Sucho-vyber podpnika

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
reinhold
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 05 Apr 2021, 13:38

Sucho-vyber podpnika

01 Jún 2022, 14:58

No priatelia som rad ze som stavil aj na semenacove podpniky jasna vyhoda v tomto suchu ako to mate teraz vy?
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Sucho-vyber podpnika

01 Jún 2022, 15:07

Extra sucho u nás letos není, ale na semenáčových podnožích stavím už dlouho. Hlavně kvůli horší půdě a trávě pod stromy.
charles91
Príspevky: 565
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Sucho-vyber podpnika

01 Jún 2022, 23:30

Ja tiež začínam hľadať trochu silnejší podpník ako MM 106. Mám pocit, že mladé stromy na mm106 rastú u nás dosť slabo.
Stromy okopávam, prihnojujem kompostom a rohovinou , polievam, sledujem vošky atď.


Do budúcna - sucha budu horšie, preto možno nie je zlá voľba semenáč. Musím povedať, že o jablone na semenných podnožiach sa nijako extra nestarám.
Nehnojím, neorezujem, nestriekam, neokopujem, nepolievam, možno sem tam nejaké preriedenie zahustených konárov, aj to iba v nižších partiách, kde dosiahnem s rebríkom. Úrodu máme striedavú, každý druhý rok a to riadnu.

Prave preto vysádzam na MM106, aby bolo možné orezať z rebríka, pooberať bez oberačky. Kým podpník st. Julien a celkom aj dula prosperuje, s MM106 je to tahšie. Možno maju prvé roky pomalší štart, potom sa rozbehnú - no uvidí sa... .

V každom prípade je jablon na semenáči často dobrá voľba do budúcich letných horúčav, nielen na odolnosť voči suchu, ale aj ako zdroj tieňa na pozemku.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Sucho-vyber podpnika

02 Jún 2022, 06:43

Jako jedna z nejvhodnějších do sucha se jeví MM111. No nabídka výpěstků nesloupovitých odrůd na této podnoži ve školkách je mizivá. Většinou se používá právě na sloupovité jabloně.
Já mám většinu mladé výsadby na MM106 ve velmi suché lokalitě a dost záleží i na původu stromku. Z některých školek rostou pěkně, z některých mizerně (jedna nejmenovaná východoslovenská) a trvá, než se rozjedou (jestli se teda rozjedou...) .
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Sucho-vyber podpnika

02 Jún 2022, 09:32

V každom prípade je jablon na semenáči často dobrá voľba do budúcich letných horúčav, nielen na odolnosť voči suchu, ale aj ako zdroj tieňa na pozemku

Ona ta odolnost vůči suchu není absolutní. Jabloň potřebuje vláhy stejně, akorát díky hlubším kořenům si pro vodu umí sáhnout hlouběji. Pokud nebude voda ani tam, semenná podnož nebude řešením.
Teď k tomu zdroji stínu. Pokud má zahrada sloužit jako místo k odpočinku, hrám dětí, k posezení při grilovačce, je stín pod korunou velkého stromu příjemný. Je to ovšem něco za něco. Chceme-li vypěstovat veliká konzumní jablka dokonale vytvarovaná a vybarvená, musíme se smířit s tím, že na slabých podnožích na černém úhoru za pomoci pravidelného řezu, probírky a chemické ochrany to půjde lépe. Jablka z polokmenu na semenáči jim konkurovat nebudou. Je to o prioritách.
Neregistrovaný

IP:  80.24

Sucho-vyber podpnika

19 Júl 2022, 18:33

vysloužil napísal:
02 Jún 2022, 09:32
V každom prípade je jablon na semenáči často dobrá voľba do budúcich letných horúčav, nielen na odolnosť voči suchu, ale aj ako zdroj tieňa na pozemku

Ona ta odolnost vůči suchu není absolutní. Jabloň potřebuje vláhy stejně, akorát díky hlubším kořenům si pro vodu umí sáhnout hlouběji. Pokud nebude voda ani tam, semenná podnož nebude řešením.


Práve nad týmto som sa teraz zamýšlal. Extrémne sucho ako je teraz, aspoň u nás na západnom slovensku. Mám zopár jabloní na semenáči asi vo veku 15 rokov. Tj. už rodia. Avšak vyzerá to tak že sucho je tak veľké že aj hlbokokoreniaci semenáč má problémy s vlahou. A teraz, keby som chcel stromu pomôcť zálievkou, potreboval by som odhadujem na taký strom cca 150-200 litrov vody na jeden strom aby to malo nejaký zmysel a voda sa dostala až tam kde má. A toto by bolo potrebné zopakovať. Kdež to takú M9 by stačilo oveľa menej vody aby sa dostala ku korenom.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Sucho-vyber podpnika

19 Júl 2022, 20:28

Návštěvník napísal:
19 Júl 2022, 18:33
vysloužil napísal:
02 Jún 2022, 09:32
V každom prípade je jablon na semenáči často dobrá voľba do budúcich letných horúčav, nielen na odolnosť voči suchu, ale aj ako zdroj tieňa na pozemku

Ona ta odolnost vůči suchu není absolutní. Jabloň potřebuje vláhy stejně, akorát díky hlubším kořenům si pro vodu umí sáhnout hlouběji. Pokud nebude voda ani tam, semenná podnož nebude řešením.


