Sucho-vyber podpnika

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Sucho-vyber podpnika

08 Aug 2022, 13:57

přasličák napísal:
06 Aug 2022, 06:39
Plně souhlasím s tím, že záleží na prioritách. Na slabších podnožích uděláme kvalitu, ale musíme vynaložit podstatně větší úsilí. Ještě bych si dovolil podotknout, že na semenáči bývá podstatně pozdější nástup do plodnosti, ale zase delší životnost stromu. Rozhodně si ještě nechystám dřevěné pižamo, ale na první plodnost u novinek nevydržím čekat třeba 8 roků. Ne na každém stanovišti lze slabé podnože využít. Souhlasím i s tím, že v posledních létech je nutná dodatečná zálivka. Letošní rok je toho příkladem. / Teď ale zrovna venku prší. / Letos jsem ovocné stromy zaléval dvakrát. K jádrovinám pokaždé aspoň 100 litrů, ke vzrostlým peskovinám asi 200 litrů. Mám štěstí, že jsem v údolní nivě a v podzemí je ve štěrcích jezero ledovcového původu. Takže vrt hluboký 22 metrů je prakticky nevyčerpatelný.
Kompromisem může být mezištěpování se slabě rostoucí vložkou. Na semenáč s kůlovým kořenem dát slabě rostoucí / brzdící / vložku aspoň 30 cm a na ni požadovanou odrůdu. Takové stromky asi nekoupíme, ale podle příspěvků na fóru je mnoho šíkovných pěstitelů a pěstitelek, kteří si to dokáži vypěstovat. Ale osobní dlouhodobé zkušenosti s takovými výsadbami nemám.
Před mnoha lety jsem s mezištěpováním experimentoval. Používal jsem EMdevítku a Clivii. Moc úspěšný jsem nebyl. Krátký mezištěp se brzy zavalil, delší se měr sklon zlomit. Útlum růstu patrný byl. Ovšem kořeny mezištěpovaného stromky byly o dost menší než na stejném semenáči bez mezištěpu. Asi logicky, kořeny velikostí odpovídaly koruně. Mojí chybou možná bylo, že jsem se pokoušel krotit příliš bujné odrůdy (Kardinál, Grávštýn, aj.). Kdyby růst podnože, vložky a odrůdy si byl bližší, třeba by to šlo líp.
Napísať odpoveď