Oplotenie koreňov

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Oplotenie koreňov

13 Jún 2022, 22:49

Tiež mam problém s hryzcami. . Strom si prvé 2-3 roky nevšimnu - resp. nenajdu, a potom zahadne začina chradnuť, a nakoniec ho vytiahnem.
Používam pasť SuperCat, od marca som vychytal ich 12 ks, a pokračujem.

Tiež uvažujem nad pletivom, no na starom fóre bola skusenosť, že časom pletivo strom prerastie, a tak ci tak hryzec ohlodá korene za pletivom. Väčší strom = vyšší výpar, preto postupne strom vyschne... Prakticku skúsenosť s tým ale nemám.

Co sa týka pletiva - pozinkované králičie pletivo máme 20 rokov vonku bez stopy hrdze. V zemi kde je nižší prístup kyslíka a síry, je životnosť ešte vyššia. Možno by pomohlo opálenie... .

Zamýšlam sa, ktorú jablonovú podnož hryzec najmenej napada. Škoda, že nie je vyšlachtená nejaká tvrdá / horka podnož, ktorú by hryzec nechal na pokoji.
Všimol som si, že hrusky na podpníku dula sa nedotkne. GizelA5, M9, MM106, a dokonca aj St. Julien, obžerie ako ceruzku...
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2155
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Oplotenie koreňov

13 Jún 2022, 22:58

Ono je dost důležité, asi, to pletivo přihrnout i nahoře skoro úplně, částečně, ke kmínkům. Mám takové tušení, že ty potfory tam můžou vlézt i horem. Nad zemi. Takže ta akce s těmi kořenovými pletivy by nemusela být úplně účinná.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2155
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Oplotenie koreňov

13 Jún 2022, 23:17

Historické okénko:

Kdysi otec narouboval na zahradě, na chalupě, kde hryzci apod. vůbec nebyli na nějaký podivný semenáč Boskopské.
Dost dlouho neochotně rostlo a po pár létech se vyvrátilo.

Úplně ohryzené kořeny, zůstal jen kousek toho hlavního, kůlového.
Stromek tam ležel v létě vyvrácen asi delší dobu.
Boskopské jsem rád neměl...
A pak se ho ujal strýc a zasadil ten stromek s tím jedním kořenem poblíž hnojiště.

A dnes je už z něho impozantní, obrovský strom.
*
A toho strýce, byť i jen o šest let staršího než já, přežil a beztak i hravě přežije i další.
*
Jinak omluva za možné OT....
*
Jen takový příběh a vzpomínka to je....
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Oplotenie koreňov

13 Jún 2022, 23:35

Ja mám rád takéto príbehy. Kedysi som kvôli nim rád čítal magazín Květy Knihovna. Boli tam príbehy na záhradnícke témy a pohľady do záhradníckej minulosti. Napríklad z akých stromov a ako vznikli odrody orechov Mars a Jupiter, ako to fungovalo na JRD, ktoré prevádzkovalo šľachtiteľskú stanicu jahôd, ako pestovali ovocie naši predkovia a podobne. Príjemné čítanie s množstvom zaujímavých, hoci dnes často už neaktuálnych informácií.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Oplotenie koreňov

14 Jún 2022, 07:57

hugovotr napísal:
13 Jún 2022, 13:00
Možná mluvíte o pletivu ze silnějšího drátu, ale já jsem použil z hobby marketu roli šířka 60cm,drát tenký, oka sestiuhelnik. Po dvou letech v zemi bylo zčásti zkorodované a při tahání ze země se trhalo.
Ne. Mluvíme o úplně běžném nejlevnějším pozinkovaném králičím pletivu. Venku ho mám mnoho let, a nemám žádný problém. Nekoroduje, je stále OK. A to, co je v zemi, kolem kořenů vydrželo přes 20 let a byl vůbec problém jej dostat ven, protože mělo stále svou původní pevnost. Zřejmě jste koupil "něco" bez pozinku, ale to se snad ani neprodává ...
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Oplotenie koreňov

14 Jún 2022, 13:22

Petr z H. napísal:
14 Jún 2022, 07:57
hugovotr napísal:
13 Jún 2022, 13:00
Možná mluvíte o pletivu ze silnějšího drátu, ale já jsem použil z hobby marketu roli šířka 60cm,drát tenký, oka sestiuhelnik. Po dvou letech v zemi bylo zčásti zkorodované a při tahání ze země se trhalo.
Ne. Mluvíme o úplně běžném nejlevnějším pozinkovaném králičím pletivu. Venku ho mám mnoho let, a nemám žádný problém. Nekoroduje, je stále OK. A to, co je v zemi, kolem kořenů vydrželo přes 20 let a byl vůbec problém jej dostat ven, protože mělo stále svou původní pevnost. Zřejmě jste koupil "něco" bez pozinku, ale to se snad ani neprodává ...
Koupil jsem pozink v uni hobby. To co jste koupil kdysi dávno jako nejlevnější králičí pletivo nemusí být kvalitativně stejné jako dnešní nejlevnější králičí pletivo. Taky je pravděpodobné, že rychlé degradaci mohla pomoci drenážní trubka uvnitř drátěného koše.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Oplotenie koreňov

14 Jún 2022, 15:29

hugovotr napísal:
14 Jún 2022, 13:22
Koupil jsem pozink v uni hobby. To co jste koupil kdysi dávno jako nejlevnější králičí pletivo nemusí být kvalitativně stejné jako dnešní nejlevnější králičí pletivo.
Koupil jsem nejlevnější pletivo před několika lety na ochranu stromků. Stále je jako nové a bez známek rzi, ačkoli je již několik let trvale venku. Stejně tak i pletivo, které mám položené na záhoně. To, které je v zemi, jsem nedával já, ale nijak se svojí tloušťkou neliší od toho součaného. Prostě jediné, které se rozpadalo, byl starý drátěný plot, který zřejmě nebyl pozinkovaný. Proto se na základě zkušenosti své i ostatních divím, jak se může pozink v zemi tak rychle rozpadnout ...
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Oplotenie koreňov

14 Jún 2022, 17:17

Tady je kousek použitého pletiva. Po dvou letech jsem měnil stromky, pletivo se trhalo a jevilo místy známky koroze...
Prílohy
_20220614_171344.JPG
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Oplotenie koreňov

15 Jún 2022, 18:37

hugovotr napísal:
14 Jún 2022, 17:17
Tady je kousek použitého pletiva. Po dvou letech jsem měnil stromky, pletivo se trhalo a jevilo místy známky koroze...
Zinek je reaktivní kov, který v kyselém prostředí zřejmě degraduje o něco rychleji. Bude asi záležet na půdní reakci.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Oplotenie koreňov

15 Jún 2022, 20:07

vysloužil napísal:
15 Jún 2022, 18:37
Zinek je reaktivní kov, který v kyselém prostředí zřejmě degraduje o něco rychleji. Bude asi záležet na půdní reakci.
Přihořívá! Na půdní reakci záleží. Zinek je amfoterní kov. Dokáže se tedy zvolna rozpouštět v kyselém i v alkalickém prostředí. Myslím, že může být narušen i měďnatými roztoky o neutrální reakci (Champion). Ale nezkoušel jsem to.
Napísať odpoveď