Odstranění obrostu na kmínku

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Noname
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 20 Apr 2022, 16:14

Odstranění obrostu na kmínku

15 Máj 2022, 09:27

Dobrý den,
prosím o radu, kdy je vhodné odstranit, nebo zkrátit a následně odstranit postranní obrost na kmínku u špičáku při zakládání korunky.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Odstranění obrostu na kmínku

15 Máj 2022, 11:59

Není to až tak zásadní. Asi až naznáte, že jste schopen si jednoznačně vybrat vhodné silné letorosty na založení korunky, tak ostatní, které chcete odstranit, zaštípněte za několika listy, aby dál nerostly, ale dávaly k dispozici listovou plochu. Odstraňte je pak kompletně někdy později během roku, třeba před podzimem.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Noname
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 20 Apr 2022, 16:14

Odstranění obrostu na kmínku

16 Máj 2022, 07:55

Děkuji. V podstatě jste napsal to, co je napsáno ve starých knihách. Ptal jsem se proto, že na youtube jsem viděl postup při zakládání korunky a zde bylo doporučeno kompletně odstranit boční obrost vylomením při dosažení nárustu délky budoucích kosterních větví 5 cm.
Totéž doporučuje p. Hlavatý (Pupene na kmieniku môžeme hneď odlúpnuť ("vyslepiť"), alebo to spravíme neskôr, keď začnú rašiť, ponecháme len tie, z ktorých neskôr vznikne korunka stromu.)
Tak v tom mám trochu zmatek :-).
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Odstranění obrostu na kmínku

16 Máj 2022, 09:24

To, že na kmeni ponecháte zaštípnuté výhony, určitě ničemu neuškodí, nebude to nijak vysilovat. Samozřejmě je můžete odstranit kompletně hned, ale vliv ponechaných listů může mít pozitivní efekt na růst zbytku. Odstranil bych je začátkem září.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Odstranění obrostu na kmínku

16 Máj 2022, 14:07

Noname napísal:
16 Máj 2022, 07:55
Děkuji. V podstatě jste napsal to, co je napsáno ve starých knihách. Ptal jsem se proto, že na youtube jsem viděl postup při zakládání korunky a zde bylo doporučeno kompletně odstranit boční obrost vylomením při dosažení nárustu délky budoucích kosterních větví 5 cm.
Totéž doporučuje p. Hlavatý (Pupene na kmieniku môžeme hneď odlúpnuť ("vyslepiť"), alebo to spravíme neskôr, keď začnú rašiť, ponecháme len tie, z ktorých neskôr vznikne korunka stromu.)
Tak v tom mám trochu zmatek :-).
Je to tak trochu dilema. Ak odstránite na špičiaku všetky 'nepotrebné' puky hneď pri zimnom povýsadbovom reze, všetka miazga a živiny z koreňov budú prúdiť do perspektívnych pukov/výhonkov v budúcej korunke. Na druhej strane - strom pre svoj metabolizmus a fungovanie potrebuje pôdu (živiny a minerály z nej), vodu, vzduch a slnko (fotosyntézu). Nie je to teda iba o koreňoch, ale aj o listoch. Tie sú tým miestom, kde prebieha fotosyntéza, takže z tohto pohľadu by sa ponechanie aj 'zbytočných' pukov (a z nich následne výhonkov s listami) javilo zmysluplné. Na druhej strane zasa - čím viac výhonkov, tým viac sa miazga a živiny z koreňov musia medzi ne "deliť" - teda perspektívne výhonky v korune z nich dostanú o niečo menej. Nakoľko to výdatnejšia fotosyntéza vykompenzuje, to je otázka (odpoveď nepoznám). Ďalšou témou by mohol byť vyplyv giberelínov produkovaných vo vrcholovom puku (výhonku) na intenzitu rastu a smerovanie budúcich kostrových konárikov v korunke v prípade, že ponecháme iba tie, kontra situácia ak ponecháme aj tie 'zbytočné'. Odpoveď opäť - nepoznám. Za určitý nedostatok postupu navrhovaného pánom Petrom z H. považujem to, že pri septembrovom odstraňovaní tých 'zbytočných' výhonkov tieto už budú zdrevnatené a na kmieniku vznikne po ich odstrihnutí niekoľko (aj keď nie veľkých) rán.
Ja postupujem po výsadbe špičiaku tak, že ponechávam iba 'perspektívne' puky budúcej korunky. V mojich kvalitných pôdno-klimatických podmienkach sa mi to osvedčuje. Tým ale nechcem tvrdiť, že ten druhý spôsob je nesprávny alebo horší. Pravdupovediac, o fytofyziológii ovocných stromov toho veľa neviem. Som skôr empirický praktik. Iba obyčajný amatér-hobík. IH
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Odstranění obrostu na kmínku

