní mám ve školce tak nahusto, že to s balem ani vyrýt nejde.
Košové pletivo nahoře přitisknu ke kmínku, nevěřím těm potvorám. Nevypadá to hezky, ale účel plní.
Neregistrovaný

IP:  156.77

Oplotenie koreňov

09 Apr 2023, 11:51

Mam na zahrade asi 50 stromov rozneho veku,nikdy som nemal nic ohryzene...mam ale macky svoje aj polodivoke,tak neviem,zeby tie macky likvidovali hryzce,alebo sa im jednoducho u mna nepaci,nemam odpoved.
vysloužil
Príspevky: 4720
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Oplotenie koreňov

09 Apr 2023, 18:17

Mám na to svůj - ale ničím neověřený - názor. Hlodavci nejvíc škodí v těžkých půdách, kde pěstitelé kopou pro své stromky velké jámy a v nich vylepšují půdu. Mám pocit, že to hraboše a hryzce přitahuje. Kdybych stromek zasadil jednoduše pod drn, patrně by ožraný nebyl. Ale asi by moc nevyrostl.
ChlapeczDediny
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 27 Mar 2023, 20:54
Kontaktovať používateľa:

Oplotenie koreňov

09 Apr 2023, 18:22

U nás sa nejaké ohryzené našli za tie roky. Na ohrozené miesta tiež dávame misy z králičieho pletiva, za plotom ešte zvárané pletivo (individuálna ochrana stromov) proti srnčej zveri.
Mačku nemáme a z toho množstva cudzích k nám už nezavíta ani jedna. Je ľahšie upratovať po jednom psíkovi ako po desiatich mačkách. Skrátka raz za čas kúpime aj balík králičieho pletiva.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2221
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Oplotenie koreňov

09 Apr 2023, 18:38

Hospodařím na pozemku s čistým jílem a zatím se nikdy nestalo, že by stromky poškodili hlodavci. Do toho jílu jsem rád, když zabořím krumpáč a nedovedu si představit, že by se v tom něco většího živého pohybovalo :). Ale kopu malé výsadbové jámy bez vylepšení (kvůli kapilaritě a i proto, aby nebyly stromy rozmlsalé a hned věděly, do čeho jdou :)) .
Hawkeye
Príspevky: 2396
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Oplotenie koreňov

09 Apr 2023, 18:44

Mikeš13 napísal:
09 Apr 2023, 18:38
...Ale kopu malé výsadbové jámy bez vylepšení (kvůli kapilaritě a i proto, aby nebyly stromy rozmlsalé a hned věděly, do čeho jdou :)
To mi evokuje geniálnu hlášku 'pána herca' R.H. vo filme V.M.S. (viď foto). 😀 H.

Screenshot_20230409-184123_Chrome.jpg
andre.marek
Príspevky: 651
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Oplotenie koreňov

09 Apr 2023, 19:58

Já nekopu moc velké jámy. Podloží je hodně jílové, ale nějaká malá vrstva ornice tu je. Hlavně ale hodně mulčuji, to je asi důvod proč mám tolik problémů s hryzci.
Už se chystám na kultivaci příkmenného pásu.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2221
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Oplotenie koreňov

09 Apr 2023, 20:57

Hawkeye napísal:
09 Apr 2023, 18:44
To mi evokuje geniálnu hlášku 'pána herca' R.H. vo filme V.M.S. (viď foto). 😀 H.
No jo :).
p.n.
Príspevky: 241
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Oplotenie koreňov

10 Apr 2023, 16:20

vysloužil napísal:
09 Apr 2023, 18:17
Mám na to svůj - ale ničím neověřený - názor. Hlodavci nejvíc škodí v těžkých půdách, kde pěstitelé kopou pro své stromky velké jámy a v nich vylepšují půdu. Mám pocit, že to hraboše a hryzce přitahuje.
Kvůli toho, že jsem ten jíl (co zde mám) vylepšil, dělal jsem pro stromy koše z pletiva. Doufám, že proti těm potvorám vydrží. Je to pletivo s tím zeleným (plastovým ?) chráněním. Ale zdá se mi trochu tenčí než to, co má na fotce p. Přasličák.
vysloužil napísal:
09 Apr 2023, 18:17
Kdybych stromek zasadil jednoduše pod drn......... asi by moc nevyrostl.
Větší díry pro stromy jsem dělal kvůli růstu.Ty stromy co již mám několik let, byly zasazeny přesně tak - pod drn. Kdyby je po pár letech nezačal velmi aktivně hnojit, tak by do teď z toho měl zákrsky.
přasličák
Príspevky: 1595
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Oplotenie koreňov

11 Apr 2023, 18:49

Andre-Marek to asi vyřešil. Hryzcům se líbí v mulčovaném pozemku. Já pravidelně kosím zatravněné meziřadí. Na travní sekačce mívám místo koše po domácku zhotovený difuzor. Pokosená tráva mi mulčuje příkmenný pás. V tomto páse se zdržují krtci. Pravděpodobně i hryzci. Krtkům rozumím. Jsou hmyzožravci. A kde je humus, tam je život. Hryzci však jsou býložravci. Přikmenný pás několikrát za vegetace projedu rotovátorem. Údajně hryzci nemají rádi, když se hýbe s půdou. Před zimou jsem to však neudělal.
V životnosti pozinkovaného nebo poplastovaného pletiva nevidím nějaký zásadní rozdíl. Po 25 ti létech při klučení sadu bylo pletivo funkční. Jaká je kvalita současného pletiva je ovšem otázka. S poplastovaným se lépe pracuje. Je tenší a lépe se zaplétá. Nachystat 170 košů je makačka. Ale na lepší řešení jsem zatím nepřišel. Vedle hryzců jsem si letos všiml i značné přemnožení hraboše polního. Ten mi zatím škody nezpůsobil. U něj by neměl být problém s jeho útlumem. Na menších výměrách funguje návnada do děr.
Napísať odpoveď