Typhlodromus Pyri

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Typhlodromus Pyri

30 Máj 2022, 08:06

Ja ich naopak velmi chvalim. Roztoce na slivkach mi po 3 rokoch zmizli uplne.
Negativne skusenosti su podla mna dane zlym skladovanim a prepravou.
Pasy treba mat drzane v chlade/ chladnicke, na stromy sa davaju cez zimu. Preto ak obchody to ponukaju este na jar alebo maju to volne na predajni, pravdepodobne zive roztoce v tom nebudu.
Taktiez mnohe eshopy to skladuju vseliako.

Na pri kupe bolo upozornenie ze skladovanie na pasoch max 14 dni a pri nizkej teplote do 5 st a v tme.

Taktiez im vadi chemia ako bolo spomenute. Takze ak niekto postrieka insekticid proti voskam, jasne ze dravy roztoc nebude plnit ulohu.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Typhlodromus Pyri

31 Máj 2022, 23:13

V mojom pripade bola ucinost TP cca nulova, napriek dokladnemu respektovaniu uvedenych pravidiel prace s TP. Kupil som TP v zime a ihned ako prisli som ich vonku nasadil na vinic. Postreky len BIO, ziadne chemicke - nikdy ani sira, med - i ked tie sa povazuju za BIO v istom mnozstve. Tento rok som prvy krat striekal 1x ThivitJet - lebo som pochopil, ze TP mi uz nijako nepomoze a musim si pomoct sam znamymi a overenymi postrekmi.
Su aj ine podobne BIO technologie ako TP, ktore si zakladaju na posobeni zivych organizmov. Zaujimave je, ze to su BIO organizmy vyselektovane z prirody.... Moja logika je: keby tieto organizmy boli naozaj zivotaschopne, tak by sme ich tu mali a nemuseli by sme ich kupovat. Kedze ich tu nemame prirodzene, to je len dokazom, ze tieto organizmy nie su zivotaschopne a nedokazali sa prisposobit zmenam prostredia ako napriklad ti skodcovia, ktorych maju nicit. A tych skodcov ako roztoce mame extremne vela. Je uplne jasne ktory organizmus je zivotaschopnejsi: dravy roztoc TP alebo skodlive roztoce. Bohuzial TP nie je ten vitaz ale ten porazeny, hoci je fyzicky silnejsi ako skodlive roztoce.
Ja viem, ze marketing predajcov tvrdi, ze TP boli vytlacene chemiou a necitlivostou cloveka a narusenou rovnovahou a my musime tu rovnovahu znova nastolit. ... To moze platit niekde, ale u mna nie. Ja mam zahradu v cistom prirodnom prostredi na okraji lesa, daleko od chemicky osetrovanych pozemkov.
Je mi to naozaj uprimne luto, ze to takto je. Ale uz nechcem byt zaslepenym BIO fanatikom, ktory slepo veri marketingu a znova a znova bude skusat rozne BIO prostriedky, navody, ktore nefunguju. Treba byt realista, nie naivka. Je nezmysel, robit vsetko zasadovo BIO a kazdorocne sledovat znicenie velkej casti urody ..... a potom kupovat v obchode ovocie striekane mnohonasobne viac krat ako cca kazdy zahradkar pouzivajuci chemiu.
Niektore BIO metody funguju a niektore nie alebo funguju len u maleho percenta stastnych pouzivatelov.
Ja uz nechcem byt pokusnym kralikom vyrobcov, predajcov a skusat vyrobky s ktorymi nie su vyrazne pozitivne prakticke skusenosti, ale pouzivat overene postupy - s preferenciou BIO. Prave taketo slabo overene produkty sa marketingovo ponukaju malo spotrebitelom, laikom, lebo tych je lahsie presvedcit aj bez rukolapnych dokazov. Ked budu TP uspesne a dlhodobo pouzivat profesionalni pestovatelia - to bude pre mna silny argument.
Napísať odpoveď