Oplotenie koreňov

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
AndyKuru
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 08 Apr 2022, 06:59

Oplotenie koreňov

12 Jún 2022, 19:09

Dobrý deň
Chcel by som sa spýtať či náhodou niekto nemá skúsenosti s oplotenim koreňov nových stromčekov...

Dosť mi robí nervy hraboš alebo také dačo, zlikvidoval mi už zopár stromčekov a našiel som nápad použiť kralicie oplotenie... V prvých rokoch to stromček určite zachráni ale nebude neskôr zavadzat koreňom? Prípadne sa potom musí nejako odstraňovať? (Nejak si to neviem predstaviť keď budem oplotenie dávať aj zospodu)

Vopred ďakujem za odpovede
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Oplotenie koreňov

13 Jún 2022, 07:50

Ja som povodne stromceky do kralicieho pozinkovaneho pletiva nesadil, ale potom mi ich zopar zozral asi hryzec - ked som vytiahol suchy stromcek zo zeme, tak namiesto korena mu zostala len "zastruhana ceruzka". Teraz ich vsetky sadim do pletiva. Vykopem jamu, cca priemer 80cm, vlozim pletivovy valec a na spodku jamy ho "poskladam" tak, aby bol cely "podzemny" povrch jamy obaleny pretivom, potom zasadim stromcek.

Tiez som som mal obavy, ze co sa stane po rokoch, ci to pletivo nebude skrtit korene, zial toto neviem zatial vyvratit, lebo stromky mam mlade a rastu pekne. Predpokladam, ze pletivo vo vyssich jednotkach rokov vo vlhkej pode samo zacne degradovat, pretoze mam rovnake pletivo aj na rure, ktorou odvadzam dazdovu vodu zo strechy (a tiez aj spodnu vodu z pivnice) do potoka - aby mi tam nenabehali nejake hlodavce a pod, co by mi mohli tuto ruru zapchat. Toto pletivo je uz davno (cca po 2-3 rokoch od instalacie) zhrdzavene a aj derave - a to bolo vystavene vlhkosti iba ked prave prsalo. - je pravda, ze u nas boli posledne 2 roky s nadpriemernymi zrazkami a aj poctami dni, kedy prsalo/snezilo.

Zhora/na povrchu (okolo stromceka) ale pletivo nemam - nikdy som ani diery v blizkosti mnienka nenasiel a aspon mam motivaciu chodit tie stromy kontrolovat a okopavat castejsie ;)

Zaver: ja budem urcite, vzdy nove stromky, bez akychkolvek vycitiek, davat do pletiva.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Oplotenie koreňov

13 Jún 2022, 08:27

Otec kdysi na zahradě zasaženými hryzci sadil všechny jabloňky do králičího pletiva. Jinak to nešlo. A protože se jednalo o nízkokmeny s krátkou životností musel jsem je časem vykopávat. Pletivo v zemi bylo skoro jako nové. Jen zarostlé do kořenů což velmi ztížilo jejích likvidaci. Nešly řezat ani sekat, musel jsem je spálit na ohništi.
Pletivo které nebylo v hlíně uhnilo a to podzemní růstu a plodností stromků nevadilo.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Oplotenie koreňov

13 Jún 2022, 08:30

Výborná fotografie týkající se instalace koše na kořeny je ve vlákně Výsadba jaro 2020 (2.5., p. Přasličák). Mě se to zatím naštěstí netýká.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Oplotenie koreňov

13 Jún 2022, 09:32

Rafael napísal:
13 Jún 2022, 08:27
Pletivo v zemi bylo skoro jako nové. Jen zarostlé do kořenů což velmi ztížilo jejích likvidaci. Nešly řezat ani sekat, musel jsem je spálit na ohništi.
Potvrzuji. Taky jsem vykopával nějaké jabloně cca 25 let staré, a pletivo drželo jako nové. Kořenům evidentně nijak nevadilo - buď zarostlo, nebo jej kořeny roztrhly.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Oplotenie koreňov

13 Jún 2022, 10:20

Petr z H. napísal:
13 Jún 2022, 09:32
Rafael napísal:
13 Jún 2022, 08:27
Pletivo v zemi bylo skoro jako nové. Jen zarostlé do kořenů což velmi ztížilo jejích likvidaci. Nešly řezat ani sekat, musel jsem je spálit na ohništi.
Potvrzuji. Taky jsem vykopával nějaké jabloně cca 25 let staré, a pletivo drželo jako nové. Kořenům evidentně nijak nevadilo - buď zarostlo, nebo jej kořeny roztrhly.
Podobne ako s pletivom je to aj so slivovicou. Tá zakopaná v zemi vydrží v pohode desiatky rokov. Nezakopaná "odíde" podstatne skôr... 😀 IH
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Oplotenie koreňov

13 Jún 2022, 10:35

Bohužel v dnešní době se "králičí pletivo" prodává jen pozinkované nebo poplastované. Obojí vydrží i v zemi hodně dlouho (desetiletí). V hluboké minulosti bylo i prosté drátěné (dokonce jsme je natírali). Takové v zemi zrezlo za pár let.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Oplotenie koreňov

13 Jún 2022, 13:00

Možná mluvíte o pletivu ze silnějšího drátu, ale já jsem použil z hobby marketu roli šířka 60cm,drát tenký, oka sestiuhelnik. Po dvou letech v zemi bylo zčásti zkorodované a při tahání ze země se trhalo.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Oplotenie koreňov