16 Máj 2022, 15:07

Ivan Hlavatý napísal:
16 Máj 2022, 14:07
Za určitý nedostatok postupu navrhovaného pánom Petrom z H. považujem to, že pri septembrovom odstraňovaní tých 'zbytočných' výhonkov tieto už budú zdrevnatené a na kmieniku vznikne po ich odstrihnutí niekoľko (aj keď nie veľkých) rán.
Ty rány jsou tak malé, že nemá smysl je vůbec řešit. Navíc pokud se obrost odstraní třeba začátkem září, tak se všechny do zimy pěkně uzavřou. Ale říkám - rány po obrostu na kmínku ještě nikdy žádným problémem nebyly, tedy aspoň u mých stromků.
Ostatně ve školkách se obrost nechává zcela běžně, což každý zažije při nákupu stromků pro výsadbu.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Odstranění obrostu na kmínku

16 Máj 2022, 16:49

Petr z H. napísal:
16 Máj 2022, 15:07
Ostatně ve školkách se obrost nechává zcela běžně, což každý zažije při nákupu stromků pro výsadbu.
Tomuto celkom nerozumiem. Hovorili sme myslím o špičiakoch. 'Špičiak s obrastom' som ešte nekupoval. IH
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Odstranění obrostu na kmínku

16 Máj 2022, 16:57

Ivan Hlavatý napísal:
16 Máj 2022, 16:49
Tomuto celkom nerozumiem. Hovorili sme myslím o špičiakoch. 'Špičiak s obrastom' som ešte nekupoval. IH
Na špičáku ve školce nechají narůst obrost, který během roku neodstraňují. Vy si pak na podzim při sázení nepotřebné odstraníte a ponecháte jen vhodné kosterní výhony. Tedy obdobná situace, jako je tazatelova. Tedy aspoň takto to funguje u prodejců, kde stromky nakupuji.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Odstranění obrostu na kmínku

16 Máj 2022, 17:08

Petr z H. napísal:
16 Máj 2022, 16:57
Ivan Hlavatý napísal:
16 Máj 2022, 16:49
Tomuto celkom nerozumiem. Hovorili sme myslím o špičiakoch. 'Špičiak s obrastom' som ešte nekupoval. IH
Na špičáku ve školce nechají narůst obrost, který během roku neodstraňují. Vy si pak na podzim při sázení nepotřebné odstraníte a ponecháte jen vhodné kosterní výhony. Tedy obdobná situace, jako je tazatelova. Tedy aspoň takto to funguje u prodejců, kde stromky nakupuji.
Asi som blbý - ale ak má ŠPIČIAK (citujem) "vhodné kosterní výhony", je to špičiak ?
Teraz som si znovu prečítal úvodný príspevok (..."postranní obrost na kmínku u špičáku..."). S takýmito výpestkami som sa nikdy nestretol, špičiak som vždy kupoval ako špičiak (teda bez akéhokoľvek bočného obrastu). Výrazy "špičiak s obrastom" a "špičiak s ponechanými vhodnými kostrovými výhonmi" mi prídu ako oxymoron.
P.S.: pridávam ešte na foto, ako definuje pojem "hrotiak" (=špičiak) Doc.Ing.Oleg Paulen,PhD.

Ale vravím - možno som blbý. Alebo sa len míňame vo význame pojmov... 😀 IH

20220516_171553.jpg
20220516_171609.jpg
Noname
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 20 Apr 2022, 16:14

Odstranění obrostu na kmínku

16 Máj 2022, 21:42

Teraz som si znovu prečítal úvodný príspevok (..."postranní obrost na kmínku u špičáku..."). S takýmito výpestkami som sa nikdy nestretol, špičiak som vždy kupoval ako špičiak (teda bez akéhokoľvek bočného obrastu). Výrazy "špičiak s obrastom" a "špičiak s ponechanými vhodnými kostrovými výhonmi" mi prídu ako oxymoron.

Omlouvám se za nesprávnou formulaci. Správně jsem měl asi napsat - na podzim zasazený špičák, ze kterého na jaře následujícího roku vyroste postranní obrost. Viz přílohy.
Prílohy
001.JPG
002.JPG
Napísať odpoveď