Oplotenie koreňov

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Oplotenie koreňov

11 Apr 2023, 22:05

přasličák napísal:
11 Apr 2023, 18:49
Vedle hryzců jsem si letos všiml i značné přemnožení hraboše polního. Ten mi zatím škody nezpůsobil. U něj by neměl být problém s jeho útlumem. Na menších výměrách funguje návnada do děr.
Jaké návnady máte na mysli? Stutox?
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Oplotenie koreňov

11 Apr 2023, 22:30

přasličák napísal:
11 Apr 2023, 18:49
Andre-Marek to asi vyřešil. Hryzcům se líbí v mulčovaném pozemku. Já pravidelně kosím zatravněné meziřadí. Na travní sekačce mívám místo koše po domácku zhotovený difuzor. Pokosená tráva mi mulčuje příkmenný pás. V tomto páse se zdržují krtci. Pravděpodobně i hryzci. Krtkům rozumím. Jsou hmyzožravci. A kde je humus, tam je život. Hryzci však jsou býložravci. Přikmenný pás několikrát za vegetace projedu rotovátorem. Údajně hryzci nemají rádi, když se hýbe s půdou. Před zimou jsem to však neudělal.
V životnosti pozinkovaného nebo poplastovaného pletiva nevidím nějaký zásadní rozdíl. Po 25 ti létech při klučení sadu bylo pletivo funkční. Jaká je kvalita současného pletiva je ovšem otázka. S poplastovaným se lépe pracuje. Je tenší a lépe se zaplétá. Nachystat 170 košů je makačka. Ale na lepší řešení jsem zatím nepřišel. Vedle hryzců jsem si letos všiml i značné přemnožení hraboše polního. Ten mi zatím škody nezpůsobil. U něj by neměl být problém s jeho útlumem. Na menších výměrách funguje návnada do děr.
Já bych nejraděj používal pletivo bez pozinku i bez plastu, jenže žádné takové jsem neviděl. Stačilo by, kdyby vydrželo 5-8 let a zrezivělo, po této době už hlodavci snad strom nezahubí. Ale pozinek vydrží v zemi dlouho. Poplastované jsem nezkoušel.
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Oplotenie koreňov

12 Apr 2023, 21:57

Ja mam s hryzcami dosť veľa skúsenosti, no zatiaľ do košov nesadím, snažím sa ich vychytať. Darí sa to, no v zime sa znova nejaký nasťahujú. Som neďaleko potoka a tiež aj kanála na dažďovú vodu.

Hryzce vie značne eliminovať dravec, alebo užovka, ktorá doslova ide do dier. Od kedy sme začali intenzívne kosiť záhradu, užovky sa presťahovali, a hryzec rozšíril.
Min. rok som nechával nekosený pás - pre hmyz. Hryzce sa stahovali do toho pásu, takže bolo jednoduchšie ich chytať.
vysloužil napísal:
11 Apr 2023, 22:30

Já bych nejraděj používal pletivo bez pozinku i bez plastu, jenže žádné takové jsem neviděl. Stačilo by, kdyby vydrželo 5-8 let a zrezivělo, po této době už hlodavci snad strom nezahubí. Ale pozinek vydrží v zemi dlouho. Poplastované jsem nezkoušel.
Zinok viete opáliť.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Oplotenie koreňov

13 Apr 2023, 06:01

Návnadu mám již spoustu let. Jsou to růžové granule a mám dojem, že jde o Stutox. Nikdy jej nepoužívám plošně. Pouze do děr.
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Oplotenie koreňov

16 Apr 2023, 21:00

Celý víkend se všechno dařilo, tak muselo něco přijít...
Při přivazování se mi zdálo, že se stromek kývá, tak jsem potáhl... Topaz tři roky po výsadbě.
Vyhlásím jim válku. Sháním kultivátor.

Obrázok

Obrázok
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Oplotenie koreňov

07 Jún 2023, 11:12

p.n. napísal:
07 Jún 2023, 10:58
Nedáváte ochranu proti hryzcům ?
Teď už postupně ano, ale cca 60 stromů nově zakládaného sadu na drátěnce jsem vysadil bez, navíc hodně mulčuji...
Pozemek na kopci, suchý, nejbližší voda cca 500 metrů, z kopce a mezi tím ještě asfaltka.
Fakt jsem je tady vůbec nečekal, o to větší je to šok. Už mám objednán sadový kultivátor za traktor, já jim to tady hodně znepříjemním :D :D
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Oplotenie koreňov

07 Jún 2023, 11:53

andre.marek napísal:
07 Jún 2023, 11:12
p.n. napísal:
07 Jún 2023, 10:58
Nedáváte ochranu proti hryzcům ?
Teď už postupně ano, ale cca 60 stromů nově zakládaného sadu na drátěnce jsem vysadil bez, navíc hodně mulčuji...
Pozemek na kopci, suchý, nejbližší voda cca 500 metrů, z kopce a mezi tím ještě asfaltka.
Fakt jsem je tady vůbec nečekal, o to větší je to šok. Už mám objednán sadový kultivátor za traktor, já jim to tady hodně znepříjemním :D :D
Řekl bych, že mulčování situaci spíš ještě zhoršuje. Hlodavcům se pod mulčem dobře daří, kořeny jsou jim k dispozici - drží se při povrchu, kde je dost vlhka a živin.
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Oplotenie koreňov

07 Jún 2023, 12:06

Ano, právě proto se chystám změnit "technologii" starosti o příkmenný pás.
Přitom to bylo v tolika věcech fajn. Drží to vláhu, neroste tolik trávy a plevele, vyživuje to stromy, měl jsem kam dávat materiál z úklidu od králíků. Hnůj vozím na hnojiště, ale sem tam zametu co vyhrabou z kotců, je tam hlavně seno a sláma, nebo když jsem potřeboval vyházet jeden kotec, měl jsem to kam dávat. Mezi stromy jsme zasadili tulipány - loni to byla krása, v mezeře mezi stromy vždy v řadě jeden druh, 9-10 kytek. Letos každá druhá mezera prázdná a z těch co zůstalo tak 2-3 kusy.
Jediná nevýhoda mulčování jsou ti hryzci. Přitom máme 3 kočky, tak jsem si říkal, že hlodavce udrží na uzdě. Sem tam hryzce chytnou, ale bohužel jich pořád hodně zbývá.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Oplotenie koreňov

19 Jún 2023, 19:39

Dnes jsem pořídil sadový kultivátor (rotavátor). Vyhlásil jsem tímto válku hryzcům.

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Oplotenie koreňov

20 Jún 2023, 07:20

Můžete prosím Andre Marku napsat něco podrobnějšího k zakoupenému sadovému rotačnímu kultivátoru. / Typ, fotku, Vaše zkušenosti.../ Koupil jsem malotraktor Solis a nějaké nářadí. Rotační kultivátor také, ale pracuje za traktorem. Používám jej na přípravu půdy. Na trávu mám mulčovač. Vaše řešení na kultivaci příkmenných pásů je zajímavé. Něco takového bych si rovněž chtěl pořídit. Mám sice Vari systém s výkyvnými řídítky a rotační kultivátor k tomu, ale na půl hektaru sadu je to malé. Použití herbicidů do přikmenných pásů se omezuje a pravidelná kultivace je vhodné řešení na potlačení zaplevelení a boj s hryzci.
Napísať odpoveď