13 Jún 2022, 18:56

Dost mně překvapuje, že králičí pletivo rezne už po dvou létech. Jestli to není nekvalitním pozinkováním. Už se nedělá nic, jako dříve. Čím dříve to zrezaví, tím dříve si zákazník koupí nové. Raději bych volil poplastované. Je nepatrně drahší, ale v zemi vydrží věky. Já mám spíše zkušenosti, že po 25 ti létech nebylo zrezavělé. Musím všechny jádroviny vysazovat do pletiva, jinak hryzci vše likvidují. Důležité je, aby koše měly i dno a aby byly aspoň 10 cm nad terénem. Osvědčila se mi šířka ok 16 mm. Oka 25 mm mladý hryzec proleze. Nemám zkušenosti, jestli pletivo do budoucna nevadí růstu kořenů u bujnějších tvarů. Vysazoval jsem na M9. Tá má kořeny provázkové a nevzniká žádný problém v prostuponosti kořenů. Rozhodující je, že pletivo chrání kořenový krček. Pokud jsem vysazoval na J-OH-A, tak kořen je spíše klasický, silnější. Kořeny i v tomto případě prorostly mimo koš. Při likvidaci sadu byly kořeny Johy zarostlé do pletiva, Na předchozím růstu stromů nebyly znát žádné problémy ani u jedné z variant.
Samozřejmně po výsadbě do košů se objevují i některá negativa. Vyčnívající okraj pletiva není zrovna estetický. Navíc brání případnému kosení kolem stromku, hůře se udržuje úhor. Pokud podnože podrůstají, je pracnější je vytrhávat, zapletou li se do pletiva. Ale proti hryzcům pletivo opravdu funguje. Na rozdíl od inzerovaného elektronického plašiče. Pod tímto si dokonce hryzci udělali hnízdo. Měli bejvák i s muzikou.
K výrobě košů jsem se již na foru vyjadřoval. Pletivo nastříhám podélně na pásy šíře 50 cm. Tyto rostříhám na délky 80 cm, vždy v místě mimo oka. Stočím do válce a zapletu, aby válec držel. Spodní / stříhaný / okraj válce zmáčknu a několikrát přehnu. Vytvaruji koš a je hotovo.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Oplotenie koreňov

13 Jún 2022, 22:25

přasličák napísal:
13 Jún 2022, 18:56
Dost mně překvapuje, že králičí pletivo rezne už po dvou létech. Jestli to není nekvalitním pozinkováním. Už se nedělá nic, jako dříve. Čím dříve to zrezaví, tím dříve si zákazník koupí nové. Raději bych volil poplastované. Je nepatrně drahší, ale v zemi vydrží věky. Já mám spíše zkušenosti, že po 25 ti létech nebylo zrezavělé. Musím všechny jádroviny vysazovat do pletiva, jinak hryzci vše likvidují. Důležité je, aby koše měly i dno a aby byly aspoň 10 cm nad terénem. Osvědčila se mi šířka ok 16 mm. Oka 25 mm mladý hryzec proleze. Nemám zkušenosti, jestli pletivo do budoucna nevadí růstu kořenů u bujnějších tvarů. Vysazoval jsem na M9. Tá má kořeny provázkové a nevzniká žádný problém v prostuponosti kořenů. Rozhodující je, že pletivo chrání kořenový krček. Pokud jsem vysazoval na J-OH-A, tak kořen je spíše klasický, silnější. Kořeny i v tomto případě prorostly mimo koš. Při likvidaci sadu byly kořeny Johy zarostlé do pletiva, Na předchozím růstu stromů nebyly znát žádné problémy ani u jedné z variant.
Samozřejmně po výsadbě do košů se objevují i některá negativa. Vyčnívající okraj pletiva není zrovna estetický. Navíc brání případnému kosení kolem stromku, hůře se udržuje úhor. Pokud podnože podrůstají, je pracnější je vytrhávat, zapletou li se do pletiva. Ale proti hryzcům pletivo opravdu funguje. Na rozdíl od inzerovaného elektronického plašiče. Pod tímto si dokonce hryzci udělali hnízdo. Měli bejvák i s muzikou.
K výrobě košů jsem se již na foru vyjadřoval. Pletivo nastříhám podélně na pásy šíře 50 cm. Tyto rostříhám na délky 80 cm, vždy v místě mimo oka. Stočím do válce a zapletu, aby válec držel. Spodní / stříhaný / okraj válce zmáčknu a několikrát přehnu. Vytvaruji koš a je hotovo.
Taky už sázím všechny jabloně (a radši i hrušně) do pletiva. Hryzci obvykle první až druhý rok stromek nechají být, další jaro vypučí, neroste, kýve se a je po něm. Koše dělám podobně Pruh pletiva 100x50 cm stočím do válce a přidrátuju k němu i dno. Po vysazení stromku přimáčknu okraje pletiva ke kmínku. Přeci jen se bojím, aby se hlodavec nezahrabal u paty kmínku. Trochu mám problémy s nerovnoměrně sedající půdou v jámě (vznikají dutiny pod košem) a taky kůl musí být daleko od stromku.
Napísať odpoveď