Práve nad týmto som sa teraz zamýšlal. Extrémne sucho ako je teraz, aspoň u nás na západnom slovensku. Mám zopár jabloní na semenáči asi vo veku 15 rokov. Tj. už rodia. Avšak vyzerá to tak že sucho je tak veľké že aj hlbokokoreniaci semenáč má problémy s vlahou. A teraz, keby som chcel stromu pomôcť zálievkou, potreboval by som odhadujem na taký strom cca 150-200 litrov vody na jeden strom aby to malo nejaký zmysel a voda sa dostala až tam kde má. A toto by bolo potrebné zopakovať. Kdež to takú M9 by stačilo oveľa menej vody aby sa dostala ku korenom.
Mám u paty každého stromu zavrtanou drenážní hadici do hloubky asi 3/4 metru. Když zalévám, dám 10litrů do jedné hadice a efekt to, myslím, má.
charles91
Príspevky: 565
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Sucho-vyber podpnika

21 Júl 2022, 00:24

Neregistrovaný napísal:
19 Júl 2022, 18:33

Práve nad týmto som sa teraz zamýšlal. Extrémne sucho ako je teraz, aspoň u nás na západnom slovensku. Mám zopár jabloní na semenáči asi vo veku 15 rokov. Tj. už rodia. Avšak vyzerá to tak že sucho je tak veľké že aj hlbokokoreniaci semenáč má problémy s vlahou. A teraz, keby som chcel stromu pomôcť zálievkou, potreboval by som odhadujem na taký strom cca 150-200 litrov vody na jeden strom aby to malo nejaký zmysel a voda sa dostala až tam kde má. A toto by bolo potrebné zopakovať. Kdež to takú M9 by stačilo oveľa menej vody aby sa dostala ku korenom.
No len tu M9 treba polievať oveľa častejšie ako semenáč.
U nás je tiež extrémne sucho. Všetky staršie stromy na semenných podpníkoch som nepolial ani raz (zatial). Kým tráva je miestami na pozemku vypálená od slnka a suchoty, tak pod väčšími stromami je pekne zelena a rastie.

Poda na povrchu pod väčším stromom ma v horučave cca 26 st C, na vysusenej / vypalenej tráve od slnka v tom istom čase je cez 50 st. C. Takže aj keď strom ma velký výpar, vlaha sa pod veľkým stromom skôr udrží ako pod M9.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sucho-vyber podpnika

06 Aug 2022, 06:39

Plně souhlasím s tím, že záleží na prioritách. Na slabších podnožích uděláme kvalitu, ale musíme vynaložit podstatně větší úsilí. Ještě bych si dovolil podotknout, že na semenáči bývá podstatně pozdější nástup do plodnosti, ale zase delší životnost stromu. Rozhodně si ještě nechystám dřevěné pižamo, ale na první plodnost u novinek nevydržím čekat třeba 8 roků. Ne na každém stanovišti lze slabé podnože využít. Souhlasím i s tím, že v posledních létech je nutná dodatečná zálivka. Letošní rok je toho příkladem. / Teď ale zrovna venku prší. / Letos jsem ovocné stromy zaléval dvakrát. K jádrovinám pokaždé aspoň 100 litrů, ke vzrostlým peskovinám asi 200 litrů. Mám štěstí, že jsem v údolní nivě a v podzemí je ve štěrcích jezero ledovcového původu. Takže vrt hluboký 22 metrů je prakticky nevyčerpatelný.
Kompromisem může být mezištěpování se slabě rostoucí vložkou. Na semenáč s kůlovým kořenem dát slabě rostoucí / brzdící / vložku aspoň 30 cm a na ni požadovanou odrůdu. Takové stromky asi nekoupíme, ale podle příspěvků na fóru je mnoho šíkovných pěstitelů a pěstitelek, kteří si to dokáži vypěstovat. Ale osobní dlouhodobé zkušenosti s takovými výsadbami nemám.
Dotaz

IP:  168.235

Sucho-vyber podpnika

08 Aug 2022, 12:07

Semenáče vs sucho. Před pár lety jsem omylem koupil Malinové holovouské na semenáči a po zjištění, že strom jako stodolu v zahrádkářské kolonii úplně nepotřebuji, jsem ho zasadil k babičce do Žďárských vrchů na trochu sušší stanoviště na kopci 600 mnm na skále. Babička tvrdí, že občas stromek kbelíkem zaleje, ale i tak tříletý stromek vypadá jak na podzim vysazený zákrsek na M26. Přírůstky minimální a samozřejmě shazuje listí, jak to má tato odrůda ve zvyku. Tady v JČ na jílu ty jabloně na M26 při zalití 1-2× týdně celkem žijí. Tak nevím.
Napísať odpoveď